Politerno > Статті > Україна і світ > Мафія адвокатів. Чому у “справі Князєва” головний — не Князєв

Мафія адвокатів. Чому у “справі Князєва” головний — не Князєв

  • 18 Травня, 2023
  • 1374 Переглядів
  • 0

Найбільшим корупційним скандалом року обіцяє стати історія, яку медіа прозвали “справою Князєва”. І яку правильніше було б назвати справою адвокатської мафії. Загальна увага зараз сфокусована лише на одному епізоді цієї історії, в якому фігурує голова Верховного Суду Всеволод Князєв. І тому може скластися враження, що саме він — мозковий центр суддівської корупції. Мовляв, приберемо його — і проблему вирішено, спрута знищено, відтепер усі нечесні судді почнуть судити за законом, а не за хабарі.

Однак це помилка, причому небезпечна. Бо поки що спрут живий і здоровий. Через “справу Князєва” у нього постраждало лише одне щупальце — те, що проникло до Верховного Суду. Такі щупальця є і в інших судових інстанціях. А зараз цей спрут може намагатися вплинути на відбір членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ). Якщо ця спроба виявиться вдалою, спрут посилить контроль над судовою системою. І “справа Князєва” залишиться для нього лише дрібною неприємністю.

Отже, сьогодні є привід поговорити про мафію адвокатів без конкретизації, оскільки люди, які очолюють цю мафію, дуже могутні. І будь-яке медіа, яке почне називати причетні юридичні компанії, їхніх власників та покровителів, ризикує втягнутися в безнадійні судові розгляди.

 

Хто кому замовник

Почнемо з інформації, якою поділилися САП та НАБУ. Вони повідомили, що “викрили “на гарячому” голову Верховного Суду та адвоката під час отримання неправомірної вигоди”. Загальна сума отриманих грошей — $2,7 млн, із них дві третини пішли у Верховний Суд, а третину залишили собі посередники. Як описують САП та НАБУ, спочатку було досягнуто “договореності між акціонером групи “Фінанси та кредит”, адвокатом та головою ВС”. 15 березня “на виконання попередніх домовленостей” було перенесено судове засідання у справі акціонера. Потім відбулася “передача $2,7 млн адвокату від акціонера“. 19 квітня було ухвалено “рішення суду на користь акціонера”. 1 травня детективи зафіксували “вказівку голови ВС про розподіл коштів”, після чого йому було “передано $1,8 млн”: 3 травня — перший транш у розмірі $1,35 млн і 15 травня — другий транш у розмірі $450 тис. Саме під час отримання другого траншу голова ВС та адвокат були викриті “на гарячому”, стверджують САП та НАБУ.

Вже із цієї інформації очевидно, що у схемі судді були лише виконавцями, а організаторами були адвокати-посередники. Саме вони отримали від замовника всю суму ($2,7 млн). І лише після того, як судді виконали свою частину оборудки, адвокати виплатили їм їхню частку ($1,8 млн), залишивши собі свою ($0,9 млн).

Керівник САП Олександр Клименко розповів на брифінгу ще цікавіші подробиці. “Під час розслідування ми зафіксували фактичне існування у Верховному Суді так званого “бек-офісу” — адвокатського об’єднання, яке прикривалось наданням легальних адвокатських послуг. Адвокатське об’єднання виступало посередником між керівництвом Верховного Суду і тими особами, які бажали вирішити свої питання у суді за неправомірну вигоду. Це стосувалось не лише рішень Верховного Суду, але і більшості інших судів на території України”, — заявив він. І додав, що “наразі тривають слідчі дії щодо інших суддів”.

За даними голови Ради суддів України Богдана Монича, зараз в Україні працюють 587 судів, ще 171 суд не працює, бо перебуває на окупованій території чи у зоні бойових дій. І якщо керівник САП стверджує, що адвокатське об’єднання брало замовлення на рішення “більшості судів”, то йдеться, як мінімум, про три сотні судів першої та апеляційної інстанцій у різних регіонах.

Як інформують НАБУ та САП, “слідство встановило, що адвокатське об’єднання використовувалося для маскування злочинної діяльності. Під виглядом адвокатських послуг та юридичного супроводу учасники угруповання домовлялися із суддями про прийняття рішень на користь їхніх “клієнтів” (фізичних чи юридичних осіб) за певну винагороду”.

Сумнівно, щоб мозковим центром цієї мафії адвокатів був Князєв. Його було обрано головою Верховного Суду півтора роки тому, проте суддівська корупція, звісно, набагато старша. До того ж Князєв зробив кар’єру в системі адміністративного судочинства, а не господарського, яке є найбільш важливим для бізнесу і тому вважається найбільш прибутковим для суддів-корупціонерів.

 

Загроза для ВККСУ

Про плани адвокатської мафії розповів на тому самому брифінгу директор НАБУ Семен Кривонос. “Хотів би сказати ще про дуже важливе — про те, що члени цього злочинного угруповання намагалися вплинути на дуже важливий процес — обрання членів ВККСУ. Така інформація нами [отримана], що такі спроби вплинути на цей процес були. Але сподіваюся, що обрання членів ВККСУ відбуватиметься прозоро”, — сказав він.

Відповідно до закону “Про судоустрій та статус суддів” ВККСУ має складатися з 16 членів. Конкурс щодо відбору кандидатів на посади членів ВККСУ завершився два місяці тому, 15 березня. Конкурсна комісія сформувала фінальний список 32 кандидатів із розрахунку два кандидати на одну вакансію та передала його на розгляд Вищій раді правосуддя (ВРП). Закон говорить, що ВРП має провести співбесіду з кандидатами та за її результатами призначити членів ВККСУ.

Співбесіда завершилась 12 травня. Список 16 щасливчиків ще не затверджено. І тут як грім з ясного неба звучить заява Кривоноса про те, що НАБУ знає про спробу вплинути на цей процес.

Звісно, для ВРП це стало шоком. На сайті ВРП з’явилося повідомлення, яке підтверджує, що наразі відбувається обговорення та формування переліку кандидатів для призначення на посаду члена ВККСУ. Ця процедура, йдеться у повідомленні, “здійснюється ВРП конфіденційно та не підлягає публічному розголошенню” (привіт Кривоносу, який висловив надію на прозоре обрання). У повідомленні наголошується, що “ВРП готує листи до НАБУ та САП стосовно надання інформації про можливий вплив щодо обрання членів ВККСУ”.

Зрозуміло, що зараз ніхто не скаже, чи спруту вдалося засунути своє щупальце навіть до ВРП. Цей орган, нагадаємо, працює у новому складі з 19 січня 2023 р. Кандидати в члени ВРП добиралися Етичною радою, в якій вирішальний голос мають міжнародні експерти.

Але навіть якщо хтось із членів ВРП (крім Князєва, який був членом ВРП за посадою) ризикнув про щось домовлятися з мафією адвокатів, вони лише виконавці. Головна проблема — не у корупціонерах усередині таких органів, як Верховний Суд та Вища рада правосуддя, а саме у цій мафії. І якщо САП і НАБУ не зможуть її викрити (не захочуть, побояться, будуть куплені нею або відступлять під тиском її покровителів), то “справа Князєва” залишиться лише яскравим епізодом, розіграним з метою продемонструвати фейкові успіхи в боротьбі з корупцією.

Джерело

“” Читайте також: Як заступник Єрмака узяв під контроль Міненерго, НКРЕКП, та державні енергетичні підприємства

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE