Politerno > Статті > Україна і світ > Що відбувається з телеканалом ZIK і чому на нього нападають

Що відбувається з телеканалом ZIK і чому на нього нападають

  • 30 Березня, 2018
  • 1317 Переглядів
  • 0

Серйозний конфлікт розгортається навколо телеканалу ZIK, який демонструє опозиційну риторику щодо влади.

Останнім часом він постійно виявляється в центрі скандальних подій.

Так, минулого тижня керівництво телеканалу заявило, що Адміністрація президента руками підконтрольних праворадикалів готує проти ZIK силове захоплення. Якраз напередодні з телеканалу пішла охорона нацгвардійців. Спікер МВС Артем Шевченко пояснив, що Національна гвардія не зобов’язана і не буде охороняти телеканал ZIK, який належить олігарху Петру Димінському, якого звинувачують у смертельному ДТП.

У вівторок медіаспільноту здивувала новина про те, що телеканал ZIK прийшли охороняти “Національні дружини” – воєнізований підрозділ партії “Національний корпус” Андрія Білецького.

Ще більше всі здивувалися, коли дізналися, що керівництво ZIK саме запросило “Нацкорпус” охороняти телеканал.

А вже у середу біля офісу телеканалу в Києві зібралося кілька десятків активістів: радикали з організації “Братство” з лідером Дмитром Корчинським пікетували канал з вимогою “не продавати його Медведчуку”.

Мітингувальники заявили, що акція безстрокова, і не виключили блокування каналу. Дмитро Корчинський навіть заявив про готовність “знищити ZIK”, якщо його “продадуть Москві”.

Хто насправді хотів купити ZIK

Останнім часом ZIK неодноразово піддавався тиску з боку влади. Представники обох партій влади – і “Народного фронту”, і БПП – прямим текстом звинувачували його з різних приводів в “зрадофіліі” і в “роботі на ворога”.

“Ініціатором тиску на канал був “Народний фронт”. Активну участь брав у цьому Артем Шевченко (спікер МВС. – прим. ред.) і багато депутатів НФ”, – повідомляла креативний продюсер каналу Наталія Влащенко.

За деякими даними, така увага “Народного фронту” до телеканалу не випадкова. Як кажуть джерела, представники одного з лідерів НФ і глави МВС Арсена Авакова протягом останніх місяців вели переговори з власником ZIK Петром Димінським про продаж каналу. В “пакет пропозицій” з боку Авакова при цьому нібито входило закриття кримінальних справ проти Димінського. Його, нагадаємо, звинувачують в ДТП зі смертельними наслідками, що сталася в серпні 2017 року. З грудня підприємець оголошений в національний розшук.

Однак, судячи з усього, сторони так і не змогли прийти до угоди.

Непрямим підтвердженням цього можна вважати вердикт Апеляційного суду, який два дні тому відмовився скасувати рішення про арешт підприємця. До того ж нещодавно Димінський вийшов зі складу бенефіціарів власників телеканалів ZIK і Z ZIK. Швидше за все, це зроблено для підстраховки – щоб в разі чого канал у Димінського не віджали.

Тим більше, що такі спроби вже були.

Ще в грудні ZIK заявляв, що від імені Адміністрації президента до Петра Димінського звернувся народний депутат від БПП Гліб Загорій з дружиною Катериною з пропозицією “віддати телеканал в управління на три роки”. Саме з відмовою “віддати канал”, як вважають на телеканалі, і пов’язана жорстка лінія слідства у справі про смертельне ДТП з ймовірною участю Димінського.

На цей раз, якщо вірити джерелам, телеканал захотів взяти під контроль Аваков, але невдало.

Можливо, з цим і пов’язане нинішнє загострення ситуації навколо ZIK.

Спочатку заява редакції з приводу захоплення каналу, потім відмова Нацгвардії (входить в структуру МВС) його охороняти, потім прихід членів “Нацкорпусу” Білецького для захисту і, нарешті, поява радикалів Корчинського (останнім часом близький до Авакова) з погрозами блокування і заявами про Медведчука. Все це, на думку обізнаних в медіасередовищі, наслідок конфлікту власника каналу з главою МВС з приводу переходу телеканалу під контроль Авакова.

“Якби Аваков віджимав канал, це точно був би не ZIK”

Втім, соратник Арсена Авакова Ілля Кива назвав інформацію про переговори Димінського з Аваковим по ZIK “повною нісенітницею”.

“Якби він хотів отримати якийсь телеканал, це точно був би не ZIK. Для політика такого рівня, як Аваков, є більш цікаві інформаційні ресурси. Ось я б на місці Арсена Борисовича поборовся за контроль над каналом “Інтер”, який входить в п’ятірку мовників, але точно не за ZIK – він ще не доріс до того, щоб за нього вступати в переговори. Даю 100% гарантію, що телеканал ZIK не входить в інтереси мого колишнього керівника Авакова”, – заявив Ілля Кива і додав: “У Авакова вже було одне горе під назвою телеканал “Еспрессо”, і він надто мудра людина для того, щоб наступати на граблі двічі”, – вважає Кива, маючи на увазі, ймовірно, недавній вихід дружини Авакова зі складу співвласників “Еспрессо”.

При цьому він дотримується версії, що до телеканалу все-таки виявляв інтерес Віктор Медведчук. Кива вважає, що він хоче купити не тільки ZIK, але і NewsOne і “112” пакетом, і на їх базі створити єдиний холдинг.

“Йому потрібні інформаційні ресурси для того, щоб контролювати і впливати на інформаційний простір України за прикладом його кума Путіна в Росії”, – переконаний Кива.

Хоча співрозмовники в медіасередовищі вважають, що інформація про те, що ZIK нібито хочуть продати Медведчуку, надумана.

“Медведчука в цю історію приплели, просто щоб публічно виправдати майбутню блокаду каналу в інтересах Авакова”, – стверджують джерела в медіасередовищі.

Наталія Влащенко також спростувала повідомлення про підготовку телеканалу до продажу Медведчуку. І заявила, що ZIK, в разі блокади, “буде боротися”. Спростовують перехід під контроль Медведчука і на телеканалах “112” і NewsOne, про які говорили і Кива, і Корчинський.

Який інтерес у Білецького?

На окрему увагу заслуговує той факт, що на захист телеканалу прийшли “Нацдружини” Білецького.

Раніше останнього щільно пов’язували з Арсеном Аваковим. Тепер же, виходить, вони опинилися по різні боки барикад.

За заявою співробітників телеканалу і самих “Нацдружин”, охороняти ZIK вони зголосилися на громадських засадах – тобто безоплатно. Якщо так, то, швидше за все, для соратників Білецького питання протидії Авакову є принциповим, і тому переходить в публічну площину.

“Національний корпус” завжди акцентував, що не є підконтрольним МВС, Авакову особисто або яким-небудь партійним силам. В цілому, наскільки я знаю, у них досить складні відносини “, – заявляла Наталія Влащенко.

Вона ж повідомила, що телеканал сам попросив “Нацкорпус” про охорону. За іншою інформацією від одного зі співробітників каналу, захищати ZIK люди Білецького зголосилися самі.

“Постійно надходить з Адміністрації президента інформація, що готується силове захоплення каналу. А “Нацкорпус” сам вийшов на нас з такою пропозицією, мовляв, що і у них зараз загострення конфлікту з Аваковим і вони хочуть нам допомогти. Ми не стали відмовлятися, тому що вони зможуть хоча б стримати перший натиск, якщо силове захоплення таки буде”, – розповідає джерело.

Втім, в середовищі радикалів ходить “конспірологічна” версія про те, що Білецький і Аваков лише імітують конфлікт з метою ввести в оману Петра Порошенка і західних партнерів, які незадоволені останніми демаршами подібними до маршу “Національного корпусу” на Хрещатику.

“Аваков вклав дуже багато грошей в розвиток “Азова” і “Національного корпусу”. І я не вірю, що після всього цього вони могли просто так ось узяти і розійтися. Хоча, звичайно, в цьому житті нічого виключати не можна. За всіма зовнішніми ознаками між Білецьким і Аваковим – наростаючий конфлікт”, – говорить джерело в середовищі націоналістів.

Чого чекають на ZIK’у

На телеканалі зберігають зовні спокійну обстановку, але напруга наростає.

Справедливості заради треба сказати, що в рядах співробітників останнім часом дійсно ходять чутки про можливий продаж телеканалу, але поки це тільки чутки. Точно відомо, що поки канал як і раніше інвестує Димінський і управляє всіма процесами, як і раніше, не дивлячись на формальний вихід зі складу власників.

“Формально керують каналом зараз члени сім’ї Димінського. І редакційна політика від цього не змінилася. Сторонні люди у нас по офісу не ходять, цензури немає. Зарплату платять, хоча і була затримка, але редакція працює в штатному режимі і в цілому все нормально” , – розповів один зі співробітників телеканалу.

Але до загрози захоплення на ZIK ставляться серйозно.

“Реальна загроза віджиму каналу є завжди. Серйозні люди зустрічаються і пишуть на серветці: 75 на 25. Причому 75%, за їхніми умовами, переходить до нових людей, старі фактично залишаються ні з чим. Всі ми розуміємо, що скоро вибори, і у влади є установка – прибрати до рук медіаполе, незалежних каналів до виборів залишитися не повинно. Зараз вже йде жорстокий перерозподіл медійного ресурсу, всі на ринку обговорюють можливе перекуповування двох великих інформаційних каналів – NewsOne і “112”. Спроба Загорія віджати ZIK – не перша і не остання, будуть ще. Але поки жодна з них не увінчалася успіхом. А до боротьби ми готові”, – говорить Наталя Влащенко.

Тим часом люди Корчинського стягують під офіс каналу в Києві шини. І заявляють в прямому ефірі на “Фейсбуці”, що підпалювати їх не збираються, але ж шини “можуть і самі зайнятися, а то ж телеканал “Інтер” теж загорівся сам”.

Із засудженням пікетування ZIK’у вже виступив глава Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

“Це ганьба! У центрі Києва звучать прямі погрози журналістам і йде неприкритий тиск на колектив. І озвучується ключова вимога – звільнити з посади “цю ватніцу Наталю Влащенко”. Бо “треба робити кроки назустріч патріотам”. Очевидним є тиск і перешкоджання журналістській діяльності! І поліція повинна таку публіку притягувати до реальної і відчутної відповідальності. Навіть якщо ці “активісти” грають словами і ця акція є чиїмось розіграшем – за ці слова, реальні загрози повинна бути належна реакція влади”, – заявив Томіленко.

Читайте також: Банкова витратила 600 тисяч доларів на лобізм в США

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь