Politerno > Статті > Україна і світ > “Люди переходять до прямих дій”: політичні експерти Небоженко і Фесенко про те, що буде далі після “прориву” Саакашвілі

“Люди переходять до прямих дій”: політичні експерти Небоженко і Фесенко про те, що буде далі після “прориву” Саакашвілі

  • 12 Вересня, 2017
  • 1472 Переглядів
  • 0

“Прорив” Саакашвілі відбувся – екс-глава Одеської ОДА та колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі успішно потрапив на територію України.

Про те, як будуть розвиватися події далі і чим закінчиться ця політична епопея InfoResist поцікавився у двох відомих українських політологів, Віктора Небоженка і Володимира Фесенко.

Віктор Небоженко – український політолог, директор соціологічної служби “Український барометр”

Саакашвілі “прорвав” кордон. Що далі?

А далі будуть судові розгляди. Те, що не хотів Порошенко, тобто перенесення скандалу Саакашвілі в столицю. Ось у чому справа. Тепер він приїжджає в столицю, йому висувають звинувачення всякого роду, суд приймає рішення під домашній арешт або до вирішення якогось суду і т.д. Це обов’язково буде. Всі це прекрасно розуміють.

Але справа в тому, що підключилася міжнародна громадськість. І, якщо Київ думає, що Європейський суд з прав людини буде п’ять років розглядати заяву Саакашвілі, то він глибоко помиляється. Вони просто винесуть в екстреному порядку і, грубо кажучи, через місяця півтора в Кабміні вже буде рішення міжнародного суду. А ми зобов’язані підкорятися міжнародному суду, тим більше того, який дав нам безвіз в Європі і т.д. Тому перенесення конфлікту в публічну сферу, суди, пересуди.

В якій ситуації опинився президент Порошенко

Саакашвілі добився свого, він приїжджає до Києва, і тут починаються суди, його звинувачують, він звинувачує і т.д., адвокати приїдуть міжнародні і все буде. А головна проблема: як політичну помилку, яку зробив президент Порошенко, він зуміє поширити на інших. Тобто треба втягнути в цю справу СБУ, прокуратуру. Тому що всі вони прекрасно розуміють, що він зараз потрапив в ситуацію, коли удар тільки на нього. Його ж завдання розділити цей удар з якомога більшою кількістю свого оточення. Ось це головна політична проблема президента: як змусити інших взяти на себе провину за його політичну помилку “.

Про екстрадицію Саакашвілі в Грузії

З Грузією не так все просто. По-перше, грузини не хочуть. У Саакашвілі в Україні 1,5% електорату, а в Грузії 15%. Ніякому політику в Грузії зараз це не потрібно. Там же теж потрібно проводити суд. Вони ж не можуть його взяти і вбити або десь заховати. Вони зобов’язані дати йому право захищатися. А у нього там набагато більше прав, плюс 15 відсотків електорату. Ну якого грузинському президенту потрібен такий результат? Звичайно не потрібен.

Вони зроблять все, щоб її не прийняти. Їм точно цього не потрібно. Тим більше, що та грузинська влада, яка змінила Саакашвілі, теж уже досить дискредитована і люди вже втомилося дивляться на владу. Тому їм точно така дестабілізація не потрібна. Не будемо говорити про майбутнє.

Як влада спробує вирішити питання з Саакашвілі

Поки давайте будемо про мирне майбутнє, тобто без спроби його умертвіння, отруєння. Україна має великий досвід вирішення питань з політичними противниками: і отруєння, і вибухи і т.д. Давайте візьмемо тільки самий мирний спосіб, що почнуться судові тяжби, при яких політика буде вище закону. Це природно.

Найближчим часом – це судовий розгляд, швидке або повільне, може бути який-небудь Печерський суд. Ви знаєте, це легендарний суд. Може спокійненько протягом буквально двох-трьох днів, поки ще європейський суд з прав людини не вирішив питання Саакашвілі в його користь, може швиденько прийняти рішення про позбавлення його громадянства. Як на користь президента? Не дати йому звернутися до суду, вже після його прориву не можна. Ось це дуже важливий момент. А суд може взагалі сказати, що раз ви прорвали, то тому президент прав. Ось така ось безглузда логіка. Зараз і таке може бути. Загалом поки ось так. Тобто він приїжджає до Києва, його починають переслідувати, судити і т.д. А разом з ним великий натовп природно прихильників і т.д.

Які політичні дивіденди від цього отримають Тимошенко та Садовий

Ослаблення президента. Прямо ніяких. Рейтинг їх від цього не зростає. Саакашвілі має 1,5% – його політична сила, це не політична сила. Саакашвілі – це технологія. Це подразник політичної свідомості населення. Саакашвілі – це всього лише привід висловити протест владі Порошенко. Усе. Не було б Саакашвілі, з’явилася б “Врадіївка-2”, не було б Саакашвілі, з’явився б якийсь мер, котрий застрелив звичайного селянина і т.д. Тобто суспільство вагітне протестом і воно потребує приводи, для того щоб висловити владі. І Саакашвілі це прекрасно знає. Він же не говорить, що він лідер нації. Зверніть увагу, у нього ніде немає того, що говорять всі наші політики: “За нами народ” і т.д. Ні, він говорить: “Ви уявляєте країну як бидло, ви зіпсували України і критикує владу”. Зверніть увагу, він як би висловлює думку тих, які не мають власних глядачів.

Опозиційні лідери поряд абсолютно правильно, я не думаю, що від цього зростає їх рейтинг, але від цього падає рейтинг президента. Навіть не рейтинг, а якась міжнародна репутація.

Це удар по європейській репутації Порошенко

Вчора, наприклад, була знищена міжнародна репутація. Ось він зараз повинен заходити в ООН і розповідати про миротворців, а люди будуть говорити нам: “Що ти сам рятуєш країну в той час, коли ти антидемократичним чином вступаєш до цьому?” Це ж дуже важливий момент. Крім того, це ж тепер куди б не поїхав президент Порошенко, ось вам висновки, будь опозиціонер місцевий в тій країні або наш український починає його звинувачувати в диктаторські замашки. А це дуже важко, коли ти приїжджаєш відпочити в Вашингтон і послухати рекомендації як треба управляти країною, а на тебе накидається українська діаспора. Це все проходили інші політики і це дуже важко. Наслідик будуть великі.

Про можливі протести в Україні

Прорив ж не планувався ні опозицією, ні Саакашвілі. Це доказ того, що росте навіть не просто протест, а росте вже готовність до фізичних актам опору.

Хто планував? Це точно, я розмовляв з багатьма людьми, які там, постійно був на зв’язку з ними, ні у кого ніяких таких планів не було. Ось у чому справа. У будь-якому великому місті може статися так само. Чому захопили міськрада якогось міста? Не хочу називати якийсь конкретний місто і т.д. Ось це проблема. Що озлобленість вийшла вже за якусь межу, коли люди готові до прямих дій. І зверніть увагу, ніхто з них не покаявся, хоч і прорвали кордон.

Це у нас з вами логіка Майдану, що ось в результаті протесту у нас руйнується одна влада і зароджується інша. Ні, тепер Майдан може носити галузевий або локальний характер. Ось, те, що сталося вчора, це ж чисто майданні дії… Якби цього не було, там з’явилися б і багаття, намети, все як годиться, але на кордоні. І ця “пухлина” б росла. Так вони прорвали. Ось вам приклад. Тобто тепер це буде як такі гнійники, які будуть вибухати в найнесподіваніших місцях.

І ми не можемо сказати, як це буде. Це може бути зовсім благополучний район, самий шикарний район, аеропорт “Бориспіль”, що щось станеться не так. І раптом там з’явиться протест з рисами Майдану . Це може бути обласний центр, де хтось з верхівки збив дитину з матір’ю. і т.д. Тобто приводи можуть бути різні. І кожен раз будуть говорити: “А чому вони такі неадекватні?”. А тому що люди вже готові до прямих дій, а не до прихованої критики.

Володимир Фесенко – український політолог, глава Центру прикладних політичних досліджень “Пента”

Прорив Саакашвілі, як звісточка про нову опозиції

“Ми бачимо, я думаю, тенденцію формування якоїсь нової анти-порошенківська коаліції, де об’єднані люди з різними цілями та інтересами, їх цікавить тільки спільна боротьба з Порошенком, а далі їх інтереси принципово розходяться. І, наприклад, для Тимошенко, і думаю, навіть для Садового, Саакашвілі потрібен тільки як привід, конфліктний привід для боротьби проти Порошенка, для провокування нової політичної кризи, для спроби може бути останньою контр атаки на Порошенко і, відповідно, провокування дострокових виборів. Тому, я думаю, що їх завдання – тріумфальне повернення до Києва і, можливо, організація масової протестної акції проти президента вже в центрі Києва. Це досить логічний сценарій.

Що робитиме влада

Тепер в руках у влади серйозний козир: явне, грубо порушуючи закон, пов’язаний з незаконним переходом кордону. І це буде використано як проти Саакашвілі так і проти ряду інших політиків при сприятливих обставинах. Я думаю, що єдина більш раціональна тактика для влади – це не протистояння стінка на стінку, а точкові дії при сприятливих умовах.

Наприклад, доля Саакашвілі для нього і залишається ризик затримання та екстрадиція до Грузії. По відношенню до тих, хто йому допомагав буде ризик порушення кримінальних справ, зараз це називається кримінальне провадження, позбавлення депутатської недоторканності, відповідні санкції”.

Це тільки перший раунд ми побачили. У ньому Саакашвілі і група його підтримки здобули тактичну перемогу. Але історія на цьому не закінчилася, боротьба продовжиться. Успіх боротьби багато в чому залежить від того отримає або не отримає ось ця частина опозиції масову підтримку. Якщо не отримає, то тоді вони можуть і програти.

Якої реакції Заходу варто очікувати Києву

На мій погляд, набагато більш грубі порушення були пов’язані з незаконним переходом кордону, це більш серйозно. Тому проблеми вже виникли для Порошенка, коли він позбавив громадянства Саакашвілі. Якби зараз відбулися, скажімо так, масові зіткнення на кордоні з жертвами, то це були б дійсно дуже серйозні проблеми. А так, Саакашвілі виявився всередині України, при чому в незаконний спосіб, тому критика на адресу Порошенка може бути, але, я говорю, головні проблеми вже виникли, коли він позбавив Саакашвілі громадянства.

Як цю ситуацію використовує Юлія Тимошенко

Для Юлії Тимошенко не потрібен Саакашвілі в якості нового лідера країни, вона сама хоче стати лідером країни. І вона не збирається бути на підтанцьовці у Саакашвілі. Я думаю, її участь в цих подіях пов’язано по-перше з тим, що вона хоче використати це як привід, як якийсь привід для провокування нової політичної кризи.

Відповідно можуть бути, якщо це ъй вдасться, дострокові вибори. Це її головний інтерес. А крім цього вона бореться за голоси тих виборців, які не підтримують її, але які можуть підтримати інших політичних лідерів, таких як Саакашвілі, Садовий. Їй потрібні голоси цих людей в перспективі другого туру президентських виборов. Вона прекрасно розуміє, що її електорат обмежений, це для неї серйозна проблема. Тому вона хоче залучити на свою сторону тих, хто їй не довіряє, хто як би шукає інших політичних лідерів. Тому у неї своя мотивація, але вона не збирається бути на підтанцьовці у Саакашвілі і дарувати йому повернення у владу, не в її це інтересах.

Києву варто готується до нового Майдану?

Спроба організувати новий Майдан може бути, але це буде Майдан лідерів з суперечливими політичними інтересами. І ось найголовніше, чи отримає ця спроба масову підтримку? У мене немає впевненості в цьому. Теоретично це можливо, тому що в суспільстві накопичено потенціал роздратування, невдоволення. Це стосується не тільки влади, а й опозиції. Тому питання відкрите. А влада в свою чергу будуть намагатися нейтралізувати цю спробу і точковими діями протидіяти цій новій опозиції.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE