Politerno > Статті > Україна і світ > “На Банковій вже створено штаб, який готує атаку на НАБУ”

“На Банковій вже створено штаб, який готує атаку на НАБУ”

  • 5 Листопада, 2017
  • 1738 Переглядів
  • 0

Після відкриття Національним антикорупційним бюро гучних кримінальних справ проти сина глави МВС Арсена Авакова – Олександра по так званій “рюкзачній” справі, а потім і отримання НАБУ судового дозволу на виїмку документів на заводі Ленінська кузня, що належить президенту України Петру Порошенку, багато політиків по обидва боки барикад заявили, що тепер самому НАБУ варто очікувати удар у відповідь.

Тож якою буде “ответка” від Банкової і Народного фронту для НАБУ?

1. Битва за аудитора

В попередньому парламентському сезоні Верховна Рада тричі зривала голосування по незалежному аудитору НАБУ.

Спершу пропрезидентська фракція БПП намагалася протягнути кандидатуру американця Найджела Брауна, якого нардеп від БПП Сергій Лещенко називав “потрібною для Адміністрації президента людиною”. А потім буквально 10 голосів не вистачило, щоб призначити на аудитора НАБУ українського юриста Олександру Яновську, яку керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін називав кандидатурою вигідною Банковій.

Згідно з чинним законодавством, щорічно повинна проводитися незалежна оцінка (аудит) ефективності діяльності Національного антикорупційного бюро. Такий аудит повинна проводити спеціальна комісія в складі трьох осіб, яких призначають президент, Верховна Рада і Кабмін.

Першу “потрібну” людину на посаду аудитора НАБУ призначив Кабмін. За урядовою квотою аудитором став юрист Михайло Буроменський, якого також пов’язують з Адміністрацією президента.

Після того, як зі своїми кандидатурами визначиться парламент і президент і ці кандидатури будуть також спрямовані на Банкову, то комісія аудиторів зможе видати висновок про неефективність діяльності НАБУ і неналежному виконанні обов’язків його директором. Цього висновку буде досить для звільнення глави НАБУ.

Коли влітку епопея з призначенням зірвалася в останній раз, багато хто з політиків визнавали, що зрив на руку самому НАБУ і його “групі підтримки” у парламенті – так званим “єврооптимістам”.

У той же час, тоді ж зверталася увага на те, що зрив голосування став можливим завдяки прихованому саботажу частини депутатів “Народного фронту”. З чуток, це було пов’язано з ситуативним союзом, який уклали глава НАБУ Ситник і Арсен Аваков. Але тепер, ясна річ, цей альянс (якщо він і існував) канув в лету. А значить схема з позначенням “правильного” аудитора НАБУ має всі шанси на реалізацію.

Близький до Авакова депутат від Народного фронту Антон Геращенко вже написав на своїй сторінці в Facebook, що Рада знову повернеться до цього питання.

“Найближчим часом має бути закінчений процес відбору аудитора НАБУ від Верховної Ради України, заблокований окремими групами впливу всередині Ради і за її стінами. Після чого – процес законного аудиту діяльності антикорупційного бюро. Тому окремим посадовим особам доведеться дати відповідь про те, чому в окремих випадках НАБУ займається вибірковим переслідуванням з політичних мотивів, замість реальної боротьби з корупцією”, – написав він.

Готовность провладної більшості знову спробувати протягнути потрібного їй аудитора НАБУ підтверджує і голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

“Думаю Аваков і Порошенко спробують знищити НАБУ вже на найближчому парламентському тижні. Без нашої спільної підтримки НАБУ у них це може вийти”, – заявив Шабунін.

2. Боротьба з персонами

Якщо вибори аудитора НАБУ знову зірвуться, то не виключена наступальна операція проти керівництва бюро – Артема Ситника і його заступника Гізо Углави.

Народний депутат Віктор Чумак вважає, що під сукном в ГПУ цілком можуть бути справи проти обох.

“Я вважаю, що спроби поквитатися з НАБУ або його керівництвом обов’язково будуть”, – говорить Чумак.

Інкримінувати Ситнику можуть справи давно минулих днів – за чутками, ще в 2010 році Ситник міг бути замішаний в кришуванні нелегального грального бізнесу Київщини. А в 2016 році, як кажуть наші джерела в Генпрокуратурі, несподівано з’явилася, а потім також несподівано зникла справа проти Ситника щодо вимагання грошей за закриття карної справи.

Природно, якщо надійде команда, то її постараються знайти і реанімувати.

Є свої претензії і до Углави. Гізо Углава був призначений в НАБУ 25 квітня 2015 року. Згідно з українським законодавством, однією з вимог до кандидатів на посаду заступника директора НАБУ є громадянство України. При цьому на момент свого призначення, Гізо Углава фактично мав подвійне громадянство. Президент Грузії видав указ про припинення грузинського громадянства Углави 7 червня 2016 року.

“Відповідно до Закону Грузії  “Про громадянство”, в зв’язку з прийняттям громадянства іншої країни припиняється громадянство Грузії Гізо Углави, який народився 18 листопада 1975″, – йдеться в Указі Президента Грузії.

Виходить, що Углава цілий рік мав подвійне громадянство, а це незаконно.

У НАБУ на ці звинувачення заявляли, що “Гізо Углава не порушував законодавство про громадянство. Згідно з Конституцією Грузії, громадянство Грузії втрачається автоматично за умови набуття громадянства іншої країни. Крім того, між Україною і Грузією діє Угода про спрощений порядок набуття та припинення громадянства громадянами України і Грузії, які постійно проживають на території тієї чи іншої країни і попередження випадків безгромадянства та подвійного громадянства. За цією угодою дата оформлення громадянства однієї країни є датою припинення громадянства іншої”.

3. Законодавча війна

У парламенті опрацьовують і інші форми розправи з НАБУ.

Так, ще в жовтні парламентський підкомітет з правового забезпечення та контролю за діяльністю спецорганів в сфері запобігання та протидії корупції прийняв рішення створити робочу групу з напрацювання методики проведення аудиту ефективності діяльності НАБУ.

Формування робочої групи було доручено народному депутату від БПП Юрію Буглаку. Термін на формування такої групи закінчується вже в найближчий вівторок.

Співрозмовники у Верховній Раді не виключають, що навіть якщо вибори аудитора в черговий раз будуть зірвані, ця робоча група зможе запропонувати такий механізм аудиту НАБУ, щоб відомство в будь-якому випадку виявилося під ковпаком.

Політичні експерти стверджують, що вже зараз в АП і “Народному фронті” йде пошук рішень, як припинити атаку НАБУ на інтереси керівників держави.

“У мене є інформація, що вже створено певний ситуаційний штаб, який шукає відповіді, як приборкати НАБУ, – каже політолог Руслан Бортник. – Справа в тому, що для АП або провладної більшості в Раді піти напролом – означає вийти на конфлікт із західними кураторами НАБУ. Тому було прийнято рішення діяти іншими методами. Це і пошук компромату на керівництво НАБУ, і інформаційна дискредитація відомства. І інші заходи. Така необхідність виникла у зв’язку з тим, що раніше НАБУ діяло більш тонко – справи з’являлись не часто. Багато з них можна було прямо пов’язувати з замовленнями з АП. Але нинішня атака НАБУ на президента і главу МВС ополчила всіх проти Бюро одночасно. Цей орган став досить небезпечним для влади. Тому зараз такий ситуативний штаб вирішує, що зробити з НАБУ і його керівництвом. Перші кроки в цьому напрямку ми зможемо побачити вже найближчим часом”.

Джерело: “Страна.ua

Читайте також: “Темний шоколад” Петра Порошенка або про що говорять документи “райських островів” (Відео)

або “Наші Гроші”: Керівництво Укроборонпрому злило 100 мільйонів на “прокладку” менеджера Порошенка (Відео – Фото)

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE