Трамп в телефонній розмові в липні попросив Зеленського розслідувати кібератаки, які нібито виходили не з Росії, а з України
Трамп під час скандальної липневої телефонної розмови із Зеленським згадав якісь кібератаки, які нібито походять з України, а також про пов’язаного з ними “багатого чоловіка”.
“Я б хотів, щоб ви розібралися з усією цією ситуацією. У Crowdstrike говорять (компанія у США, яка спеціалізується на протидії кібератакам, – ред.)… мова йде про одного вашого багатого чоловіка. Сервер, як вони кажуть, в Україні. Багато всього відбувалося по цій ситуації. Мені здається, ви оточили себе тими ж людьми. Я б хотів, щоб генпрокурор подзвонив вам або вашим людям, і ви б дізналися все підгрунтя”, – сказав Трамп.
Що криється за цими незрозумілими натяками про хакерські атаки і кого в них підозрює Трамп, у матеріалі.
“Демократи самі себе зламали – з України”
Crowdstrike – компанія, яка допомагала розслідувати проникнення хакерів в мережі Національного демократичного комітету США на минулих президентських виборах, звідки інформацію злили в WikiLeaks. Йдеться про секретне електронне листування Клінтон, оприлюднення якої похитнуло її рейтинг.
У листопаді 2018 року агентство Reuters писало, що хакери з угрупування Cozy Bear, яку пов’язують з російськими спецслужбами, розсилали американським чиновникам фішингові листи, прикриваючись іменами представників Державного департаменту США. Інформацією про це з агентством поділилися представники компаній CrowdStrike і FireEye Inc., що спеціалізуються на кібербезпеці.
“Трамп же товсто натякає, що хакерські сервера насправді не в Росії, а в Україні, у друзів Демократичної партії. Тобто він хоче сказати, що демократи самі підробили злам, щоб таким чином скомпрометувати Трампа в нібито змові з Росією, а також виправдати програш на виборах. Демократи, звичайно, все заперечують”, – говорить політичний експерт з Вашингтона Пітер Стоун.
Цю версію побічно раніше просував і сам Трамп.
“Чому Національний демократичний комітет відмовився передати свій сервер ФБР? Це велика афера демократів і виправдання програшу на виборах!” – написав Трамп в Twitter в червні 2017 року.
У свою чергу в Crowdstrike запевняють, що передали сервера ФБР.
“Ми надали всю криміналістичну експертизу і аналіз ФБР”, – заявила New York Times прес-секретар CrowdStrike Іліна Кашіола.
Тінь Пінчука
В українських соцмережах з’явилося припущення, що “багатий чоловік” – Пінчук, близький до демократів США і Сороса.
“За урядовою версією, діяли російські хакери з подачі спецслужб, у Трампа вірять, що це був хтось всередині США, а Crowdstrike фальсифікувала докази, щоб звалити все на росіян. Співзасновником Crowdstrike є Дмитро Альперович, який одночасно займає серйозну позицію в Atlantic Council , яку щедро фінансує Віктор Пінчук”, – написав на своїй сторінці колишній нардеп Ігор Луценко.
В оточенні Пінчука причетність до кібератак, про які згадує Трамп, заперечують.
За інформацією Forbes, російський емігрант Альперович разом з Джорджем Курцом (обидва колишні керівники McAfee) заснували Crowdstrike в 2011 році.
Журналіст The New York Times Айлін Салліван заявив, що висновок Crowdstrike про те, що за витоком даних стояла Росія, був підкріплений американською розвідкою і міністерством юстиції, яке в 2018 році висунуло звинувачення 12 офіцерам російської розвідки в кбіер-вторгненні.
Але Трамп при цьому просуває українську версію.
“Просячи Зеленського про “послугу”, Трамп, схоже, посилався на теорію про те, що українці, а не росіяни стояли за хакерською атакою, і українці підставили російський уряд, щоб було схоже, що ця країна працює з президентською кампанією Трампа. Рудольф Джуліані , особистий адвокат Трампа, був одним з тих, хто просував цю теорію”, – говорить Салліван, вважаючи цю теорію необгрунтованою.
На її думку, Трамп припустив, що компанія допомогла приховати роль України у вторгненні і що експертиза сервера Національного демократичного комітету, який, як він стверджував під час дзвінка, знаходився в Україні, довела б це.
Один з основних серверів помістили в підвал Національного демократичного комітету в грудні 2016 року, через місяці після його відключення.
У свою чергу в Crowdstrike запевняють, що передали сервера ФБР.
Близькі до Джуліані джерела сказали, що крім справи Байдена, у Трампа дійсно хочуть розслідування на тему кібератак на сервера Демпартії, які могли виходити з України в змові з місцевою продемократичній елітою.
Мовляв, демократи сподівалися вбити двох зайців – звинуватити Росію у втручанні, а Трампа – в змові з нею.
“Джуліані не раз заявляв, що, в першу чергу, Трамп зацікавлений в розслідуванні справи про втручання України в минулі вибори. Йшлося про допомогу Клінтон і можливі лже- “кібератаки”, – говорить джерело.
Читайте також: Відставка Князєва. Як конфлікт Зеленського з Кадировим пов’язаний з кадровою революцією в Нацполіціі