Politerno > Статті > Україна і світ > Президент на шпагаті. Чого чекати від Банкової після Шум і Берліну

Президент на шпагаті. Чого чекати від Банкової після Шум і Берліну

  • 10 Вересня, 2020
  • 1566 Переглядів
  • 0

Зараз у фокусі уваги українців — активність Банкової для досягнення миру на Донбасі. Заходи, що вживаються, викликали критику в медіа і обурення в ветеранському середовищі.

Приводи для збурень

10 вересня о 14:00 повинна була початися інспекція позицій українських військ у селищі Шуми біля окупованої Горлівки (Донецька обл.). Буквально за годину до цього заходу раптом стало відомо, що Банкова вирішила від нього відмовитися.

Офіційна причина полягає в тому, що росіяни висунули нові вимоги. Не виключено, що Володимир Зеленський погодився б їх задовольнити. Але він, судячи з усього, побоявся ветеранів війни з Росією, які анонсували на вечір 10 вересня дві акції протесту. РОК («Рух опору капітуляції») закликав їхати о 19:00 у Кончу-Заспу “для інспекції резиденції Зеленського». Багато ветеранів, активісти і інші небайдужі громадяни висловили намір зібратися о 19:00 на Банковій.

Приводом для обурення стало не тільки та обставина, що інспекція наших позицій мала проводитися за участю окупантів, але й той факт, що це була одностороння поступка. Бо ні про яке інспектування позицій окупантів за участю української сторони не йшлося.

Утім, ветерани не вважають, що приводи для тривоги зникли. На наступний день, 11 вересня, оголошена зустріч у Берліні представників країн нормандської четвірки (Україна — Росія — Німеччина — Франція) на рівні радників глав держав. Від України там буде керівник Офісу Володимира Зеленського Андрій Єрмак, а від РФ — заступник керівника адміністрації Путіна Дмитро Козак.

Ще вранці 10 вересня в ветеранському середовищі поширилася інформація, з посиланням на джерела на Банковій, що інспекція в Шумах — це лише маленька зрада в порівнянні з трьома великими зрадами, яких Козак чекає від Єрмака в Берліні.

Пункт перший — відновлення подачі води в Крим. Пункт другий — відведення (відступ) українських військ по всій лінії фронту. Пункт третій — вибори в ОРДЛО в існуючих умовах (тобто під дулами російських автоматів).

Ця інформація служить додатковим стимулом для збурень у ветеранському середовищі. Щоб оцінити перспективи подальшого розвитку подій, розглянемо докладніше, що відомо про інспекцію в Шумах і майбутню зустріч у Берліні.

Кремлівські ультиматуми

Про те, що 10 вересня має відбутися інспекція позицій українських військ у Шумах, стало відомо напередодні. Тоді ж з’ясувалося, що з боку окупантів «інспектором» позицій ВСУ стане російський генерал Руслан «Якубов» (генерал-майор ЗС РФ Руслан Вахітов), який знаходиться в базі «миротворця». Вахітов повинен «перевірити», чи не порушують захисники України умови «припинення вогню», і якщо він підтвердить, що українці нічого не порушують, тоді перший армійський корпус ВС РФ нібито обіцяє не стріляти.

Офіційний сайт президента України виступив з роз’ясненням, що «юридично інспекцію проводять не сторони військового конфлікту, а посередник — ОБСЄ в супроводі представників сторін». Однак сама ОБСЄ від цієї ролі відхрещується. Спільні інспекції бойових позицій на Донбасі не входять у мандат Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ, повідомила керівниця відділу преси та публічної інформації СММ Драгана Ніколіч-Соломон. Вона підкреслила, що «мандат СММ ОБСЄ не передбачає спільної інспекції, а будь-які зміни в мандат Місії вимагають консенсусного рішення 57 держав — учасниць ОБСЄ».

Головна кремлівська маріонетка в Донецьку Денис Пушилін відразу ж похвалився тим, що українська сторона нібито виконала його ультиматум. У зв’язку з цим він оголосив, що скасовує свій наказ про знищення українських позицій у районі селища Шуми. І окупанти стали щосили смакувати свою психологічну перемогу.

Така гра в піддавки викликала протест навіть у деяких представників команди Зеленського. Так, член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш заявив в ефірі телеканалу «Україна 24»: «Я не бачу сенсу проводити інспекцію, якщо ОБСЄ підтвердила, що там немає ніяких позицій. Думаю, що це рішення було більше політичним, ніж практичним, що запобігає порушення перемир’я. Сподіваюся, результати зможуть виправдати той резонанс у суспільстві, який можна назвати соромом, бо та сторона вже заявила, що ми виконали вимоги Пушиліна … Будемо судити про це за результатами нормандської четвірки», — заявив він. І тут же спрогнозував нові поступки: «Я вважаю, що це поступка з нашого боку. Якщо ми робимо поступку, то зрозуміло, що та сторона захоче отримати ще».

Інший член української делегації в ТКГ Денис Казанський підкреслив, що «компроміси мають сенс тільки в тому випадку, якщо вони обопільні. Якщо ж на поступки йде тільки одна сторона, то це називається по-іншому». Підкреслимо, що ні на сайті президента, ні на “Фейсбук”-сторінках Зеленського і його Офісу не з’явилося ніяких роз’яснень, чому не було домовлено одночасно з інспекцією окупантами українських позицій у Шумах провести інспекцію українською стороною позицій окупантів. Схоже, ніяких зрозумілих відповідей ні у Зеленського, ні у Єрмака не знайшлося.

Зважаючи на це пішла хвиля обурення в соціальних мережах і онлайн-медіа. З протестом виступила партія «Голос». Вкрай різко висловилися депутати з «Європейської солідарності».

І ось перед самим початком інспекції в Шумах стало відомо, що вона скасовується на прохання української сторони, так як російська сторона висунула нові вимоги: відвідування нових точок; здійснення фото- і відеофіксації; підписання спільного протоколу. Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук уточнив, що питання про інспекцію «відстрочене, не закрите, відстрочене для вивчення нових обставин, які вчора не ставилися і не обговорювалися».

Подальші сценарії

Як бачимо, Сергій Гармаш виявився Кассандрою. Він спрогнозував: «Якщо ми робимо поступку, то зрозуміло, що та сторона захоче отримати ще». І його прогноз повністю справдився. Окупанти висунули нові вимоги.

Аналогічна ситуація може виникнути 11 вересня в Берліні на переговорах Єрмака і Козака при німецьких та французьких свідках. Цю зустріч анонсував особисто Зеленський, оскільки вона для нього дуже важлива. «Дуже складно, щоб ця зустріч не зірвалася. Ми все для цього робимо. 11 числа буде зустріч, це вже говорить про те, що, я так вірю і хочу. І ми робимо все, щоб була зустріч лідерів після зустрічі радників», — заявив він на брифінгу 9 вересня.

У той же день екскерівник його Офісу Андрій Богдан в інтерв’ю програмі «В гостях у Гордона» заявив, що у Єрмака є угода з росіянами. «Я не бачив цього документа, але серед дипломатів і спецслужб багато разів зустрічав згадки про нього. Там є 12 або 13 пунктів. У це вірять усі іноземні спецслужби. Це якийсь алгоритм дій. Ми вам кораблі — ми вам воду в Крим. Ми вам полонених — ви нам пряме авіасполучення. Ми вам $3 млрд за рішенням суду, а ви нам щось … Я точно знаю, що в цьому переліку малося на увазі звільнення всіх прозахідних політиків», — розповів Богдан.

В оповіданні Богдана бачимо обіцянку води в Крим — один з тих пунктів, які може вимагати Козак від Єрмака в Берліні 11 вересня. Звичайно, такі речі не організовуються за один день. Те ж саме можна сказати і про такі вимоги, як відведення українських військ по всій лінії фронту і проведення за згодою України виборів в ОРДЛО на кремлівських умовах. Можливо, ні про що таке Козак з Єрмаком завтра не домовляться, але можливий і варіант, що домовленості будуть таємними аж до саміту лідерів країн нормандської четвірки. Після історії з інспекцією в Шумах від Зеленського і Єрмака можна чекати будь-яких сюрпризів.

Блогер Олег Шарп поділився інформацією про ще одну вимогу Кремля. «Ніякого перемир’я не було. Ситуація на Донбасі — керований з Москви процес. Просто Путін дав Єрмаку аванс довжиною в 40 днів, показавши, що може тримати в узді своїх маріонеток. Ціна авансу: початок прямих переговорів з ОРДЛО», — зазначив блогер. За його відомостями, Путін по каналах спецзв’язку дав Зеленському зрозуміти, що якщо той не віддасть йому боржок у найближчі тижні, то напруженість на фронті буде наростати і досягне свого апогею в тютельку перед місцевими виборами 25 жовтня. Перевірити цю інформацію буде неважко. Шарп анонсував, що найближчим часом на «1+1» і медведчуківських каналах буде мусуватися теза: «Ми змушені йти в руслі Мінських домовленостей, які підписав Порошенко (на цьому основний акцент!), тому для збереження людських життів потрібно почати діалог з Донбасом — там теж наші люди».

Позитиви і негативи для Зеленського

Отже, ми маємо таку картину. Зустріч у Берліні 11 вересня в нормандському форматі на рівні радників повинна стати кроком до саміту лідерів країн нормандської четвірки. На цьому наголошує сам Зеленський. Він, безсумнівно, розраховує здобути іміджеву вигоду від тих мирних домовленостей, які він нібито укладе з Путіним.

Однак поки що у нього одні іміджеві втрати. І далі буде тільки гірше, тим більше що Путін не дасть йому миру.

Також очевидні підсумки історії з інспекцією, яка зірвалася в Шумах. Погоджуватися і потім відмовлятися — це завжди виглядає гірше, ніж просто не погоджуватися. Зеленський і Єрмак у черговий раз виставили себе у вкрай невигідному світлі перед ветеранами і взагалі перед патріотичної частиною населення. Це вдарить по шансах «слуг народу» на місцевих виборах. У той же час зривом інспекції Зеленський і Єрмак знизили свої шанси щось виторгувати у Путіна. А якщо не буде реальних зрушень у переговорному процесі по Донбасу, це, знову ж таки, вдарить по шансах «слуг народу» на місцевих виборах.

Це означає, що Кремль буде домагатися від Банкової ще більш дорогих поступок за ще меншу ціну. І це буде викликати ще більш активний опір ветеранів. Оскільки Зеленський періодично змінює свою думку в залежності від того, які страхи у нього переважають, то негатив він отримає по максимуму з обох сторін, а позитиву — ні від кого.

Джерело

Читайте також: Змінити Венедіктову, зачистити уряд. Які кадрові перестановки готуються у владі

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE