Politerno > Статті > Україна і світ > Приборкання норовливих. Чи наважиться влада забрати у Курченка “Донецькоблгаз”

Приборкання норовливих. Чи наважиться влада забрати у Курченка “Донецькоблгаз”

  • 15 Березня, 2021
  • 1029 Переглядів
  • 0

ПАТ “Донецькоблгаз”, яке пов’язують зі збіглим бізнесменом Сергієм Курченком, спробувало відключити від поставок газу теплокомуненерго (ТКЕ) в Донецькій області, чим привернуло пильну увагу влади. Чи зможуть власники зберегти компанію?

Немає газу — немає тепла

Українська влада може повернути під контроль держави акції ПАТ “Донецькоблгаз”, що належать приватним інвесторам, яке обмежило постаки газу “Донецьктеплокомуненерго”, після чого перед жителями підконтрольних Україні територій Донецької області виникла загроза залишитися без теплопостачання під час холодів.

Як заявив 11 березня секретар РНБО Олексій Данілов, будуть перевірені приватні власники “Донецькоблгазу”, і якщо знайдуться порушення, то компанія “буде повернута в державну сферу управління”.

Нагадаємо, скандал навколо обмеження поставок тепла жителям Донецької області розгорівся на початку березня. Почався він з того, що “Донецькоблгаз”, який займається тільки транспортуванням газу, закупленого клієнтами у постачальників, повідомив, що НАК “Нафтогаз України” припиняє постачання на “Донецьктеплокомуненерго”, яке винне “Нафтогазу” 1,5 млрд грн.

При цьому “Донецькоблгаз” привів на своєму сайті копію відповідного листа від “Нафтогазу” від 26 лютого на адресу “Донецьктеплокомуненерго”. У цьому листі, зокрема, “Нафтогаз” попереджає, що якщо ТКЕ не припинить споживання газу самостійно, то його обмежать із залученням оператора ГРС, тобто “Донецькоблгаза”.

Після цього “Донецькоблгаз” почав розсилати листи в “Нафтогаз”, НКРЕКУ і прем’єру Денису Шмигалю, в яких повідомляв, що на спеціальній інформаційній платформі компанії “Оператор ГТС України”, де фіксуються постачальники і споживачі газу, у “Донецьктеплокомуненерго” не вказаний жоден постачальник, а це, згідно з Кодексом газорозподільних систем, загрожує відключенням цього споживача. Як варіант зазначала компанія “Донецькоблгаз”, заборгованість за спожитий газ — близько 336 млн грн в березні — буде перекладена на неї.

Однак після цього “Нафтогаз” закликав “Донецькоблгаз” відновити поставки газу на ТКЕ і порадив взяти на озброєння Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань в сфері централізованого постачання теплової енергії та гарячої води громадянам, який був підписаний в лютому цього року. Цей документ декларує, що в поточному опалювальному сезоні послуги теплопостачання українцям надаватимуться безперервно.

Оскільки ситуація так і не була врегульована, 6 березня газівники “Донецькоблгазу” почали перекривати вентилі на газових трубах і навіть встигли відрізати від постачання шість котелень в Слов’янську. Жителі міста вийшли на протести, почали блокувати машини газівників і влаштували скандал, який швидко докотилася до Києва.

Влада була змушена реагувати — глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв назвав дії газівників незаконними, втрутилися глава НКРЕКУ Валерій Тарасюк і прем’єр-міністр Денис Шмигаль, і поставки газу були відновлені.

Спроби відключити ТКЕ від газу були і 7 березня, але потім ситуація остаточно нормалізувалася.

Однак, як повідомив голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Кириленко, за фактом відключення котелень було відкрито 82 кримінальних провадження. Ну а вже після цього секретар РНБО Олексій Данілов пообіцяв перевірити власників “Донецькоблгазу”…

Хто чим володіє

Сьогодні власниками акцій “Донецькоблгазу” є дві компанії з Гонконгу — Endless Moonlight Limited і Trading Field Limited, їм належить два пакети акцій по 24,95%. Вони стали власниками акцій в четвертому кварталі 2017 р., придбавши їх у двох компаній з Люксембургу — Grandgas Sarl і Gascity Sarl. Ті, в свою чергу, придбали ці акції ще в 2013 р. у двох ТОВ з поетичними назвами “Омріяний добробут” і “Велічні здобуття”. А до цього зазначеними цінними паперами, згідно з українськими реєстрами, володіли фізичні особи.

Однак за гонконгівськими компаніями може маскуватися придбання акцій бізнесменом Сергієм Курченком, який керував значними активами за часів президентства Віктора Януковича. Крім численних згадок у ЗМІ, версію про володіння Курченком цим облгазом озвучував голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко, а також колишній керівник цієї обладміністрації Павло Жебрівський.

Ще один пакет акцій “Донецькоблгазу” — 38,38% — належить НАК “Нафтогаз України”, і в наглядовій раді компанії цей акціонер має два голоси.

Знайшли махінації

Це не перша претензія влади до облгазу: ще в квітні минулого року СБУ повідомила, що розкрила махінації керівництва “Донецькоблгазу” з газом на суму понад 1,7 млрд грн. Суть порушень полягала в тому, що деякі промислові підприємства з 2017 р. споживали газ безкоштовно, а борги за цей газ керівництво “Донецькоблгазу” перекидало на побутових споживачів області.

Уже в лютому поточного року Офіс генерального прокурора повідомив про завершення розслідування кримінальної справи за підозрою фінансового директора і начальника підрозділу “Донецькоблгазу” в розтраті понад 0,5 млрд коштів підприємства — вони нібито систематично і безпідставно перераховували гроші з рахунків компанії на рахунки інших приватних компаній. В Офісі генпрокурора додали, що перевіряються і обставини незаконного включення перерахованих коштів в тарифи за спожитий населенням газ.

Уже були прецеденти

Що мав на увазі секретар РНБО Олексій Данілов, коли говорив про повернення “Донецькоблгазу” в “державну сферу управління”, сказати складно. Можливо, конфіскацію пакетів акцій компанії, що належать приватним інвесторам. Тим більше що у випадку з Сергієм Курченком в української влади вже є подібний досвід — в червні 2017 р. Суворовський районний суд Одеси конфіскував у нього Одеський НПЗ.

У влади є ще один варіант покарання опального облгазу. Справа в тому, що всі газорозподільні мережі в Україні, якими поставляється газ насамперед побутовим споживачам, залишаються в держвласності, але всі облгази користуються ними на підставі договорів на господарське відання. І облгази здійснюють свою діяльність на підставі ліцензій, виданих НКРЕКУ. А немає ліцензії — не можна працювати.

Примітно, що з жовтня минулого року “Донецькоблгаз” втратив право постачати ресурс побутовим споживачам, оскільки не зміг оплатити вже відібраний газ. І всі 404 тис. побутових споживачів перейшли на обслуговування до “Нафтогазу України” як “постачальника останньої надії”. Тому у “Донецькоблгазу” залишилися тільки промислові споживачі та ТКЕ.

Крім того, жорсткі санкції проти “Донецькоблгазу” (якщо такі будуть) можуть послужити своєрідним застереженням від влади на адресу всіх інших власників облгазів — потрібно бути більш зговірливими, наприклад, у питанні встановлення цін. Тим більше що останнім часом почастішали спроби приструнити облгази — зокрема, у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт, який передбачає укрупнення цих компаній нібито з метою зниження розмірів тарифів.

Джерело

Читайте також: На розі Шухевича і Штерна. Про що забув посол Ізраїлю

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE