Politerno > Статті > Україна і світ > Хто стоїть за відставкою секретаря РНБО і що вона змінить в українській політиці

Хто стоїть за відставкою секретаря РНБО і що вона змінить в українській політиці

  • 30 Вересня, 2019
  • 1446 Переглядів
  • 0

“Данилюк закінчив?”, – це питання, яке неодноразово задавав Ігор Коломойський під час своєї перепалки з Савіком Шустером позаминулої п’ятниці, через тиждень набуло нового звучання.

Днями стало відомо, що секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олександр Данилюк написав заяву про відставку, а президент Володимир Зеленський, по поверненню з 74-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, схвалив її.

Про головні версії даного кроку, обговорювані в політичних колах, у матеріалі.

Читайте також: “Йде боротьба, хто співатиме у вуха Зеленському, і поки друзі Байдена в більшості”. Як готується зустріч Зе і Трампа

Не посол

Як уточнили в ОП, заяву президенту Данилюк подав ще перед візитом Зеленського в Америку. Судячи з усього, зробив він це з власної ініціативи.

Чутки про те, що він залишить свій пост ходили і раніше. Правда, тоді це пов’язували з його призначенням послом в США (це посада вакантна після звільнення Валерія Чалого).

Однак те, що зараз відбувається навколо його відставки, показує, що Данилюк йде не за згодою з президентом.

Сам факт подання ним заяви – свого роду провокація, небезпеку якої для свого майбутнього, чиновник зі стажем Данилюк, добре уявляє.

“Якби (Данилюк – ред.) йшов послом у США, то не через процедуру “відставки”. Відставка – форма демаршу”, – прокоментував на своїй сторінці в Фейсбуці його колега по Кабінету міністрів Володимира Гройсмана, екс-віце-прем’єр-міністр Павло Розенко.

Треба сказати, поява Данилюка в команді Зеленського в розпал президентської кампанії викликала сенсацію.

Підтримка Зе олігархом Ігорем Коломойським була очевидною. Але ж в 2016 році Данилюк, будучи міністром фінансів, супроводжував операцію по націоналізації найбільшого в країні Приватбанку, власником якого був саме Коломойський! Бізнесмен до цих пір вважає, що його дітище стало жертвою свавілля регулятора – Національного банку України. Олігарх досі не змирився з втратою банку і продовжує судитися за нього.

Данилюк як і раніше залишається його опонентом, про що відкрито говорить. “Але відомо, що Коломойський довго пам’ятає образи”, – констатує політолог Петро Олещук.

За інформацією джерел в ОП, не склалися у Данилюка відносини і з главою Офісу Андрієм Богданом, який близький до Коломойського і який, до речі, представляв його інтереси, будучи адвокатом, в судах у справі про націоналізацію Приватбанку.

Читайте також: Таємниця сервера Демпартії. Чому Трамп в розмові з Зе заявив про кібератаку з України і до чого тут Пінчук

Про те, що протиріччя з Коломойським стали спусковим гачком для відставки пишуть вітчизняні ЗМІ. Дійсно, зараз ситуація загострилася серйозно, тому що на підході принципові рішення щодо можливості (або неможливості) компромісу з Коломойським по Приватбанку, переговори з МВФ та інші моменти, по яким у Данилюка і олігарха позиції діаметрально протилежні.

Співрозмовник видання, знайомий з Данилюком, каже, що спрацюватися з групою Коломойського-Богдана секретар РНБО ніяк не міг, так як на відміну від них лояльний до наднаціональних політичних кіл, типу структур американського мільярдера Джорджа Сороса, які активно ведуть свою політику на пострадянському просторі і пов’язані з Демпартією США.  

“Конфлікт Данилюка з Богданом і Коломойським був вирішений наперед. Образно кажучи, ті вважають, що Техас повинні грабувати лише техасці, а Данилюк – що транснаціональні компанії, можливо, руками “своїх” техасців. Зеленський, напевно, хотів би знайти золоту середину, однак Богдан вважає, що “друзів” Данилюка не можна навіть на поріг пускати”, – говорить співрозмовник.

До речі, з цієї причини сумнівно, що Данилюку запропонували б пост посла в США, адже особа, пов’язана з Соросом, не отримала б від команди Трампа агреман (згоду держави прийняти певну особу як дипломатичного представника іншої держави).

Народний депутат від пропрезидентської партії “Слуга народу” Олександр Дубінський (який раніше працював на каналі 1+1 Ігоря Коломойського) взагалі звинуватив Данилюка в тому, що він, будучи “агентом впливу” Демпартії США, міг бути причетний до зливу інформації демократам про розмову Трампа із Зеленським.

Відзначимо, що інформацію про причетність оточення Зе до “зливу” інформації першою опублікувало одне із українських ЗМІ ще кілька днів тому з посиланням на джерела близькі до Банкової. Правда, зараз все сходиться на тому, що витік стався швидше з Генпрокуратури, а не з РНБО.

“Данилюк останнім часом взагалі мало на що впливав і мало що знав. У нього була слабка комунікація із Зеленським. Президент його навіть в Штати з собою не взяв. Себе Данилюк в РНБО ніяк не проявив. ККД – нуль. Але відносини з Коломойським у нього дійсно були напружені. І тепер у олігарха на нього намагаються повісити всіх собак – мовляв, це він псував відносини з Трампом. Хоча насправді розслідування по Байдену блокують в Генпрокуратурі”, – говорить джерело.

Читайте також: Пробачити мільярди олігархові. Що означає “компроміс по Приватбанку”

Декларація з секретом

Люди, які спілкуються з Данилюком, підтверджують, що секретар РНБО останнім часом перебував у важкому психологічному стані. Спочатку у нього були великі політичні амбіції.

Ймовірно, Данилюк розраховував, що його допомога Зеленському в період президентської кампанії і перший час після перемоги, коли він брав на себе функції міністра закордонних справ через саботаж тодішнього глави МЗС Павла Клімкіна, йому зарахується в новій команді. Навіть після призначення в травні секретарем РНБО він давав зрозуміти, що не проти зайняти прем’єрське крісло, але його ставка не зіграла.

“РНБО не його профіль. Він явно сподівався на більше, а отримав посаду, схожу на почесне заслання”, – говорить політолог Олещук.

Причому і в цьому “засланні” Коломойський і його люди у владі не давали Данилюку шанси на спокійне життя.

Останньою краплею, за словами знайомих секретаря РНБО, стала інформація про те, що Національне агентство із запобогіння корупції (НАЗК) зацікавилося його деклараціями за 2015 і 2016 роки і знайшло там порушення.

І якраз днями відбулося засідання НАЗК, на якому було прийнято рішення передати інформацію про корупційне правопорушення Данилюка в НАБУ. Що може стати основою для порушення проти нього кримінальної справи.

Зрозуміло, що з огляду на статус Данилюка, НАЗК не пішло б на це без вказівки когось за рангом вищим, ніж секретар РНБО. Зазвичай про подібні рішення високопоставленим чиновникам відомо заздалегідь, тому Данилюк цілком міг зіграти на випередження, пішовши ва-банк.

“Він людина емоційна. І просто міг вийти з себе, коли дізнався про цю історію з НАЗК. Мовляв, раз ви зі мною так, то ось вам заява про відставку”, – говорить знайомий секретаря РНБО.

В такому випадку це виглядає як шантаж, на який навряд чи Зеленський поведеться. І Данилюк може стати першим високопоставленим “вигнанцем” з Зе -команда. Та ще й з кримінальною справою на додачу.

Читайте також: “Нехай розрахуються зі мною”: Коломойський хоче частку в Приватбанку

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE