Politerno > Статті > Україна і світ > Зняти санкції з Росії. Чи наважиться Україна добити ПАРЄ?

Зняти санкції з Росії. Чи наважиться Україна добити ПАРЄ?

  • 12 Жовтня, 2017
  • 1517 Переглядів
  • 0

В разі належної роботи дипломатичного відомства серед союзників Україна може вплинути на ПАРЄ не слабше, ніж це робить Росія. Питання лише у тому, чи наважиться Банкова на ризиковану гру

За що насправді проголосувала ПАРЄ

Чимало новинних сайтів вийшло учора ввечері із заголовками на кшталт “ПАРЄ проголосувала за скасування політичних санкцій проти Росії”. Насправді, все не зовсім так.

Прийнятий вчора проект резолюції не передбачає лобового “зняття санкцій”. Там взагалі немає ні слова про санкції. Але розслаблятись, як радять декотрі українські експерти, не варто. Бюрократи з ПАРЄ обрали, як і належить професійним бюрократам, істотно більше заплутаний шлях.

Схвалений документ пропонує Парламентській асамблеї Ради Європи (де Росія перебуває під санкціями) та Комітету міністрів Ради Європи (де санкцій проти Росії немає) “гармонізувати правила участі та представництва країн-членів в обох статутних органах”.

Після пасажів генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда про те, що ПАРЄ буде “або дотримуватися цінностей, або зможе зберегти цілісність організації”, сумнівів щодо того, в чому полягатиме “гармонізація”, не виникає ні в кого, окрім людей, дуже далеких від теми. Санкцій проти Росії в Комітеті міністрів не введуть, а наявні санкції в Парламентській асамблеї – скоріше за все, відмінять. При чому зробити це можна буде без голосування, кабінетним рішенням на основі прийнятої резолюції.

Хто і навіщо про лобіював подібний сценарій

Про роль чинного генсека РЄ Ягланда у спробах повернути росіян до зали засідань ПАРЄ Depo.ua вже писало. Але у підготовці вчорашньої резолюції не меншу участь брав італійський депутат та голова групи соціалістів Мікеле Ніколетті.

У якого були свої резони в цій історії. Оскільки Ніколетті є майбутнім претендентом на посаду очільника ПАРЄ який планує сісти у крісло в січні наступного року. У ПАРЄ, до слова, діють негласні угоди про ротацію керівників від п’яти найбільших груп, і саме з нового року настає черга соціалістів, серед яких Ніколетті користується значним авторитетом.

І, вочевидь, Ніколетті зовсім не хочеься ні виключати Росію з ПАРЄ та скорочувати штат організації через брак фінансування, ні “в лоб” відміняти антиросійські санкції. Тому й була розіграна комбінація з учорашнім прийняттям “гармонізаційної” резолюції.

Як може протидіяти Україна

Способів зашкодити такому сценарію, насправді, існує два. Один з них полягає у дипломатичній боротьбі з конкретним вчорашнім рішенням, і формуванні коаліції, яка би протидіяла практичним планам Мікеле Ніколетті стосовно “кабінетного” зняття санкцій із Росії. Наскільки ефективним буде такий план, за умови фактичного прийняття резолюції – питання дискусійне. Ймовірність успіху тут має оцінити МЗС.

Втім, можливий і “неконвенційний сценарій” боротьби. Який полягає у формуванні коаліції країн, готових вийти з РЄ у разі зняття антиросійських санкцій. Якщо вірити керівнику української делегації Володимиру Ар’єву, на подібний сценарій готові пристати грузинські парламентарі. Дуже жорстко збираються протидіяти поверненню Росії і країни Прибалтики.

Проти такого аргументу ні Ягланд, ні Ніколетті не зможуть протиставити рівно нічого. Бо якщо вихід з ПАРЄ підсанкційної Росії разом з її грішми міг би стати причиною скорочення бюджету – і демонстрацією принципової позиції організації, то вихід групи держав, і не через прийняті проти них санкції чи фінансові міркування, а з формулюванням, наприклад, “через фактичну відмову ПАРЄ від виконання передбачених у статуті завдань та зраду задекларованих ідеалів організації її керівництвом” був би похоронним дзвоном.

В іншому випадку, змирившись із інтригою чинного керівництва Ради Європи, Україна ризикує потрапити в чудесну ситуацію, в якій доведеться вносити свій членський внесок на функціонування організації, яка, за статутом, створена для “захисту демократії і верховенства права”, а по суті, збирається виправдати як анексію Криму і війну на Донбасі, так і порушення прав людини – хоч в Киму, хоч у всій решту Росії. І оплачувати діяльність цієї організації будуть із наших із вами податків.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE