Politerno > Статті > Україна і світ > “Новорічний опціон” для Саакашвілі. Влада намагається позбутися Міхо за сценарієм Корбана

“Новорічний опціон” для Саакашвілі. Влада намагається позбутися Міхо за сценарієм Корбана

  • 28 Грудня, 2017
  • 1685 Переглядів
  • 0

Після спроби невдалого штурму Жовтневого палацу 17 грудня, яка розкрила ряд протиріч між різношерстими групами активістів, які заявляють про свою опозиційність до чинного режиму, МіхоМайдан взяв паузу.

Його організатори оголосили про початок “зимових канікул”. Вони передбачають відмову від недільних масових віче і свого роду “режим тиші” на найближчі кілька тижнів.

Разом з цим, організатори протесту закликають своїх соратників не розслаблятися і бути готовими до раптової мобілізації за закликом екс-губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі. Якому нібито може знадобитися допомога з-за того, що в розпал новорічних свят влада готує для нього неприємний подарунок.

Йдеться про ризики депортації, екстрадиції або арешту Саакашвілі.

Офіційна влада всім своїм видом дані наміри заперечує, але паралельно – продовжує підкоп під Саакашвілі по ряду напрямків. І, судячи з усього, підштовхує опального лідера “Руху нових сил” до добровільного виїзду, поки у нього є така можливість на законних підставах.

З деталями цього та інших сценаріїв по “позбавленню України” від Михайла Ніколозовича, що розробляються в вищих ешелонах влади у цьому матеріалі.

Читайте також: Провокатори, від яких відмежувався Саакашвілі, виявились активними учасниками МіхоМайдану (Відео)

“Палацовий переворот” сплутав карти Саакашвілі

Про те, що якраз “під ялинку” голові РНС на Банковій готують кілька неприємних подарунків, уже згадувалось. Ще тиждень тому всі вони, за різного роду причин і формальних підстав, вважалися “неробочими”. З тих пір диспозиція сил дещо видозмінилася, а головне – ініціатива випала з рук команди Саакашвілі.

В першу чергу це пов’язано зі спробою штурму Жовтневого палацу, що істотно вдарило по іміджу МіхоМайдана як мирного протесту. Дії активістів поспішили засудити офіційна влада, а головне – західні посольства. В результаті, починаючи з 19 грудня в ході кожної свогєї появи на публіці Саакашвілі намагається дистанціюватися від подій біля палацу. І паралельно – на регулярній основі озвучує тези про те, що Банкова прискореними темпами готує його висилку за кордон.

Називається навіть передбачуваний період, коли вона повинна відбутися: до виходу України з новорічних канікул.

“Плівки Курченка” видали Міхо імунітет від видворення

В даний час головну перешкоду, яка не дає офіційному Києву “вигнати” Міхо з України в офіційному порядку, споруджує сама влада. Після оголошення йому про підозри у справі так званих “плівок Курченка-Саакашвілі”, виник юридичний казус. Він пов’язаний з приматом національного законодавства перед міжнародним. Іншими словами, піддати Михайла Ніколозовича депортації або екстрадиції в короткостроковому варіанті заважає кримінальне провадження, фігурантом якого він є в Україні.

Щоб актуалізувати ймовірність сценаріїв по вигнанню Міхо в примусовому порядку, для початку владі слід вирішити дилему історії про нібито фінансування його акцій протесту опальним олігархом Сергієм Курченком. Тільки після закриття цього питання закон дасть право владі розглядати запити про видачу або видворення Михайла Ніколозовича куди небудь.

На поточній неможливості висилки особи (в тому числі апатрида, статус якого сьогодні має Саакашвілі) до вичерпання до нього претензій з боку вітчизняних правоохоронців наполягає адвокат Андрій Смірнов.

“У вас два варіанти. 1. Закрити кримінальну справу стосовно Саакашвілі і публічно визнати свій ідіотизм. 2. Продовжувати бігати по дахах київських багатоповерхівок, жовтневим палацам і наметам, намагаючись вручити чергову повістку джигіту, що спустився з гір, який крутив вас на одному причинному місці” , – звертається він до силовиків на своїй сторінці в Facebook.

З його оцінки слідує – позбутися Міхо у Банкової вийде, якщо тільки наступити на горло своїй же пісні. Тобто, визнати фальсифікацією порушену стосовно нього справу. Чого на Різницькій і Володимирській робити не поспішають. І навпаки, продовжують активно зазивати екс-президента Грузії на допити. Перший з них був запланований на 26 грудня в СБУ.

Однак спілкуватися зі слідчим Саакашвілі відмовився, оскільки вважає, що викликати одним порядком на один день для проведення двох різних слідчих дій заборонено українським Кримінально-процесуальним кодексом.

“Сьогодні вони мене викликали з порушення статті 245 КПК. Згідно з цією статтею, закликати мене для проведення одночасно двох різних слідчих дій заборонено. Я ні кроку не зроблю в порушення закону … Вони хочуть отримати зразки мого голосу. А чого тоді Луценко у Верховній Раді якісь мультики крутив про мене? Я їм наспіваю таку пісню, що вони довго будуть пам’ятати. Я готовий здати зразки мого голосу”, – сказав Саакашвілі журналістам.

Читайте також: Саакашвілі є суперечливою постаттю, а боротьбу з корупцією має очолити українець – екс-високопосадовець Пентагону

Голосова атака

Тим часом у самі справі проти Саакашвілі і його соратника Северіона Дангадзе ведуться бої позиційного значення.

Як стверджує сам Михайло Ніколозович, слідчі дії, які проводилися з ним, стосувалися важливого аспекту. Слідчі запросили зразок промови екс-президента Грузії.

Джерело в силових структурах каже, що тим самим силовики показують – вони твердо налаштовані на проведення фоноскопічної експертизи, включаючи міжнародну.

“Є впевненість в автентичності продемонстрованих генпрокурором Юрієм Луценком записів “змовників”, – говорить співрозмовник. Де, як відомо, серед інших голосів “плівок Курченка-Саакашвілі” звучить голос людини, схожого на лідера РНС.

Втім, як сам Саакашвілі, так і Дангадзе і не заперечують, що голоси належать їм. За їхніми словами вони взяті і “склеєні” з інших розмов, які до Курченка взагалі ніякого відношення не мали.

Ключі від справи Саакашвілі в руках “трійки Грановського”

Розвідка боєм ведеться і на “судовій” ділянці “грузинської історії “.

19 грудня в реєстрі було оприлюднено повний текст рішення судді Лариси Цокол, яка постановила звільнити Саакашвілі. З нього відкривається ряд нових деталей і обставин у справі про спробу зміщення влади.

Головна з них – роль Міхо в нібито злочинній схемі в обставинах кримінального провадження. Згідно фабули, слідство вважає Саакашвілі, як і Курченка, одним з фундаторів цієї ОПГ. Але з юридичною частиною доказів у слідства поки не густо.

Принаймні це випливає з мотивувальної частини рішення судді Цокол. Вона погодилася з низкою тверджень адвокатів Саакашвілі. Наприклад в частині того, що свідки передачі грошей від Курченка дали свідчення про цей факт заздалегідь. Ці, а також інші процесуальні ляпи слідства, якраз і були названі служителем Феміди підставами для звільнення Міхо.

“Надані матеріали в сукупності з викладеними в повідомленні про підозру обставинами і правової кваліфікації є вкрай обмеженими щодо особи, по якій вирішується питання про обрання запобіжного заходу. У той же час слід зазначити відсутність будь-яких підтверджень з боку звинувачення і обгрунтованість наявності ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і можливість їх забезпечення виключно шляхом обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту”, – йдеться в мотивувальній частині “ухвали” по його справі.

Джерело в ГПУ кажуть, що до моменту розгляду апеляції слідчі “підкинуть дров”. І вже передали на вулицю Солом’янську ряд нових доказів, які нібито свідчать про наявність злочинної змови між Саакашвілі і Курченком.

Оцінити їх суддям і громадськості поки не випало можливості. Справа в тому, що Апеляційний суд Києва синхронно (хоча і за різними формальними приводами) переніс розгляд відповідних клопотань.

В результаті скаргу адвокатів Дангадзе планують заслухати 28 грудня, а заперечення прокурорів з приводу відмови помістити Міхо під домашній арешт – 3 січня. З тональностей матеріалів, які розміщує на своїй сторінці в Facebook Давид Сакварелідзе – “права рука” екс-губернатора Одеської області, слідує: “грузинська команда” побоюється того, що Банкова міцно тримає в своїх руках віжки по “справі Саакашвілі”.

Які вердикти винесе судова трійка, яку журналісти називають лояльною до побажань статусного товариша президента, впливового нардепа від БПП Олександра Грановського, покажуть підсумки засідань. Але той факт, що апеляційні клопотання і Северіона, і Міхо випало розглядати одній і тій самій судовій колегії, говорить багато про що.

Перш за все про те, що служителі Феміди “апеляшки” не допустять “різнобою” у своїх вердиктах (як уже було в суді першої інстанції). Тобто, якщо в апеляції встоїть вердикт про безальтернативне утримання під вартою Дангадзе, висока ймовірність того, що під домашній арешт через кілька днів помістять і Саакашвілі.

Операція “видавлювання”

Що за мету намагається досягти таким чином влада – версії різняться. Але навряд чи це можна пов’язувати зі спробами ізоляції Міхо. У століття комунікацій ніщо не завадить йому збирати натовпи своїх прихильників за місцем проживання на вулиці Костьольній та вести трансляції у соцмережах.

Та й позбавлений свого лідера МіхоМайдан вже показував, що може мобілізувати кілька тисяч своїх прихильників і без фізичної присутності головного трибуна. У зв’язку з цим існує думка, що кримінальна справа проти Міхо, як і загрози екстрадувати/депортувати опального апатрида мають на меті “видавити” Саакашвілі з країни під валом неприємностей, що навалилися на нього. Причому обставити ситуацію так, нібито він сам прийняв таке рішення. Тобто, покинув Україну у добровільному порядку.

Наприклад, відправившись в Нідерланди, куди йому готові відкрити візу. Зауважимо, що реалізовати цей сценарій можна тільки в тому випадку, якщо Михайло Ніколозович не буде на момент свого від’їзду скутий юридичними зобов’язаннями. Наприклад, у вигляді домашнього арешту. На якому саме і наполягає Генпрокуратура в своїй апеляційній скарзі. Мабуть з цієї причини суд і перенесли.

Читайте також: Що спільного між справою Саакашвілі і “мільярдом Януковича”. Як вербували людей Курченка і “підкопувались” до Міхо

Екстрадиційна перевірка на фінішній прямій

Тим часом юридичне опрацювання примусового характеру видворення Саакашвілі також ведеться. І розвивається за двома напрямками.

Перш за все, це видача Міхо владі Грузії, де в його відношенні порушено 4 кримінальні справи.

За словами адвоката Саакашвілі Руслана Чорнолуцького, за останні дні екстрадиційна перевірка щодо колишнього губернатора Одеської області була значно прискорена. Раніше вважалося, що завершити процедуру встановлення законності перебування Міхо в нашій країні планується не раніше середини січня 2018 року. Чорнолуцький говорить про зміщення цих термінів. За його інформацією, нова дата “фінішу” екстрадиційної перевірки прокуратури Києва намічається якраз напередодні Нового року. Цей процес юристи лідера РНС намагаються максимально затягувати. 20 грудня в Окружний адмінсуд ними були подані два відповідних позови.

Депортаційна епопея

Втім, сам Саакашвілі з високою часткою ймовірності також допускає і варіант його депортації. На цьому процесі слід зупинитися докладніше.

Нагадаємо, що аж до 1 березня 2018 року для апатрида Міхо є всі законні підстави перебувати в Україні на легальній основі. Це право йому надала Державна міграційна служба ще в кінці листопада. Але зробила це вимушено – у зв’язку з розглядом позовів Михайла Ніколозович до влади, поданих у зв’язку з процедурою позбавлення його громадянства.

В судовому реєстрі містяться згадки як мінімум трьох проваджень, відкритих з даного приводу. Перші два з них стосуються битви Міхо за повернення йому українського громадянства. Так, у Вищому адмінсуді оскаржується сам указ президента Петра Порошенка про втрату Саакашвілі права на громадянство.

Як випливає з оприлюднених “ухвал” у справі, слухання з цього приводу повинні були відбутися ще 21 грудня. Втім, будь-якої інформації про їх результати на момент підготовки цього матеріалу відсутні. Та й сам ВАСУ 15 грудня повідомив про призупинення своєї роботи.

Разом з цим, на 27 грудня в Окружному адмінсуді Києва призначено слухання справи, в якому адвокати лідера РНС вимагають визнати незаконним одну з норм наказу МВС №715 від 16 серпня 2012 року.

Йдеться про так звану форму 19, коли при оформленні громадянства України здобувач паспорта нашої держави повинен негативно відповісти на питання про знаходження під судом і слідством на території інших країн.

Як відомо, саме наявність кримінальних справ проти Міхо в Грузії і вказівку ним неправдивих відомостей про це в анкеті як раз і запустило бюрократичну машину по позбавленню його громадянства.

Втім, ці судові тяжби Михайла Ніколозовича стосуються стратегічних цілей. А більш значущим в поточному порядку денному могла стати інша справа за позовом Саакашвілі.

Як відомо, Окружний адміністративний суд Києва не задовольнив клопотання захисту Саакашвілі, в якому він просив суд заборонити Міністерству юстиції України здійснювати екстрадицію їхнього підзахисного до набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду Києва за позовом М. Саакашвілі до міграційної служби щодо відмови у надані йому додаткового захисту. Тож в ДМС можуть починати процедуру депортації Саакашвілі.

З апатрида – в летючі голландці

У правлячій коаліції, тим часом, натякають: силою виганяти з країни Саакашвілі не мають наміру. Тобто повторення історій його соратників, яким, за версією “грузинської команди”, перед видворенням надягали мішки на голови, для екс-губернатора Одеської області не готують.

Навпаки, через ЗМІ йому озвучуються натяки на свого роду “нульовий варіант”. Суть його в тому, що Михайло Ніколозович в короткостроковий період добровільно залишає Україну, поки не має ніяких “юридичних гир” на ногах у вигляді запобіжного заходу у справі про горезвісні плівки.

Про деякі деталі даного сценарію, зокрема, пише РБК-Україна. З посиланням на джерело в таборі влади, журналісти вказують – через кілька днів після звільнення Саакашвілі за особистою ініціативою здійснив візит в посольство Нідерландів.

“Він отримав пакет документів, які дозволяють йому виїхати туди. Але, як бачимо, він цього не зробив”, – цитують журналісти інсайдера з провладної команди.

Тут варто нагадати, що громадянство цієї держави має його дружина, а сам Міхо нібито навіть отримав необхідну візу для в’їзду до цієї держави. Наявність у колишнього президента Грузії права на отримання підданства Нідерландів і права проживання вже підтвердили голландські дипломати.

У таборі грузинської команди, втім, категорично спростовують плани Міхо на виїзд за межі України. Але якщо допустити, що візит Саакашвілі в посольство Нідерлнандів дійсно був свого роду промацуванням грунту для підготовки добровільної еміграції лідера РНС, цей факт говорить багато про що.

Як мінімум він свідчить про наявність комунікації неформального рівня між Міхо і Банковою. Під час якої команда Порошенка дає шанси екс-президенту Грузії за власною ініціативою покинути Україну. І заздалегідь посилає тому сигнали про те, що терміни дії даного опціону обмежені.

Ця ситуація нагадує іншу історію.

У 2016 році після укладення угоди зі слідством тимчасово виїхав з України Геннадій Корбан. Після більш ніж річного перебування в Ізраїлі, дніпропетровський бізнесмен і політик повернувся не так давно на Батьківщину. При цьому джерела в його оточенні кажуть, що до теперішнього часу справи проти нього вже закриті.

“Якщо сценарій Корбана “робочий”, то його втіленню до кінця 2017 нічого не заважає. Але щоб думалося краще і швидше, Саакашвілі обкладають прапорцями по всіх фронтах. Його підштовхують до прийняття рішення”, – говорить співрозмовник в ГПУ на правах анонімності.

Чи піде Саакашвілі на добровільний виїзд з України – питання. Сам він таку можливість категорично заперечує. На вихідних його бачили в Борисполі, де він проводжав свою сім’ю на літак. Сам він залишився в країні і нікуди не полетів.

Strana.ua

Читайте також: По кому дзвонить Цокол. Що означає рішення Печерського суду по Саакашвілі для Порошенка і України

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE