Politerno > Статті > Україна і світ > На корупцію при поставках бронемашин з “Кузні” Порошенка вийшли через розслідування по “Стіні” Яценюка

На корупцію при поставках бронемашин з “Кузні” Порошенка вийшли через розслідування по “Стіні” Яценюка

  • 4 Листопада, 2017
  • 2756 Переглядів
  • 0

Антикорупційне бюро продовжує залишатися одним з провідних ньюсмейкерів, що розбурхують український навколополітичний простір.

Не встигли влягтися пристрасті по “Авакогейту” – затримання і подальшого звільнення в залі суду сина глави МВС по так званій “справі рюкзаків”, як НАБУ знову дало чергову їжу для роздумів.

У фокусі розслідування відомства Артема Ситника, яке може стати ще більш гучним, ніж історія з Олександром Аваковим, виявився завод “Ленінська кузня”. До слова, котрий не так давно змінив вивіску на “Завод Кузня на Рибальському”. І, що більш істотно, котрий фактично належить президенту України Петру Порошенко і його другу – нардепу від БПП Ігорю Кононенко.

Відносно дій менеджменту підприємства і чиновників Держприкордонслужби розслідується фактовий епізод, пов’язаний з постачанням бронемашин “Тритон” за завищеними в три рази цінами.

За версією детективів НАБУ, “ковалі” Порошенко за допомогою нехитрої схеми наварили на постачанны техніки для прикордонників, які патрулюють кордон з Росією, близько 40 млн. грн. У самій компанії ці претензії категорично відкидають.

“Страна” розбиралася з хитросплетіннями “прикордонної історії”, яка “народилася” в якості відгалуження набагато більш відомої історії з розкраданнями на проекті “Стіна”.

Що закидають “кузні” президента

Як випливає з матеріалів Солом’янського райсуду Києва, НАБУ розслідує закупівлю Державною прикордонною службою за гроші держбюджету бронемашин “Тритон” у заводу Порошенка і Кононенка на загальну суму 59,5 млн грн.

Основних претензій Антикорупційного бюро до заводу президента – дві.

По-перше, в НАБУ апелюють до того, що розпорядженням уряду №439 від 14 травня 2015 року було передбачено закупівлю Харківським прикордонним загоном ДПСУ 34 одиниць “бойових дистанційних модулів” загальною вартістю 161,5 млн грн. На ділі ж, в рамках договору між “Кузнею” і прикордонниками, в грудні 2015 року та березні 2016 року було поставлено всього 4 одиниці цієї техніки. При цьому ціна кожної з них виявилася на більш ніж 10 млн. грн. вищою початкового порядку цифр.

“Вартість одного бойового дистанційного модуля повинна була складати 4,75 млн гривень. Однак, фактично вартість однієї одиниці закупленого Державною прикордонною службою “Тритон-0103″ склала 14,876 млн. грн.”, – йдеться в судовому рішенні.

По-друге, слідство вважає: закупівлю “Тритон” з переплатою в 40 млн. грн. супроводжувало ще одне порушення.

Нібито рішення про це було прийнято керівництвом Держприкордонслужби до введення її в експлуатацію. Що є порушенням постанови Кабінету міністрів від 25 лютого 2015 року №345, яким затверджується порядок поставки озброєння, військової і спеціальної техніки.

Уточнимо, що про підозру по даному епізоду виявлених порушень ще нікому не оголошувалося. Але наявні формулювання в судових матеріалах вказують на, як мінімум, співучасть чиновників уряду і Держприкордонслужби в розтраті бюджетних коштів в особливо великому розмірі.

У НАБУ вийшли на історію з “Тритонами” через “Стіну” Яценюка

Виявлено схему з “Тритонами” було в рамках розслідування махінацій у справі про розкрадання на зведенні укріплень на кордоні, більш відомих як “Стіна” (цей піар-проект давно асоціюється у журналістів з партнерами політсили Порошенка по коаліції з “Народного фронту”). У якій на початку серпня був заарештований цілий ряд співробітників Держприкордонслужби та комерсантів. А перелік інкримінованих фігурантам справи статей включає привласнення та розтрату майна шляхом зловживання службовим становищем (ч.5 ст.191 КК України), зловживання владою (ч.2 ст.364 КК України), підроблення (ч.2 ст.366 КК України) і нецільове використання бюджетних коштів (ч.2 ст.210 КК України).

У судових матеріалах основної справи можна простежити, як саме в НАБУ вийшли на “Кузню”.

Після відкриття кримінального провадження по “Стіні”, детективи витребували купу звітностей, банківської та бухгалтерської документацій, що стосуються витрат на фортифікаційні заходи ДПСУ, Східного і Південного регіональних управлінь відомства, а також восьми військових частин. Окремо були вивчені транзакції по рахунках “прикордонників”, на які заводилися бюджетні гроші, за період з 14 травня 2015 по 30 травня 2016 року.

За рахунок цього були виявлені субпідрядники і постачальники послуг ДПСУ, що після детального опрацювання їх контрагентів і послужило підставою для оголошення про підозру фігурантам справи про нецільове використання держкоштів в серпні нинішнього року.

За кілька днів до цього в матеріалах справи вперше з’явилася згадка про “Ленінську кузню”, якій Держприкордонслужба платила за “Тритони”.

19 липня Солом’янський суд виніс рішення, яким дав добро на проведення виїмки документів про постачання бронемашин прикордонникам. У ньому ж міститься пасаж детектива НАБУ про те, що придбана спецтехніка “ковалів” є недосконалою. Внаслідок чого, куплені за майже 60 млн. грн. броньовики не використовувалися за цільовим призначенням аж до кінця минулого року.

Прямо про це не сказано, але найімовірніше йдеться про виявлені дефекти “Тритонів”. Внаслідок чого використовувати бойові машини за призначенням для патрулювання і охорони кордону не представлялося можливим.

В ДПСУ не бачать проблеми в скандальній закупівлі

У Держприкордонслужбі журналістам пообіцяли надати своє бачення ситуації із закупівлею “Тритонів” з нібито триразовою накруткою в понеділок.

Раніше ж помічник глави ДПСУ Олег Слободян заявляв РБК, що прикордонники в курсі розслідування НАБУ.

“Ми не бачимо в цьому будь-яких проблем. Якщо НАБУ вважає, що інформацію про “Тритон” необхідно перевірити, то ми готові. Якщо хтось скоїв правопорушення при закупівлі цієї військової техніки, то він повинен понести відповідальність”, – говорив він .

У свою чергу, в ДПСУ наполягають на тому, що “Тритони” зараз експлуатуються на кордоні. За словами Слободяна, всі чотири машини перебувають в робочому стані на кордоні з Росією.

“Проаналізувавши зразки іноземної та української техніки, ми вибрали варіант “Ленінської кузні”. Іноземні пропозиції виявилися набагато дорожчими за українські. По суті, “Ленінська кузня” розробила “Тритон” з нуля під конкретні умови нашого кордону з Росією. Ми сформулювали наші завдання, а “Ленінська кузня” виготовила нам необхідну техніку”, – говорив Слободян.

Версія “ковалів”: питання специфікації

В правлінні “Кузні” журналістам раніше заявляли, що негативних відгуків від замовника по поставленій продукції у підприємства немає.

У поширеній сьогодні заяві йдеться про те, що завод продав Держприкордонслужбі не “бойові дистанційні модулі”, як зазначено в судових матеріалах, а чотири одиниці бойових самохідних броньованих транспортних засоби з озброєнням “Тритон”. У комплектацію яких входять як сам відповідний бойовий модуль з системою управління вогнем, так і система зовнішнього зв’язку і передачі даних, комплекс наземної розвідки Джеб і інше додаткове обладнання.

“Вартість однієї такої одиниці бронемашини в зазначеній комплектації на світовому ринку озброєнь коштує від $ 1,5 млн., що в кілька разів перевищує фактичну вартість однієї БКМ Тритон, поставленої для ДПСУ”, – відзначили на підприємстві.

Про “Тритон” згадують після початку проблем у “аваківці”

При цьому слід звернути увагу на іншу важливу деталь: відомості про особливий інтерес Бюро до угоди ДПСУ і “Ленінської кузні” вже не в перший раз стають предметом уваги ЗМІ. І, що характерно, в обох випадках це відбувалося на тлі скандальних історій, фігурантами яких були люди, близькі до “Народного фронту”.

По-перше, про саме існування “епізоду Тритонів” стало відомо відразу після затримання в серпні трьох чиновників ДПСУ і бізнесменів, яким інкримінується участь в розпилі грошей на “Стіні”.

“НАБУ перевіряє законність закупівлі Держприкордонслужбою бронемашин “Тритон” у заводу президента Петра Порошенка. Нове розслідування НАБУ задається питанням, чи не створюються преференції для бізнесу президента? Це ще не підозра навіть, це просто виїмка документів, подивимося, що буде після їх вивчення, – писав тоді журналіст Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook. – до речі, тепер з’ясувалося, чому так повільно будується захисний бар’єр на кордоні – виявляється гроші з бюджету споруди “Стіни” йдуть на закупівлі інших видів озброєнь”.

По-друге, жовтнева ухвала Солом’янського суду про доступ до фінансової звітності “ковалів” з конкретизацією схеми переплати була оприлюднена в Єдиному реєстрі судових рішень в день затримання сина глави МВС Арсена Авакова. Що, з урахуванням “оперативності” оприлюднення відомостей про неї в ЗМІ поставило питання про невипадковість цього факту. І навіть наявність елементів політичної боротьби.

Одні співрозмовники в силових структурах називають ці факти банальним збігом. Інші – знаковою подією, що показує прагнення керівництва НАБУ показати учасникам триваючої сутички “бульдогів під килимом” між Банковою і “фронтовиками”, що Бюро має намір бути рівновіддаленим від обох сторін конфлікту.

Яку загрозу несе скандал для Порошенка

Як би там не було, але сама по собі історія про закупівлі з триразової переплатою “Тритонів” – поганий сигнал для Банкової. Адже несе за собою не тільки потенційні юридичні, а й фактичні іміджеві ризики для команди Порошенко.

Говорячи простою мовою, компанію верховного головнокомандувача перевіряють на причетність до отримання корупційної вигоди на війні.

По-перше, презентовані у 2015 році “Тритони”, як заявлялося публічно, з самого початку планувалося використовувати для зміцнення кордону України з зоною АТО і Росією. Але де-факто цього не сталося ні в період активної фази конфлікту на Донбасі, ні під час заявленого офіційним Києвом підвищеного ризику вторгнення військ РФ.

По-друге, на догоду “Кузні” в ДПСУ відмовилися від аналогової спецтехніки (“кугуари”, “дозори”) на користь бронемобіль заводу президента.

У січні минулого року ЗМІ повідомили, що прикордонники замовили 62 “Тритона”, з яких відомо про надходження лише чотирьох одиниць.

Які опинилися, в кінцевому рахунку, в епіцентрі корупційного скандалу.

“Захід руками НАБУ б’є і по Порошенку, і по Авакову”

Експерти також відзначають дуже небезпечну політичну перспективу для президента в плані розвитку скандалу, з огляду на високу роль тиску Заходу в справах, відкритих НАБУ, як проти сина Авакова, так і по Ленінській кузні.

“На НАБУ здійснюють сильний вплив американці. Є розбіжності між Порошенком і Аваковим і є ознаки корупції по кожному з них – ось НАБУ і його західні куратори і користуються цими розбіжностями. Спершу справа на Авакова, тепер справа на Порошенка. А далі можна смикати за ниточки. Це стосується і створення антикорупційного суду, і виконання політичної частини Мінських угод. А далі – і в цілому зміни української еліти на більш керованих Заходом політиків, ніж нинішні вихідці з бізнесу на кшталт Порошенка і Авакова. У будь-якому випадку, нинішні кримінальні справи послаблюють їх позиції і викликають сильне бродіння серед їхніх соратників”, – говорить політичний експерт Андрій Золотарьов.

Політичний аналітик Дмитро Корнійчук вважає, що діяльність заводу Порошенка НАБУ почало розслідувати “за вказівкою американців”.

“Вашингтон почав потихеньку рубати Порошенкові схеми крадіжок на війні”, – говорить він.

У свою чергу, депутат, член антикорупційного комітету Верховної Ради Віктор Чумак заперечує вплив Заходу на дії антикорупційних органів.

“Американське посольство не дзвонить в НАБУ і не вимагає відкривати кримінальні справи, – каже Чумак. – Вони виступають за реальну боротьбу з корупцією. І це те, що вони будуть завжди підтримувати. А чому НАБУ відкриває такі справи, тому що у них підслідність така. Не буде НАБУ займатися крадіжками в селах. Їх спеціалізація – корупція у вищих органах влади. Точно так само є вигадкою, що Порошенко наказав НАБУ відкрити справу щодо Авакова. Я з самого початку вважав, що справа Авакова не контролюється Банковою і не була нею ініційована. Там просто використовували цю справу в своїх інтересах. Але я не виключаю, що в кінці кінців ця справа спуститься на гальмах, бо війна правоохоронних органів у відкритій формі не потрібна ні президенту, ні Авакову. Розвал коаліції і перевибори з їхніми рейтингами – для них це просто самогубство. Тепер з’явилася справа по Ленінській кузні. Якщо вона з’явилася, значить, є для такої справи підстави. Що поробиш, якщо у нас в країні корупція в найвищих ешелонах влади”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE