Кадрове питання кандидат Володимир Зеленський вирішив нестандарно
Артист Володимир Зеленський, який залишається лідером президентських перегонів, в своїй кампанії в регіонах спирається здебільшого на старі знайомства по творчій лінії. Але цікаво, що в керівництво обласних штабів взяли і висуванців місцевих кланів.
Серед них є навіть люди, пов’язані з владою або є її політичними сателітами. У їхньому випадку співпраця із Зеленським – це або страховка, якщо програє їх основний кандидат Петро Порошенко, або бажання отримати квоту на виборах до парламенту.
Чим Зеленському допоможе різнокаліберна команда – в матеріалі.
Перевірені шоу-бізнесом
Керівників своїх регіональних штабів Зеленський представив ще 5 лютого. Судячи зі списку, частина областей кандидат волів віддати людям з близької йому сфери шоу-бізнесу. Таким було, наприклад, призначення в Луганську область, де відповідальним за кампанію став керівник компанії з організації гастролей “Квартал-Концерт” і концертний директор Тіни Кароль Максим Ткаченко (родом з Луганська).
Штаб в Донецькій області очолив переселенець з Донецька Володимир Воронов. У своєму місті він займався рекламними послугами, розкручуванням і супроводом брендів. Сьогодні у нього власне брендингові агентство Voronovagency, партнером якого є якраз “Квартал-Концерт”. Це не дивно, враховуючи, що Воронова і Ткаченка пов’язує дружба.
В Одеській області начальником штабу став відомий ведучий програми “Що? Де? Коли?” на українських телеканалах Олександр Андросов, який має відношення також до вітчизняного аналогу КВН “Ліги сміху”. Агітаційну роботу в Харківській області доручено кінопродюсеру Павлу Сушко. До недавнього часу всі ці люди не проявляли себе в публічній політиці.
Інтерес у місцевих
Але в керівництві штабами є і група з політичними зв’язками. З Зеленським у них загальна творча нива, але, як з’ясувалося, вони можуть бути пов’язані і з впливовими кланами в рідних краях. Деякі встигли проявити себе в політиці на місцевому рівні.
Наприклад, глава Волинського штабу Валерій Стернійчук очолює студентську “Лігу сміху Волині” і займається організацією масово-розважальних заходів в Луцьку. Місцеві ЗМІ пишуть про його громадську активність та участь у виборах до Луцької міськради за списком партії УКРОП, яку в області контролює близький соратник бізнесмена Ігоря Коломойського глава Волинської облради Ігор Палиця. Втім, депутатом Стернійчук так і не став.
У Луцькому осередку УКРОПу не змогли уточнити, в яких стосунках з партією зараз Стернійчук, хоча про його нове призначення чули.
А ось керівник штабу кандидата “Зе” в Чернігівській області Павло Халімон ще недавно був активістом місцевого осередку партії “Наш край” (НК). У цьому статусі він фігурує на партійному сайті. За деякими даними, цей партійний проект в цілому курирує перший заступник глави Адміністрації президента Віталій Ковальчук, а в Чернігівській області – депутат-мажоритарник Валерій Давиденко, який в Раді входить до фракції “Блоку Петра Порошенко” (БПП), при тому що балотувався від маловідомої партії “Лопата”. Офіційно Давиденко не визнає зв’язок з НК, хоча прикладів, що її підтверджують, достатньо.
В оточенні Давиденка сказали, що він не має ніякого відношення до Зеленського та його передвиборної кампанії.
Читайте також: “Зеленський збентежив послів”. Як “кандидат Зе” поспілкувався з західними дипломатами і чим йому може допомогти УКРОП
У Сумській області свою кампанію Зеленський доручив 24-річному Михайлу Ананченко. Той працює штатним помічником мера Сум, висуванця “Батьківщини” Олександра Лисенка, але даний факт не збентежив команду Зеленського. Сам Ананченко в коментарі уточнив, що офіційно він керує не штабом Зеленського, а громадським рухом на підтримку кандидата в області. Він заперечує зв’язок з партією Тимошенко і каже, що розділяє “принципи і цілі” свого кандидата.
“Мені платить гроші міський бюджет, а у мера заступники – члени політичних сил “Свобода” і “Самопоміч”. Членом партії “Батьківщина” і її молодіжної організації ніколи не був. Взагалі не перебуваю в жодній партії, хоча і відвідував заходи різних політичних сил. Кандидат Зеленський – мій вибір, як то кажуть, свідомий і безповоротний”, – пояснює Ананченко.
Один співрозмовник в політичних колах Сум також заперечує вплив на вибір Ананченка мера або “Батьківщини”, бачачи тут бажання молодої людини увійти в політику. “Однак із Зеленським особисто знайомий депутат, член фракції “Батьківщини” у Верховній Раді Владислав Бухарьов, обраний по округу в Сумській області. Раніше артист раз на рік виступав на запрошення Бухарьова у нього в окрузі. Верхівку сумської “Батьківщини” Зеленський добре знає”, – говорить інший сумської політик, який також попросив про анонімність.
За словами Ананченка, його і соратників відібрали в штабісти за анкетами на сайті кандидата-шоумена.
Набагато цікавіша ситуація в Житомирській області. Регіональний штаб Зеленського очолив місцевий медіа-менеджер Євген Яремчук. “Це близький партнер мера Житомира Сергія Сухомлина”, – пояснює джерело серед парламентаріїв, знайомий з розкладами в Житомирі.
До червня 2016 року Сухомлин очолював обласний осередок БПП. А змінив його Олександр Рабінович, друг Сухомлина. Сьогодні він займається кампанією Порошенка в області. У цю ж групу впливу входить віце-прем’єр-міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, який отримав портфель за квотою БПП. У 2012 році він пройшов в Раду за мажоритарним округом № 62 у Житомирській області.
“Виходить, що одна і та ж компанія працює на конкуруючих кандидатів. І ось питання: вони зайшли в команду Зеленського, щоб допомогти Порошенкові перемогти, чи грають на перспективу? Група вміє бути на крок попереду політичної маси. Свого часу з “Нашої України” вони вчасно перейшли до “Фронту Змін”, звідти – в “Батьківщину”, а потім в БПП. Поки інші боролися за проект сьогоднішній, вони вже заходили на завтрашній. Аналітик у них – Сухомлин. Віце-прем’єр Зубко зараз обтяжений владою, йому не до того. А житомирський мер вміє аналізувати інформацію і робити прогнози”, – говорить співрозмовник видання в Раді.
Важлива деталь: штаб Зеленського безпосередньо в Житомирі, за інформацією джерел, відданий екс-заступнику мера Сухомлина і партнеру Яремчука Матвію Хренову. Це двоюрідний брат фігуранта гучного “бурштинового” скандалу, народного депутата Борислава Розенблата (позафракційний).
При цьому у Розенблата, за словами співрозмовників, нібито зараз існують тертя з Зубком через округ №62, по якому перший був обраний до Ради нинішнього скликання. “Йде боротьба за агітаційну мережу, яка свого часу допомогла обом обратися”, – стверджує джерело.
Сам Яремчук на питання про закулісну сторону кампанії запропонував журналісту “змінити співрозмовників”.
У свою чергу, депутат Розенблат не підтвердив інформацію про свого родича. “А з Геннадієм Зубком у мене немає ніякого спілкування. Якщо він хоче йти по округу, це його проблеми і його право. Я не чув про це. Ніяких непорозумінь у нас немає. Чи піду я сам по округу в наступний раз? У всякому разі я роблю все для цього “, – каже Розенблат.
Кадри вирішують
Чому ж Зеленський звернувся до таких кадрів? Співрозмовники видання серед політтехнологів вважають, що справа в цейтноті, в якому опинився його штаб. Ніхто не очікував стрімкого зростання рейтингу коміка. До кампанії його команда особливо не готувалася, в тому числі, в кадровому плані. Власна партія “Слуга народу” існує тільки на папері. Тому вони вважали за краще працювати зі знайомими людьми і з тими, хто сам зголосився. І, як каже політолог Вадим Карасьов, це не найгірший вибір.
“Люди, причетні до шоу-бізнесу, стануть в нагоді артисту в справі організації концертних виступів – однієї з “фішок” його виборчої кампанії. А там, де є співпраця з місцевими кланами, йому допоможуть з виборчими комісіями”, – вважає експерт.
За спостереженнями представників Комітету виборців України (КВУ) в областях, з якими поговорила журналісти, зовнішньої реклами кандидата Зеленського менше, ніж у головних суперників Петра Порошенка і Юлії Тимошенко, лідера “Батьківщини”. Він також обходиться без агітаційних наметів і газет – звичних атрибутів виборів.
“Тому що Зеленський веде її кіно-медійним способом. І це йому приносить успіх. А старі методи агітації за відсутності розвиненої структури на місцях – марна трата грошей. Навіщо йому намет, коли перевербують виборців, зібравши їх в місцевому ДК?”- каже політолог Карасьов.
І це не кажучи вже про серіал “Слуга народу”, який покажуть напередодні виборів і який вже зараз сильно розбурхує розуми конкурентів.
Але чи вийде у Зеленського захистити свій результат, яким би він не був, буде, звичайно, цікавою інтригою цих виборів. Тим більше, що, як уже згадувалось, серед його членів виборчих комісій дуже мало людей, які мають відповідний досвід роботи на попередніх виборах.
Втім, один з політтехнологів кандидата Дмитро Разумков впевнений, що як раз із завданням захисту кадри Зеленського впораються. “Виборчих штабів в їх класичному розумінні у нас немає. Завдання відбудувати структуру з агітаторами, “сіткою”, схемами перед нашими людьми не стоїть… Питання взагалі ставиться не про захист результату Зеленського, а чистоти і чесності виборів. Чекати, що ця кампанія буде чистою і чесною, м’яко кажучи, не доводиться. Відповідну підготовку ми організуємо. Тим більше в роботі спостерігачем немає нічого “військового”. Для цього не потрібно закінчувати вуз. Повинно бути бажання. А воно у них є”, – резюмує співрозмовник.
Читайте також: “Оріфлейм”: залишиться хтось один. Чому рейтинги Зеленського досить відносні