Politerno > Статті > Україна і світ > Що означає бунт ГРД, яка заявила про вихід з процесу оцінювання суддів

Що означає бунт ГРД, яка заявила про вихід з процесу оцінювання суддів

  • 31 Березня, 2018
  • 1689 Переглядів
  • 0

25 березня Громадська рада доброчесності (ГРД), що займається аналізом і перевіркою інформації щодо представників судової гілки влади України, заявила про свій вихід з процесу кваліфікаційного оцінювання суддів.

Заручившись підтримкою посольства США громадськість озвучила ультиматум з претензіями на адресу влади – Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яку експерти називають вотчиною Адміністрації президента.

У відповідь ВККСУ висловила готовність самостійно (без участі членів ГРД) продовжити процедуру переатестації українських суддів.

Що насправді не поділили кваліфкомісія з Радою доброчесності, і як цей скандал в черговий раз розкрив всю профанацію новацій, іменованих офіційним Києвом “судовою реформою”.

“Подвійний контроль” став міною уповільненої дії

Щоб розібратися в суті протиріч між ГРД і ВККСУ, слід згадати базові постулати взаємодії цих структур в процесі переатестації суддів.

Законодавець передбачив їх так: спочатку судді (або кандидати на їх посади) здають тести і практичне завдання, а потім проходять психологічне оцінювання. З багажем отриманих результатів вони виходять на співбесіду, де їх чекають члени ВККСУ, попередньо вивчивши підготовлені Громадською радою досьє на суддю.

Висновки двох десятків юристів, активістів і журналістів, які увійшли до Ради (туди в основному потрапили представники організацій, що працюють на грантові кошти, пов’язані з реанімаційним пакетом реформ) мають при цьому важливе, але не вирішальне значення. Фактично вони носять статус рекомендацій. А “вето” ГРД щодо тієї чи іншої кандидатури судді може бути подолано голосуванням 11 з 16 членів ВККСУ.

Тобто, саме за кваліфкомісією, контроль над якою приписують заступнику голови АП Олексію Філатову, залишається останнє слово при голосуванні про те, хто з людей у ​​мантіях буде звільнений, а кому дозволять продовжити роботу.

З самого початку співпраця громадськості і кваліфкомісії дала збій. Кожна зі сторін вважала за краще тягнути ковдру на себе, а оцінки двох органів про відповідність відправників правосуддя нормам професійної етики часто розходилися. Це яскраво проявилося в листопаді 2017 року – на фініші процесу обрання суддів оновленого Верховного суду. Де, як стверджували члени ГРД, перемогу святкували відразу 25 “фаворитів Банкової”, які не пройшли “тест на добропорядність”. Тоді невдоволення громадськості компенсувалося перемогою їх кураторів на іншому фронті. Захід не дав президенту Петру Порошенку встановити повний контроль над Верховним судом. У підсумку, статус-кво, що склався в результаті, принаймні зовні влаштував усіх. Закладений базис конфлікту між ГРД і ВККСУ жодним чином не був усунений. Не дивно, що через чотири місяці він знову дав про себе знати.

“Є наміри не очистити систему, а зберегти старий порядок”. Версія Громадської ради

Як заявляють члени Громадської ради доброчесності, до виходу з процесу кваліфікаційного оцінювання суддів їх підштовхнули інтриги влади. На адресу якої озвучені претензії в тому, що Банкова використовує підтримуваний Заходом ГРД, як громовідвід для “легітимізації” планів по оптовій видачі індульгенцій заплямованим суддям.

Формальним же приводом же до публічного виносу сміття з хати стало побоювання громадськості тим, як крючкотворці з ВККСУ придумали лазівку позбутися дотошливих представників третього сектора при вирішенні суддівських доль. Мовляв, в розпал переатестації кваліфкомісія змінила регламент роботи, що в ГРД сприйняли як намір “відчепити” їх від процесу.

“Причиною рішення ГРД піти стали… кроки, які лише підтверджують їх (кваліфкомісії – прим. ред.) наміри не очистити судову систему, а зберегти старий порядок і правила”, – повідомила журналістам член Ради Галина Чижик.

Зокрема, кваліфкомісія внесла зміни в регламент, зобов’язавши членів Ради за 10 днів до співбесіди з суддями надавати свій висновок, який має бути підписаний усіма громадськими діячами.

Ще одна претензія членів ГРД – зайвий поспіх процедури загального оцінювання майже 6 тисяч суддів. Згідно з планами ВККСУ, її мають намір завершити до кінця 2018 року. Випадаючий таким чином масив “громадського навантаження” 20 “активістів” Ради вважають надмірним, а тому вони вирішили вийти з “квазіпроцесу очищення суддівського корпусу”.

Ультиматум для Порошенка

“На суддівському конвеєрі Вища кваліфікаційна комісія суддів України влаштовує суддям псевдоперевірку їх професійного рівня та доброчесності. Щоб громадськість не перешкоджала такій діяльності, Комісія… технічно “витіснила” ГРД з одного з головних етапів судової реформи – переатестації суддів”, – вважають в Раді доброчесності.

Його члени висловили побоювання, що через це в оновлених судах відправляти правосуддя будуть особи, чия “добропорядність” ставиться активістами під сумнів. Це “і судді Майдану, і судді, які часто відвідують окуповані території, що загрожує нацбезпеці країни, і судді, статки яких не відповідають декларованим доходам; і судді, причетні до прийняття довільних рішень, які стали предметом розгляду Європейського суду з прав людини”.

Грюкнувши дверима, в ГРД виставили п’ять умов владі, після виконання яких вони готові повернутися до виконання своїх функцій.

І хоча в тексті ультиматуму немає жодної згадки глави держави, саме йому насамперед адресували свої претензії члени Громадської ради доброчесності.

“Головний адресат нашої… заяви – діючий президент Петро Порошенко. Він ініціював і він відповідальний за результат судової реформи, – зазначає на своїй сторінці у Facebook член ГРД Наталя Соколенко. – Ми оголосили про призупинення участі в цьому цирку. Судова реформа, ініційована Петром Порошенком – це не реформа, а імітація”.

Переатестацію продовжать без громадськості. Позиція ВККСУ

На момент підготовки цього матеріалу президент ніяк не прокоментував демарш громадськості, які в своїх заявах неодноразово підкреслювали – після їх виходу з процесу кваліфоцінювання на судовій реформі поставлено хрест.

Зате свої аргументи озвучили члени ВККСУ. Тут апелюють до того, що ГРД не розуміє самого принципу кваліфікаційного оцінювання і плутає його з конкурсом до Верховного Суду. І вже прийняли рішення продовжити роботу з переатестації суддів самостійно.

“Ми сьогодні з ранку вийшли на роботу… Ми продовжуємо працювати… Ми не бачимо делегітимізації в діях комісії”, – заявив глава кваліфкомісії Сергій Козьяков.

Його заступник Станіслав Щотка також висловив упевненість, що виключення ГРД з процесу оцінювання суддів не вплине на законність рішень комісії. Члени якої взяли на себе ношу самостійно впоратися з визначенням доброчесності кандидатів.

Що ж стосується приводу, який був використаний ГРД для озвучування своїх претензій, то зміни в регламент у ВККСУ пояснюють необхідністю оптимізації роботи з Радою. Мовляв, Комісія “всього лише попросила надавати їй документи, належним чином оформлені”.

Активісти підготували основу для осудливої реакції Заходу

28 березня до скандалу підключилася “важка артилерія”. У мікроблозі посольства США було зроблено заяву, характер якого можна трактувати як ще один ультиматум Банковій.

“Громадська рада доброчесності відіграє вирішальну, передбачену законом роль в процесі добору суддів. Спільна робота Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Ради є обов’язковою умовою успішної судової реформи”, – йдеться в заяві дипломатів.

Говорячи простою мовою, за членів підтримуваної ними інституції заступилися впливові покровителі. Які поставили команду президента Петра Порошенка перед нелегким вибором: ВККСУ повинна виконати всі “побажання” Ради і повернути його членів до процесу переатестації. В іншому випадку американці припинять свою підтримку судової реформи, і цілком може бути – назвуть її провальною.

Заяви такого характеру з боку окремих журналістів і активістів (в основному, які співпрацюють з антикорупційними організаціями, що датуються Заходом) вже рясно присутні в соцмережах. Суть десятків таких заяв зводиться до того, що “без Громадської ради на судовій реформу можна буде поставити великий жирний хрест”.

“У мене прямо дежа-вю з історією дворічної давності з “атестацією поліції”, – проводить аналогію “судової епопеї” з провалом реформи МВС волонтер Роман Синіцин.

Що насправді не поділили “оцінювачі” і де лежить причина конфлікту

Цікаво, що у всій цій ситуації позицію самих суддів не бере до уваги ні одна зі сторін конфлікту.

Тим часом відправники правосуддя (принаймні та їх частина, яка “проявляє активність” в соцмережах) не приховують свого скепсису як до “махачу оцінювачів”, так і в цілому до того, що відбувається в системі судочинства України.

В першу чергу, це стосується численних претензій в сторону Громадської ради доброчесності. Його членам судді ставлять в докір спроби безкарно вершити долі людей у ​​мантіях, і не нести за свої висновки ніякої відповідальності.

Справа в тому, що ГРД на всьому протязі свого існування всіляко ухиляється від участі в цілій низці суперечок, ініціаторами яких стали звільнені з подачі громадськості судді. Складалася алогічна ситуація: за зібрані “активістами” досьє виправдовувалася кваліфкомісія.

На початку лютого Верховний суд в складі колегії суддів Касаційного адмінсуду визначив статус ГРД, зробивши перший крок до того, що Рада незабаром буде внесена до переліку суб’єктів судових відносин. Це, а також перспектива обов’язкової подачі декларацій самими “активістами” і називається опонентами Ради в суддівському корпусі справжніми причинами скандалу, що розгорнувся.

Прихильники цієї версії вважають, що “контролери суддів” ретирувалися, опинившись перед ризиком “засвітити” вміст своїх гаманців і пояснюватися в судах перед “збитими” ними ж на переатестації людьми, які все ж залишились в мантіях.

“Щодо їх заяви про те, що їх образили і з ними не радяться, можна сказати, що вони самостійно розписалися у власній некомпетентності і непрофесіоналізмі. Єдине, що спадає на думку, це те, що товариші таким чином намагаються піти від відповідальності за знищення судової гілки влади і побудови їх руками тоталітарної держави“, – вважає адвокат Ростислав Кравець.

Що ж стосується озвучених побоювань з боку прихильників ГРД про те, що без участі громадськості Банкова остаточно монополізує судову гілку влади, а реформа буде провалена, то співрозмовники автора цих рядків лише розводять руками – це по факту вже давно сталося.

“Просто, як і в випадку з аналогічною “реформою МВС”, всі зацікавлені сторони (включаючи посольство США) до певного часу роблять вигляд, що це не так”, – говорить один із столичних суддів на правах анонімності.

Як запевняють інші співрозмовники в юридичному корпусі, як раз для повального підпорядкування суддів діючій адміністрації і була задумана загальна переатестація суддів, а також затіяна напередодні Нового року тотальна ліквідація судів. Після чого долі абсолютно всіх суддів виявилися в руках пропрезидентської ВККСУ, що природно не влаштовує Громадську раду.

Що ж стосується поточного розкладу боротьби за монополію в препаруванні суддівського організму, то на цей рахунок озвучуються невтішні висновки.

“Навіть якщо б не було піднято скандал, а Громадська рада продовжила свою роботу, нічого б від цього не змінилося. Зараз йде бійка за право відірвати свій шматок і остаточно добити так-сяк, але працюючу донедавна Феміду. Нічого спільного це не має ні з відправленням правосуддя, ні з судовою реформою. Це просто бійка за гроші і владу”, – резюмує “бунт оцінювачів” джерело в суддівських колах.

Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE