У системі силових органів почалася реформа, якої давно чекав бізнес. 28 січня Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому законопроєкт №3087-д «Про Бюро економічної безпеки України». Відразу після цього в першому читанні був прийнятий законопроєкт №3196-д, який являє собою не що інше, як нову редакцію закону про СБУ.
Таким чином, в найближчі місяці будуть паралельно йти два процеси: створення БЕБУ (відповідно до закону про БЕБУ) і реформування СБУ (згідно з новим законом про СБУ). Тому важливо подивитися, що тепер зміниться в сфері бізнесу і в сфері політики.
Замість податкової міліції та “кашників” СБУ
БЕБУ створюється замість податкової міліції, яка повністю скасовується. Як тільки вступить в силу закон про БЕБУ, з того ж дня втратить чинність розділ XVIII-2 «Податкова міліція» Податкового кодексу. І з того ж дня оперативним підрозділам податкової міліції буде заборонено заведення оперативно-розшукових справ.
Вже наявні оперативно-розшукові справи повинні бути реалізовані шляхом початку досудового розслідування або їх закриття протягом трьох місяців з дня набрання чинності законом про БЕБУ. Матеріали кримінальних проваджень, які перебувають у податковій міліції на стадії досудового розслідування, передаються відповідному прокурору в кримінальному провадженні для подальшої передачі в БЕБУ.
Крім того, «схудне» СБУ: вона позбавляється функцій захисту економічного потенціалу України, попередження, виявлення, припинення і розкриття корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління та економіки. У Центральному управлінні СБУ скасовується функціональний підрозділ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю — знамените Головне управління «К», начальник якого за посадою є першим заступником голови СБУ.
Ці функції не зникають — вони передаються БЕБУ. Матеріали кримінального провадження, які в день початку діяльності БЕБУ знаходяться в СБУ на стадії досудового розслідування, але підслідні БЕБУ, протягом двох місяців з дня прийняття рішення про початок діяльності БЕБУ передаються органом досудового розслідування відповідному прокурору в кримінальному провадженні для подальшого прийняття рішення.
Словом, замість “кашників” СБУ і податкових міліціонерів тепер кошмарити бізнес будуть тільки “бебушники”. Їх загальна чисельність, відповідно до закону, повинна скласти до 4000 чоловік.
Хто очолить БЕБУ
Звичайно, цікаво, хто буде керувати цими людьми. Спочатку в проєкті було записано, що директора БЕБУ призначає президент, але потім в профільному комітеті парламенту почитали Конституцію і побачили, що там у президента такої функції немає. В результаті вирішили, що директор БЕБУ призначається на посаду Кабміном за поданням прем’єра з пропозицією конкурсної комісії. Комісія складається з дев’яти осіб: по три від РНБО, Верховної Ради та Кабміну. У трійку за парламентською квотою повинні увійти два висуванця комітету з питань фінансів, податкової та митної політики і один висуванець комітету з питань правоохоронної діяльності.
З огляду на нинішні реалії неважко спрогнозувати, що всі дев’ять членів комісії — і від РНБО, і від парламенту, і від уряду — будуть людьми Банкової. Звичайно, в ході конкурсу можливі різні несподіванки. Наприклад, потрібна людина, яка зовсім вже осоромиться публічно. Або знайдеться сильний кандидат, незалежний від Банкової, який зуміє пробитися в лідери. На такі ось небезпечні випадки в законі передбачено, що конкурсна комісія подає на розгляд прем’єра не одну, а три кандидатури. Так що Банкова матиме можливість дати прем’єру мудру пораду, хто з цих трьох кандидатур буде найкращим директором БЕБУ.
Відповідно до прийнятого закону, директор БЕБУ призначається на п’ять років. Одна і та ж особа не може обіймати цю посаду більше ніж два терміни підряд. Утім, утриматися в кріслі навіть п’ять років буде проблемою.
Відомо, що у деяких людей після призначення на високі посади зʼявляється зоряна хвороба. Наприклад, вони можуть стати глухими до порад з Банкової і почати діяти на свій розсуд. Щоб уникнути подібних ексцесів, в законі передбачена можливість зняти директора БЕБУ достроково. Для цього достатньо визнання Кабміном роботи БЕБУ незадовільною за результатами звіту директора БЕБУ. Такий звіт (за попередній календарний рік) директор БЕБУ повинен подавати щороку до 1 березня.
Правда, в законі немає алгоритму дій на випадок, якщо директор БЕБУ раптом вирішить не подавати ніяких звітів, щоб убезпечити себе від звільнення. Але при необхідності Верховна Рада, напевно, просто додасть цей варіант у список підстав для звільнення директора БЕБУ.
Коли звільнять Баканова
Від БЕБУ перейдемо до СБУ. У Конституції записано, що голова СБУ призначається і звільняється Верховною Радою за поданням президента. Згідно з чинним законодавством звільнити голову СБУ можна в будь-який момент. Новий закон про СБУ вводить норми, подібні до тих, що є в законі про БЕБУ. Зокрема, передбачається встановити, що голова СБУ призначається на шість років (але без обмеження, що не можна займати цю посаду більш ніж два терміни поспіль). У перехідних положеннях спеціально підкреслено, що це стосується і нинішнього голови СБУ, тобто Івана Баканова.
Також в законі передбачена можливість звільнити голову СБУ достроково. Для цього достатньо визнання Верховною Радою його роботи незадовільною за результатами його звіту. Такий звіт (за попередній рік) голова СБУ має затверджувати щороку до 1 квітня, а потім в триденний термін направляти президенту.
Загалом, Баканов отримає термін повноважень до 29 серпня 2025 р. Якщо ж новому президенту і новому парламенту захочеться від Баканова позбутися, то потрібно буде чекати його першоквітневого звіту.
Держава в державі
Новий закон про СБУ зберігає президентський контроль над спецслужбою. Зокрема, записано, що перший заступник і заступники голови СБУ, начальники регіональних органів СБУ призначаються і звільняються головою СБУ за погодженням з президентом.
У той же час новий закон фактично виводить СБУ з-під дії антикорупційного законодавства. Процитуємо висновок антикорупційного комітету парламенту: «Запропоновані зміни фактично унеможливлюють прозоре електронне декларування всіх кадрів СБУ, в тому числі осіб, посади яких не пов’язані з державною таємницею в зв’язку з безпосереднім здійсненням оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності, зокрема — керівництво СБУ, керівники обласних, міських і районних підрозділів СБУ». І особисто Баканову теж уже не доведеться подавати декларації.
Тобто СБУ фактично стане такою собі державою в державі.
Це враження посилюється ще одним фактом. Новий закон говорить, що в СБУ повинен діяти власний Дисциплінарний статут, затверджений самою СБУ. Тим часом всі статути силових органів досі затверджувалися законами, та й в Конституції записано (у ст. 92), що діяння, які є дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначаються виключно законами України.
Особливі повноваження
У новому законі майже на три роки — до 1 січня 2024 р. — зберігається статус СБУ як органу досудового розслідування. А по тих кримінальних провадженнях, які будуть розпочаті до 1 січня 2024 р. СБУ зможе продовжувати досудове розслідування ще два роки — до 1 січня 2026 р. Йдеться про ті розслідування, які повинні бути підслідні ДБР.
Що ж стосується економічних злочинів, які будуть підслідні БЕБУ, то ними СБУ теж продовжить займатися. Як зазначає у своїх висновках ГНЕУ (Головне науково-експертне управління) апарату Верховної Ради, «СБУ позбавляється повноважень у сфері протидії економічним злочинам лише формально», оскільки новий закон покладає на СБУ «контррозвідувальне забезпечення економічного потенціалу».
Можна тільки здогадуватися, які теки з компроматом на різних бізнесменів накопичилися в засіках управління «К» СБУ. І важко повірити, що «кашники» просто так візьмуть і віддадуть всі свої скарби бебушникам. Тим більше що в СБУ, згідно з новим законом, належить скорочення штатів майже вдвічі за менш ніж три роки — з нинішніх 31 тис. до 17 тис. до 31 грудня 2023 р. Тому не буде дивно, якщо такі теки з компроматом будуть конвертуватися в «золоті парашути», які забезпечать окремим звільненим «кашникам»безбідне життя без необхідності піклуватися про хліб насущний.
У висновках ГНЕУ йдеться і про небезпеку нового закону з точки зору прав людини. Наприклад, ст. 13 закону надає СБУ право отримувати «інформацію від правоохоронних та інших державних органів, військових формувань, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій». У тій же статті записано, що СБУ на безоплатній основі здійснює прямий доступ до автоматизованих інформаційних, довідкових систем, реєстрів, банкам або баз даних, власником (адміністратором) яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації.
А в статтях 18-21 законопроєкту, підкреслює ГНЕУ, «співробітникам СБУ надається право на затримання осіб (з різних причин) і застосування до них різних засобів примусу. При цьому, на відміну від Національної поліції або Національної гвардії України, співробітники СБУ не зобов’язані ідентифікувати себе, повідомляти про затримання Центри безкоштовної правової допомоги, що позбавляє затриману особу гарантованого права на адвоката і не містить гарантій свободи від катувань та нелюдського поводження, як того вимагає міжнародне право».
Це саме те, чого чекала від реформи СБУ вся прогресивна світова громадськість. Залишається сподіватися, що до другого читання хоч щось буде виправлено.
Читайте також: “Посадити Порошенка?”. Українці обговорюють, які питання винести на референдум