Politerno > Статті > Україна і світ > На заміну Порошенку і Зеленському. Чому у Кличка і Гройсмана високі рейтинги і до чого вони готуються

На заміну Порошенку і Зеленському. Чому у Кличка і Гройсмана високі рейтинги і до чого вони готуються

  • 28 Грудня, 2020
  • 1035 Переглядів
  • 0

Експрем’єр-міністр і лідер іменної партії Володимир Гройсман та переобраний мер Києва Віталій Кличко активно просуваються в медіаполі як кандидати на перші ролі в українській політиці, що можуть замінити Порошенка на правому фланзі, а потім, можливо, і самого Володимира Зеленського.

Цю тему активно “прокачують” через соцопитування, які фіксують високий рівень довіри до обох політиків.

 

Наприклад, грудневе опитування соціологічної групи “Рейтинг” дало Кличку і Гройсману друге-третє місця за рівнем довіри населення (на першому – Зеленський). Також пішли в гору президентські рейтинги Кличка і Гройсмана. Посилюються і партії обох політиків.

Правда, далеко не всі експерти з довірою ставляться до цих цифр. Є думка, що мова йде про інформаційну кампанію на користь Гройсмана і Кличка. 

Тим не менш, в політичних колах їхні перспективи активно обговорюються.

Пішли в ріст

Як стверджує опитування “Рейтингу” , за критерієм довіри суспільства Кличко і Гройсман в першій трійці разом з главою держави. Правда, у Зеленського – кращи баланс довіри-недовіри: йому довіряють 41% респондентів, а не довіряють – 56% (-15%).

Кличку довіряють 30%, а не довіряють – 58% (-28%). Гройсману довіряють – 29%, не довіряють – 61% (- 32%).

Зростають і президентські рейтинги обох політиків. У Гройсмана – 6,4% серед тих опитаних, хто визначився з вибором і готовий йти голосувати, у Кличка – 2,2%.

Згідно вересневим вимірами того ж “Рейтингу”, рівень підтримки екс-прем’єра був 3,6% серед тих, хто визначився респондентів. За Кличка готові були проголосувати менше одного відсотка учасників опитування.

Для порівняння: у Зеленського все ще найвищий рейтинг в країні – 26,5% серед тих учасників опитування, хто визначився з вибором. Правда, у вересні таких респондентів, згідно з дослідженням “Рейтингу”, було 29%.

Крім того, партія “Українська перспектива Гройсмана” (УСГ) набирає 4,8% серед тих респондентів, що визначилися, впритул наблизившись до 5%-го прохідного бар’єру. Згідно листопадовим вимірами “Рейтингу”, у неї було 3,1%. Реанімований для місцевих виборів політпроект Кличка УДАР має сьогодні рейтинг 3,3%, а в листопаді – 3,7%, що фактично одне і те ж.

Місцеві вибори додали амбіцій

Обидва політики на слуху після недавньої кампанії до місцевих органів влади. Кличко вимучив собі перемогу на виборах мера Києва в першому турі (хоча екзит-поли показували, що він не дотягує до 50%). 

Його партія УДАР провела в Київраду 30 депутатів, що лише на одного менше, ніж у переможця столичних виборів – партії “Європейська солідарність” екс-президента Петра Порошенка.

Гройсман за результатами кампанії домігся куди більшого, ніж Кличко в Києві, успіху в своїй базовій Вінницькій області. Його партія отримала перше місце на виборах до облради, де стала ядром більшості і зайняла майже усю президію зборів, і міськради, в якій у неї взагалі більше половини голосів. Також висуванець УСГ переобрався мером Вінниці.

Як вважає політолог Руслан Бортник, саме успіх Кличка і Гройсмана на місцевих виборах став першою причиною їх соціологічних зрушень, але не тільки.

“У випадку Кличка, який освоює націонал-демократичну нішу – це ще грамотна робота політтехнологів і соціологів. Щодо Гройсмана, який виставляє себе господарником, зіграло зростання запиту на професійне вирішення економічних питань”, – коментує експерт.

Можна також говорити, що Кличка і Гройсмана “зачепило” зрушення громадських вподобань.

“Суспільство все більше розчаровується в президенті Зеленському. Але альтернативи, наприклад, в Порошенкові йому не бачить, тому, до речі, у того не падає антирейтинг. Цей тренд спробують осідлати Кличко і Гройсман, зробивши наголос на націонал-демократичний електорат”, – спрогнозував політолог Анатолій Октисюк.

У той же час, деякі соціологи говорить про певну штучність зростання показників обох політиків. “Обидва з’явилися з високою довірою до себе так ніби нізвідки. Хоча і Кличко, і Гройсман – це не нові обличчя. Про них виборцям добре відомо. І дуже дивно, що раптом люди “прозріли”. Це нагадує звичайну технологію розкрутки політиків, коли для залучення до них уваги їм відразу малюють якісь захмарні рейтинги, про них усі починають говорити, а далі, за рахунок інформаційного шуму, і реальні рейтинги підростуть. Саме за такою схемою раніше намагалися розкрутити Вакарчука. Пам’ятаєте, як йому в 2017 році почали малювати мало не друге місце на виборах?”, – говорить один з відомих експертів.  

Порошенко буде бити

Як би там не було, але істеблішмент на новини про зростання рейтингів відреагував звичним чином: стали обговорюватися президентські перспективи Кличка і Гройсмана.

В принципі їх амбіції – це давня тема салонних розмов, але ні той, ні інший не заявляли в останні роки відкрито про претензії на президентське крісло. 

Втім, співрозмовник в команді Кличка стверджує, посилаючись на свої спостереження, що мер не виключає для себе варіант балотування на вищий пост.

“Він не говорить нічого з цього приводу. Я виходжу з оцінок його дій і власних прогнозів. Якихось конкретних дій в цьому плані ще немає. У розмовах всередині команди звучать запевнення, мовляв, ми зможемо. Але насправді оточення мера зайняте іншими питаннями: кадрами для київської вертикалі, виборами в області та бізнесом”, – говорить співрозмовник.

На його думку, у Кличка хороші шанси розгорнутися у великій політиці, якщо він зважиться покинути київську орбіту. “Я не бачу йому альтернативи справа. Там всього два реальні варіанти: або Порошенко, якщо якимось дивом подолає свій високий антирейтинг, або Кличко. Гройсман – нереально. Якщо Кличко піде на вибори, він без особливих зусиль з’їсть його рейтинг за сніданком” , – говорить джерело.

А ось співрозмовник в команді Гройсмана, навпаки, вважає, що той може сильно стартанути. “У Володимира Борисовича менше можливостей робити помилки, адже він не займає ніякої посади на відміну від Віталія Володимировича. Не будемо забувати, що Кличка ще не “мочили” по-справжньому, як Гройсмана. Що тоді буде з його рейтингом?” – каже джерело.

Втім, поки екс-прем’єр, за словами співрозмовника, ставить перед собою завдання краще підготуватися до потенційної парламентської кампанії. “Мета – зайняти центристську нішу, отримати парламентську фракцію”, – стверджує джерело. За його словами, навесні наступного року команда Гройсмана спробує розширити вплив за межі базової Вінницької області. Правда, яким чином це відбудеться, не сказав.

Політолог Бортник сумнівається, що екс-прем’єру вдасться збільшити рейтинг в цілому по Україні. “У Гройсмана безсумнівно дуже добрі зв’язки з усіма регіональними елітами. При ньому децентралізація набрала обертів, він відмінно ладнав з депутатами-мажоритарниками. Але щоб на Гройсмана нинішнього зразка з’явився попит, повинна відбутися стабілізація політики та посилитися запит на господарників у владі, ефективну економічну політику. Поки що цей запит перебивають більш гострі політичні теми. Йому щоб швидко вийти вперед, потрібно залазити в праве поле і конкурувати з Кличком і Порошенком”, – реагує експерт.

Однак екс-президент йти з активної політики не збирається (хоч йому на це активно натякають різними способами) і хоче застовпити за собою роль політика номер один в націоналістичній і промайдановскій ніші.

Більш того, Порошенко зараз веде боротьбу за симпатії нової американської адміністрації і право бути головним її контрагентом в Україні.

“Але його головна біда – високий антирейтинг. А він не дасть Порошенкові виграти в президентській кампанії. Сьогодні він програє навіть представнику ОПЗЖ. І це може стати вирішальним моментом для адміністрації Джо Байдена. Вони можуть поставити на іншого кандидата в президенти, а не на Порошенка”, – вважає Бортник.

Звісно, в таких умовах Порошенко тим більше спробує убезпечити себе від можливих конкурентів у своїй ніші, на роль яких зараз і просуваються активно Кличко і Гройсман. Тим більше, що йому добре відомі больові точки обох і бити по ним він може сильно.

У Кличка – це провали в комунальному господарстві столиці. Плюс корупція на всіх рівнях управління містом. Фракція Порошенка в Київраді вже починає атакувати мера.

У Гройсмана – це численні корупційні скандали, як ті, що тягнуться за ним ще з часів прем’єрства, так і ті, що відкрилися недавно. Наприклад – історія з хабарем від забудовника Микитася. Джерела в керівництві правоохоронних органів говорять, що Гройсман зараз намагається активно зам’яти цю справу, але це у нього може не вийти.

“По-перше, справа досить очевидна. Один з найбільш очевидних корупційних злочинів останнього часу. Є свідчення Микитася, є встановлений факт передачі приміщення. Дуже важко його буде спустити на гальма після широкого резонансу. По-друге, у Гройсмана чимало ворогів, яким не подобаються його амбіції. Той же Порошенко вважає, що Гройсман просто у нього під ногами плутається. Та й серед “слуг народу” до Гройсмана з підозрою ставляться”, – говорить джерело. 

Політолог Октисюк не виключає, що в ситуації “ворог мого ворога – мій друг” Кличко і Гройсман віддадуть перевагу політичному союзу. “Не виключаю, що в подібних умовах Кличко і Гройсман можуть об’єднатися. Екс-прем’єр дуже обережний і може підтримати в президентській кампанії Кличка в обмін на якийсь серйозний пост. Це буде дуумвірат”, – вважає експерт.

Джерело в дипломатичних колах підтверджує, що Гройсман і Кличко зараз активно просувають себе в середовищі західних посольств, як альтернативу Порошенку (в його політичній ніші) і Зеленському (на посаді президента і взагалі керівників держави). 

“Але говорити про те, що на них хтось зробив ставку ще дуже рано. Безумовно, серед західних партнерів є недовіра як до Порошенка, так і до Зеленського. Тому вивчаються різні альтернативи. Однак по Кличку і Гройсману також багато питань. Та й немає поки що розуміння чи зможуть вони дійсно вирватися вперед за своїми рейтинговими показниками”, – говорить джерело.

Читайте також: Знайомтеся – новий олігарх Веревський, ваші вакцини у нього в кишені

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE