Ввироку судді Шевченківського суду Олега Лінника 22 грудня чекали не тільки близькі убитого “тітушками” на Великій Житомирській у розпал Майдану журналіста В’ячеслава Веремія.
Для багатьох представників мас-медіа і киян, які особисто знали Славу, вердикт суду повинен був стати своєрідним лакмусовим папірцем – тестом для влади на здатність притягнути до реальної відповідальності хай не організаторів, то хоча б виконавців розправ над киянами і приїжджими під час масових протестів проти Януковича .
На вирок з’явився без речей
Нагадаємо, журналіст газети “Вести” В’ячеслав Веремій був убитий в ніч на 19 лютого 2014 року в центрі Києва. Це був перший робочий день Слави після лікування травми ока, отриманої раніше на вулиці Грушевського.
Вячеслав Веремій, фото: “Вести”
Він повертався додому з роботи на таксі. Автомобіль зупинили “тітушки”, тому як Веремій знімав їх на відео з авто. “Тітушки” витягли пасажирів і стали бити їх бітами. Веремія били троє чоловіків, один з них і був Крисін. Коли кореспондент вирвався і спробував втекти, в нього вистрілили. Постріл виявився смертельним. Від отриманих травм і поранень Слава помер в лікарні.
Слідство вважає, що стріляв у ньому житель Горлівки Джалал Алієв, він у розшуку, за деякими даними убитий на непідконтрольній Україні території Донбасу в 2015 року.
Сам Крисін прийшов на винесення вироку з дружиною, але без речей. Значить був твердо впевнений, що його відпустять.
Прокуратура просила засудити підсудного Крисіна до 6 років в’язниці. Вдова Веремія Світлана Кирилаш, в свою чергу, на суді вказала, що у вироку зазначено невірні дані: зокрема суд назвав Крисіна несудимим, хоча він уже був двічі засуджений за хуліганство і побиття громадян.
В результаті Крисіна засудили до чотирьох років позбавлення волі з випробувальним терміном два роки. Це означає що після закінчення 2 років, якщо не буде нових вироків, то він буде вважатися чистим перед законом як сльоза немовляти. Тобто судимість за 2 роки погаситься.
Як рятували Крисіна
На розкритті вбивства Веремія встигли пропіаритися і глава МВС Арсен Аваков, і всі постмайданні генпрокурори від Олега Махніцького до Юрія Луценка. Але тест цей влада, як бачимо, успішно завалила.
Прокуратура буде подавати апеляцію, але її розгляд, враховуючи навантаження на суддів, ймовірно, затягнеться ще на кілька місяців. А там судді, щоб “задовольнити громадськість”, можуть повернути справу на новий розгляд і тоді це вже буде “згубний матеріал”, який будуть ганяти по колу.
Звичайно ж є питання і до рішення суду – адже відповідно до постанови пленуму Верховного суду про практику призначення покарань в кримінальних справах, суд при визначенні покарання повинен враховувати дані про особу обвинуваченого.
А як відомо біографія у Крисіна “тверда” – судимість за незаконне зберігання зброї плюс справа за розбій на АЗС.
Але суддя вирішив врахувати тільки пом’якшувальні провину обставини – наявність двох дітей і щиросерде визнання.
До слова, вже на стадії досудового слідства стало зрозуміло що Крисін не сяде реально.
По-перше, тому що кваліфікували його злочинні діяння не по ст. 115 КК – співучасть в умисному вбивстві, де покарання до 15 років в’язниці і справа слухається колегіально – трьома суддями. А по м’якшій ч. 4 ст. 296 КК України – хуліганство з використанням заздалегідь заготовлених предметів – максимальне покарання всього 7 років.
Прокурорів, що направляли обвинувальний акт до суду, чомусь не збентежило, що при ч. 4 ст. 296 КК охоплюються кваліфікацією тільки легкі тілесні ушкодження, а все що важче і вже тим більше смерть потерпілого – повинні по КК кваліфікуватися додатково.
З огляду на м’яку кваліфікацію – хуліганство, суд розглядав справу формально в рамках пред’явленого обвинувачення і прийняв рішення випустити Крисіна з-під варти ще під час судового слідства. Стаття якось не особливо тяжка.
Спонсори та покровителі
Судові засідання призначалися вкрай мляво – в цілому закритий процес тривав майже 3 роки і за цей час Крисін встиг отримати вирок за незаконне зберігання зброї в іншому суді. Також йому приписували розбійний напад на АЗС, але за цим епізодом немає ще обвинувального вироку.
У Шевченківському райсуді Києва вирок Крисіну журналісти зустріли криками “Ганьба!” і “Вбивця!”.
Природно, постало питання про причини такої лояльності до обвинуваченого.
В інтерв’ю “Громадському радіо” напередодні винесення вироку прокурор Олексій Донський згадав, що у цього бандита є покровителі у владі завдяки його “оргталантам” – він може запросто зібрати менш ніж за годину 3,5 тисячі “тітушок”.
Крім того, за його словами, у Крисіна є спонсори, які займають високі посади в нинішніх органах державної влади. І саме ці спонсори забезпечили такі рішення судів. Донський не назвав прізвища заступників Крисіна, тому що вважає, що правильним буде назвати прізвища після повідомлення їм про підозру у злочині. Але згадав, що покровитель Крисіна – це колишній співробітник правоохоронних органів, який сьогодні займає високу посаду.
Раніше в журналістських розслідуваннях колег Веремія з газети “Вести” фігурували відомості, що Крисін в 2015 році брав активну участь в рейдерських захопленнях – зокрема Лук’янівського ринку, а також збирав данину з автоперевізників біля залізничного вокзалу.
Важко припустити, що Крисін зважився б вести себе настільки зухвало, перебуваючи під слідством, не маючи “конкретного” даху в особі діючих правоохоронців, політиків або чиновників.
Ймовірно, нинішня влада високо цінує його специфічні таланти, раз дарувала Крисіну свободу і умовний термін.
У соцмережах називають конкретні прізвища, хто може бути тим самим таємничим спонсором і покровителем Крисіна. Це донедавна депутат від БПП, а зараз – знаменитий миколаївський губернатор-співак Олександр Савченко. Той самий, що прославився своєю безграмотністю при проходженні конкурсу на посаду голови ОДА, а недавно з’явився на новорічному святі з переламаним носом і фінгалами під очима.