Politerno > Статті > Україна і світ > Перший Майдан для Зе. Чому ФОПи і великий бізнес готують бунт проти податкової революції від нової влади

Перший Майдан для Зе. Чому ФОПи і великий бізнес готують бунт проти податкової революції від нової влади

  • 12 Вересня, 2019
  • 2316 Переглядів
  • Comments Off

У команди Зеленського назріває перший масштабний конфлікт з підприємцями.

Бізнес, якому на хвилі передвиборної кампанії обіцяли “менше держави” і податкову реформу, відверто розчарований.

“Зараз намагаються прийняти проекти, від яких ми ледве відбилися за Порошенка. Навіть в більш жорсткому варіанті. Касові апарати для ФОП, “премії” споживачам за наводки на точки, які не видають чеки, різке збільшення штрафів за найменші податкові помилки. Бізнес-співтовариство в шоці”, – розповів глава Союзу захисту підприємництва Сергій Доротич.

За його словами, бізнес здаватися не має наміру і готує новий податковий майдан.

У вівторок, 10 вересня підприємці зранку зібрались під стінами парламенту. Якраз в цей день в профільному комітеті з питань оподаткування розглядали законопроект №1210, який підприємці називають самим “драконівським” з пакета податкових проектів. Він, в разі прийняття, торкнеться бізнесу на загальній системі оподаткування і передбачає серйозне розширення прав фіскалів і збільшення штрафів.

Підприємцям не подобається, що у своїй передвиборчій програмі президент Володимир Зеленський обіцяв зовсім інші речі – зниження адміністративного тиску на бізнес. Вони заявляють, що руками депутатів він втілює свої інтереси до великого бізнесу, закриваючи малих підприємців для ліквідації конкуренції. Замість того, щоб працювати на себе, вони вимушені будуть йти касирами у гіпермаркети.

Інші проекти, націлені на дрібний бізнес, перш за все ФОПів (№1053-1 і 1073), профільний комітет уже затвердив, і їх найближчим часом винесуть на голосування в парламент.

“Причому, все йде за прискореною процедурою. Зеленський на хвилі передвиборної кампанії обіцяв, що буде радитися з бізнесом. Але на профільний комітет потрапити дуже складно, доводиться буквально прориватися через друзів і знайомих. І все буквально з коліс приймають”, – скаржиться Доротич.

“Раджу всім починати цікавитися, що там планують приймати на цьому тижні – нам потім по ним жити і працювати! Але саме дивне і незрозуміле, це відсутність в пакеті законопроектів обіцяного президентом і його командою стимулюючого закону, активно підтриманого бізнесом і “вилизаного” за 3 роки обговорень і узгоджень з попередньою владою – проекту про податок на виведений капітал замість податку на прибуток! Панове правителі, давайте визначимося з форматом взаємин! Якщо це вже диктатура, то хоч попередьте заздалегідь, що у вас немає бажання вести марні розмови з тими, хто утримує владу”, – написав на своїй сторінці у Facebook власник компанії “Текстиль-Контакт”, член ради директорів Товариства українських підприємців (ТУП) Олександр Соколовський.

Які податкові новації готує влада і чому вони так не подобаються підприємцям, у матеріалі.

Чеки для ФОПів і премії для покупців-стукачів

Самі бурхливі обговорення в підприємницькому середовищі викликали три законопроекти – №1053-1, 1073 і 1210.

Перші два націлені на ФОПів і вже узгоджені в профільному комітеті парламенту.

У проекті 1053-1 пропонується впровадження так званих програмних РРО (реєстратор розрахункових операцій). Тобто, підприємцям вже не обов’язково буде витрачатися на касові апарати. Щоб заощадити, можна користуватися спеціальною програмою на будь-якому гаджеті. Також обіцяють спростити реєстрацію РРО та здешевити застосування (не потрібно оформляти договори, платити за еквайрингові послуги банкам та ін.). Власне, покупцеві можна видавати не паперовий, а електронний чек, який одразу враховується в базі податківців.

Але, незважаючи на всі ці, здавалося б, позитивні новації, у підприємців проект викликав шквал обурень.

“Електронний чек – це, звичайно, добре. Така модель вже пройшла обкатку в рамках пілотного проекту. Але паралельно в проекті з’явилася норма про те, що торгова точка повинна роздруковувати свої екземпляри чеків і зберігати їх у себе. Тобто, все одно навіть невеликий магазинчик або лоток повинен обзавестися принтером та друкувати чеки в форматі А4. Плюс – нікуди не поділася громіздка звітність. Але головне – серйозно збільшилися штрафи. Якщо раніше за першу помилку ФОПові світив умовний штраф в 1 гривню, то тепер доведеться заплатити 150% від вартості товару”, – каже Доротич.

За повторну помилку штраф виростає зі 100% від вартості неправильно оформленого товару до 250%.

Штрафи за невикористання розрахункової книжки можуть вирости з нинішніх 12 до 50 неоподатковуваних податком мінімумів. Штрафи за те, що не надрукована контрольна стрічка або не створено в електронній формі аналогічних даних зростуть у п’ять разів – з 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів. Якщо не буде вказано найменування товарів за кодами доведеться заплатити ті ж 50 неоподатковуваних мінімумів замість нинішніх п’яти.

Тобто, як видно, штрафи виростають в рази. У пояснювальній записці до проекту зазначено, що “значні обсяги тінізації економіки” вимагають впровадження “мотиваційних заходів”, які повинні вивести з тіньового обороту частину розрахунків готівкою і “відбілити” товари, які зараз продаються через торгові точки, які зобов’язані використовувати касові апарати, але по факту їх не використовують.

Проект №1073 взагалі провокаційний. Він передбачає премії покупцям, які будуть здавати продавців, які не видають чеки. Таким пильним громадянам можуть компенсувати вартість покупки без чека на суму від 100 гривень і більше. Також споживачі зможуть через спеціальну інформаційну систему перевіряти автентичність чеків, оформляти скарги тощо.

“Споживачам пропонують “стучати” на бізнес, а це дозволить недобросовісним громадянам просто шантажувати підприємців”, – вважає Доротич.

Але головне вже з 2021 року всі (!) підприємці повинні будуть використовувати РРО (до цієї дати від них буде звільнений бізнес з оборотом до 1 млн гривень в рік, крім того, що спеціалізується на торгівлі ювелірними виробами, ліками, складною побутовою технікою, на яку передбачена гарантія, інтернет-торгівлі товарами і послугами, уживаним товаром, а також ресторанів, готелів, турагентств).

Удар по спрощенцям

Власне, одне з головних нарікань ФОП – це саме примус їх до використання РРО в будь-якому вигляді – будь-то дорогий касовий апарат чи дешева програма в телефоні.

Багато дрібних підприємців запевняють, що просто не можуть видавати чеки – це, нібито, вб’є їхній бізнес.

Наприклад, галузева організація “Фармрада” в своєму листі до президента Зеленського, запевняє, що обов’язкове РРО просто вб’є сільські аптеки. Нібито, дрібні підприємці не мають досвіду роботи з новим програмним забезпеченням і звітністю, а високі штрафи для них автоматично означають банкрутство. І просять дозволити не використовувати РРО аптекам з річним оборотом до 1 млн гривень.

На противагу скаргами дрібних підприємців одразу наводяться традиційні аргументи про спрощенців, які використовують ФОПки як спосіб мінімізувати податки.

За даними “CASE Україна”, ФОПи занижують обороти на 30-60 млрд гривень в рік, через що бюджет втрачає 2-2,5 млрд гривень.

Але при цьому, скажімо, втрати бюджету на контрабанді – 63-93 млрд гривень (оборот сірого імпорту – 209-311 млрд гривень), на зарплатах в конвертах – 25-74 млрд гривень (оборот – 50-200 млрд) і т.д .

“Так що спочатку закрийте інші “діри”, а вже потім закручуйте гайки ФОПам”, – парирують підприємці-приватники.

“Зрозуміло, що ті, хто працює з порушенням законодавства і не видають фіскальні чеки там, де це передбачено чинним законодавством (наприклад, “Сілус”, “Цитрус” та інші) будуть незадоволені запропонованими змінами та народним депутатам ще доведеться витримати певний натиск, але, сподіваємося, що проект буде прийнятий як закон і роботу по детенізаіі значних секторів економіки буде розпочато”, – написав у Facebook експерт Економічної експертної платформи Олег Гетьман.

“Послухайте, панове! Як тільки ви вимовляєте слово “ФОП” – тисячі підприємців приймають ключове рішення в своєму житті – вони зриваються з насидженого місця і осідають в Європі. Ви не розумієте, яку руйнівну силу на економіку і на життя людей здійснюють ваші слова? ФОП – це форма згоди українця брати участь в житті країни. Це форма не бути в тіні. Це бажання бути на світлі. Це природне бажання бути легальним, бути на виду, не боятися показати свої доходи. Але коли ви вимовляєте це слово – тисячі громадян приймають рішення закрити свої ФОП і осісти десь в Парижі. Як тільки у вас десь починає свербіти і хочеться вимовити слово “ФОП” – двома руками затискайте собі рота. Ваше завдання – реформувати держапарат. Ваше завдання – затиснути тих, хто є причиною і джерелом контрабанди – митників, сбушників, податківців, тобто ваших безпосередніх підлеглих. Від…ться від ФОПів! Коли товар легально зайде в країну, він і далі буде рухатися легально. А якщо він з’явився в країні нелегально – він буде реалізований навіть без реєстрації ФОП. Це просто закон фізики – якщо є тиск – десь прорве. Так зніміть тиск контрабанди на кордоні. Робіть те, що в ваших силах. Реформувати держапарат – в ваших силах. Реформувати людей – не в ваших силах”, – емоційно відреагував на можливі податкові новації підприємець Павло Себастьянович.

Варто зазначити, що податковий майдан, який готують ФОП – не порожня погроза.

Свого часу їм вже вдавалося домогтися зниження ставки ЄСВ і відбитися від вимоги по касовим апаратам на ряд товарів, що вимагають гарантійного обслуговування. Здригнуться у владі в цей раз – покаже час.

Мінус схеми плюс корупція

Законопроект №1210 розрахований на весь бізнес, але в першу чергу – на підприємства, що працюють на загальній базі оподаткування. Цей талмуд, містить близько 600 сторінок тексту з масою таблиць. Бізнес ще тільки дочитує об’ємний проект, але нарікань на нього – вже маса.

У пояснювальній записці зазначено, що сучасні правила оподаткування дають бізнесу занадто багато можливостей для спекуляцій податковими ставками, режимами і статусами. План BEPS, до якого Україна приєдналася ще в 2017 році, містить кілька кроків з протидії розмивання бази оподаткування.

Але у нас він досі так і не запрацював. Що, власне, повинен виправити новий законопроект.

Він передбачає введення контролю за трансферним ціноутворенням, оподаткування контрольованих іноземних компаній, обмеження витрат за фінансовими операціями з пов’язаними особами та ін., тобто, по -суті, перекриває якщо не всі, то більшість схем, якими активно користується український бізнес (виведення грошей через офшори, заниження вартості товару та ін.).

Але, крім плану BEPS, є й інші новації. Наприклад, впровадження свого роду презумпції винуватості платників податків, тобто, саме компанія повинна буде довести, що не порушувала закон, а не фіскали “накопати” на неї компромат, – зазначає Доротич.

“Викликає питання відмова від регресного відшкодування збитку в разі, якщо контролюючий орган завдав шкоди платнику податків. На сьогоднішній день існує норма, згідно з якою збитки спочатку повинно бути стягнуто з рахунків власне державного органу (наприклад, Державної податкової служби), а потім в обов’язковому порядку сам орган повинен стягнути кошти з конкретного співробітника. Це досить прогресивна норма, оскільки вона змушує кожного конкретного силовика або просто чиновника задуматися, а чи готовий він порушити закон і нашкодити “підопічному” підприємцю, щоб потім розраховуватися зі своєї кишені. Про такий пункт в якості великого досягнення говорили, зокрема, автори пакету законів “Маски-шоу стоп”.

Тепер же, в разі скасування цієї норми, представники держави стають, по суті, безкарними: будь-який збиток, нанесений ними платнику податків, покриє “рідний” держорган, тобто – інші платники податків, які і “скидаються” на фінансування цього органу через бюджет.

Якщо така норма без змін пройде в податковому законодавстві, цілком можливо, вона пошириться і на інші силові відомства. Це істотно погіршить перспективи бізнесу, оскільки призведе фактично до безвідповідальності конкретних виконавців у разі зловживань під час обшуків та інших слідчих і дій”, – пояснює адвокат, партнер АО “Радзієвський та Яровий” Анатолій Яровий.

Другий негативний тренд, на його думку – тотальне підвищення штрафів за низкою податкових порушень. Йдеться про підвищення в рази, а не просто про поправку на інфляцію. Наприклад, якщо сьогодні неподання заяви про взяття на облік, реєстрації місця перебування платника податків або зміни інших реєстраційних даних обійдеться в 170 гривень за випадок, то новим законопроектом пропонується підвищити штраф до 680 гривень для фізосіб-підприємців і від 510 до 2040 гривень для юросіб.

Неусунення або повторне порушення – для “фізиків” підвищення з 340 до 1360 гривень, для компаній – з 1020 до 4080 гривень. Приблизно так само підвищуються штрафи за неподання банками в податкову службу інформації про відкриття рахунку підприємцем, за неправильну подачу даних про найнятих фізосіб (тут штраф взагалі злітає з 85 гривень до 2040 гривень за випадок), за порушення при подачі податкових накладних, термінів зберігання документів і по ряду інших позицій. З’являється окремий вид штрафів за порушення порядку подання інформації про договори оренди нерухомості. Нотаріуси та рієлтори за кожне порушення порядку повинні будуть викласти по 340 гривень, а за повторне – 1020 гривень.

“Загальна тенденція підвищення штрафів замість спрощення умов роботи – безумовно негативна. Посилення відповідальності і бажання тримати платників податків в страху – це не те, чого ми очікували від створення “сервісної служби” на базі податкових органів. Крім того, підвищення штрафів без реформування механізмів адміністрування і без гарантій невідворотності покарання для всіх, а не тільки для “слабких” – це просто підстава для підвищення корупційних ставок нечистими на руку інспекторами. Наприклад, якщо раніше розмова про “хабар” на рівні 85 гривень була просто несерйозною (простіше офіційно заплатити штраф), то тепер, коли ставка злетить у 24 рази, як для нечистоплотних податківців так і для недобросовісних громадян з’являється спокуса задуматися про альтернативу його сплати”, – говорить юрист.

Ще одна неприємна для бізнесу новина – податкова міліція нікуди не дівається.

“Орган, який вже багато років обіцяють ліквідувати, незважаючи на зміни в Податковий кодекс, залишається в силі. Єдине, що з його повноважень вилучається завдання щодо запобігання та боротьби з корупцією в контролюючих органах, а права і обов’язки його співробітників будуть регулюватися законом про Нацполіцію. Це особливо дивно в світлі розмов про створення нового “надоргану” з розслідування фінансових і економічних злочинів. Як він буде взаємодіяти з податковою міліцією – питання відкрите”, – зазначив Яровий.

Податок за заповітами Коломойського

Експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко звертає увагу і на сюрпризи для промисловців в новому проекті.

“Законопроект розширює поняття первинної переробки: замість собівартості руди і первинного дроблення за базу береться вартість кінцевого продукту – концентрату, окатишів, агломерату. В результаті, зростання платежів до бюджету від гірничо-збагачувальних комбінатів складе 300-400%. При тому, що виробляють вони продукцію з низькою доданою вартістю, яка є сировиною для виробництва чавуну й сталі, то в підсумку подорожчає і український металопрокат, труби і т.д. Але… при зростанні вартості сировини, простіше буде згорнути виробництво або перенести його в інші країни. Адже конкуренція на ринку металу в світі дуже висока і чим дорожча сировина, тим менше шансів зберегти свої позиції на ринку”, – написав він на своїй сторінці в Facebook.

Також проект передбачає:

– перехід від індивідуальних ставок для окремих родовищ (зараз 14-25%) до встановлення нижнього порогу на рівні 2-ої облікової ставки НБУ (зараз 33% – НБУ знизив облікову ставку до 16,5%). Планка верхньої межі не задається, що, на думку Юрія Гаврилечка, відкриває нові можливості для корупції. Адже чиновники будуть за місцем визначати скільки “дерти” грошей з якого ГЗК.

– ставка рентних платежів збільшується з 8 до 10%. “А так як рента у нас лягає на собівартість продукції, а не береться з прибутку, то ГЗК будуть змушені піднімати ціни. Так, рента по суті перетворюється в податок з обороту, що при низькій маржинальності веде до прямих збитків”, – відзначає експерт

За його словами, впровадження цих норм загрожує зниженням конкурентноздатності українського експорту на світових ринках. “ГЗК втратять світові ринки збуту, зокрема, ринок Китаю, на який припадає понад 20% українського експорту залізорудної сировини. Доходи можуть знизиться на 4 млрд гривень в рік, що автоматично трансформується мінімум в 3 млрд гривень недоотриманих платежів до бюджету”, – вважає експерт.

Сьогодні було поширено заяву аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers, яка заявила, що в разі прийняття цього законопроекту рентний платіж в Україні буде в 10 разів вищим, ніж в Росії, в п’ять разів вищим, ніж в Китаї і в 2 рази вищим, ніж в Канаді.

Також в мережі сьогодні з’явилося багато коментарів, що це елемент війни олігарха Ігоря Коломойського проти Ріната Ахметова, якому належить більшість залізорудних ГЗК в Україні.

Коломойський дійсно раніше заявляв, що підприємства Ахметова платять мізерний податок при видобутку залізної руди і закликав його різко підняти (що, як бачимо, і пропонується нинішніми змінами). Втім, хто тут правий, а хто ні, з точки зору державних інтересів, – окрема тема.

Глава парламентського комітету з питань податкової політики Данило Гетманцев, тим часом, заявив, що готовий до “спільної роботи” над законопроектом.

“Ми готові почути і врахувати всі слушні зауваження. Зробимо їх кращими разом”, – написав Гетманцев на своїй сторінці в Facebook. Питання в тому, які зауваження влада визнає “справедливими”.

“У Зе чомусь десятками штампую найрізноманітніші законопроекти, в тому числі, по податках, і це в той час, поки уряд, нібито, пише свою економічну програму. Так може це справа Кабміну – ініціювати зміни до Податкового кодексу. Неясно, чому порушена координація”, – говорить економіст Віктор Скаршевський.

“Можливо, вся справа в процедурі. Якщо законопроект подає Кабмін, він проходить громадське обговорення, а документи, які в ВР реєструють депутати, можна прийняти швидко і практично “втемну”, – додав Доротич.

“Нові законопроекти мають критичні недоробки і, будучи прийнятими, погіршать і без того складні умови роботи для малого і середнього бізнесу в Україні.

Ключові недоліки:

– тотальна фіскалізація розрахункових операцій, без підготовлених під це мобільних додатків для смартфонів, зі збереженням старої громіздкої паперової звітності

– збільшення розміру штрафів (як за помилки у звітності по касовим апаратам, так і по реєстрації податкових накладних)

– введення так званого “кешбеку”, який по суті своїй, є сучасним аналогом сексотства, що здатне привнести в і без того непрості відносини в суспільстві, додатковий розбрат.

І все це відбувається на тлі вже діючого задушливого малий і середній бізнес депонування ПДВ і блокування податкових накладних. Так само, ми хочемо задати питання щодо необгрунтовано відкладеного законопроекту по заміні податку на прибути податком на виведений капітал, який покликаний дати можливість підприємствам направляти додаткові кошти на свій розвиток”, – розповів один з організаторів акції 10 вересня, координатор організації “Рух бізнесу України” Андрій Гарнат.

Читайте також: Ахметов готується до бою. Що буде з імперією найбагатшого українця, який залишився без своєї фракції в Раді

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE