Politerno > Статті > Україна і світ > “Мета – змусити президента піти”. Що означає атака “Народного фронту” на главу Генштабу

“Мета – змусити президента піти”. Що означає атака “Народного фронту” на главу Генштабу

  • 28 Вересня, 2017
  • 1822 Переглядів
  • 0

Відлуння вибухів боєприпасів на військових складах в Калинівці долетіло до коридорів влади. Прямим наслідком резонансної НС став серйозний конфлікт навколо начальника Генерального штабу ЗСУ Віктора Муженко.

Одна з колон влади – партія “Народний фронт” (НФ) – відкрито зажадала відставки генерала армії, який є креатурою президента Петра Порошенка. Чи стане нове протистояння поворотним моментом у відносинах верхівки НФ і Адміністрації президента, розбиралася “Страна”.

НФ пішов в атаку

Як відомо, звинувачення на адресу Муженко посипалися відразу, як тільки стало відомо про масштаб катастрофи в 48-му арсеналі ЗСУ. Своєрідним застрільником став головний редактор сайту “Цензор.нет” Юрій Бутусов, який вважається близьким до секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО) і одного з центрів впливу НФ Олександра Турчинова. Він пов’язав вибухи на складах в Калинівці з аналогічним НС в Балаклії, поклавши відповідальність за те, що трапилося на керівництво Генштабу та Міністерства оборони.

Народний депутат Антон Геращенко (НФ), який входить в орбіту впливу міністра внутрішніх справ і видного представника зазначеної партії Арсена Авакова, прямо назвав Муженка винуватим не тільки в трагедії у Калинівці, але і в інших подібних випадках, що мали місце раніше.

“Те, що відбулося вчора на складі боєприпасів в Калинівці – це військова катастрофа, відповідальність за яку повинен понести не “фунт” і не “стрілочник”, а Глава Генерального Штабу ЗСУ Віктор Муженко та його заступник, який відповідає за збереження військових складів… Тепер цей стратегічний склад, слідом за Балаклійським та Сватівським військовими складами, перетворився в ніщо через тотальну безкарність вищого військового керівництва Збройних сил України за попередні катастрофи. Місце Віктора Муженко повинен зайняти молодий і відповідальний офіцер Збройних Сил, який повинен очолити процес справжньої, а не фейковий реформи нашої Армії і Флоту”, – написав Геращенко на своїй станиці в Фейсбуці.

Більш того, він звернувся і до президента Порошенко, прозоро натякнувши на можливі наслідки його бездіяльності щодо катастрофи в Калинівці: “Якщо Верховний головнокомандувач продовжить робити вигляд, що нічого не відбувається після вибухів складів в Сватове, Балаклії та Калинівці, і не робити кадрових висновків на самому верху, то це – злочинно по відношенню до безпеки нашої країни”.

Схоже висловилися за адресою Муженка й інші блогери і коментатори, що традиційно відображають позицію “Народного фронту”. Але це була, можна сказати, тільки пристрілка.

У четвер, 28 вересня, на ту ж тему висловився сам секретар РНБО. За його словами, вибухи на складах боєприпасів в Балаклії і Калинівці стали “найбільшим ударом по обороноздатності з початку війни”.

“Для мене принциповим – про це я говорив на засіданні військового кабінету – є відповідальність. Починаючи від начальника Генштабу і по всій вертикалі тих, хто відповідає за оборону нашої країни”, – зазначив секретар РНБО.

При цьому він вважає, що країна буде до тих пір нести втрати у військовій сфері, поки “не відповідатимуть вищі посадові особи, які не виконують якісно свої функції”.

Ззасідання Військового кабінету, скликаного президентом Порошенко в зв’язку з вибухами на військових складах в Калинівці, відбулося увечері 27 вересня. Більш того, історія з Муженко, найімовірніше, отримає продовження на наступному пленарному тижні Верховної Ради. Секретар парламентського комітету з питань безпеки і оборони Іван Винник (“Блок Петра Порошенко”, БПП) спрогнозував, що комітет ухвалить звернення до президента вжити заходів щодо Муженко.

“Напевно комітет більшістю голосів прийме звернення до президента скористатися своїми повноваженнями і вжити заходів (щодо Муженко – ред.)”, – повідомив Винник.

Під заходами він розуміє або звільнення нинішнього начальника Генштабу, або обмеження повноважень в частині зберігання боєприпасів.

“Я вважаю, що можна розглянути передачу наших стратегічних запасів або ж прав на охорону іншому військовому підрозділу, наприклад, Національної гвардії. Вона краще впорається. Ситуація не може залишатися такою, як сьогодні”, – наполягає Винник, якого в парламентських кулуарах також відносять до орбіті впливу секретаря РНБО, незважаючи на його членство у фракції БПП.

Про готовність підтримати таке звернення комітету до президента заявив і інший його представник народний депутат Тарас Пастух (“Самопоміч”).

“Муженка неодноразово запрошували на засідання комітету, проте він не з’являвся. Критичне ставлення до такого рівня співпраці з парламентарями не сьогодні виникло”, – зазначив він в коментарі.

З огляду на той факт, що комітет очолює близький до Турчинова народний депутат Сергій Пашинський (НФ), і взагалі на розподіл сил в комітеті, можна з великою часткою ймовірності говорити, що рішення по Муженку буде прийнято. Але, природно, носити воно буде рекомендаційний характер. Звільнити голову Генштабу може тільки президент.

Стриманість людей Порошенка

Що є дивним: відповідна реакція з боку Порошенка, про яку спостерігачі зазвичай судять по депутатам від БПП і лояльним блогерам, була досить стриманою.

Політолог Віктор Уколов, який, за даними журналістів, близький до Банкової, почав доводити, що навіть в Росії в подібних Калинівці випадках ніхто не закликає до відставки президента Володимира Путіна і міністра оборони Сергія Шойгу, а навпаки співчувають військовим і взагалі демонструють взаємну підтримку .

Член комітету з питань безпеки і оборони Ірина Фриз, яка входить до близького оточення Порошенко, закликала зі своєї сторінки у Фейсбуці не використовувати події на військових складах в Калинівці для з’ясування “політичних відносин і розподілу вищих керівних посад”.

“Україна веде війну за суверенітет і незалежність. І, на мій погляд, в цей момент “качати” країну зсередини з метою посилити свій політичний вплив або перерозподілити посади – дуже небезпечна поведінка”, – зазначила Фриз.

Більш жорстко прозвучала відповідь самого Муженка, опублікована на його сторінці в Фейсбуці. З неї стало зрозуміло, що глава Генштабу нікуди йти не собирається і, мабуть, впевнений, що таку ж позицію займає і президент. Генерал армії вважає, що ті, хто розпалює пристрасті навколо Калинівки, розхитують боєготовність і цілісність збройних сил України.

“Їхнє завдання збігається з ворожим: а) переконати суспільство в тому, що командування ЗС не здатне адекватно реагувати на загрози; б) посіяти сумнів у здатності ЗСУ захистити свій народ, в) похитнути довіру до армії. І на цьому тлі реалізувати свої політичні амбіції. Ці люди не розуміють, що ЗС стали іншими. Не такі, як були в 2014”, – написав Муженко.

“Для тих, хто ще не зрозумів – звинуватити мене, моїх підлеглих в бездіяльності не вийде. Призначити крайніх не вийде”, – відповів хулителям Муженко. Підтримав його і міністр оборони Степан Полторак.

Несподіваний Турчинов

Атака на Муженко з боку НФ має на меті зняття генерала армії з нинішнього поста, а взагалі це очевидне нове загострення відносин між Адміністрацією президента з одного боку і НФ, і конкретно Аваковим, з іншого.

Хоча депутат Винник пропонує так не трактувати. “Я не знаю, чи є конфлікт між ними. Але питання Муженка – це в жодному разі не складова цього конфлікту. Запитайте будь-якого перехожого, чи нормальна ситуація, коли вибухають склади з боєприпасами?” – каже Винник.

Співрозмовник видання серед великих бізнесменів, що свого часу мав відношення до формування добровольчих батальйонів, називає Муженка “не заперечуючим президенту”.

“Аваков з Турчиновим почали його недолюблювати, в тому числі, з цієї причини. Плюс у них свої політичні цілі. Вони хочуть захопити силовий блок, призначивши когось на кшталт Полторака, який, як то кажуть, і вашим, і нашим. Їм потрібен Труффальдіно – типу командира Нацгвардії, якому президент не подав руку. Який нібито і Порошенкові підпорядковується, але при цьому і на всі боки дивиться, мости з усіма і, в першу чергу, з Аваковим наводить. Муженко не такий. Ходить чутка, що він сформував два підрозділи ВДВшників, які підуть на все в разі крайньої ситуації і захистять Порошенка. Тому президент і тримається за нього. З цієї ж причини главу Генштабу і хочуть змінити друзі-суперники з НФ “, – говорить співрозмовник.

Показова в цій історії роль Турчинова.

“Несподівано різка заява Турчинова по генштабу остаточно розвіяла міф про дрейфи Олександра Валентиновича в сторону президента. Олександр Валентинович, цей хитрий старий лис, просто мовчав і маскувався. Вичікував. І вдарив цілком очікувано. Петро Олексійович же щиро вважав його партнером”, – вважає політичний експерт Михайло Подоляк.

На його думку, удар по Муженку потрібно оцінювати не тільки як битву за контроль над ЗСУ, але і як триваючий паралельно бій за держконцерн “Укроборонпром”, навколо якого не вщухають скандали.

“Зрозуміло, що “болівар” смачно годував і НФ, і БПП. А зараз перші хочуть “схарчити” групу Гладковського і Романова. Що, взагалі-то, банально. Не банально, що Генпрократура грає на стороні… опонентів Гладковського” , – написав Подоляк на своїй сторінці в Фейсбуці.

Як відомо, перший заступник секретаря РНБО, Олег Гладковський, який очолює міжвідомчу комісію з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю, і генеральний директор концерну “Укроборонпром” Роман Романов вважаються людьми президента Порошенко.

Армія проти “ментів”

Яка ймовірність, що натиск НФ матиме ефект, і Муженко, незважаючи на всі запевнення, покине посаду?

“Порошенко безумовно не хоче здавати Муженка – суперлояльного до себе генерала, більш того обізнаного в подіях на Донбасі і в країні періоду 2014-2017 рр. Це в якійсь мірі небезпечно “виносом брудної білизни”. Думаю, що поки відставки Муженка не варто очікувати, але до кінця цього року вона може трапитися – коли пристрасті трохи вляжуться, і Калинівка забудеться”, – вважає політолог Руслан Бортник.

За словами опитаних офіцерів ЗСУ, до Муженка в їх середовищі неоднозначне ставлення. Однак їм не подобається, що питання про його відставку піднімають люди Авакова, до яких у них ставлення ще гірше.

“З одного боку, Муженкові давно пора піти у відставку – у військах про це давно говорять. Аж надто багато “підстав” і “косяків” Генштабу і штабу АТО було за час війни. Але з іншого боку, ми боїмося того, що на всі керівні місця одразу прийдуть представники Авакова. Це не потрібно ВСУ, поліцейські нічого не розуміють у військових справах. Якщо таке станеться, буде велика біда. Аваков прагне забрати собі побільше ключових позицій. І якщо буде конфлікт між президентом і Аваковим, то він може піти навіть на спробу перевороту. Тоді війська, як в путч 1991 року, кинуть на народ. Це найгірше, що можна чекати від такої перестановки – не відмиємося потім”, – переконаний заступник командира бригади, полковник Юрій М.

“Спочатку приберемо Муженка, потім на його місце стане генерал Аллєров – ближній зі свити Авакова. Потім полк “Азов” перетвориться в бригаду і перейде в ЗСУ. Потім почнуться чистки по “службовій невідповідності” в ЗСУ, і на місця кадрових офіцерів прийдуть “менти”. Все це ми вже проходили в 1990-х…”, – запевняє заступник командира батальйону майор Євген Л.

На його думку, перестановки в керівництві армії слід проводити виключно на користь бойових комбригів, які пройшли війну.

“Авакову і ментам ніхто з військових не довіряє. Тому не його руками і не його людям робити заміни в командуванні ЗСУ”, – вважає офіцер.

На думку політолога Бортника, мета НФ в цій ситуації не “виграти фігуру” і не тим більше почати “повноцінну війну”, а послабити тиск АП на всю партію і групу Авакова зокрема. Благо, приводів вистачає.

При цьому, на його думку, серйозний конфлікт із загрозою розриву відносин між НФ і БПП неможливий: вони не можуть існувати одне без одного, тому будуть нові уколи.

Однак настрої в АП явно тривожні. Співрозмовник видання припускає, що група Авакова в результаті підтримає масові акції, заплановані на жовтень.

“Аваков почав свою гру. Він контактує з Коломойським. Той підтримує Саакашвілі і Тимошенко… Проти нас фактично консенсус між Коломойським, Тимошенко, Саакашвілі, Садовим, добробатами і Аваковим. Розпочнеться все з факельної ходи Білецького і компанії на Покрова (14 жовтня – День захисника Україна, в який традиційно проводять свої акції націоналісти – ред.), потім Міхо зі своєю акцією на 17-е. Мета – змусити президента Порошенка піти зі свого поста достроково”, – стверджує співрозмовник видання.

Відомий волонтер Роман Доник, якого пов’язують з керівництвом Міністерства оборони, також написав на своїй сторінці в Фейсбуці, що “сили, близькі до глави МВС, готують державний переворот”. І подає свою думку широко. “МВС фінансується за зовсім іншої системи, ніж воююча армія. Всі в курсі про нову техніку і зброю, яка є у Нацгвардії (не у тій, що близько до переднього краю) і якої немає у ЗСУ. МВС закуповує те, що їм потрібно тоді, коли їм потрібно. В той час, як ЗСУ зарегульовані донезмоги. При цьому зарегульована армія соратником Авакова – Пашинським і його людьми в Раді. Серед лідерів думок, журналістів і волонтерів є маса людей, які виливають тонни лайна на ВСУ, але ніколи жодним словом не критикують МВС. Всі вони яро ненавидять Порошенка, критикуют всю владу, крім Авакова і Ко. Саме ці люди явно підтримують протести проти президента і влади. Більш того, вони агітують за ці протести, сором’язливо забуваючи вказати, що частина влади, це квота НФ. Але винен Порошенко”, – запевняє Доник.

Що у відповідь готує АП, джерела не уточнюють. Жовтень, схоже, буде не по погоді жарким.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE