Politerno > Статті > Україна і світ > Криптоолігархи. Три нардепи від БПП зберігають в біткоінах 50 мільйонів доларів

Криптоолігархи. Три нардепи від БПП зберігають в біткоінах 50 мільйонів доларів

  • 15 Серпня, 2017
  • 2011 Переглядів
  • 0

У той час як СБУ активно влаштовує облави на “майнерів”, які виробляють криптовалюту Bitcoin (її “добувають” на потужних комп’ютерах, виконуючи спеціальні обчислення), а Святошинський райсуд Києва де-юре забороняє випуск і обіг цієї валюти, десятки депутатів Верховної Ради і місцевих рад зберігають заощадження в біткоінах. “Vesti” дізналися, навіщо  влада пресує “майнерів”.

Депутати-криптолігархи

У багатьох депутатів заощадження в біткоінах – не “аматорські” суми, а еквівалент мільйонів доларів. Згідно з деклараціями, нардеп від БПП Олексій Мушак володіє 465 біткоінами (при нинішньому курсі: близько $ 4200 за “монетку”, так само $ 1,95 млн).

Громадський рух “Чесно” дослідив біткойн-статки деяких наших слуг народу:

За даними е-декларації за 2016 рік, Александр Урбанський мав 1 277 одиниць біткоїнів (5328). Станом на 31 грудня 2016 їхня вартість складає 139 081 133 грн. Також Урбанський 1 серпня купив ще 1 217 одиниць біткоїнів на суму 40 564 056 грн.

Дмитро Білоцерковець задекларував 398 біткоїнів, придбаних у 2013 році. Їхня вартість складає 128 160 грн.


Дмитро Голубов задекларував 4 376 одиниць біткоїнів. Станом на дату набуття 22 листопада 2012 вартість складала 402 088 грн. Наразі вартість оцінюється 125 204 361 грн. Нардеп 1 серпня докупив ще 4 376 одиниць на суму 32 804 684 грн.

Приблизно такі ж заощадження: 4256 “монет”, або $ 17,8 млн у глави Одеської облради Анатолія Урбанського. Також підозріло багато біткоінів у ряду депутатів Одеської обл- і міськрад Руслана Табунщика, Валентина Волканова, Дмитра Пеструєва.

Депутат Мушак розповів, що майнінгом займався сам ще в 2014-2015 роках, коли вартість електроенергії (процес майнінгу дуже енерговитратний) була істотно нижче.

Зробити біткоін-ферму зараз – не проблема. Але ціна за кіловат зробила майнінг в промислових масштабах безглуздим, на відміну від Китаю, Грузії, Канади – там кВт / година коштує до 4 центів. В Україні це 6 центів, дорого, – Олексій Мушак

За його словами, головна перевага біткоінів, як капіталовкладення, в тому, що держава не може забрати ці гроші, наприклад, заморозивши рахунок в банку. Це ж робить валюту потенційно вигідним “платіжним засобом” в корупційних цілях.

“Перерахування біткоінів, які не контролюються національними банками, може знижувати рівень контролю за надходженням цих коштів, на відміну від доларів або гривень. Але у мене поки немає інформації, що це зручний спосіб для відмивання грошей або здійснення корупційних дій. Та й більшість депутатів, судячи з їх декларацій, консервативні люди, більше довіряють звичайним грошам”, – говорить економіст Андрій Блінов.

Мушак парирує – мовляв, тримати “брудні” долари також вигідно. “Криптогроші можуть мати ті ж функції, як і звичайні гроші. Їх можна використовувати як для корупційних схем, так і для легкості оплати”, – підсумував депутат.

Так виглядає потужна біткойн-ферма

Майнери з СБУ

Зараз статус криптовалюти не визначений НБУ і Госфіскальной службою. У Раді створена неформальна група лобістів: нардеп Ганна Гопко називає біткоіни “визнаним в Японії платіжним засобом” і поміщає в Фейсбук інтерв’ю з активістами. Головний посил: поле для зловживань величезне.

Через це, за словами депутатів, перейшла в наступ СБУ. Днями правоохоронці виявили “ферму” на території спортцентра інституту ім. Патона НАН України (за неофіційними даними, справу вела СБУ, а майнерам  інкримінували ухилення від сплати податків і “переведення в готівку” коштів). Ще одне підприємство “накрили” в кінці минулого тижня в Кропивницькому.

“Не знаю, чи порушили ці “ферми”закон в контексті оренди або плати за енергію, але в контексті самого сервісу візит силовиків – це смішно. Хтось включив свій комп’ютер, і як він його використовує – це його особиста справа”, – вважає співзасновник Bitcoin foundation Ukraine Андрій Дубецький.

Підгрунтя пояснив депутат Мушак. “У 2014 році в Україні була сильна біткоін-спільнота. Але СБУ тоді почало “мочити” майнерів, забирати обладнання – говорили, що “борються з тероризмом”. Але насправді силовики конфісковували обладнання, ставили десь у себе, в тому числі і на держпідприємствах, для яких електроенергія безкоштовна, і займалися майнінгом для себе. І зараз нереальна кількість підприємств займається майнінгом, користуючись тим, що для них електроенергія безкоштовна”, – розповів нардеп.

Як тільки зростає ціна, зростає і прибутковість цієї послуги. Скільки зараз в Україні ферм, які виробляють криптовалюту, ніхто не знає, – Андрій Дубецький

Вчать безпеці

За прогнозами економістів, біткоіни і далі будуть стрімко рости в ціні – всього за рік їх вартість по відношенню до долара виросла в 10 разів (на кінець року очікують курс $ 4500-5000 / біткойн). “У цьому є спекулятивний момент. Але людей пригальмовує те, що це може виявитися в своєму роді МММ, і можуть виникати потім якісь інші домовленості, що буде впливати на курсову вартість”, – вважає Блінов.

За його словами, підтверджена позиція НБУ – “біткоіни поки поза законом”, але саме питання будуть піднімати на парламентських слуханнях у профільних комітетах. А поки юристи вже почали проводити семінари про те, як убезпечити майнінг-бізнес від силовиків.

Хороший результат – 2-4 біткоіни в місяць

“Ферми” для майнінгу віртуальних грошей можна збирати самому або купити в інтернеті. “Аматорські” зборки продають за ціною від 40 тис. грн. Як розповіли експерти в цій галузі, для продуктивної ферми потрібні промислові умови.

“Необхідно електропостачання в 20 кВт / год. Таке влаштувати реально на якомусь сильному виробництві з хорошим електроживленням. Потрібна стерильна кімната без пилу і з хорошим охолодженням. Комп’ютер за допомогою математичних обчислень виробляє біткоіни. Бажано, щоб система виробляла мінімум 2-4 біткоіни в місяць”, – говорить майнер Ігор з Києва.

Цікаво, чи Служба безпеки України буде перевіряти самих нардепів ..?

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE