У владі обговорюють великі кадрові зміни.
Відносно уряду Дениса Шмигаля, найчастіше говорять про заміну міністрів фінансів Сергія Марченка та економіки Ігоря Петрашка.
Друга широко обговорювана тема – відхід з поста генпрокурора Ірини Венедіктової, причому на її місце нібито повинен прийти нинішній глава СБУ Іван Баканов, а вона стане міністром юстиції замість Дениса Малюська.
Замість Баканова в СБУ нібито заходить глава Служби зовнішньої розвідки Валерій Кондратюк.
Втім, це далеко не єдиний сценарій, який зараз обговорюється.
По-перше, замість Венедіктової (яку дійсно хочуть змінити на Банкова) може прийти не Баканов, а зовсім інша людина. По-друге, уряд можуть відправити у відставку усім складом. До виборів або після.
Що за процеси відбуваються у владі і чому – у матеріалі.
Міністри на виліт
Марченко і Петрашко залишаються в центрі уваги після того, як в керівництві парламенту і провладної фракції “Слуги народу” (СН) майже синхронно висловили невдоволення їхньою роботою на посаді і натякнули на звільнення.
Депутати в профільних для міністрів парламентських комітетах підтверджують: обох чекає серйозний “розбір польотів”.
Так, перший заступник голови комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк (“Голос”) виділив дві головні претензії до Марченка. Перша – на його думку, сумнівні призначення по лінії Мінфіну, наприклад, виконуючим обов’язки начальника Одеської митниці Дениса Пудрика, люструваного через роботу на аналогічній посаді за президентства Віктора Януковича (згодом скасував через суд заборону щодо себе). В ЗМІ його називають креатурою глави офісу президента (ОП) Андрія Єрмака. Друга – запропоновані Мінфіном показники бюджету, до реалістичності яких нібито є питання.
“У комітеті є колеги, які готові проголосувати за відставку міністра фінансів. Приймемо рішення після того, як заслухаємо міністра. Для нього це серйозно”, – коментує Железняк.
У комітеті з питань економічного розвитку хотіли б поговорити з главою Мінекономіки Петрашком, про що заявила в ефірі телеканалу ZIK заступниця голови комітету Роксолана Підласа (СН). Вона також допускає за підсумками зустрічі голосування про довіру/недовіру.
Разом з тим, за словами Підласої, офіційно в пропрезидентській фракції звільнення міністрів ще не обговорювали.
Правда, за словами джерела в керівництві “Слуги народу”, остаточне рішення по цих кандидатурах не прийнято. “По міністру фінансів є думка, що варто почекати презентації бюджету на 2021 рік, а потім вже вирішувати. А у міністра економіки є своя група підтримки, яка вважає, що він на своєму місці, а кампанія проти нього пов’язана із зусиллями різних лобістів”, – каже джерело.
Про те, що вирішальним моментом у долі Марченка буде проект бюджету на 2021 рік говорить і перший віце-спікер Руслан Стефанчук. “Все буде залежати від одного – наскільки ефективна і якісна робота буде проведена над проектом державного бюджету України та наскільки парламенту будуть запропоновані нові підходи щодо подолання наслідків, викликаних COVID-19”, – сказав віце-спікер в ефірі телеканалу “Україна 24”.
Відзначимо, згідно із законом головний фінансовий документ країни вноситься в парламент до 15 вересня.
Кандидатів на заміну поки не пропонують навіть неофіційно. З чуток із “фінансового” комітету, деякі співбесіди на посаду в Мінфіні вже відбулися в ОП.
Нібито розглядався навіть варіант повернути в крісло Оксану Маркарову, яка сиділа в ньому при попередніх прем’єрах Володимиру Гройсману та Олексі. Гончаруку.
Правда, призначення Маркарової буде дуже важко провести через парламент (проти неї налаштовані багато груп всередині “Слуги народу”, включаючи групу Коломойського). Та й іміджево це буде дуже сильно бити по рейтингу партії президента перед виборами, з огляду на репутацію екс-міністра як “матері піраміди ОВДП” і соратниці “соросят”.
За ще однією версією, яка активно обговорюється, у відставку буде відправлено весь уряд Шмигаля. І питання лише в тому – до виборів (щоб використовувати в піар-кампанії партії президента) або після (щоб зробити відповідальним за низький результат “слуг народу” на виборах).
При варіанті повної відставки уряду нібито покине свій пост і глава МВС Арсен Аваков. Хоча, є і альтернативна версія, що він піде на підвищення і може навіть стати новим прем’єром.
Силові рокіровки
Ситуація у трикутнику Венедіктова-Баканов-Малюська не менше інтригуюча. За інформацією, отриманої в ОП, Венедіктовій президент ще в липні запропонував перейти до Мін’юсту.
Відповідно, на її місце в Офіс генерального прокурора перейшов би Баканов, а замість нього в СБУ – нинішній глава зовнішньої розвідки Кондратюк. Малюська висловив сумнів у реалістичності такої складної перестановки. “Якщо план обговорюється півтора місяці, весь Київ про нього знає і він все ще не реалізувався – швидше за все, це нереалістична історія. Все дуже швидко змінюється. Їхній (задумок – ред.) максимальний термін життя (тобто реалізації – ред. ) – тиждень-два”, – заявив глава Мін’юсту.
Депутат від СН з “правоохоронного” комітету Ради, вважає, що варіант з переходом Венедіктової міг би “зайти” у фракції. “Є теорія, що Ірина була б хорошим міністром юстиції”, – говорить нардеп.
А ось те, що знайдуться голоси за Баканова він сильно сумнівається. “Результати його діяльності на посту глави СБУ мало кого вражають”, – говорить депутат.
Також можуть бути проблеми і з твердженням на посаді глави СБУ Кондратюка з урахуванням того, що в минулому він щільно працював з Петром Порошенком.
А в чому задум?
В цілому, всі ці кадрові задуми – і по уряду, і по силовому блоку – впираються в серйозну проблему – брак голосів під них.
“35 членів фракції (“Слуги народу “- ред.) відсутні хто через хворобу, хто на самоізоляції. Фракція і так майже ніколи не голосує повним складом, але зараз “мінус” буде ще більшим. Провести окремі призначення – не кажучи вже про перезавантаження всього уряду – своїми силами буде дуже складно”, – спрогнозувало джерело серед “слуг народу”.
У той же час, як бачимо, чутки про кадрові перестановки ходять регулярно і, очевидно, є відображенням певних процесів, які відбуваються на Банковій.
Але головне питання – яким є можливий мотив?
Джерело, яке входить в близьке оточення Зеленського так описало ситуацію одному з видань.
“У команди президента є розуміння, що потрібно дати якийсь потужний імпульс передвиборній кампанії “слуг народу”. Тому і обговорюються різні варіанти. Найпростіший – відставка одного-двох міністрів з фінансово-економічного блоку, щоб переключити на них всю критику по новому бюджету і соціальній політиці. Далі – перестановки в силових структурах. Вони мають сенс лише тоді, коли приведуть до швидкої активізації роботи правоохоронців і посадкам ще до виборів. І в цьому плані ідея замінити Венедіктову цілком розумна, тому що очевидно – такий результат вона показати не здатна. Але призначати замість неї Баканова безглуздо, тому що він такий самий. Тому можливо, що Венедіктову замінить зовсім інша людина, більш жорстка. І їй же дадуть привести свою команду і в ДБР. Що стосується уряду, то до виборів його є сенс міняти, тільки якщо у президента є якась “дрім-тім” йому на заміну, яка б сильно вразила виборців. Не впевнений, що такі кадри зараз можна швидко знайти. Єдиний варіант – якщо у Зеленського все-таки зважаться прибрати Авакова до виборів, що найпростіше зробити через відставку всього Кабміну. Але в такій рішучості теж є великі сумніви. Що стосується відставки уряду після виборів, то це може бути. У тому числі через обговорювані плани влади щодо включення до “Слуги народу” груп “Довіра” і “За майбутнє” для зміцнення монобільшості. В такому випадку уряд точно поміняють, а лідери цих груп, наприклад, Ігор Палиця, отримають посади. Можливо навіть прем’єрську. Також ходять чутки, що прем’єр-міністром можуть зробити Арсена Авакова. Але в це поки важко повірити. Хіба що зовсім тривожно стане на вулиці”, – говорить джерело.
Читайте також: Чужа дорога. Як і чому іноземці освоюють бюджетні мільярди за програмою “Велике будівництво”