Politerno > Статті > Україна і світ > Пригоди кремлівського порошку: КДБ і кокаїн в місті Путіна

Пригоди кремлівського порошку: КДБ і кокаїн в місті Путіна

  • 24 Березня, 2018
  • 1483 Переглядів
  • 0

Згідно з однією з конспірологічних версій, що з’явилися після отруєння Сергія Скрипаля та його дочки, злочин в Солсбері знадобився для того, щоб відвернути увагу від кокаїнового скандалу. У прихильників цієї теорії, яка на перший погляд звучить не надто серйозно, з’явилися нові аргументи, коли забирати російських дипломатів, висланих з Великобританії 20 березня, прилетів відомий “кокаїновий літак” Іл-96 з бортовим номером RA-96023, що належить Управлінню справами президента Росії. Цей літак помітили на відеозаписах, які опублікувала жандармерія Аргентини по “кокаїновій справі”. На них видно, як в лайнер вантажили валізи з борошном, яким поліція підмінила кокаїн.

Конспірологічні фантазії обговорювати немає сенсу, але зв’язок між отруєнням Сергія Скрипаля та кокаїновим скандалом дійсно існує, хоча б на символічному рівні. Бізнесмен Максим Фрейдзон бачить її в тому, що в Росії влада належить гангстерському угрупованню, для якого і замовні вбивства, і торгівля наркотиками є буденною справою.

На початку 90-х Фрейдзон познайомився з процвітаючим в Петербурзі союзом бізнесменів, бандитів і чиновників міської адміністрації. Не останню роль в цьому союзі грав Володимир Путін, тодішній голова Комітету із зовнішніх зв’язків мерії. Саме в ті роки друзі Путіна складали перші капітали. Практично всі персонажі з тодішнього оточення майбутнього президента зараз грають найважливіші ролі в політиці і бізнесі.

У 1992 році на чолі міської делегації Путін відвідав Франкфурт-на-Майні. Він і інший член делегації, Володимир Смірнов (друг і компаньйон “авторитетного” петербурзького бізнесмена Кумаріна-Барсукова) створили в Німеччині спільну компанію SPAG (“S.Peterburg Immobilien und Beteilgungen Aktiengesellshaft”) для інвестицій в петербурзьку нерухомість. Путін увійшов до складу “консультативної ради” SPAG.

Очолив фірму адвокат Рудольф Ріттер, а петербурзьке АТ “Знам’янська”, гендиректором якого був Смірнов (а членом правління – Кумарін-Барсуков), стало петербурзьким філіалом SPAG. 200 акцій SPAG отримала у власність мерія, від імені якої Путін передав їх в управління своєму другові Смірнову. Путін і Ріттер зустрічалися в 1994 році. А з 1993 по 1998 рік “величезна кількість” золота з Санкт-Петербурга була вивезена до швейцарського міста Лугано. Радником SPAG Путін формально залишався до березня 2000 року, коли він був вперше обраний президентом Росії.

Володимир Путін і Рудольф Ріттер (четвертий зліва)

У 1999 році SPAG піддалася перевірці з боку німецької розвідувальної служби, і Ріттер був звинувачений у відмиванні грошей, як для російських кримінальних угруповань, так і для колумбійських наркоторговців – кокаїнового картелю Калі. Під час обшуку було знайдено мільйони швейцарських франків готівкою, а співробітники Ріттера, як з’ясувала прокуратура, вивозили набиті швейцарськими франками валізи в Ліхтенштейн.

У травні 2000 року Ріттер був затриманий в Ліхтенштейні, а влітку 2001-го йому були офіційно пред’явлені звинувачення. У 2007 році в Петербурзі був заарештований Кумарін-Барсуков. Його кілька разів судили за різними звинуваченнями, в 2016 році визнали винним в організації замаху на власника “Петербурзького нафтового терміналу” Сергія Васільєва і засудили до 23 років позбавлення волі. 1 березня 2018 року в Петербурзі почався новий процес у відношенні Барсукова і його колег: їх звинувачують у створенні злочинного співтовариства. Колишній консультант і натхненник SPAG Володимир Путін в цей час готувався до обрання на четвертий термін.

Кокаїновий картель Калі, у співпраці з яким підозрювали Ріттера, знайшов вихід на російський ринок на початку 90-х. На сайті “Путінізм” в статті “Наша перша тонна кокаїну” описані захоплюючі історії про те, як в ті роки з’явився кокаїн в Росії. Почалося все з дрібних партій, які поставлялися в упаковках з замороженими креветками, пізніше задумалися про покупку радянських підводних човнів, які можна було оформити як судна для океанографічних досліджень. Washington Times в 2001 році писала, посилаючись на джерела в американських спецслужбах, про співпрацю російської мафії з колумбійськими наркокартелями: “Російські бандити, серед яких чимало колишніх співробітників КДБ, контролюють численні банки в Москві і створюють інші в Панамі і на Карибах, щоб відмивати сотні мільйонів наркодоларів – і для себе, і для колумбійців”. Відмивалися гроші не тільки в Ліхтенштейні, але і в фейкових проектах з будівництва елітної нерухомості в Петербурзі.

Перша велика партія колумбійського кокаїну (700 кг) прийшла в Братськ, але товар був заарештований місцевими міліціонерами. Незабаром кокаїновою столицею Росії став Петербург, де бандити отримали контроль над Ломоносівською військово-морською базою. На місцевих причалах без будь-якого митного контролю відвантажувався ліс, кольорові метали, алкоголь, сигарети. Петербурзькі порти використовувалися і для транзиту кокаїну до Європи. У лютому 1993 року під Виборгом затримали контейнер з вантажем тушонки: в цих банках було заховано 1092 кілограма кокаїну. Про долю цього дорогоцінного вантажу написав Володимир Іванідзе в статті, опублікованій в 2000 році, коли Володимир Путін був обраний президентом. Операція Інтерполу “Акапулько” щодо розкриття всієї наркосітки від Колумбії до Європи була зірвана пітерськими чекістами, друзями Путіна, які порушили вказівки Інтерполу про пропуск вантажу в Бельгію. Один з тих, хто зірвав операцію, товариш Путіна по КДБ Віктор Іванов, згодом очолив ФСКН.

У тюремному інтерв’ю Володимир Кумарін розповідав:

“Я добре знаю Аулова, з капітанських його часів, з часу, коли через Виборг перша тонна кокаїну була перевезена в банках “тушонки”. Була зустріч з Ауловим в 1992-1993 роках, на якій (як я зрозумів) він натякав мені, щоб я взяв наркотики під контроль, аргументуючи, що той, хто візьме це під контроль, отримає великі гроші”.

Барсуков говорить про замдиректора ФСКН Миколу Аулова. У 2016 році в Іспанії був виданий ордер на його арешт у справі “російської мафії”. Як повідомляла газета El Mundo, існують серйозні докази причетності Аулова і інших підозрюваних у цій справі до скоєння вбивств, незаконного обігу зброї, вимагання, відмивання грошей. І, зрозуміло, наркотрафіку. У Росії заступника глави відомства з контролю за обігом наркотиків, підозрюваного в настільки тяжких злочинах, ніхто не чіпав, але в тому ж році ФСКН була за рішенням Путіна скасована, а ліквідаційна комісія завершить роботу до 1 липня 2018 року. Іспанський ордер в Москві проігнорували.

Заступник директора ФСКН Микола Аулов

“Симбіоз бандитів і КДБ був завжди. Тому що вони прекрасно доповнюють один одного, і Володимир Володимирович тому приклад. Тому що бандити були більш відчайдушними, це така собі бойова піхота. А гебешники не в силу того, що розумні, а в силу того, що їх довго вчили, краще вміють працювати з інформацією. Це дуже природний симбіоз: моральних обмежень ні в тих, ні в інших не було ніяких. І КДБ – це банда”, – говорила Ольга Литвиненко, дочка петербурзького друга Путіна Володимира Литвиненка, в своїй доповіді на конференці Putincon, яка пройшла в Нью-Йорку перед виборами президента Росії.

У циклі інтерв’ю Радіо Свобода ( “Володя з ресторану “Місяць“, “Він всю країну вирішив пов’язати кров’ю“, “Путіну потрібні були гроші“, “Путін і злочинний колектив“) бізнесмен Максим Фрейдзон розповідав про те, як “послужливий приблатнений комітетник” Володимир Путін за гроші відписував петербурзьку нерухомість діловим людям і вимагав частки від участі в прибуткових проектах. “Злочинці отримували від Путіна міське прикриття і всіляке сприяння, включаючи дозволи, ліцензії і т. д., і звичайно, міська влада надавала допомогу в разі арешту когось із злочинців”. Фрейдзон каже, що двічі давав хабара Володимиру Путіну: майбутній президент Росії отримав 20 тисяч доларів, дрібниці в порівнянні з нинішніми його доходами.

Діра в російському кордоні, що існувала на Ломоносівській військово-морській базі, давно закрита. Тепер для транспортування кокаїну використовують дипломатичні канали. Аргентинська історія випадково висвітлила одну з них. За відомостями “Комерсанта”, кокаїн з Аргентини в Росію поставлявся в валізах, запечатаних, як дипломатична пошта, з 2012 року. “Радянські дипломати возили джинси і французькі духи, російські везуть кокаїн”, – говорить Максим Фрейдзон.

Тепер цю справу намагаються всіма способами зам’яти. Посла Віктора Коронеллі (який, якщо вірити російській версії, повідомив своєму начальнику міністру Лаврову про те, що в посольської школі зберігаються валізи з кокаїном), збираються перевести в Мексику. Цікава деталь: журналісти ЦУР з’ясували, що син Коронеллі, Віктор Вікторович, фігурував в кримінальній справі про збут амфетамінів в Москві, був в 2010 році затриманий московською поліцією під час придбання наркотиків у повії, погодився на добровільне співробітництво і повідомив, де в районі є точки з їх продажу.

Максим Фрейдзон в інтерв’ю Радіо Свобода пояснює, як наркоторгівля стала державним підприємством:

– Як з’явився кокаїн в Петербурзі? Адже багато радянських десятиліть не нюхати, а раптом виник попит і інтерес.

– Я думаю, що інтерес був до знайомого по кінематографу штампу: нічний клуб, музика і кокаїн. У Пітері він сприймався як щось богемно-романтичне, клубне.

– Я пам’ятаю перші рейви і нічні клуби 1991-1992 років в Москві – “Гагарін-паті”, “Мобіле”, ніякого кокаїну там не було.

– Не було. І в Пітері в ці роки теж не було і в помині. Як нині відомо, починалося все з транзиту кокаїну через Ломоносівський порт. Путін – як зазвичай, за частку – віддав групі товаришів порт в Ломоносове, який він курирував від мерії. Це була частина військово-морської бази. Митниці і якогось контролю там не було. Пішов потік контрабанди. Думаю, приблизно тоді і з’явилися робочі зв’язки з постачальниками.

– Але щось все-таки відсипалося для внутрішнього ринку?

– Скоріше, вже в російській манері просипалося при транспортуванні. Деталей не знаю. Я вважаю, що з другої половини 90-х міські бандити, співучасники експорту нафтопродуктів запускали гроші колумбійських колег в закупівлю цих нафтопродуктів у Тімченка і подальший їх експорт через підконтрольні термінали (“Совекс”, ПНТ, ББК), а гроші отримували в очищеному вигляді в Ліхтенштейні. Обробкою грошей в Pоссії технічно відав Саша Дюков. Треба сказати, що частина відмитих грошей і понині благополучно зберігається в створеному Дімою Скігіним (партнер М. Фрейдзона по компанії “Совекс”) Ліхтенштейнському фонді у Грехема Сміта і вкладається в різноманітні проекти. Можливість необмеженого залучення грошових коштів була великою підмогою в становленні системи експорту нафтопродуктів – торгівля нафтопродуктами в обсязі корабельних партій вимагає дуже великих оборотних коштів.

Володимир Володимирович – мабуть, не задоволений часткою в “Совекс”, ПНТ і ПТК – вирішив підсосатися до цього джерела грошових знаків за допомогою організації SPAG. До речі, на прикладі компанії SPAG можна показати, що і на ниві відмивання кримінальних грошей Володимир Володимирович працював спільно з Кумаріним, обидва вони в цій компанії були офіційно представлені.

– Чому кокаїн, який везли в банках з-під тушонки, був затриманий і що з ним стало?

– Справа була гучна, про це багато писали, везли через Виборг. Інтерпол вів їх від Бразилії, кокаїн конфіскувала ФСБ, але потім він пропав. Я думаю, потрапив в ті ж нічні клуби неспішним порядком.

– Які ви думаєте, чому аргентинська історія зірвалася?

– Внутрішньовидова боротьба. Не поділили. Бояри б’ються, у холопів шапки летять. Я думаю, що з приходом Путіна трафік кокаїну повністю одержавився. На відміну від 90-х років, коли контрабандисти на старих фелуках намагалися доставляти партії через кордон в банках з-під тушонки, з приходом Путіна і всієї цієї веселої команди, Аулова, Іванова та інших, це стало галуззю, яка цілком прикривався державою. Тобто при Путіні країна потихеньку перетворилася на оплот кокаїнової мафії, коли держава повністю цю справу кришує. Відповідно, при феодальній системі нинішнього управління частина доходів Путіна – це прибуток від кокаїну. Це складно назвати контрабандою – це політика держави.

– У 2013 році відбулася приголомшлива історія, коли два співробітника ФСКН, майор Сергій Челідзе і інспектор Микита Калугін, отруїлися кокаїном і були знайдені прямо в службовому автомобілі в несвідомому стані, причому Калугін потім помер від передозу. Дуже рідко такі історії набувають розголосу, але можна уявити, що твориться насправді. З тих пір жодного кокаїнового скандалу не було до ось цієї аргентинської історії…

– Я думаю, що кокаїн є цілком стабільним джерелом збагачення державних людей. Те, що сталося в Аргентині, – це скоріше легкий збій в загальному потоці. Сьогодні, я думаю, це цілком санкціонований і звичайний спосіб поповнювати феодальну скарбницю, в тому числі з використанням дипломатичних каналів. Цей вид злочинної діяльності входить в джентльменський набір “путінського колективу” ще з пітерських часів. У 90-і роки середній клас ще не дозрів для кокаїну, тому заробляли панове-злочинці на транзиті через Ломоносівський порт, відмиванні коштів через експорт нафтопродуктів і міську нерухомість, а Путін, як вірний член колективу, всіляко допомагав і прикривав цю діяльність. Логічно, що при Путіні-президентові кокаїновий бізнес вийшов на новий якісний рівень.

Інавгурація президента Росії Володимира Путіна, 2000 рік

– Як працювала ця схема з нерухомістю?

– Путін допоміг у виділенні SPAG нерухомості на Невському і запропонував бажаючим вкладати гроші в акції цієї організації, з тим щоб в подальшому взяти участь в будівництві. Гроші вони відмивали через акції та пайову участь в будівництві.

– Але все-таки не він був головною фігурою у всьому цьому бізнесі?

– Він був ключовою фігурою в тому, що за частку відписав шмат міської власності організації SPAG. Він вписав себе в цю організацію офіційно і особисто, для додаткового контролю над ситуацією. Вони розуміли, що роблять, імідж організації створювали цілком надутий: велике будівництво, залучаємо інвестиції в місто та інше.

– І не побудували взагалі нічого? 

– А навіщо? Люди освоювали грошові потоки. Від початку, якщо схема вибудовується в розрахунку на крадіжку або на відмивання, то велике здивування викликає бажання щось дійсно зробити. Це видно і з нинішньої поведінки, з незграбності того, що роблять зараз при Путіні, включаючи шматки з комп’ютерних ігор, які видаються за запуски ракет.

– Зате можна отруїти людину нервово-паралітичною речовиною в Англії…

– Я багато разів говорив: Путін і його підручні – це зграя злочинців, яка захопила владу в Росії. Дивуватися кокаїну і вбивствам в цій ситуації якось дивно. Вони такі, і вони так живуть. Гнилі вони, як кажуть в народі. Радянська людина потворна: кілька поколінь виводили монстра і вивели. Перемогти його можна, тільки перетворившись на такого ж, як він. Цим він по-справжньому страшний.

Дмитрий Волчек

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE