Шоумен Володимир Зеленський, який нібито несподівано очолив президентську гонку, зіткнувся з серйозною проблемою нестачі структур на місцях, які працювали б опорними пунктами його виборчої кампанії.
За деякою інформацією на допомогу Зеленському може прийти партія бізнесмена Ігоря Коломойського УКРОП при тому що підтримку олігарха кандидат “Зе” заперечує.
Крім того, у кандидата виникла проблема в комунікаціях із західними структурами. Подробиці – в матеріалі.
Зе-кандидату потрібна структура
Деякі останні соціологічні дослідження віддають перше місце в рейтингу кандидатів на президентський пост популярному артисту Володимиру Зеленському.
За даними соціологічної групи “Рейтинг”, за кандидата “Зе” готові проголосувати понад 19% респондентів (від тих, хто визначилися з вибором). А ось опитування центру “Соціс”, проведене спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) і Центром Разумкова, показав рівень підтримки Зеленського 23%.
Але виборця ще потрібно привести на дільниці для голосування. А потім кандидату потрібне те, що в Україні називається, захист результату, тобто боротьба з підтасуваннями на користь конкурентів, тиском на комісії і іншим втручанням у виборчий процес.
“Зараз головне завдання для Зеленського – обзавестися виборчою структурою від столиці до регіонів, яка б працювала на його результат, крім активної присутності в ЗМІ”, – говорить політолог Анатолій Октисюк.
Як відомо Зеленський фактично сам очолює власний штаб. При цьому, за словами джерела в “Кварталі 95”, в прийнятті рішень артист спирається на чотирьох ключових людей в штабі – учасника “Кварталу” і співавтора сценаріїв його шоу і фільмів Юрія Костюка (виробництво контенту і порядок денний), відомого фахівця з підготовки телешоу і виробництва відеоконтенту Кирила Тимошенко (медіа), офіційного главу партії “Слуга народу” і давнього соратника Зеленського Івана Баканова (оргпитання), а також адвоката Ігоря Коломойського Андрія Богдана (з юридичних і загальних питань).
Як запевняє джерело, основні зусилля штаб Зеленського докладе до справи мобілізації електорату. Головним ризиком для нього залишається той варіант розвитку подій, при якому багато його прихильники, які зараз відповідають на питання соціологів, нарощуючи рейтинг артиста, просто не прийдуть на виборчі дільниці. Перш за все, це стосується молоді і взагалі деполітизованої публіки, де, як вважається, особливо багато прихильників Зеленського.
Разом з тим, соцопитування показали також нерівномірну підтримку по території країни. Видно перекіс в сторону південного сходу (особливо в південних областях). А ось на заході показники Зеленського нижче, ніж у найближчих конкурентів лідера партії “Батьківщина,” Юлії Тимошенко і президента Петра Порошенка – максимум 9%.
Читайте також: З чим іде до виборців Юлія Тимошенко?
УКРОП поспішає на допомогу
Втім, у Зеленського може з’явитися можливість переломити ставлення до себе мінімум в двох західних областях. За даними видання, партійні структури партії УКРОП у Волинській та Івано-Франківській областях можуть переорієнтуватися на підтримку артиста. “В інших областях на заході країни в УКРОПу немає сильних осередків”, – відзначило джерело в партії. Примітно, що саме в Івано-Франківській області найбільш впливовий кандидат від цієї політичної сили народний депутат Олександр Шевченко (позафракційний), обраний по одному з місцевих мажоритарних округів.
Відзначимо: згідно з дослідженням “Рейтингу”, рівень підтримки Шевченка – всього лише 2,2%, а серед регіонів найбільше йому довіряє Галичина – 6%. Це незважаючи на розкручування кандидата Шевченка в ЗМІ, підконтрольних олігарху Коломойському – перш за все, на телеканалі “1 + 1”. Власне в низькому показнику Шевченка, як стверджує джерело в УКРОПі, криється причина перенесення уваги Коломойського на більш рейтингового Зеленського.
Як доказ, що УКРОП випав з фавора олігарха, джерело вказує на заклик допомогти кандидату від партії на добровільних засадах в дільничних виборчих комісіях або в якості його офіційних спостерігачів. “Насправді це означає, що фінансування на виборчі штаби УКРОП не виділяється взагалі”, – переконує джерело. На його думку, якби політсила дійсно хотіла б поборотися за результат свого кандидата, то представникам партії у виборчкомах доплачували б до виплат від держави.
Як і раніше, окремо тримається Дніпропетровська обласна парторганізація, підконтрольна бізнесмену і засновнику УКРОПу Геннадію Корбану. Фактично вона не працює в інтересах кандидата Шевченко. “На президентських виборах вона діє відповідно до своїх планів та інструкцій”, – стверджує джерело в апараті осередку.
Якщо не брати до уваги партійний клич йти у волонтери, по кампанії Шевченка не видно, що вона знижує обороти. Про це говорять і в обласних штабах, втім, підтверджуючи, що платити за допомогу на виборах не планується.
Так, глава виборчого штабу кандидата в Запорізькій області (і глава обласного партосередку) Ярослав Грішин повідомив, що 27 лютого Шевченко проведе зустрічі в регіоні. “У нас багато членів партії, які фактично є волонтерами. Ми не будемо платити, тому що це принципова позиція: на виборах не потрібно заробляти. Але ж держава платить [членам комісій]”- пояснює Гришин.
Він також, як член президії політради партії, заперечує можливість підтримки інших кандидатів в президенти, крім Олександра Шевченко.
“Посли запитали Зеленського – чи не боїться він, що його спалять”
В цілому, рейтинги вселяють в Зеленського оптимізм. Але кампанія сповнена і неприємних сюрпризів. За інформацією видання, 23 січня в представництві Європейського союзу в Україні Зеленський зустрічався з послами західних країн з їх ініціативи.
“І це був холодний душ для нього, як розповідають самі дипломати. “Зе” взагалі не був готовий до предметної дискусії, сильно нервував. Особливо на нього “насідала” посол Франції Ізабель Дюмон з питанням про рішення проблеми Донбасу. Невизначеними відповідями на це та інші запитання він всіх засмутив і навіть збентежив. Коли він сказав, що має намір сісти за стіл переговорів з Путіним, посли у нього запитали – чи не боїться він, що Адміністрацію президента після цього спалять радикали?”, – розповідає джерело в дипломатичних колах.
Цікаво, що незабаром після цієї події Зеленський провів зустріч з нардепом-єврооптимістом Сергієм Лещенком і відомим Антикорупціонером-активістом Віталієм Шабуніним. Як повідомили в штабі кандидата, на цій зустрічі обговорювалася боротьба з корупцією і робота антикорупційних органів (які Зеленський підтримав).
При цьому варто відзначити, що і Лещенко, і Шабунін мають тісні контакти з західними посольствами.
Читайте також: Навіщо мільярдеру другий термін президентства?