Politerno > Статті > Україна і світ > Повернення старого фаворита. Чи стане Чернишов новим міністром інфраструктури

Повернення старого фаворита. Чи стане Чернишов новим міністром інфраструктури

  • 8 Червня, 2024
  • 956 Переглядів
  • 0

9 травня Верховна Рада звільнила міністра інфраструктури Олександра Кубракова та міністра агрополітики Миколу Сольського.

Якщо приводом для звільнення останнього стала підозра від НАБУ за схеми з отриманням в оренду землі, то Кубракова звільняли в рамках суспільної полеміки, що не було забезпечено належний захист об’єктів енергетики. А причиною було щось із серії “став занадто дружити з американцями”.

Попри те, що з моменту звільнення минув вже майже місяць, у влади досі немає остаточних кандидатур на заміну. Хоча один фаворит все ж є.

 

Як відомо, перед звільненням Кубракова “Слуги народу” вирішили роз’єднати його міністерство на два – як це було раніше. Планувалось повернути до життя міністерство громад та регіонального розвитку.

В початковому варіанті передбачалось, що Кубракова та Сольського звільнять 8 травня, а 9 призначать їхніх наступників.

Натомість досі не існує фінального варіанту кадрового рішення.

Ще до історії з підозрою ширилися чутки про можливе об’єднання МінАПК з Мінекономіки. Жодне з міністерств не є щасливим від такого потенційного злиття, воно скоріше вганяє їхніх співробітників в холодний піт.

Але поки що цей варіант лишається на розгляді ОП. Через відсутність сильного кандидата на посаду міністра.

“Вони б зробили міністром Тараса (Висоцького, заступника міністра), але він теж ходить під справою НАБУ. Хоча її вже час розглянути по суті, і не факт, що вона не розвалиться в суді”, – каже співрозмовник видання серед високопосадовців.

Поки єдиним озвучуваним кандидатом не з міністерства на МінАПК називають Івана Слободяника. Але на ринку в ньому не бачать сильного міністра, навіть зважаючи на те, що Асоціація фермерів та приватних землевласників є однією з найслабших серед об’єднань аграріїв.

“Хоча це буде ще один виходець з гнізда Саакашвілі. Посилюються”, – каже співрозмовник видання, вочевидь також натякаючи на нинішнього директора НАБУ Семена Кривоноса, який також входив до команди грузинського президента.

Втім цей варіант поки не є фінальним.

“В ОП вже знову думають об’єднати МінАгро і Мінекономіки. Але проти буде Єврокомісія. Думаю, поки в Слободяника все ж найбільше шансів”, – зазначив один з депутатів-аграріїв.

“Але в цілому в ОП зосереджені виключно на саміті в Швейцарії. До того, крім як гострої необхідності, до міністрів вертатись не будуть. Можуть, аграрного призначити раніше, бо поляки почнуть блокувати кордон. А Висоцький з браслетом на переговори не зможе поїхати”, – розповів співрозмовник минулого тижня.

Втім вже цього понеділка в телеграм-каналах пішли чутки, що міністром інфраструктури може бути призначений нинішній очільник “Нафтогазу” Олексій Чернишов. І що це нібито єдина погоджена кандидатура.

У вівторок видання ZN.UA висунуло свою версію ротаціїміністром інфраструктури, а також віцепрем’єром стане нинішній глава НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов.

“Він же очолював Мінрегіон, до об’єднання міністерств і приходу Кубракова. Кандидатура Чернишова весь цей час була на першому місці в шорт-листі, однак його основною умовою було віцепрем’єрство. На сьогодні перемовники максимально наблизилися до домовленості щодо цього”, – зазначило видання.

Щодо Мінрегіону, то його, найімовірніше, очолить нині чинний заступник голови Офісу президента з регіональної політики Олексій Кулеба. При цьому сфера будівництва залишається під Мінрегіоном”, – наголосило ZN.UA. (Ця ремарка дуже важлива, але повернемось до неї пізніше).

кулеба,зеленський

“Можу сказати, що на 90% ця інформація справдиться”, – зазначило з приводу новини джерело, наближене до Офісу.

Чутки, що Чернишов може повернутись в Кабмін, з’явились ще до звільнення Кубракова. І справді однією з умов повернення була посада віцепрем’єра (як відомо, до повномаштабного вторгнення амбіції Чернишова сягали навіть прем’єрського крісла. Це своєю чергою пояснювалось як хорошими стосунками з Тімуром Міндічем, в чиїй квартирі свого часу мешкав Зеленський, так і приятельськими стосунками дружини Чернишова з першою леді).

“Чернишов у приватному спілкуванні казав, що лишиться в “Нафтогазі” до кінця року. Те ж саме чули від нього іноземні дипломати”, – зазначило джерело на газовому ринку.

“Ну кінець року можуть і наблизити”, – відповів на цю тезу співрозмовник серед високопосадовців.

Ознакою того, що плани Чернишова може переглянути Офіс, було те, що він відмовився їхати на важливий профільний форум.

“Від таких запрошень не відмовляються. А він щось сказав про те, що має вести наших ветеранів на Євро. І це знак того, що він не впевнений, що буде до того часу в “Нафтогазі”, – розповів співрозмовник з газового ринку.

Олексія Чернишова перевели з посади міністра Мінрегіону на ще привабливішу – керівника “Нафтогазу” наприкінці 2022. А вже за пару місяців пішли чутки про те, що в “Нафтогазі” створено бекофіс (яким нібито керував Міндіч), а ще через рік учасники газового ринку розповідали, що в компанію повернулись схеми доби Януковича.

чернишов

Фінансова звітність “Нафтогазу” за 2022 дуже довго не публікувалась, хоча і була готова у квітні 2023. І вийшла вона лише після візиту президента Володимира Зеленського до Вашингтону. Не виключено, щоб не давати США зайвий аргумент для нарікань щодо керівництва “Нафтогазу” – попри вимоги іноземних партнерів українська влада так і не спромоглась організувати конкурс на голову НАК.

Одним з ключових активів “Нафтогазу” є “Укргазвидобування”.

“Укргазвидобування” періодично видає якісь позитивні новини про себе. Наприклад, напередодні зими Україна запустила дві потужні газові свердловини. Разом вони дають майже 500 тисяч кубометрів газу на добу.

Водночас, вже майже рік зупинена робота Сахалінського родовища, яке могло б давати 1 мільярд кубометрів газу щороку.

Доведені запаси Сахалінського родовища – близько 15 млрд куб. м газу, 1,7 млн тонн газового конденсату та приблизно стільки ж нафти. В часи Януковича на родовище претендувало його оточення, зокрема колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський. Потім Сахалінське опинилось в руках компанії “Укрнафтобуріння” Ігоря Коломойського, Павла Фукса, Віталія Хомутинніка, а також добуванням газу займалась компанія соратника Арсена Авакова Ігоря Котвіцького.

вітренко

В 2023 активи компанії були арештовані в рамках провадження ДБР та були передані АРМА. А апеляційний суд зупинив ліцензію на видобування. Минулого місяця апарат РНБО проводив нараду щодо родовища, але ситуація не зрушила з мертвої точки.

Тому назвати Чернишова вдалим менеджером “Нафтогазу” навряд чи можна.

Крім того, депутати без іронії сприйняли новини про обшуки НАБУ в оточення Чернишова.

Мовляв, можемо не встигнути призначити, як прийдуть з підозрою.

3 червня Національне антикорупційне бюро провело обшуки у члена правління НАК “Нафтогаз України” Василя Володіна та директора з комерційних питань АТ “Укргазвидобування” Максима Горбатюка у межах кримінального провадження про ймовірні зловживання службовим становищем та одержання неправомірної вигоди.

За версією слідства, службові особи Міністерства розвитку громад та територій могли зловживати становищем в інтересах ТОВ “Сітігазсервіс” з метою одержання неправомірної вигоди.

Фактично робоча група в міністерстві надала згоду державному підприємству “Укркомунобслуговування” на укладення договорів з ТОВ “Сітігазсервіс”. В результаті Мінінфраструктури втратило можливість управління земельною ділянкою неподалік Сирецького дендропарку та Рогозіва яру. Пізніше за отримання ще низки ділянок керівник “Сітігазсервіс” пропонував хабар вже Олександру Кубракову.

кубраков

Фігурант обшуків Володін був держсекретарем в Мінрегіоні доби Чернишова. Також обшуки проведені ще в кількох осіб, пов’язаних з нинішнім керівником “Нафтогазу”.

Зокрема, детективи провели обшук у Юлії Марчук та Ганни Дреботій, які теж пов’язані з Чернишовим.

В матеріалах судової ухвали про арешт майна можна знайти, що фактично підлеглі Чернишова видали у 2022 дозволи, які мав би надати сам міністр, на отримання підприємством цілісного майнового комплексу ДА “Квіти України”. При цьому в ухвалі забули прибрати прізвище Володіна.

ухвала

“Прокурор зазначила, що відповідно до Положення про Мінрегіон, затвердженого постановою КМУ № 197 від 30 квітня 2014 року (в редакції № 850 25 вересня 2019 року), робоча група не була наділена повноваженнями на прийняття таких рішень, натомість ці повноваження (функції з управління об`єктами державної власності) належать виключено міністру Мінрегіону. Також наголосила, що членами робочої групи згоду ДП “Укркомунобслуговування” на укладення значного господарського зобов`язання з ТОВ “Сітігазсервіс” надано у вкрай стислі строки, що свідчить про нетиповий для цих правовідносин поспіх”, – зазначається в ухвалі суду.

Можливо, саме це провадження і пояснює, звідки взялись очікування деяких представників будівельного бізнесу на повернення Чернишова в міністерство.

Офіційно сподівання були пов’язані з тим, що нібито під кінець своєї міністерської каденції він вже не підтримував скандальний законопроєкт 5655 (якого за Кубракова міністра намагались пропхати постановою).

Але уривки ухвали змушують думати і про іншу зацікавленість забудовників у поверненні кадрів Чернишова.

Втім, як пише ZN.UA, скоріше за все, сфера будівництва відійде Олексію Кулебі, який нині є заступником голови ОП, а до того очолював київську ОДА.

Так чи інакше, цього тижня це питання не вирішиться.

“На цьому тижні ніяких кадрових питань в ВРУ не передбачається”, – повідомив увечері керівник фракції “Слуг” Давид Арахамія.

Втім, тут проблема може бути не так в кадровому рішенні, скільки в тому, що “ще не всі депутати повернулись із Сінгапуру”.

Джерело

“” Читайте також: Заплутані слова: чому Міноборони не може пояснити, за якими алгоритмами відбувається мобілізація

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE