Politerno > Статті > Україна і світ > Як склеювалася справа Савченко, хто нею може скористатись і що це означає для української політики

Як склеювалася справа Савченко, хто нею може скористатись і що це означає для української політики

  • 22 Березня, 2018
  • 1903 Переглядів
  • 0

22 березня цілком можна вважати символічною датою для народного депутата України Надії Савченко.

Два роки тому саме в цей день Донецький суд Ростовської області Російської федерації засудив Савченко до 22 років в’язниці.

Тепер уже зелене світло для арешту і обвинувального вироку для Савченко, яку тепер звинувачують в плануванні теракту і замаху на перших осіб держави, дав український парламент.

Як Верховна Рада погодилася на затримання і арешт Савченко і якими будуть наслідки цього рішення.

Надія з двома гранатами

У теплій чорній сукні, чорному пальто з коміром із овчини, армійських черевиках і без краплі макіяжу Надія Савченко переступила поріг Верховної Ради задовго до початку пленарного засідання. На 8-30 ранку було заплановано обговорення подання Генпрокуратури про зняття з неї депутатської недоторканності в Регламентному комітеті, в нестандартному для таких зустрічей місці, але яке більш пильно охороняється, ніж сам комітет, – “Катрусиному кінозалі”.

У масивній сумці нардепа лежав паперовий пакет, з якого вона пізніше дістала два граната, розповідаючи про те, як колеги злякалися, що це могли бути справжні гранати з дальністю ураження – до 120 метрів.

З уїдливою усмішкою вона вислухала заяви генпрокурора Юрія Луценка, який помітно нервував, а потім різко, короткими, але витіюватими фразами стала відбивати його доводи.

“Людина може йти з ножем, і думати, ось я зараз підійду і вб’ю когось. А потім не вбила. Так ось це не злочин. А з іншого боку – якщо ви потрапляєте в такий капкан, який розставляєте самі, то будьте впевнені, що вдруге з цього капкана ви не виберетеся”.

Під словом “капкан” Савченко мала на увазі свідчення провокаторів. За минулий тиждень з моменту подачі подання генпрокуратури Савченко вже не раз говорила, що знала: її розмови, переговори, зустрічі та поїздки фіксуються спецслужбами, а самі військові, з якими вона обговорювала переворот – “заслані козачки”.

“Схоже, Луценко дуже сподобалася операція радянських чекістів” Трест “, – поділився своєю думкою з один з членів Регламентного комітету.

В ході цієї операції більшовики в 1921 році створили фальшиву організацію білогвардійського підпілля “Монархічне об’єднання Центральної Росії”, щоб допомогти чекістам виявити справжніх монархістів і антибільшовиків. Їх в цю організацію залучали спеціальні агенти ВЧК-ОГПУ, подібно до того, як офіцери ЗСУ (якщо вірити версії Савченко) намагалися схилити до військового перевороту Надію.

Цю історію детально розписав в своєму романі-хроніці “Мертві брижі” радянський письменник Лев Нікулін, а в подальшому вона була екранізована в багатосерійному фільмі “Операція “Трест”.

Цікаво, що серед ідей фальшивої організації, під яку збирали в її ряди “приховану контру”, було масове отруєння делегатів З’їзду рад під час засідання у Великому театрі і підготовка загону, перед яким була поставлена ​​мета захопити Кремль в результаті теракту (газової атаки).

Що перегукується з озвученими Луценком звинуваченнями (як ніби сценарій списували з “Тресту”).

Втім, на відміну від подій столітньої давності, сама Савченко розкусила план провокаторів. Принаймні вона так стверджує.

“За мною вже цілий рік стежить цілий відділ “А”, – заявила вона.

“Я планувала здійснити політичну провокацію”, – заявила Савченко.

Вона пояснила, що депутати “втратили страх” і повинні були відчути те, що відчувають сотні тисяч людей на сході України. Але реально підривати парламент вона не планувала і вважає це технічно неможливим.

Рішення комітетського засідання здавалося визначеним. Члени комітету неодноразово переривали Савченко, запитуючи не про мотивації її дій, а про те, чи мали місце події та факти, описувані в поданні генпрокуратури.

“Ви реально хотіли, щоб впала ця люстра і відбулася народна люстрація”, – звернувся до Савченко народний депутат Сергій Шахов.

“Не лякайте людей. Ніхто не збирався вас стріляти. Поки що”, – посміхнулася Савченко.

“Поки що? Ах поки що. Я буду голосувати за”, – обурився Шахов.

Через дві години подання і фільм генпрокуратури Юрій Луценко показував в залі.

“У 2017 році Рубан і народний депутат Савченко вступили між собою у змову з метою насильницького повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні. Для цього вони планували широкомасштабну терористичну атаку на центр української столиці, де зосереджені як адміністративні, так і великі житлові будинки. Для отримання необхідної для такої атаки зброї, а саме важких 120-міліметрових мінометів, стрілецької зброї, снайперських гвинтівок, бойових гранат, Рубан і Савченко в невстановлений час, але не пізніше листопада 2017 року, досягли домовленості з ватажками терористичної організації, так званої “ДНР” про постачання такої зброї.

Протягом літа-осені 2017 Рубан і Савченко підшукували співучасників і виконавців запланованого ними терористичного акту. Особисто Савченко зверталася до офіцерів різних частин Збройних Сил України з пропозицією взяти участь у запланованому терористичному акті і поваленні конституційного ладу України. Влітку 2017 народний депутат України Савченко звернулася з такою пропозицією до офіцерів 8 полку спеціального призначення, що дислокуються в місті Хмельницькому, а саме: до офіцера Березня, Захарченкова, Ляща і Кота. Хочу окремо підкреслити високий моральний дух української армії, які, вислухавши цю пропозицію, а потім отримавши саме від Рубана гроші на придбання вантажного буса, який повинен привести зброю з території “ДНР”, відразу повідомили про це в Службу безпеки України”, – розповів з трибуни Юрій Луценко.

“Слава Богу, що ці офіцери не послали під три чорти з такими ідеями терористичного акту, а звернулися в СБУ і зафіксували підготовку цієї події. Підкреслюю ще раз: вже в момент, коли в листопаді перший бус зі зброєю з Рубаном за кермом, з депутатом Савченко в задньому відсіку вантажного … вантажного автомобіля прибув з “ДНР” разом зі зброєю, стало зрозуміло, що мова йде не про брєд, не про хворі фантазії або сюрреалізм, а мова йде про ввезення з боку ворожої Україні терористичної організації “ДНР” зброї для знищення керівництва країни, знищення простих людей в ході мінометного обстрілу центру столиці для створення хаосу і захоплення влади”, – додав Луценко.

Увесь виступ генпрокурора сама Савченко простояла навпроти Луценка, з неприхованою посмішкою на обличчі.

“Для любителів цинічних жартів щодо депутатів чи інших посадових осіб, хочу нагадати, що все це вже було. Вже був обстріл з важкої зброї центрів українських міст. Вже було захоплення адміністративних державних будівель, вже була координація з ватажками терористичних організацій, а також з Кремлем. Все це було в Криму, все це було в Донецьку, все це було в Луганську. І це зовсім не сюрреалізм. Це називається терористичним переворотом в змові і на користь ворогів української держави.

Фраза: “Хлопці просять, міняйте владу”, – означає, що Рубан і Савченко в координації з лідером ватажків терористичного угрупування” ДНР” Захарченком. Продемонстровані вам пакувальні листи означають, що зі зброї, виданої офіцерам Російської Федерації, готували знищення керівництва української держави і масове впечатування мирних людей в центрі української столиці під десятками 120-міліметрових мін важких мінометів, які привезли з окупованих територій”, – вражав уяву Луценко.

Сама Надія Савченко на аргументи Луценка відповідала максимально коротко.

“Генпрокурор вам назвав, як розриваються снаряди. Страшно? Коли розписали, так, якого розльоту осколки, які травми від цього? А ви можете собі уявити, що сотні людей і тисячі це знають на собі. А хто припинив тут війну? Спробував, перестав красти, як обіцяв? Да ладно, що вже з тим красти. Українці зараз хочуть миру і з того, і з цього боку…” – після цих слів Савченко почувся несхвальний гул в залі.

“Все, що зараз назвав Генеральний прокурор, закидаючи мені як злочин, було точно таке ж, як його дії в якості лідера Майдану. У вас вийшло прийти до влади, але не вийшло у народу змінити систему”, – говорила вона.

“Показано відео, пару разів говорила, для запису на камеру. Найголовніше, що потрібно було зараз досягти – того, щоб ви зрозуміли, що ці “червоні лінії” дуже близькі до вас. Що я не єдина в парламенті, хто так думає. Що так думає весь український народ! Я сказала “весь український народ”, який ви вбиваєте, який ви розділяєте з ворогом, з яким ви торгуєте. Ви не зробили в цьому парламенті нічого за 4 роки, щоб війна, яку ви почали, ділячи портфелі, не прийшла до вас в парламент! Не зробили нічого! І тому зараз це просто лакмус. А дальше ви побачите, що буде. Якщо далі батькові доведеться підривати гранату в суді для того, щоб хоч якось досягти справедливості; якщо далі військовому, який повертається з фронту, доведеться закінчуватися життя самогубством, а кулі в лоб так і не прилетіли тому, хто кричав і так просив собі кулю в лоб, не я буду вашою небезпекою в парламенті. Вашою небезпекою буде ваш народ”, – заявила депутат.

Цікаво, що раніше прогнозувалося, що депутати можуть підтримати зняття недоторканності, але не підтримати арешт. Щоб не робити з Савченко героїню. Але, мабуть, до ранку ситуація перегралася. І влада вирішила обрати максимально жорсткий варіант. Виступи депутатів провладних фракцій були побудовані по одній канві: Савченко терористка, хотіла залити кров’ю Київ, вступила в змову з ворогом, підняла руку на владу, а влада ця наша, українська, її повалення призведе до хаосу, в якому переможе Росія і т.д . Стільки хороших слів на свою адресу депутати коаліції давно з трибуни Ради не вимовляли.

Дисонансом звучало лише два виступи. По-перше, глава фракції Опозиційного блоку Юрій Бойко назвав те, що відбувається цирком, нагадав, що до цих пір не покарані виконавці і організатори теракту під Радою 31 серпня 2015 року та сказав, що ОБ не голосуватиме за зняття недоторканності з депутатів до тих пір поки її не скасують і для всіх нардепів, і для президента.

По-друге, екс-командир “Айдару” (де під час війни служила Савченко) Сергій Мельничук звернувся до депутатів з попередженням про те, що вся ця ситуація повинна стати тривожним дзвінком.

“Ви повинні зрозуміти як вас тут усіх ненавидить народ. І якщо ситуація не зміниться, то як не Савченко, так хтось інший виконає її план”, – сказав Мельничук.

Втім, доля Надії вже була вирішена. 268 голосів дозволили її заарештувати.

Через кілька хвилин Надія вийшла із залу, пройшла крізь натовп журналістів, вийшла з парламенту, де її моментально оточила юрба, а потім пройшла у супроводі представників спецслужб на допит в СБУ.

Їй вручили підозру. Після спілкування зі слідчим Савченко переночує в СІЗО. Суд по обранню запобіжного заходу відбудеться завтра, 23 березня. Прокуратура вимагає її арешту. Та й інший запобіжний захід за цими статтями законодавством не передбачений.

Перспективи розгляду справи і передачі її до суду багато юристів оцінюють скептично. Особливо якщо будуть докази, що в наявності провокація з боку спецслужб. Також вкрай сумнівне використання матеріалів негласних слідчо-розшукових дій, так як їх проведення щодо Савченко не було санкціоновано парламентом.

Але до суду ще далеко, а Надія весь цей час проведе у в’язниці.

Тим часом, експерти і політики вже оцінюють політичні наслідки цієї історії.

Залякування хаосом

Більшість опитаних експертів вважають, що ситуацією з Савченко обов’язково скористається влада, зробивши з неї політичну технологію, щоб залякувати електорат хаосом і дестабілізацією.

“Я бачу два варіанти розвитку ситуації по Савченко. Якщо у прокурорів нічого не вийде довести, це буде виглядати смішно, але це може істотно змінити політичні та електоральні розклади в Україні. Якщо ж вийде довести, це стане показовою дією для всіх баламутів і бунтівників, які претендували на статус напівозброєної опозиції. Ситуація вже лягає в одну канву – висилка Саакашвілі, ліквідація наметового містечка, розправа над Савченко. У підсумку вся вулична опозиція деморалізована і дискредитована. А далі можна буде подумати, як підзакрутити гайки”, – говорить політолог Вадим Карасьов.

“Влада обов’язково спробує використати цю ситуацію для закручування гайок. Я очікую посилення атак на опозиційні партії, активістів, медіа, можуть у цій справі піти й інші депутати, які недостатньо лояльні або солідарні з владою”, – говорить політичний експерт Руслан Бортник.

Парламентом ходять чутки, що до справи Савченко можуть спробувати прив’язати Семена Семенченка, Єгора Соболєва, а також ряд інших особливо нелюбимих владою нардепів, зліпивши з усього цього “мега-змову”, на кшталт тих, які “викривали” чекісти в СРСР в 37-му році.

У Семенченко підтвердили, що про такі наміри чули. “Влада давно шукає приводи розправитися з Семеном Семенченком. Про те, що його можуть спробувати звинуватити в змові з Надією Савченко ми в курсі. Але, все це не правда”, – сказав помічник нардепа з позивним “Яким”.

Чи чекати нам #FreeSavchenko-2

Цікава і сама політична історія Надії Савченко. На думку Руслана Бортника, судове переслідування депутата призведе до зростання її рейтингу.

“Самій Савченко її арешт додасть пунктів – це будуть голоси відібрані у Народного фронту, у інших радикальних політичних сил. Її підтримають налаштовані антивладно і вкрай опозиційно люди, і вона сама зараз дуже сильно радикалізується. Це не зробить її головним претендентом на пост президента, але вона реальний вождь, який може повести за собою. Посадити її до 2019 навряд чи вдасться”, – вважає політолог.

Тим часом, не виключений варіант, що Савченко, сама того не усвідомлюючи, може стати торпедою Банкової для тарану лідера “Батьківщини” Юлії Тимошенко. А можливо і усвідомлюючи, з огляду на вже досить гострі словесні випади у бік Юлії Володимирівни під час ефіру на NewsOne.

“Влада може спробувати отримати вигоду з історії з Савченко. У нас всі, хто сидить – страждальці, мученики. А Тимошенко – головний конкурент для президента. А з Савченко можна зробити кандидата-спойлера для лідера “Батьківщини” (від англ. Spoil – псувати), реанімувавши її рейтинг і дозволивши зібрати урожай на протестному полі. Савченко можуть спробувати втиснути в “жіночу” нішу української політики. На неї може “клюнути” якась частина тих, хто ще не визначилися. До неї будуть підігрівати увагу ЗМІ. На цьому тлі Тимошенко з її критикою влади може дещо загубитись. А ближче до формального старту виборчої кампанії Надія буде ще сильніше палити словом”- говорить політолог Анатолій Октисюк.

“Її можуть посадити, випустити, знову посадити, накачати їй рейтинг, вона буде ходити, розповідати, що Верховну Раду треба підірвати, а далі зліпити з неї нову Юлію Тимошенко, зорієнтувавши на громадян України, які радикально налаштовані. Хтось буде кричати, що вона – агент Медведчука і Путіна. Але, в будь-якому випадку, у неї будуть рости рейтинги. Нехай навіть в підсумку вона збере 5%, але це ті 5%, яких може не вистачити Юлі”, – вважає політолог Костянтин Бондаренко.

У той же час політолог Володимир Фесенко вважає, що Савченко очікує політичний маргінес.

“Я не очікую тектонічних наслідків. Певне співчуття до неї буде, вона може сприйматися частиною суспільства як жертва режиму. Але відвернулися від неї ті, хто колись вимагав її звільнення. А тиснули руку їй в сесійній залі ті, хто ніколи не вважав її своєю. Вона стала чужою серед своїх і своя для чужих… Чекати, що буде нова кампанія #FreeSavchenko, не варто. Хіба що імітація… Масштабних змін в суспільних настроях в її користь я не чекаю. Рейтинг може вирости трохи тільки за рахунок протестного електорату. Вона отримає судовий вирок і на цьому її політична кар’єра закінчиться. Відбудеться остаточна маргіналізація Савченко”.

Важливо й те, як влада буде пояснювати Заходу, як сталося так, що в’язень Кремля, герой України, Надія Савченко тепер уже в українській в’язниці.

Міжнародний експерт Андрій Бузаров визнає, що Захід це здивує, але якоїсь бурхливої ​​реакції очікувати не варто.

“Наші західні союзники будуть дивитися на це як на історію з висилкою Михайла Саакашвілі (екс-президент Грузії, лідер партії “Рух нових сил”- прим. ред.). Офіційної реакції з боку США, ЄС або окремих країн не буде, або вона буде млявою, як було і з Саакашвілі. Вони не хочуть лізти в наші внутрішні справи. Думаю, вони задоволені нинішнім керівництвом країни. Їх не влаштовує темп реформ, але в інших глобальних питаннях очевидно цілком влаштовує”.

Дійсно, Захід, хоча і критикує українську владу і за корупцію і гальмування реформ, однак з найбільш принципових для Банкової питань поводиться досить лояльно. Чого варте тільки повне мовчання країн ЄС і США з приводу жорсткого розгону наметового містечка під Радою або ж відсутність виразної реакції на висилку Саакашвілі.

Не виключено, що і у випадку з Надією Савченко західні партнери або взагалі нічого не скажуть, або обмежаться нейтральними заявами про необхідність дотримання закону.

В такому випадку свою інформаційну жниву збере Росія. Тема “чому мовчить Захід, коли Савченко знову у в’язниці” напевно стане топовою в російських ЗМІ та в коментарях політиків. Тим більше, що справа, по якій вона засуджена пахне провокацією і підставою, що робить її не менше ганебною і несправедливою, ніж процес над Надією в Росії.

Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE