Politerno > Статті > Україна і світ > Як компанія з участю Коломойського хоче позбутися від рекордних боргів перед бюджетом і причому тут Зеленський

Як компанія з участю Коломойського хоче позбутися від рекордних боргів перед бюджетом і причому тут Зеленський

  • 7 Серпня, 2019
  • 2030 Переглядів
  • Comments Off

Олігарх Ігор Коломойський, якого в ЗМІ називають близьким до президента Володимира Зеленського (що, втім, обидва заперечують), намагається вичавити по максимуму з компанії “Укрнафта” .

Нагадаємо: “Укрнафта” є напівдержавним підприємством. 50% і 1 акція належить “Нафтогазу”. Ще 42% контролюють компанії групи “Приват” Ігоря Коломойського. Операційний контроль над “Укрнафтою” “Приват” здійснює з 2003 року. А в 2010 році було підписано акціонерну угоду між державою і міноритаріями “Укрнафти”, завдяки якому “Приват” істотно посилив свої позиції в компанії і навіть отримав можливість призначати свій топ-менеджмент.

Однією з “фішок” “Укрнафти” є величезний борг перед державою – близько 16,4 млрд гривень станом на початок 2019 рокуЗ пенею і штрафами набігає вже більше 30 млрд. Компанія числиться в списку найбільших в країні боржників перед бюджетом – на її частку припадає 16% всього сукупного боргу.

Причому, експерти стверджують, що накопичені борги – результат успішно діючих схем з перекачування грошей з наполовину державної структури в кишені приватних бізнесменів. З 2015 року НАБУ веде розслідування за фактами виведення коштів з “Укрнафти”, хоча особливого прогресу в цій справі поки немає.

Тим часом, після зміни влади в країні, в “Укрнафти” з’явилися перспективи красиво позбутися рекордних боргів.

У березні цього року акціонери компанії прийняли рішення, яке, нібито, має допомогти погасити борги. Схема проста і витончена: “Нафтогаз” повинен викупити в “Укрнафти” 2,06 млрд так званого спірного газу (який “Укрнафта”, нібито, закачала в ГТС ще в 2006 році, але його покупка не була документально оформлена. При цьому ресурс пішов на потреби населення) плюс – заплатити за 2 млрд кубів в рахунок майбутнього видобутку.

Правда, в компанії нарікають, що уряд до цих пір не прийняв рішення щодо придбання НАКом цих обсягів газу. Щоб закрити цю угоду, Кабмін повинен дати добро на виділення “Нафтогазу” 34 млрд гривень.

Ситуація дуже цікава – по суті,” Укрнафта “хоче, щоб держава погасила її борги за свій же рахунок. При цьому міноритарні акціонери “Укрнафти” ніяких додаткових витрат у цьому процесі не несуть“, – зазначив глава адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

Класична схема – за рахунок держави повернути борг державі. Зрозуміло, що до формування нового уряду ніяких рішень по цій справі прийнято не буде. А для нового Кабміну кейс “Укрнафти” стане випробуванням на міцність. Подивимося, що буде в пріоритеті – державні чи олігархічні інтереси“, – додав глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Чи випаруються рекордні борги компанії і що з нею буде далі – у матеріалі.

Читайте також: Прокуратура звинувачує голову “Нафтогазу” Коболєва в подвійному рості боргу “Укрнафти”

Торговці повітрям 

Як повідомили в прес-службі компанії “Укрнафта”, “залишається невирішеним питання простроченого податкового боргу “Укрнафти”. У березні цього року акціонери прийняли рішення, яке повинно привести до повного погашення простроченого податкового боргу за рахунок придбання НАК “Нафтогазом України” 2,06 млрд кубометрів газу, який був закачаний добувачем в підземні сховища в попередні періоди, а також 2 млрд кубометрів газу майбутнього видобутку. Однак рішення уряду з цього питання досі відсутнє“.

У компанії уточнюють, що планували направити ці гроші на погашення податкового боргу. Його повернення, нібито, є пріоритетом номер один на 2019 рік.

Поки немає рішення Кабміну, “Укрнафта продовжує нести витрати на формування забезпечення під можливі штрафи і пені за несплачені рентні платежі і податки минулих періодів. У першому півріччі цього року вони склали 1,8 млрд гривень”, – повідомляють в компанії.

Нервувати “Укрнафті” є від чого. Її борг перед бюджетом побив усі рекорди, склавши, як уже згадувалось, на початок 2019 року 16,4 млрд гривень, а це 16% всього податкового боргу країни. Причому, тільки з середини червня 2018 року до початку 2019 року податковий борг збільшився на 1,6 млрд гривень.

Втім, за словами Ростислава Кравця, потрібно ще розібратися, звідки взялися такі величезні борги і наскільки до їх появи причетні акціонери.

Інші експерти відкрито говорять, що з “Укрнафти” за допомогою різних схем роками викачували гроші.

Одну з таких схем ще кілька років тому описував Сергій Лещенко.

“У 2014 році, двома датами” Укрнафта “уклала дев’ятнадцять договорів з підприємством “Карпатське управління геофізичних робіт” та перерахувала йому 337 ​​мільйонів гривень для підготовки “геолого-тематичної продукції щодо геологорозвідки”. Після чого “Карпатське управління геофізичних робіт” переуклало договір c компанією “Уністрой” для проведення тих самих робіт, яких вимагала “Укрнафта”.

У свою чергу, “Уністрой” в цей же день, замість проведення геологорозвідки, підписав договір з “Карпатським управлінням геофізичних робіт” на поставку йому 40 тисяч тонн нафтопродуктів (!) на суму понад півмільярда гривень. І в залік цього контракту 337 мільйонів гривень, які прийшли на “Карпатське управління геофізичних робіт” від “Укрнафти”, пішли на “Уністрой”. У якості передоплати! (Для довідки: Засновники цього підприємства – Багамські, Белізький і Віргінські офшори.) Через кілька місяців, у зв’язку з непостачанням нафтопродуктів, договір між “Карпатським управлінням геофізичних робіт” та “Уністроем” розривається, а от акти про виконання “Уністроем” геологорозвідки – підписуються. У цьому році була проведена перевірка, в ході якої розкрилася вся схема. Як пише Івано-Франківська прокуратура, “не вбачається фактичного просування робіт/послуг” від “Уністроя” на адресу “Карпатського управління геофізичних робіт”. А сама компанія “Уністрой”, на якій осіли 337 мільйонів гривень, “має ознаки фіктивності”, – написав Лещенко у своєму блозі на “Українській правді”.

Простіше кажучи, “Укрнафта” торгувала віртуальними нафтопродуктами сама з собою, виводячи таким чином з компанії величезні суми.

Були й інші схеми. “31 грудня 2018 року закінчився термін поставки нафтопродуктів на суму 6,6 млрд грн, які напівдержавна компанія “Укрнафта” перерахувала в далекому 2015 року в якості передоплати нікому невідомим двадцяти чотирьом компаніям. Бензин і дизельне паливо на 300 млн доларів (за курсом 2015 року) “під ялинку” бородатий Дід Мороз не приніс”, – зазначив глава компанії “А-95” Сергій Куюн. За його словами, фіктивні поставки оформляли на фірми, пов’язані з власниками групи “Приват” Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим (“Ріаліз Ойл”, “Котлас”).

Ще в 2015 році НАБУ почало розслідування за фактами незаконного виведення коштів з “Укрнафти”. В ході слідства з’ясувалося, що через аванси за нафтопродукти і безоплатну передачу сирої нафти з “Укрнафти” тільки в 2015 році вивели 14,3 млрд гривень (за тодішнім курсом – близько 655 млн доларів). Якщо до цієї суми додати ще й операції по “Ріаліз Ойл”, виходить 1,1 млрд гривень, підрахував Сергій Куюн.

“Виведені на “Котлас”, “Ріаліз Ойл” і Ко кошти майже в два з половиною рази перевищують дивіденди від “Укрнафти” за період з 2006 по 2017 роки. Ця сума також перевищує сумарний обсяг інвестицій, які “Укрнафта”направила на свій розвиток за останні 12 років, тобто з 2007 року”, – зазначає Сергій Куюн.

Читайте також: Коломойський заговорив про призначення Коболєва прем’єр-міністром

Платять тільки боягузи 

Втім, поки особливих успіхів в розслідуванні НАБУ не досягло, хоча свого часу зробила спробу скасувати ряд “підозрілих” договорів “Укрнафти”, а деякі контракти заблокувала.

А останнім часом везіння все частіше виявляється на стороні “Укрнафти”. Так, в червні цього року Конституційний суд за позовом афілійованого з групою “Приват” “Запорізького феросплавного заводу” визнав неконституційними повноваження НАБУ оскаржувати господарські угоди в рамках досудового розслідування. Це рішення в тому числі вплинуло на розслідування щодо “Укрнафти”, – відзначають в enkorr (спеціалізований майданчик по ринку нафтопродуктів).

Плюс на сторону “Укрнафти” став Окружний адміністративний суд Києва. Він дозволив компанії не платити дивіденди державі за 2018 рік. Нагадаємо: нещодавно Кабмін змінив норму відрахувань прибутку для державних підприємств, підвищивши її з 50% до 90%. У випадку з “Укрнафтою”, мова йшла майже про 5,8 млрд гривень, з них до державного бюджету повинно було бути спрямовано близько 2,9 млрд. В “Укрнафті” висунули кілька аргументів. По-перше, на їхню думку, Кабмін прийняв своє рішення з порушенням процедури (підсумкова редакція відрізняється від проекту). По-друге, компанії, нібито, ставляться в нерівні умови, оскільки одні можуть платити 30%, інші – 50%, а третім потрібно відраховувати відразу 90% (остання норма – для підприємств з прибутком понад 50 млн гривень на рік). Примітно, що в цій суперечці “Укрнафту” підтримав і “Нафтогаз”.

Тепер, щоб залагодити свої фінансові проблеми, “Укрнафті” залишається вирішити тільки питання з боргом перед державою (в квітні, на зборах акціонерів, не змогли розподілити дивіденди саме через це невирішене питання).

Для цього пропонують наступну схему – “Нафтогаз” викупить у “Укрнафти” близько 2 млрд кубів газу видобутку 2006 роки плюс ще 2 млрд в рахунок майбутньої здобичі.

2 млрд так званого спірного газу – це частина з 11 млрд, які “Укрнафта” видобула в 2006-2010 роках, і які, нібито, були спрямовані для потреби населення без проведення розрахунків між “Нафтогазом” і “Укрнафтою”. З приводу цього газу йдуть розгляди в Стокгольмському арбітражі.

Зараз “Укрнафта” веде переговори з “Укртрансгазом” за мировою угодою щодо “спірного газу”, після чого “Укртрансгаз” передасть їх “Укрнафті”, а та – продасть за ринковою ціною “Нафтогазу”.

Але для цього НАКу потрібні гроші – близько 34 млрд гривень.

І Кабмін Гройсмана виділяти такі гроші явно не поспішає. Проти і МВФ.

І, схоже, що вирішення питання може бути перенесено до моменту формування нового уряду, який буде повністю підконтрольний партії Зеленського “Слуга народу” (вона сформує більшість у Раді).

І в цьому плані вирішення питання по “Укрнафті” (причому не тільки по боргах, а й по менеджменту в компанії) стане важливим кейсом для Зеленського – наскільки він реально вільний від впливу Коломойського.

Читайте також: САП закрила справу про хабарі Кучмі й Пінчуку від Коломойського за контроль над “Укрнафтою”

Джерело

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE