Politerno > Статті > Україна і світ > Протести підприємців: Хто хитає уряд Шмигаля і чому збивають Тищенка

Протести підприємців: Хто хитає уряд Шмигаля і чому збивають Тищенка

  • 29 Квітня, 2020
  • 1059 Переглядів
  • 0

Позиції уряду Дениса Шмигаля розхитують акціями протесту, які вже дісталися столиці. Сьогодні відбулася акція підприємців під Кабміном.

Близько двохсот представників малого і середнього бізнесу з різних регіонів країни назвали своєю головною вимогою пом’якшення запроваджених урядом карантинних заходів. Вони вимагали завершення карантину з 1 травня, аби дати можливість малому бізнесу “годувати свої сім’ї”.

За цією акцією вбачаються інтереси відразу кількох політичних груп. Може йтися про спробу тиску на Банкову з боку команди київського міського голови Віталія Кличка, позиції якого після тривалої перерви знову, здається, атакують опоненти з президентського офісу.

Джерела Depo.ua кажуть, що мітингарі мали йти до Міністерства внутрішніх справ, але згодом організатори акції, які залишилися за кадром, переконали, що краще йти до Будинку уряду. А серед учасників акції буцімто помітили представників “Автомайдану”, який у ЗМІ інколи пов’язували співпрацею з мером.

Тим більше, що що завданням протесту може бути і розхитування позицій чинного Кабміну та його глави Дениса Шмигаля. І прем’єра, і частину його кабінету пов’язують з інтересами мільярдера Рината Ахметова, який суттєво активізувався в останні місяці. Це явно подобається не всім його конкурентам по “клубу олігархів”. Відтак посилити вразливість цього уряду може бути вигідним цілій групі гравців.

Мітингувальники виявили бажання поспілкуватися з прем’єр-міністром, який точно перебував на робочому місці – майже одночасно з акцією підприємців відбувалося засідання уряду. Але Шмигаль на розмову так і не вийшов, натомість, коли учасники акції перекрили рух вулицею Грушевського, поліцейські силою зупинили спроби.

Колориту нинішній події додало те, що захисники правопорядку поштовхали не лише бізнесменів. Дісталося й журналістові “Громадського”, який проводив стрім-трансляцію акції з Маріїнського парку, навпроти будівлі Кабінету міністрів. Просто у прямому ефірі на медійника напали працівники спецпідрозділу поліції ТОР, наказали полишити громадське місце, а коли журналіст відмовився – виштовхали його, зірвавши ефір і зіпсувавши знімальну техніку. Журналісти написали заяву до поліції. Триває перевірка, матеріали якої буде передано до Державного бюро розслідувань. Але цей конфлікт уже дав критикам чинної влади підстави говорити про “повернення часів Януковича”.

Пізніше Шмигаль відповів підприємцям за всіма правилами карантину, тобто дистанційно. Під час урядового засідання він заявив: уряд знає, коли і в якій послідовності слід знімати обмежувальні заходи. Обмеження будуть зняті вчасно, а ті, хто закликає вийти з карантину достроково, є безвідповідальними особами, які наражають на небезпеку всіх українців. “Те, що у нас менше хворих порівняно з іншими країнами, заслуга карантинних заходів і вашої відповідальності”, – наголосив Шмигаль.

Та ці слова напевне не задовільнять більшість українців, змушених обмежувати свою життєдіяльність в той час, коли представники влади, як у “старі часи”, є рівнішими за інших. Каталізатором невдоволення суспільства стала ситуація з рестораном “Велюр” у центрі Києва, який контролює нардеп-“слуга народу” Микола Тищенко. Заклад харчування, як дослідили і показали загалу розслідувачі програми “Bigus.Info”, не день і не два працював під час карантину, його відвідували численні депутати, їхні помічники, чиновники і окремі бізнесмени.

Читайте також: Супербубочка і Видатний Реформатор

Окрім цього ресторану працюють й інші заклади в якості точок для переговорів. Наприклад, буцімто відкриває свої двері “Рішельє” того ж Тищенка, а також Queen Kyiv.

Подейкують, що поява інформації Бігуса про “Велюр” має причиною намагання однієї з груп у нинішній владі позбавити Тищенка статусу “тіньового” куратора майбутніх місцевих виборів у столиці та пов’язаного з цією роллю доступу до грошових потоків. Або це відповідь оточення Кличка на активізацію потенційного конкурента в змаганні за мерство.

Сам Микола Тищенко спробував пояснити, що усього лише використовував ресторан як місце для ділових зустрічей з приводу “створення плану перетворень у Києві”. Та колезі-ресторатору не повірили навіть свої. Після “велюрового” скандалу група нардепів із парламентської фракції “Слуга народу” звернулися до прем’єра Шмигаля з пропозицією дозволити попри карантин відкрити літні майданчики у закладах громадського харчування, щоб допомогти бізнесу вижити і запобігти масовому звільненню найманих працівників.

Про реакцію прем’єра на цю ініціативу можна судити з його висловлювань на сьогоднішньому урядовому засіданні. Змінилося мало що: Кабмін пообіцяв відкрити ринки за умови додержання ними санітарних норм і зробити карантин регіональним. Раніше говорили і про дозвіл на відкриття будівельних маркетів. Про гарантії відновлення роботи решти видів малого і середнього бізнесу не йдеться.

Тож можна прогнозувати, що дедалі більше підприємств переходитиме у “тіньовий сегмент”, працюючи “підпільно”. Адже люди бачать кричущу несправедливість: якщо “їм” (представникам влади) можна заробляти, наплювавши на карантин, – то чому не можна це робити нам. І без того зараз можна спостерігати, як обережно відновлює роботу частина сфери обслуговування і громадського харчування, відчиняючи двері “для втаємничених” за попереднім записом. Випадок із “Велюром” Тищенка стане лише каталізатором процесу де-факто повернення до роботи підприємців, розчарованих небажанням глави уряду йти на компроміси з неолігархічним бізнесом. Якщо ж влада збереже карантинні обмеження і після 11 травня, і при цьому не буде очевидного піку кількості нових заражень коронавірусом і смертей,  – варто чекати на масове ігнорування вимог Кабміну з боку людей, у яких закінчується запас не лише фінансової міцності, але й терпіння.

Попри те, що влада вимушено робить кроки назустріч тим же фермерам, протести бізнесу триватимуть. 2 травня до уряду обіцяють прийти власники ресторанів і кафе разом зі своїми працівниками. Тим часом на тлі “антикарантинних протестів” почали піаритися багато різних груп, аж до “громадських діячів” на кшталт Анатолія Шарія. Вони розганяють тему “податкових скруток”. Цю тему відкрив колишній міністр фінансів Ігор Уманський, який недавно працевлаштувався радником глави Офісу президента України. На Банковій, де намагаються сформувати подобу “тіньового уряду”, альтернативного “легальному” кабінетові Шмигаля, бачать Уманського як рупор боротьби з непрофесійністю чи злочинними намірами членів Кабміну. Попри те, що очільники податкової і митної служб Сергій Верланов і Максим Нефьодов, до результатів діяльності яких є чимало питань, від цієї п’ятниці вже на працюють на посадах, прохолода між Банковою (президентським офісом) і Грушевського (урядом) не розвіється. Далеко не всім, повторимо, подобається помітне посилення впливів Рината Ахметова, якого асоціюють із цим урядом. Але і сам мільярдер вочевидь не стане простим трофеєм. Тож у відповідь на акції підприємців можна буде побачити на Банковій, скажімо, шахтарів чи металургів із підприємств, що входять до орбіти власника футбольного клубу “Шахтар”. У травні прийдуть в гості ресторатори.

Влада продемонструвала, що готова піддаватися на тиск. Навіть малопомітні з печерських пагорбів протести фермерів та інших підприємців, що прокотилися областями у ці дні, змусили президента тут же заявити про “втому людей від карантину”, а уряд – піти на відкриття ринків. Що вже казати про справді резонансні акції, здатні призвести до значно більш серйозних зрушень. Під таким сценарієм дедалі більш охоче “підписуватимуться” різні політичні сили, вирішуючи кожна свою задачу: хтось хитатиме “уряд донецького олігарха”, дехто гратиме м’язами, щоб заспокоїти конкурентів, а хтось сіятиме хаос у країні в сподіванні завалити створену під орудою Володимира Зеленського систему влади.

Зауважимо, що ці маневри не скасовують факту невисокої якості урядових рішень і відсутності зрозумілої стратегії життя країни в умовах вірусу і економічної кризи. Економіку потрібно повертати до життя, але на тлі “велюрового” скандалу  з Тищенком подальші обмеження від Шмигаля і Кличка лише зменшуватимуть головний актив президента Зеленського – його особистий рейтинг.

Читайте також: Влада переживає серйозну кадрову кризу, адже “лава запасних дуже коротка”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE