Politerno > Статті > Україна і світ > Ахметов готується до бою. Що буде з імперією найбагатшого українця, який залишився без своєї фракції в Раді

Ахметов готується до бою. Що буде з імперією найбагатшого українця, який залишився без своєї фракції в Раді

  • 9 Вересня, 2019
  • 2195 Переглядів
  • Comments Off

У бізнесмена Ріната Ахметова і його оточення почалися проблеми в політиці і бізнесі. Експерти вважають, що до цього причетний його колега по клубу найбагатших українців і один з “акціонерів” нинішньої влади Ігор Коломойський.

Як захищатиметься Ахметов – читайте у матеріалі.

ГПУ взялася за старе

Колишній генеральний прокурор Юрій Луценко днями заявив, що екс-парламентарям Олександру Вілкулу та Дмитру Колеснікову, який представляв партію “Опозиційний блок” (ПРО), у четвер, 5 вересня, оголошено про підозру.

“Колишніх народних депутатів Вілкула і Колеснікова рік тому взяли під захист регламентний комітет і Верховна Рада, не давши дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності. І тільки після втрати ними депутатського статусу вчора їм оголошені підозри і розпочато процедуру розшуку”, – написав Луценко на своїй сторінці у Фейсбуці.

Подання про зняття імунітету з Вілкула і Колеснікова Генпрокуратура внесла в парламент в травні 2018 року. Першому ставили в провину махінації з сільськогосподарською землею в період його керівництва Дніпропетровською обласною державною адміністрацією. У поданні на другого говорилося, що, будучи головою Агентства держмайна, він сприяв відчуженню об’єктів державної нерухомості в Дніпрі.

У той же час обидва нардепа називали звинувачення на свою адресу сфабрикованими. І парламент в результаті так і не дав згоди на притягнення їх до відповідальності.

І ось тепер, якщо вірити Луценкові, “підозра” наздогнала обох, як тільки вони перестали бути депутатами.

Обидва екс-парламентаря не відповіли на дзвінки та повідомлення в месенджерах з проханням прокоментувати ситуацію представників ряду ЗМІ.

Ця історія вписується в загальну тенденцію зростання напруженості навколо політиків, яких відносять до фінансово-промислової групи Ріната Ахметова.

Туди ж можна зарахувати, наприклад, показовий випадок, що мав місце у Верховній Раді нового скликання, коли сімох позафракційних народних депутатів на чолі з бізнес-партнером Ахметова Вадимом Новинським, обраних за мажоритарними округами від “Оппоблоку”, не включили до складу комітетів, куди вони подавали заяви.

“Наші заяви були подані в строк, відповідно до закону. Ми звертали на це увагу спікера і віце-спікера, але вони відповіли, що не можуть вирішити це питання. Як таке може бути?” – заявив Новинський, який пообіцяв судитися з керівництвом Ради.

Неофіційно ж в ОБ назвали подію “підлістю” від співвласника групи “Приват” Коломойського.

У зв’язку з цим варто також згадати недавні погрозливі заяви Коломойського, що ФПГ Ахметова має надприбутки за рахунок схеми “Роттердам +” в енергетиці та експорті залізної руди.

За всіма ознаками на позиції Ахметова в політиці і економіці готується атака, яка може мати далекосяжні наслідки. Причому в політичному плані Ахметов вже втратив у впливі в Раді, залишившись без власного парламентського об’єднання.

При цьому олігарх намагався ще до виборів вибудувати комунікацію із Зеленським та його командою: купував швидкі і навіть створив спільний політичний проект з Ігорем Коломойським і мерами великих міст – “Опозиційний блок”. Він відтягував голоси у “Опоплатформи” (найближчого конкурента “Слуги народу” за виборця південного сходу), але в Раду так і не пройшов.

Після цього, дороги Коломойського і Ахметова різко розійшлися. Донецький олігарх, який залишився без сильної політичної підтримки в парламенті, з його величезними активами перетворився в потенційну жертву олігарха дніпропетровського, а також орієнтованої на нього частини оточення президента Зеленського.

Вага Коломойського в політиці після останніх виборчих кампаній посилилася за рахунок створення серйозної групи підтримки в парламенті, в яку входять депутати від пропрезидентської партії “Слуга народу” і ціла депутатська група “За майбутнє”.

“Знаючи розклади, Ігор Валерійович прямо говорить у своїх інтерв’ю, що потрібно збільшити ренту для Ахметова, якщо він не хоче отримати націоналізацію своїх підприємств. Тобто Коломойський прямо погрожує, і це серйозно. Він зараз самий агресивний олігарх, найбільш інкорпорований в архітектуру нової влади, і воює не тільки з Ахметовим, а й з багатьма бізнес-групами”, – коментує події політолог Анатолій Октисюк .

Співрозмовник, який входить в оточення Ахметова, стверджує, що вони усвідомлюють всю серйозність ситуації. “Ми готуємося захищатися. Чекаємо на економічний тиск, в тому числі, рейдерські атаки”, – розповів він на умовах анонімності.

Не випадково група Ахметова ще з початку року переводить свої компанії в європейську юрисдикцію, виводячи на біржі, що ускладнює процес “віджиму” активів в Україні.

Судячи з усього, з метою зміцнити захист, група Ахметова зараз посилює медіаприсутність, купуючи, за деякими даними, телеканал “Наш” у народного депутата восьмого скликання Євгена Мураєва (його хочуть перетворити в цілодобовий новинний телеканал “Україна 24”) і запускаючи на телеканалі “Україна” нове політичне ток-шоу популярного телеведучого Савіка Шустера.

Час віддавати

На думку економіста Олексія Куща, ФПГ Ахметова будуть тіснити за напрямками енергетики, виробництва залізорудної сировини для металургійної промисловості та невдалих проектів приватизації.

“Загальний ринок електроенергії та вугілля генерує 200 млрд грн на рік, з яких в попередні роки приблизно 20-30 млрд грн за допомогою формули “Роттердам +” (для розрахунку ціни на енергетичне вугілля, виходячи з його вартості в порту Роттердама плюс витрати на доставку в Україну. – ред.) переросподілялись додатково до базового тарифу на користь теплової генерації, тобто в значній мірі в кишеню енергетиків і вугільників Ахметова. Однак відхід від неї приведе до того, що у виграші буде феросплавний бізнес Коломойського і Пінчука, для заводів яких низьку ціну на електроенергію забезпечать за рахунок дешевого вугілля з державних шахт, що поставляється на “Центренерго” (Публічне акціонерне товариство “Центренерго” є однією з найбільших енергогенеруючих компаній України. – ред.) і низького тарифу на передачу електроенергії “Укренерго” (Національна енергетична компанія. – ред.). тобто, якщо раніше високу ціну на електроенергію покривали споживачі і “Енергоатом” (Національна атомна енергогенеруюча компанія. – ред.), то тепер низьку ціну компенсувати доведеться державі – через систему дотацій державних вугільних шахт і ринок – за рахунок зниження тарифу “Укренерго”, – пояснює один з аспектів економіст Кущ.

Він також прогнозує збільшення рентних платежів в залізорудному бізнесі, причому базою оподаткування стане не собівартість руди, а напівфабрикат у вигляді залізорудних окатишів, агломерату та концентрату.

“В результаті залізорудний бізнес Ахметова і Жеваго (екс-парламентарій, який володіє ФПГ “Фінанси і кредит” Костянтин Жеваго. – ред.) буде більше платити в бюджет”, – коментує експерт Кущ. Підготовка податкових змін вже йде. Глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, який представляє партію “Слуга народу”, вніс відповідний законопроект.

На думку Куща, проблеми принесуть Ахметову і невдалі проекти приватизації. “Структури, які брали участь в приватизації “Укртелекому” і які пов’язують з Ахметовим,  серйозно винні державним банкам. І є вже цікаві рішення судів, передані держвиконавцям. Держава буде намагатися забрати гроші банків, витрачені на придбання облігацій, за рахунок чого, в тому числі, була профінансована купівля “Укртелекому”, – говорить Кущ.

Джерела в силових структурах кажуть, що проти Ахметова можуть зайти і з “кримінальними” історіями. “Є кримінальна справа по ” Роттерадам +”. І вона розслідується. Є й інші кримінальні справи, які будуть активізовані. І всі вони, так чи інакше, будуть вести до Ахметова. Крім того, будуть розпочаті кримінальні справи і проти його соратників. Вілкул – перша ластівка”, – говорить джерело.

Не в перший раз

Відзначимо, що в такій ситуації Ахметову опинятися не вперше. У 2014-2015 роках на його бізнес активно наїжджали як той же Коломойський, так і Петро Порошенко. Однак Ахметову врешті-решт вдалося домовиться з екс-президентом, і в останні роки він не відчував серйозних проблем і навіть спільно з ним заробляв.

Правда, тоді йому багато в чому допомогла підтримка з боку прем’єра Арсенія Яценюка. Зараз настільки сильної постаті у владі, на яку міг би спертися Ахметов, немає.

При тому що його активи перебувають якраз в тих галузях, до яких виявляють найбільшу цікавість і вітчизняні олігархи, і транснаціональні корпорації – енергетика, видобуток корисних копалин.

Тому, спокуса влаштувати його розкуркулення велика у багатьох впливових гравців. Але і ресурсів у Ахметова достатньо для того, щоб не здаватися без бою.

“Навіть втративши колишні позиції в політиці, він може дати хороший бій владі, втім не йдучи до кінця. Достатньо, наприклад, допомогти з майданом проти продажу землі. Грошей вистачить”, – резюмує експерт Октисюк.

Ймовірно, так само, як і за часів Ющенка і Порошенка, Ахметов спробує створити ситуацію, при якій розгромити його бізнес для влади буде менш вигідно, ніж домовитися полюбовно.

Правда, зараз під рукою у нього немає ні потужної Партії регіонів, як за часів Ющенка, ні дружби з прем’єром, ні віри в його ключову роль у вирішенні питання Донбасу, як при Порошенкові.

Але є великий грошовий ресурс. А це в усі часи далеко не останній фактор.

Читайте також: Звільнення українських політв’язнів: успіх, його ціна, що далі

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE