Politerno > Статті > Україна і світ > “Нафтогаз” вийшов з-під контролю і готовий здерти з народу три шкури

“Нафтогаз” вийшов з-під контролю і готовий здерти з народу три шкури

  • 13 Жовтня, 2017
  • 2349 Переглядів
  • 0

Уряд стрімко втрачає контроль над НАК “Нафтогаз України”, керівництво якого платить фантастичні зарплати топ-менеджменту, судиться з Кабміном за компенсацію “неринкових” тарифів і навіть хоче відсудити у “Газпрому” мільярди доларів.

“Нафтогаз України”: держава в державі

Державний газовий монополіст в останні роки не тільки не втратив свій вплив, але й підсилив свою самостійність, користуючись підтримкою з боку МВФ і Заходу. Глава НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв регулярно літає в Штати, зустрічається з керівництвом МВФ, де б’є себе в груди, що буде збільшувати тарифи на газ для населення.

“Всесвітній банк, МВФ та інші представники міжнародної спільноти хочуть контролювати” Нафтогаз “, тому сталася сварка з Кабміном за наглядову раду компанії. Захід хоче через своїх представників мати можливість контролювати газотранспортні мережі, щоб мати в своїх руках транзит газу в Європу”, – заявив член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Між керівництвом НАК і урядом останнім часом відбувається підкилимна боротьба. Під натиском Гройсмана зі скандалом подали у відставку два незалежних члена наглядової ради компанії – британці Пол Уорвік і Маркус Річардс, пояснивши це небажанням влади проводити реформи в галузі. Однак реальною причиною став відкритий лобізм “незалежними членами” інтересів Коболєва, який проштовхує подальше подорожчання цін на газ. Після відставки наглядової ради, НАК не може зібрати кворум, а отже Гройсман не зможе поставити туди своїх людей. Кабмін не наважується йти в лобову атаку на керівництво НАК, оскільки воно зараз користується потужною західною підтримкою.

“Наглядова рада зробила рішення НАК” Нафтогазу “незалежним від рішення Кабміну. ​​Вони там що хотіли, те й робили. До наглядової ради набрали поважних західних панів, які заявляли, що газ треба продавати за ринковою ціною, але в підсумку Гройсман зробив для них нестерпні умови роботи і вони покинули наглядову раду. Однак члени наглядової ради не захотіли декларувати свої доходи, а на їх зарплату, страховки і медстраховки і все це господарство компанія витратила 16,9 млн грн“, – заявив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Користуючись безконтрольністю, керівництво робило все, що хотіло. Наприклад, члени правління “Нафтогазу України” в минуло році отримали 50,8 млн грн винагороди, про що свідчить акт ревізії Держаудитслужби. Так, голові правління Андрію Коболєву виписали аж 19 млн грн премії, Сергію Коновцю – 11,1 млн грн, Сергію Переломі (підозрюється в умисному доведенні до збитковості держпідприємства “Східний ГЗК”) – 10,5 млн грн і Юрію Колбушкину – 10,2 млн грн.

Є в правлінні “Нафтогазу” поважна людина – Юрій Петрович Колбушкин. Не те що шалупень, яка під судом і слідством побувала, на кшталт Переломи. Так ось, за труди свої тяжкі у правлінні, він в минулому році отримав більше 10 млн грн. Крім зарплати, яка і так не маленька … До приходу Коболєва і Ко Юрій Петрович багато років працював в компанії, в т. ч. був членом правління, однак задовольнявся куди меншою винагородою. Звідси запитання: так що значить, в старі, темні часи, він крав?

Або погано працював за мізерні як на теперішній час гроші? Немає у мене відповіді на такі питання. Є зауваження: високі зарплати і доходи це добре. Але чому у пенсіонера вони виростуть на 140 грн, а там на мільйони”, – написав на своїй сторінці в Facebook Дмитро Марунич.

Шикарне життя “Нафтогазу” оплатить народ

Однак чиновникам компанії цього мало, тому вони вирішили знову підняти ціни на газ для населення. Зараз “Нафтогаз” має намір підняти ціну на 18%. При цьому для підняття тарифів йому не потрібно отримувати дозвіл Кабміну, оскільки в березні уряд своєю постановою під номером 187 саме дозволив монополісту піднімати ціни, якщо ціна імпортного газу (біржова ціна німецького хабу) на 10% перевищує внутрішні ціни.

Керуючись цією постановою, “Нафтогаз” подав в суд на своє керівництво – Кабінет міністрів, вимагаючи або дозволити підняти ціну на газ, або виплатити з бюджету компенсацію. “Нафтогаз” з 1 жовтня вже підняв вартість газу для промислових підприємств на 3% і заявив, що підніме ціни для населення в односторонньому порядку, якщо Кабмін не прийме нову ухвалу про тарифи на газ для населення, про що Гройсман говорив ще влітку.

“Кабмін не наважився на підвищення ціни, але і не зважився прийняти будь-яке рішення, яке б свідчило про відмову підвищувати ціни. Уряд пустив справу на самоплив, при цьому порушивши березневу 187-ту постанову Кабміну про порядок встановлення цін на газ для населення. До того ж “Нафтогаз” виграв у Кабміну суд, який зобов’язав уряд компенсувати грошима всю цю різницю, недоотриману компанією в результаті непідвищення тарифів. Взагалі дана ситуація нагадує фарс: не зрозуміло, хто в країні прем’єр-міністр, хто орган виконавчої влади і хто повинен виконувати статут НАК “Нафтогазу України”, – підкреслив Марунич.

У разі підвищення цін на блакитне паливо автоматично на 20-25% підвищаться платіжки за опалення. Зимові квитанції можуть стати справжнім шоком для населення, що загрожує народними бунтами і масовими неплатежами. Залякати народ в такій ситуації вже не вдасться.

Ця ціна відіб’ється на ЖКГ, на теплокомуненерго, це нескінченні штрафи, це борги населення, на сьогоднішній день цей процес регулювання комунальних монополій повністю вийшов з правого поля. Це призведе до повного колапсу неплатежів, при цьому загрози відібрати квартири за борги ніяк не вирішать проблему заборгованості. Ну заберете ви у боржників одну квартиру, ну дві, ну чотири, але вилучити тисячу буде неможливо. Як і неможливо буде покарати десятки і сотні тисяч боржників “, – заявив екс-міністр ЖКГ, голова” Спілки власників житла України “Олексій Кучеренко.”

В результаті підвищення ціни на газ тепліше в оселях не стане, грошей у людей більше не стане, так само як не стане більше грошей в бюджеті, зараз держава винна по субсидіях більше 20 млрд грн. Ситуація насправді наближається до колапсу, в результаті відбудеться або перезавантаження влади, або населення перестане терпіти цю владу, або західні партнери втомляться від українських партнерів і поміняють їх на інших”, – заявив Юрій Корольчук.

За його словами, на субсидії тільки в бюджеті цього року було витрачено 60 млрд грн, до кінця року сума збільшиться до 70 млрд грн, на наступний необхідно буде виділити не менше 75-80 млрд, однак в держбюджеті лише 55 млрд грн.

Кабмін vs Нафтогаз: приборкання непокірного

Розуміючи, чим можуть закінчиться народні бунти (благо, на носі річниця початку євромайдану), прем’єр-міністр звивається, як вуж на пательні, намагаючись зупинити зростання тарифів від непокірного “Нафтогазу”. Кабмін розробив проект постанови, яка входить в протиріччя зі своєю же березневою постановою. Зокрема, уряд хоче, щоб за базову ціну вважали ту середню ціну, яка була на біржі з 1 квітня по 1 жовтня, тобто влітку, а не взимку. “Літня” біржова ціна дозволить на законних підставах не підвищувати ціну на український газ, з чим змушений буде погодитися і “Нафтогаз”. Однак такі новації викликали категоричний протест у МВФ, який справедливо вважає, що уряд намагається його обдурити.

“Важливо, щоб ціни на газ визначалися ринковими зрушеннями і треба уникати виникнення неадресних і прихованих субсидій. Ціни на газ в Україні дуже низькі в порівнянні з сусідами. І, нарешті, якщо Україна мріє про енергетичну незалежність, вона повинна інвестувати в інфраструктуру, що можливо лише за умови, коли ціни на газ будуть відображати розвиток подій на ринку”, – заявив заступник глави МВФ Девід Ліптон.

Вимагають підняти ціни і в Держдепі США. “Відповідно до нашого внутрішнього аналізу, виконання програми МВФ критично для України. Ці реформи потрібні не МВФ, в кінці кінців, а Україні – пенсійна, антикорупційна, підвищення цін на газ”, – заявила посол США в Україні Мері Йованович.

Таким чином, уряд Гройсмана сам себе загнав в кут. З одного боку, Кабмін дозволив “Нафтогазу” самостійно підвищувати ціни на газ для населення, керуючись світовими біржовими цінами.

З іншого боку, піднімати на 500-700 грн зимові платіжки напередодні опалювального сезону, які вже зараз стартують з 2 тисяч гривень на місяць, може виявитися фатальним рішенням, яке загрожує масовими бунтами, від яких Гройсмана і Коболєва не врятують навіть західні партнери.

Джерело: РІА Новини України

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE