Politerno > Статті > Україна і світ > Навіщо ГПУ оголосила нову “підозру” Злочевському і чи зіллє Луценко компромат на Порошенка

Навіщо ГПУ оголосила нову “підозру” Злочевському і чи зіллє Луценко компромат на Порошенка

  • 6 Квітня, 2019
  • 1983 Переглядів
  • Comments Off

Микола Злочевський (крайній зліва), Олександр Кваснєвський (четвертий зліва) і Хантер Байден (третій справа)

З подачі українських правоохоронців в Сполучених Штатах Америки набирає масштабні обороти корупційний скандал за участю високопоставлених представників Демократичної партії – опонентів чинного глави держави, республіканця Дональда Трампа.

Слідом за викриттями “київського сліду” на президентських виборах за океаном в 2016 році, публічними нападками глави ГПУ Юрія Луценка в сторону посла США в Україні Марі Йованович, авторитетне видання The Hill випустило нову частину свого розслідування, де б’є по “демократам”.

Стали відомі нові подробиці того, як розвивається ситуація в Україні.

Сама справа крутиться навколо, ймовірно, злочинної спайки екс-міністра екології України Миколи Злочевського з сім’ями колишнього віце-президента Сполучених Штатів Джозефа Байдена і екс-держсекретаря Джона Керрі, а також колишнього президента Польщі Олександра Кваснєвського.

Всі вони, за версією Генпрокуратури України, сиділи на відкатах від Злочевського. І за це не тільки лобіювали інтереси бізнесу екс-міністра часів Януковича на міжнародній арені, а й домоглися припинення його кримінального переслідування в Україні. Причому нібито зробили це шляхом шантажу, інтриг і навіть ціною звільнення з посади екс-генпрокурора Віктора Шокіна.

Сьогодні Злочевський, про наявність офіційних претензій до якого в українських силовиків не було чутно ось уже два роки, знову став офіційним підозрюваним. Відповідний документ ще 28 березня завізував заступник начальника Департаменту міжнародно-правового співробітництва Генпрокуратури Костянтин Кулик.

З урахуванням скандалу навколо кримінальних претензій цього прокурора до представників найближчого оточення Президена Петра Порошенка, резонанс через “підозру” Злочевському (її, до речі, спікери ГПУ публічно не дезавуювали) вийшов кілька змазаним в Україні. Зате саме навколо цього епізоду з нібито відмиванням грошей екс-міністром і перерахуванням коштів на рахунки членів сім’ї видних функціонерів Демократичної партії США розгорнулася справжня буря за океаном.

По кому б’є ця історія в Україні та США, чому в ГПУ різко змінили милість на гнів по відношенню до “хорошого хлопця Колі” (як на “плівках Онищенка” характеризує Злочевського голос людини, схожої на президента Петра Порошенка) і чи дозволить цей крок Юрію Луценку після виборів обзавестися “рятувальним жилетом” американського виробництва, у матеріалі.

Читайте також: Як Порошенко по Злочевському питання вирішував. Текст розмови президента з нардепом Онищенком

У чому ГПУ знову підозрює Злочевського

Перш за все, відновимо хронологію того, як закручується черговий вузол інтриги, дійовими особами якої виступають топові вітчизняні та американські VIP-и.

28 березня видання Forum Daily ще до офіційних рапортів ГПУ повідомило – українські прокурори завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо олігарха Сергія Курченка. Підсумком чого стало оголошення про підозру майже сотні фігурантів. Одним з них виявився колишній міністр екології часів президентства Віктора Януковича – Микола Злочевський.

З контексту випливало: дії високопоставленого екс-чиновника Генпрокуратура кваліфікувала за двома пунктами в канві відмивання грошей (ч.3 ст.209 КК України).

Так, суто “український епізод” стосується нібито його сприяння злочинній організації четвертого глави держави шляхом легалізації $ 36 млн при здійсненні продажу Херсонської нафтоперевалки. Тут варто нагадати, що раніше обставини цієї історії в рамках відразу двох кримінальних проваджень Генпрокуратура вже вивчала.

Але обидві ці справи в подальшому були закриті, коли головне крісло на Різницькій зайняв Юрій Луценко. Як і зняті інші претензії до екс-міністра, про що детально розповідали журналісти ще рік тому.

Проте, починаючи з січня 2019 року стало зрозуміло – хоча епізод з нафтоперевалкою вже вважався неактуальним, саме через нього Злочевського активно почали “пристібати” до так званого ОЗУ Януковича.

На сайті ГПУ була опублікована повістка про виклик Миколи Владиславовича на допит до прокурорів Департаменту міжнародно-правового співробітництва, де якраз працює головний фундатор “справи Курченка” і автор “підозр”представникам оточення Порошенка – Костянтин Кулик.

Тиждень тому він же виставив претензії і Злочевському.

При цьому, скандальний прокурор інкримінує “Злоччі” (як прозвали екс-міністра журналісти) ще один склад злочину. Але вже з “американським слідом”, і ця історія має ще більш цікаву фабулу.

Йдеться про серію операцій по нібито відмиванню грошей компанією Злочевського Burisma в контексті сумнівних перерахувань великих сум членам ради директорів цієї структури. Сотні тисяч доларів щомісяця “капали” на офшорні рахунки фірм, афільованих з пасинком колишнього держсекретаря Джона Керрі – Девоном Арчером, а також Хантером Байденом – сином екс-віце-президента США Джо Байдена. І з яких останній, як запевняє відомий кримінальний журналіст Володимир Бойко, не сплатив податки в американську скарбницю.

Це кардинально новий поворот в ситуації, про яку ніколи раніше не повідомлялося в ЗМІ. Втім, коментувати його українській пресі на офіційних засадах на Різницькій поки не поспішають.

Прокурор Кулик переадресував всі питання в прес-службу відомства.

Але там, як стверджує спікер ГПУ Андрій Лисенко, поки не володіють інформацією щодо “правочинності” підозри Злочевському та інших обставин справи. Відповіді на запити ЗМІ з даного приводу поки не було.

Читайте також: Доктор Зло(чевський). Повернення імперії міністра-втікача

Реакція в США

Зате з 2 квітня стартувала нова серія скандальних матеріалів з викриттями апологетів Демократичної партії США в контексті їх фінансових взаємовідносин зі Злочевським, вже в американських ЗМІ.

Приводом стала публікація на The Hill журналіста Джона Соломона.

У ній він видав на гора цілу серію компромату на сім’ю Байдена – бізнес-партнерів українського екс-міністра. Нібито в 2016 році з подачі колишнього віце-президента США була організована травля генпрокурора Віктора Шокіна.

І в силу прямого шантажу адміністрації Банкової ризиками недоотримання американських кредитів, київського “сучого сина”, як назвав главу ГПУ віце-президент США, і змістили з посади.

Нюанси скандалу про те, як Байден погрожував заморозити надання Україні кредитного траншу в розмірі $ 1 млрд в разі відмови змістити Шокіна, описувало багато вітчизняних ЗМІ.

Сьогодні ж журналіст Соломон розповідає в фарбах нові деталі цієї ситуації.

З посиланням на ГПУ він стверджує: “Burisma” Злочевського посадила на зарплату впливових американців, щоб ті надавали допомогу екс-міністру в його проблемах з українськими силовиками. І здійснила серію переказів великих грошових сум на рахунки Байдена-молодшого і Арчера.

“Банківські записи в США показують, що американська фірма Хантера Байдена, Rosemont Seneca Partners LLC, отримувала регулярні перекази на один зі своїх рахунків – зазвичай близько $ 166 тис. на місяць – від Burisma з весни 2014 по осінь 2015 року … За 14 місяців Хантеру Байдену заплатили $ 3,1 млн”, – говориться в матеріалі The Hill.

Його автор окремо підкреслює: на сьогоднішній день історія цих переказів вивчається в рамках справи, яку розглядає федеральний суд в Манхеттені. А найбільш вірогідним джерелом походження інформації про це вважається українська Генпрокуратура.

По-перше, на це вказують деталі “підозри” Злочевському, оприлюднені Forum Daily. Згідно з ними, члени ради директорів газодобувної компанії отримували “чайові”, які осідали на рахунках офшорів Wirelogic Technology AS, Digitex OrganisationLLP, а також вищезгаданої Rosemont Seneca.

По-друге, аналогічні відомості наявні в англомовній довідці з “справи Курченка”. Текст цього документа оприлюднив журналіст Володимир Бойко. Він запевняє – раніше відповідні папери були направлені в Міністерство юстиції США, а також вручені особисто генпрокурором Луценком колишньому меру Нью-Йорка Рудольфу Джуліані. На сьогоднішній день Джуліані виступає одним із чільних представників команди Дональда Трампа і курирує його юридичний захист.

З цього документа випливає: сумарно з рахунків Burisma Злочевського в латвійському “Приватбанку” було направлено $ 14,6 млн і 366 тис євро офшорці Wirelogic Tehnology AS, а ще майже $ 2 млн “капнуло” Digitex Organization LLP.

Надалі ці гроші, як вважають в ГПУ, переводилися з призначенням платежів за “оплату консультаційних послуг”, або заводилися на особисті рахунки чотирьох фізичних осіб – членів ради директорів газодобувної компанії екс-міністра. Зокрема, 1,15 млн євро надійшли екс-президенту Польщі Олександру Кваснєвському, а близько 303 тис євро – голові ради директорів Burisma Алану Аптеру.

Що ж стосується Девона Арчера і Хантера Байдена, то в їх відношенні ГПУ робить уточнення: мовляв, відомості про відповідні перекази недоступні для українських правоохоронців. Втім, не можна виключати того, що за неофіційними каналами ці дані все ж були передані союзникам Трампа. Адже саме навколо цих мільйонів республіканці сьогодні якраз і розкручують скандал проти демократів.

Читайте також: Хто спонсорував поїздку українських посадовців на форум до Злочeвського в Монако – “Схеми” (Відео)

Мовчання екс-міністра і опального “важняка”, одкровення Шокіна

З урахуванням неясного результату цієї битви не дивно, що українська Генпрокуратура і сам Злочевський воліють тримати паузу.

Так, відомий ряду ЗМІ номер телефону екс-міністр перестав використовувати в кінці грудня минулого року. А його адвокат Ярослав Белявський, отримавши питання щодо ситуації із взаємовідносинами ГПУ і Миколи Владиславовича, послався на неможливість коментарів, принаймні поки.

“За умовами договору про співпрацю із Злочевським, спілкування зі ЗМІ можливе лише за згодою його прес-служби. В даний час прийнято рішення утриматися від будь-яких заяв щодо даної ситуації”, – відзначає юрист.

Більш балакучим в розмові виявився колишній генпрокурор Віктор Шокін, чиєї відставки в контексті неприємностей Злочевського, як вважається, і домагався Джозеф Байден в 2015-2016 роках.

“Все, що написало видання “The Hill” про мене – це правда (за винятком того, що з Соломоном я розмовляв не відразу після звільнення, а значно пізніше). Дійсно, в період моєї роботи в ГПУ велося розслідування кримінальної справи про фінансові перекази членам ради директорів компанії Burisma. У слідчих були реальні підстави вважати, що в його склад ряд осіб потрапили, скажімо так, не випадково, – каже Шокін. – Послухайте, ну той же Хантер Байден взагалі далекий від теми енергетики, але раптово став одним з керівників газодобувної компанії Burisma. Ми розуміли, чому так сталося – Злочевський хотів заручитися підтримкою зі США, щоб ми не могли залучити його до відповідальності за протиправну діяльність. По даній справі був запланований ряд слідчих заходів, включаючи допити Арчера, Байдена-молодшого і т. д. Але останньою краплею, яка переповнила чашу їх терпіння, стали обшуки в лютому 2016 року і подальші арешти на активи Burisma. Після цього Байден-старший по-бандитському наїхав на нашого президента … Нам почали вставляти палиці в колеса розслідування, і я навіть говорив послу США в Україні Джеффрі Пайетту, що на такому беззаконні закон будувати не буду. Вважав, що мене почули … Ну а далі різного роду “активістами” і “єврооптимістами” почали активно створювати думку, ніби я нічого не робив на посаді генпрокурора, і вимагати моєї відставки”.

При цьому екс-генпрокурор стверджує – його наступник на посту Юрій Луценко, який і передав в 2019 році нібито “свіжі” напрацювання слідства щодо “партнерів” Злочевського американцям насправді юлить.

“Він перебріхує факти, це все блеф і спроба підлаштуватися під політичну кон’юнктуру в США. Ніхто ту справу, яку ми вели по Burisma в частині виплат членам ради директорів, не поновлював. Навпаки, як раз закриття всіх кримінальних справ проти Злочевського виступало однією з умов призначення Луценка на посаду. І ледь заїхавши на Різницьку, він почав віддавати такі команди”, – резюмує Шокін.

Це в ряді деталей розходиться з тією версією обставин припинення кримінального переслідування Злочевського, яку раніше описував опальний екс-слідчий-важняк ГПУ Дмитро Сус. Влітку 2017 року він підтверджував, що основну кримінальну справу стосовно екс-міністра навпаки, спочатку “педалював” якраз Луценко. Причому робив це у своєму кабінеті, спілкуючись з Сусом. Але незабаром після накладення арешту на активи газодобувної компанії Burisma різко “включив задню”, отримавши дзвінок від впливової особи.

Тоді Сус розповідав, що “справу Злочевського” в частині податкових порушень ще в кінці 2014 року у нього витребував займаючий на той момент посаду генпрокурора Віталій Ярема. Відразу після призначення Шокіна провадження повернули в їх Департамент, але добряче “змарніле”. Втім, це не завадило оперативникам знайти точки входу до розмотування клубка корупції навколо Burisma.

“Пік був в 2016 році, коли вже Луценко зажадав схему порушень по Злочевському і виходив з неї до преси. Там йшлося про недоїмку по податках в 1 млрд грн. Коли мене вже зіпхали, вони заплатили офіційно близько 200 млн грн”, – розповідав Сус.

Сьогодні він відмовляється спілкуватися зі ЗМІ щодо обставин справи Burisma. А його керівник – екс-начальник Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Володимир Гуцуляк заперечує факт відкликання слідчих у провадженні після вимог американців, як і ймовірність особистого спілкування Суса з Луценком.

“Наскільки я пам’ятаю, ми накладали арешт на активи Burisma, а в “ухвалі” суду чомусь прописали і заборону на використання всього майна. Виник ризик дуже серйозних наслідків – заблокувати роботу такого гіганта, який платить величезні суми в бюджет з урахуванням невтручання держави в діяльність бізнесу, було неправильно. Тому ми внесли уточнення в клопотання – арешт залишити, а всі інші обмеження зняти, – каже Гуцуляк. – Команди прикрити справу зверху не було. А те, що розповідав Сус слід сприймати як ексцентричні і популістські заяви з огляду на його притягнення до кримінальної відповідальності. Він намагався звернути на себе увагу і помститися, в тому числі і органам прокуратури за те, що його не захистили. З Луценком, в період його роботи в ГПУ, Сус не спілкувався”.

Поряд з цим Гуцуляк, який з кінця минулого року став начальником підрозділу Генпрокуратури, який займається наглядом за діяльністю ДБР стверджує – у веденні раніше очолюваного ним Департаменту ГПУ (журналісти охрестили його іменною назвою найближчих соратників президента – “Кононенка-Грановського”) розслідувався епізод по Херсонській нафтоперевалці і несплаті податків Burisma.

“Але ці провадження точно не стосувалися Байдена, обидва вони були закриті”, – вказує прокурор.

Якими “фінтами” Генпрокуратура, в такому випадку, знову “підняла” матеріали раніше припиненого провадження, на Різницькій не уточнюють. У кулуарах наглядового відомства резонно вважають, що цей компромат діючий керівник відомства вирішив “злити” американцям в надії на порятунок власної кар’єри. Солідарні з цим і в суддівському корпусі.

“Для Луценка грядуть дуже великі проблеми через його специфічну діяльність на чолі Генпрокуратури і в Україні, і з американцями. Йому анулювали візу і він шукає шляхи, як догодити Трампу. Вирішив зливати НАБУ, посла, антикорупціонерів і тепер уже Злочевського. Не здивуюся, якщо в кінцевому рахунку дійде і до передачі в США компромату проти Порошенка”, – говорить на правах анонімності один зі співрозмовників в системі господарських судів.

Джерело

Читайте також: Послання від Кучми або хто стоїть за Ігорем Смешком

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE