Politerno > Статті > Україна і світ > “Справа генералів”. Чи наважиться ДБР звинуватити Залужного

“Справа генералів”. Чи наважиться ДБР звинуватити Залужного

  • 1 Травня, 2024
  • 789 Переглядів
  • 0

Сталася досить непересічна подія — в інформпросторі проявився Валерій Залужний. Про свою зустріч із ним розповів політолог Карл Волох. Він, можна припустити, озвучив саме те, про що Залужний хотів повідомити всі зацікавлені сторони, включаючи народ, опозицію та владу.

Отже, Залужний почувається цілком нормально, знаходиться на волі, й жодні обмеження до нього не застосовані — попри побоювання опозиційних блогерів. Настрій поганий — через новини з фронту, котрі його гнітять. Готується в травні відбути до Великої Британії й проходить дуже інтенсивне навчання. Жодні розмови про політичну кар’єру наразі вести не готовий — до закінчення війни. Вважає, що його похід у політику на нинішньому етапі може призвести до дестабілізації ситуації й буде згубним для країни. В майбутньому балотування на посаду президента не виключає.

Також Залужний прокоментував небезпеку кримінального провадження, яке перекидає на нього відповідальність за саботаж підготовки до російського вторгнення. “Юридично ми захищатися готові. “По бєспрєдєлу” мене закрити можуть, але цим я ризикнути готовий. А от тим, що моє імʼя будуть повʼязувати з дестабілізацією ситуації в країні й загрозою суверенітету — ні”, — передав Волох слова Залужного.

 

Точка біфуркації

Що ж змусило Залужного, який тихо готується до від’їзду в Лондон і не дає жодного інтерв’ю, раптом заговорити? Напевно, він таки має підстави побоюватися, що Банкова не закопала сокиру війни і так звана “справа генералів” не покладена в довгу скриньку під замок.

Про цю справу у вересні минулого року розповіли кілька медіа. Зокрема, українська редакція BBS News наголосила, що “у вузьких політичних колах” справу про окупацію півдня вже називають “справою Залужного”. “Слідчі вже допитали цілий список генералів та представників військового командування. Серед них — командувач сил оборони Сергій Наєв, колишні командувачі угрупування військ “Південь”, зокрема генерали Андрій Ковальчук та Андрій Соколов, а також командири інших військових формувань, що входять до складу цього угруповання”, — дізналися журналісти “ВВС Україна”, за їхніми словами, “з надійних джерел”.

“Українська правда” теж повідомила, що як свідків допитано командування угруповання військ “Південь” і командирів підрозділів. За словами співрозмовників “УП” у правоохоронних органах, головними фігурантами кримінального провадження можуть бути генерал-лейтенант Сергій Наєв, який з березня 2020 року командував об’єднаними силами ЗСУ, та генерал-майор Андрій Соколов, який з жовтня 2021 року командував угрупуванням військ “Південь” .

Кримінальне провадження було порушено ДБР 11 квітня 2022 р. З того часу минуло понад два роки. Ймовірно, ДБР вже довело розслідування до стадії, коли можна висувати підозри генералам. І Банкова зараз вирішує, що робити далі.

Весь час після 24.02.2022 Офіс президента сподівався на якісь сприятливі обставини, які нівелюють в очах суспільства відповідальність влади за погану підготовку до війни. Спочатку розрахунок був на швидке підписання багатостороннього договору з гарантіями безпеки від усіх п’яти постійних членів Ради безпеки ООН (Великобританії, Китаю, Росії, Франції та США). Проте дива не сталося: західні країни відмовилися гарантувати Україні захист від нового російського нападу.

Потім розрахунок був на успішний контрнаступ у 2023 році. Ця очікувана перемога була “продана” народу заздалегідь, ще наприкінці 2022 року. І, звісно, якби вона трапилася, то народ на радощах міг би пробачити владі всі її довоєнні помилки. Але дива знову не сталося.

Зараз Банкова перебуває в об’єктивно поганій для неї та всієї України реальності, де можливий поганий мир (із втратою територій та без гарантій безпеки) у різних варіантах, а блискуча перемога з виходом хоча б на рубежі до 24.02.2022 не проглядається. До того ж ціна війни — кількість жертв та руйнувань — зростає з кожним днем. Тому питання на кшталт “хто здав південь?” або “хто розмінував Чонгар?” нікуди не дінуться за будь-якого результату війни.

Відомо, що на Банковій полюбляють прості рішення. Не виключено, що найпростішим рішенням видається повісити всю провину на генералів. В такому разі “вісточка” від Залужного може бути попередженням: краще не треба.

Поле для компромісу

Ця “вісточка” не випадково з’явилася саме зараз. Про своє бажання бачити Залужного послом у Великій Британії Володимир Зеленський повідомив народу ще 7 березня. Однак указу про призначення досі немає. Отже, Залужний не застрахований від підозри ДБР та посадки в СІЗО. Фактично він попередив: якщо його закриють “по бєспрєдєлу”, то він готовий захищатися юридично. І цей захист може бути небезпечним для Банкової.

Водночас Залужний запропонував поле для компромісу, своєрідну угоду про взаємний ненапад: він спокійно їде до Лондона і повністю дистанціюється від внутрішньої української політики. Ця угода про ненапад має діяти до кінця війни.

Однак, навіть якщо Залужному дадуть спокій, у “справі генералів” можуть вручити підозри його колишнім соратникам, зокрема, генералу Наєву, якого Зеленський відправив у відставку слідом за Залужним. До речі, Наєв також отримав від Зеленського звання героя України (ще 27 квітня 2022 року). І Банкова цілком може вдавати, що вона не має до цієї справи жодного відношення, це все ДБР, яке “просто робить свою роботу”.

Крім того, Банкова має й інші способи перекласти всю провину на Залужного та його соратників (без офіційного висування підозр і посадки в СІЗО). Для цього достатньо провести відповідну “інформаційну кампанію” з використанням фрагментів розслідування ДБР. Крім того, перекладати провину можна не лише за погану підготовку до вторгнення, а й за провал контрнаступу влітку 2023 р., відсутність вчасно збудованих фортифікацій тощо. Дрібні удари вже завдаються. Наприклад, Мар’яна Безугла днями заявила, що Залужний “утилізував найбільшу партію військової допомоги”.

Чи зможе захищатись Залужний у цьому разі, сидячи послом у Лондоні? І чи захоче, знаючи, що за будь-яке критичне слово на нього може чекати відставка, як це сталося з попереднім послом у Великій Британії Вадимом Пристайком. Нагадаємо, в інтерв’ю британському каналу Sky News Пристайко назвав “нездоровим сарказмом” заяву Зеленського на саміті НАТО у Вільнюсі про необхідність щоранку дзвонити британському міністру оборони і дякувати йому. І за тиждень Пристайка було звільнено з посади посла.

Причому Залужний знає, що у разі відставки він може опинитися перед вибором: або неповернення в Україну (що означає анулювання можливості балотуватися у президенти та нардепи), або посадка в СІЗО. Який варіант він вибере?

Банкова не знає відповіді на ці питання. Поки що вона може бути певна в одному: Залужний не збирається нападати першим і, якщо на нього не нападуть, згоден ніяким чином не брати участь у політиці (аж до закінчення війни). Саме в цьому сенс послання, переданого генералом через Волоха. Тобто вибір за Банковою.

Джерело

“” Читайте також: “Справа генералів”. Чи наважиться ДБР звинуватити Залужного

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE