Politerno > Статті > Україна і світ > Сигнальники з НАБУ. Яке підґрунтя обшуків у топ-чиновників, пов’язаних з Офісом президента

Сигнальники з НАБУ. Яке підґрунтя обшуків у топ-чиновників, пов’язаних з Офісом президента

  • 27 Жовтня, 2022
  • 2298 Переглядів
  • 0

Національне антикорупційне бюро взялося за українських топ-чиновників, включаючи людей із близького оточення президента Володимира Зеленського.

Як повідомив агент НАБУ Євген Шевченко, співробітники бюро в рамках розслідування справи про розкрадання закордонної гуманітарної допомоги провели обшуки у низки високопосадовців.

Як стверджує Шевченко, маються на увазі заступники міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький та міністра економіки Олександр Грибан, а також Олена Симоненко – радниця заступника голови Офісу президента (ОП) Кирила Тимошенко. При цьому офіційне підтвердження цієї інформації ні з боку НАБУ, ні з боку інших правоохоронних органів, як і спростування допису Шевченка, на момент виходу цього матеріалу так і не з’явилися.

Очевидно, ця історія має відношення до аналогічних дій НАБУ наприкінці літа в Запоріжжі, підставою для яких також були підозри в корупції, пов’язаній із західною “гуманітаркою”.

Це гучне розслідування тримає під прицілом президентську вертикаль влади, що, за неофіційною версією, може бути спробою тиску Заходу, який патронує НАБУ, на команду Володимира Зеленського. Прихід НАБУшників до людини, близької до заступника голови ОП, схоже, має те саме підґрунтя, про що вже говорять у політичних колах.

Втім, є й інші версії, про які читайте у матеріалі.

 

За агентурними даними

Євген Шевченко 20 жовтня повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці, що детективи НАБУ в рамках розслідування "гучної справи про розкрадання гуманітарної допомоги" нагрянули з обшуком до заступників міністра агрополітики Тараса Висоцького та економіки Олександра Грибана, а також радниці заступника голови Офіса президента Симоненко.

"Готуйтесь до "буцегарні", - звернувся до згаданих Шевченко. А потім дописав: "І тобі, Кириле Тимошенко, також раджу: ти наступний у черзі!".

Примітно, що на офіційних ресурсах НАБУ та інших правоохоронних органів, які можуть бути задіяні у цій операції, повідомлень про неї немає – як, утім, і спростування щодо посту агента Шевченка.

Не прокоментували ситуацію і її фігуранти.

Схоже, ці обшуки стосуються історії майже двомісячної давності, що трапилася у Запоріжжі. Тоді приводом для аналогічних слідчих дій стала західна "гуманітарка". Слідчі попрацювали одразу у кількох місцях: у міськраді, місцевій ОВДА, складах, де зберігалася допомога, та за адресами проживання підозрюваних осіб.

Їх назвав, описавши фабулу справи, той самий Шевченко.

За його словами, у справі проходили голова Запорізької ОВДА Олександр Старух, його заступник Злата Некрасова, секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв, якого було обрано від партії "Слуга народу" і який зараз керує обласним центром через відсутність мера, і депутат Запорізької облради від партії " Батьківщина" Віктор Щербина.

За твердженням Шевченка, у схемі взяли участь голова ОП Андрій Єрмак, його заступник - Кирило Тимошенко, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія та його друг Вемір Давітян.

"А Старух, Некрасова, Щербина, Анатолій Куртєв та інші були лише технічними виконавцями", - заявив Шевченко.

Старий та Тимошенко ці звинувачення категорично спростували. 

І вже тоді обговорювалася версія, що це може бути "привітом" Зеленському від Заходу, який опікується НАБУ та іншими антикорупційними органами. Банковій начебто давали зрозуміти, що нагляд за українською владою буде "без знижок на війну".

Офіс президента тоді відповів ходом із законопроектом №7654 про перегляд вимог до призначення та звільнення керівників НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, який би серйозно їх послабив.

Втім, після обурення з боку західних посольств законопроект прибрали з порядку денного, але не відкликали, що дозволяє ОП актуалізувати його питання у разі потреби. І це важливий момент, про який ми поговоримо нижче.

 

Головне – маневри

Після тих обшуків майже два місяці було деяке затишшя, яке перервалося днями - обшуками у заступників міністрів та помічниці Кирила Тимошенко Олени Симоненко. Остання найцікавіша. 

Має багатий послужний список, судячи із відкритих даних. Вона мала відношення до Нацради реформ за президента Петра Порошенка, різних підрозділів Кабінету міністрів, очолюваного прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом - обіймала, наприклад, посаду заступника міністра охорони здоров'я, відповідаючи за питання європейської інтеграції. Втім, на цій посаді вона не пропрацювала й півроку. Потім вона фігурувала в указі президента Зеленського про створення Координаційної ради з реалізації великої інфраструктурної програми "Велике будівництво" як радник Кабміну. Очолив тоді раду саме Кирило Тимошенко.

Під час війни Симоненко вже як радник заступника голови ОП - якщо судити з її коментарів у ЗМІ - зайнялася питанням розподілу гуманітарної допомоги. Один із проектів, нею згаданих, називався "Сусіди". Ідея полягала в тому, щоб області, які не зачепила війна, централізовано відправляли в зону бойових дій продовольство, в тому числі - із закордонних поставок гумдопомоги. Чи фігурує цей проект у справі, незрозуміло, але Симоненко безсумнівно мала відношення до потоку "гуманітарки" із західних країн.

У політколах тему обшуків підхопили одразу. Наприклад, народний депутат Олександр Дубінський (позафракційний) назвав останні обшуки у високих посадових осіб "прецедентом". І те, що прийшли до радниці заступника голови ОП - теж "щось нове".

Дубінський має два пояснення цим діям НАБУшників.

"Можливо, ці обшуки є наслідком переділу сфер впливу всередині Офісу президента. Не секрет, що Кирило Тимошенко, як куратор регіональної політики, втратив свій вплив. Наразі Тимошенко відсунуто від прийняття рішень. Можливо, його взагалі намагаються прибрати", - заявив парламентар.

Інша його версія: це певний натяк із Заходу. Як припускає Дубінський, за лаштунками світової політики зараз триває обговорення якоїсь угоди про припинення війни між Києвом та Москвою, після підписання якої мають відбутися вибори нового парламенту та президента. Зазначимо: згідно з поширеною думкою, вибори до Ради мають відбутися у жовтні 2023 року, а президентські - у березні 2024-го, хоча щодо дати парламентських виборів до війни точилися суперечки.

І ось ці "наїзди" НАБУ, як вважає нардеп Дубінський, можуть бути частиною підготовки західними союзниками підґрунтя для парламентської кампанії, яка – якщо припустити, що війна справді скоро припиниться – не так вже й далеко.

"Напад на певних чиновників ОП дозволяє переформатувати плацдарм для проведення виборів, які проводитимуться під чітким керівництвом наших іноземних партнерів. Вони стільки грошей вклали в Україну, що не дозволять місцевим небожителям керувати цими процесами та претендувати на продовження себе у владі після виборів", - вважає Дубінський.

Співрозмовник, наближений до ОП, закликав не робити з того, що відбувається навколо топ-чиновників "далекоглядних висновків". З його слів виходить, що роботі Тимошенко у президентському Офісі поки що нічого не загрожує.

"Якщо так міркувати, то проблеми мають бути не тільки у Тимошенко, а й у Юлії Свириденко (віце-прем'єр-міністр економіки – ред.) та Миколи Сольського ("аграрний" міністр – ред.). Але чому всі говорять тільки про заступника голови ОП. Думаю, допоки суд не підтвердить звинувачення цих людей, не можна говорити про відповідальність тих, хто за них відповідав", - наполягає джерело в ОП.

У свою чергу, наш співрозмовник серед нардепів вважає, що новими обшуками НАБУ продовжує лінію, окреслену "запорізькою" історією.

"Я, вважаю, що через НАБУ попереджають нашу владу, так би мовити, на майбутнє. Днями канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що світова спільнота має думати про аналог плану Маршалла для України. Це потенційно мільярди доларів, витрату яких Захід хоче контролювати з урахуванням старих українських звичок. НАБУ у цій ситуації стає ключовим органом в українській системі влади, яка існує в умовах військової, економічної та фінансової залежності від США, НАТО та ЄС. Вони дають гроші, вони ж повинні контролювати витрати та припиняти можливості для корупційних схем", - коментує політик.

 

А команда Зеленського, як зазначає депутат, за нинішнього стану речей не має свободи маневру, з урахуванням залежності від західної допомоги під час війни.

"Якісь сигнали вона може надіслати, як тоді із законопроектом. Але під час війни на нашу владу у Заходу багато прямих важелів впливу. Тож або війну закінчувати і повертатися до старих інтриг, або слідувати у фарватері побажань Заходу", - вважає народний обранець.

Однак при влади залишається в запасі мінімум законопроект №7654, який, як уже було зазначено, не відкликаний і цілком може повернутися у сесійну залу.

І таку можливість допускають як співрозмовники, близькі до керівництва парламентської фракції "Слуги народу", так і група підтримки НАБУ. Щоправда, вельми сумнівно, що проект буде прийнято з урахуванням легко прогнозованої негативної реакції на нього західних союзників.

"" Читайте також: Cпортивні “голуби миру”. Як у МОК готують повернення Z-спортсменів

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE