Politerno > Статті > Україна і світ > “Йде боротьба, хто співатиме у вуха Зеленському, і поки друзі Байдена в більшості”. Як готується зустріч Зе і Трампа

“Йде боротьба, хто співатиме у вуха Зеленському, і поки друзі Байдена в більшості”. Як готується зустріч Зе і Трампа

  • 8 Серпня, 2019
  • 1861 Переглядів
  • Comments Off

У команді президента Володимира Зеленського заговорили про зміни у підходах до ведення зовнішньої політики. На думку секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олександра Данилюка, Україна повинна прагнути до суб’єктності в міжнародних відносинах, в тому числі – з головним партнером – США.

Як припускають експерти, ця заява може бути відповіддю на тиск Вашингтона з різних питань, у тому числі кадрового та ситуації зі справою екс-віце президента США Джо Байдена.

У зв’язку з цим виникає великий знак питання – коли відбудеться особиста зустріч президента Зеленського з його американським колегою Дональдом Трампом і якщо відбудеться, то наскільки плідною буде.

Новий курс Данилюка

Данилюк закликав відмовитися від образу “жертви” для України в міжнародній політиці і прагнути до суб’єктності. “Ми сильна країна. Ми маємо стратегічне значення в регіоні і можемо, і повинні бути надійним партнером для наших стратегічних партнерів. Ми повинні відчувати себе суб’єктом, а не об’єктом”, – заявив секретар РНБО.

За його словами, даний підхід ліг в основу нового порядку денного для відносин з Вашингтоном, при тому що “десь 80%” його змісту присвячене питанням безпеки України.

Данилюк вже представив напрацювання у США в ході своєї липневої поїздки за океан.

Він не розповів детально, яким саме чином наша країна спробує вийти з образу жертви і що за новий підхід передбачається у відносинах з США.

Але у заяви Данилюка може бути примітний підтекст. Співрозмовники у політичних колах відносять Данилюка до групи впливу, “зав’язаної” на Демократичній партії США і відомому американському бізнесмені-філантропі Джорджу Соросу.

“За ремаркою секретаря РНБО може ховатися невдоволення соросівсько-байденовскіх кіл побажаннями Адміністрації Трампа і в плані кадрів, і щодо справи самого екс-віце-президента США. Швидше за все, Зеленський зайняв позицію торгуватися. А Данилюк в силу своєї приналежності йде далі, по суті пропонуючи пожертвувати відносинами з нинішньою адміністрацією”, – коментує народний депутат, що входить у групу по міжпарламентським зв’язкам з США.

“Йде боротьба, хто співатиме у вуха Зеленському, і поки друзі Байдена в більшості”, – доповнює народний депутат Ігор Попов, який також входить до групи зі зв’язків з США.

Як відомо, Байден може стати одним з основних опонентів Дональда Трампа від Демократичної партії на президентських виборах 2020 року.

Екс-віце-президент пов’язаний зі справою скандально відомої газодобувної компанії Burisma екс-міністра часів Януковича Злочевського, до наглядової ради якої входив його син, який отримував величезні виплати. Коли щодо компанії в Україні почалося розслідування, Байден-старший втрутився і зажадав звільнити генпрокурора Віктора Шокіна, що і було зроблено. Сам американський президент заявив, що хотів би побачити завершення розслідування деяких корупційних справ в Україні, що заважають взаємодії Києва і Вашингтона, натякаючи, судячи зі всього, на історію з Burisma.

Також у Вашингтоні хотіли б зменшити вплив на Зеленського олігарха Ігоря Коломойського. Зокрема шляхом звільнення глави Офісу президента Андрія Богдана.

Експерти вважають, що поки в цьому розслідування не буде новин, повноцінний візит президента Зеленського в США не відбудеться.

Читайте також: Навіщо ГПУ оголосила нову “підозру” Злочевському і чи зіллє Луценко компромат на Порошенка

Рукостискання в ООН

Новини, що з’явилися в останні дні,  показують, що це дійсно схоже на правду.

Судячи з заяв самого Зеленського і інформації в ЗМІ, зустріч з Трампом відбудеться в середині вересня в рамках візиту президента України в США на 74-у сесією Генеральної Асамблеї ООН. Тобто, це не буде повноцінний державний візит Зеленського у США.

Цікаво, що ще до того два президента будуть разом 1 вересня у Варшаві – на заході, присвяченому 80-й річниці початку Другої світової війни. Але там, судячи з усього, зустріч організована не буде.

І доведеться почекати до сесії Генасамблеї.

Правда, екс-глава МЗС України Костянтин Грищенко сумнівається, що там вдасться організувати довгу і повноцінну зустріч з американським президентом. “На Генасамблеї президент США зазвичай проводить день, максимум два. І його графік зустрічей зазвичай настільки заповнений, що за визначенням це навряд чи може бути повноцінна зустріч (з українським президентом – прим. ред.). Але цією можливістю слід, звичайно, скористатися, щоб встановити особистісний контакт”, – коментує він.

При цьому Грищенко також вважає, що порядок американсько -українських відносин потрібно міняти.

“Для Києва важливо, щоб партнерство з Вашингтоном не зводилося тільки до виконання побажань і вказівок, особливо у випадках, коли вони явно далекі від реалій, в яких ми живемо. Це стосується і економічної політики, і реформ – в тому числі їх практичного змісту, і кадрових рекомендацій. За наявності політичної волі і впевненості в собі керівництво країни цілком може бути в цьому сенсі досить суб’єктним”- прокоментував Грищенко.

Кадрове питання

Важливим є те, що чергова сесія Генасамблеї розпочнеться 17 вересня.

До цього часу Верховна Рада, як прогнозують в Офісі українського президента (ОП), вже почне роботу.

І головне питання – чи буде на той час вже сформований новий уряд, чи цей процес завершиться вже після зустрічі з Трампом.

Політолог Вадим Карасьов сумнівається, що до поїздки Зеленського в ООН Рада встигне затвердити склад нового уряду – максимум прем’єр-міністра.

“Якщо адміністрації Трампа не сподобається прем’єр, то він скаже, мовляв, ще ж залишилися посади міністрів, генерального прокурора. Давайте обговоримо кандидатури”, – спрогнозував Карасьов.

При цьому він вважає, що Зеленський постарається ухилитися від спроб втягнути їх у внутрішньоамериканські передвиборні протиріччя. І навряд чи виконає побажання Трампа щодо передачі компромату на Байдена.

Також, як можна судити з останнього скандалу з нібито відставкою Богдана, у Зе не хочуть виконувати і кадрові побажання американців в рамках їх боротьби з “впливом Коломойського”.

Як це вплине на характер зустрічі Зеленського з Трампом – побачимо у вересні.

Читайте також: Як компанія з участю Коломойського хоче позбутися від рекордних боргів перед бюджетом і причому тут Зеленський

Джерело

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE