Politerno > Статті > Україна і світ > Як Порошенко по Злочевському питання вирішував. Текст розмови президента з нардепом Онищенком

Як Порошенко по Злочевському питання вирішував. Текст розмови президента з нардепом Онищенком

  • 18 Квітня, 2018
  • 3102 Переглядів
  • 0

У найближчому майбутньому біглий нардеп і олігарх Олександр Онищенко має намір презентувати в Європі і в Україні свою нову книгу про корупцію чинного президента Петра Порошенка. Книга називає “Петро П’ятий. Правдива історія про українського диктатора”. Онищенко вже анонсував, що книга унікальна тим, що містить серію досі невідомих історій про корупцію в оточенні Порошенка.

Сьогодні на правах ексклюзиву “Страна” публікує одну з глав цієї книги, яка містить текстограмму розшифровки однієї з “плівок Онищенка” з голосом президента.

Ця “плівка”, на думку Онищенко, пояснює відому, але не розгадану історію, як і чому були закриті справи проти біглого екс-міністра екології Миколи Злочевського.

Нижче – текст розділу книги.

“Коля – хороший хлопець”. Перша плівка з голосом президента

Крім Ахметова, який «підібрав» бізнес Рудьковського і Шуфрича (про це розповім теж), довгий час в газодобувному бізнесі сильним гравцем значився колишній міністр екології Микола Злочевський. Він досяг успіху на посаді міністра в уряді регіоналів. Оточив свій бізнес правильною політичної опікою, отримав ліцензії на ряд цікавих йому родовищ, набрав команду геологів і організував собі дозвіл на видобуток газу в найперспективніших родовищах. Злочевський ніколи не був чиновником-бізнесменом, він був бізнесменом у владі – дипломатичним і поступливим, який вміє з усіма знайти спільну мову, а головне – грати в політику в першу чергу тому, що політика в Україні допомагає розвивати і прикривати бізнес – без зайвих амбіцій.

У 2010 році він був призначений міністром охорони навколишнього середовища, в 2012-му – заступником секретаря Ради нацбезпеки і оборони України, на цій посаді був аж до 26 лютого 2014 року, коли його звільнив своїм указом в.о. президента Олександр Турчинов.

Незабаром Злочевський виїхав з країни, і нова влада завела проти нього серію кримінальних справ.

Не будь дурнем, він пішов домовлятися і з цими, і у нього вийшло. Причому без особливих складнощів, але трохи дорожче звичайного. Порошенку вигідно тримати в обоймі таких людей, як Злочевський – одного з найбільших видобувачів газу в Україні. Сьогодні він качає близько 1 млрд кубометрів на рік, і таких підприємців, нехай і емігрантів, президенту корисно мати в партнерах – знову ж таки з оглядкою на майбутні вибори. Спонсорів багато не буває.

Секрет угоди з новою владою дуже простий. Порошенко з порога виставив Злочевському рахунок – плату за спокійне життя: його бізнес тримають в помірному спокої, кримінальними справами не торпедують, а згодом і зовсім закривають. А натомість… Перш ніж виставити умови, Порошенко організував справу так, щоб Злочевський зі старту був більш поступливим, і по накатаній схемі почав “рейдерувати” його бізнес. Діючи майже за тією ж схемою, що і з бізнесом Ахметова, влада обклала підприємства екс-міністра кримінальними справами, судами і проблемами, проте далеко по бєспрєдєлу зайти не змогла.

Свого часу Злочевський поступив дуже мудро і взяв до наглядової ради нафтогазової компанії Burisma (він там співвласник) сина колишнього віце-президента США Джозефа Байдена (до слова, тоді ще куратора “українського напрямку” в керівництві США), а також колишнього президента Польщі Олександра Кваснєвського. За протокольну участь в конференціях і титульний статус вони отримують досить непоганий гонорар – більше мільйона доларів на рік і фактично страхують бізнес Злочевського від всякого роду репутаційних ризиків і рейдерських зазіхань. Схема робоча, хоча дивна. Згадайте, з яким шумом і скандалом у ЗМІ обговорювали публічні фото, зроблені в Монако на міжнародному форумі “Енергетична безпека майбутнього”, де Злочевський засвітився з політиками міжнародного рівня через два роки після еміграції. Партнером престижного заходу поряд з Фондом князя Монако Альберта II стала компанія Burisma. На скандальних фото, зроблених іноземними ЗМІ, Злочевський позував разом з Байденом, Кваснєвським, а також екс-міністром закордонних справ Німеччини Йошкою Фішером. Причому, як відомо, Байден-молодший був призначений вже після того, як Злочевський покинув Україну і йому були висунуті претензії з боку правоохоронних органів.

Зазначу, що наприкінці 2015 року популярне видання The New York Times писало про співпрацю сина Байдена з Злочевським, підкреслюючи, що це може підірвати довіру до закликів Байдена-старшого викорінити корупцію в Україні. Очевидно, під час чергового візиту Байдена про біглого Злочевського замовили слово. Все це трохи посилило переговорну позицію Злочевського, і сторони почали домовлятися.

Я став посередником і полетів в Дубаї до Злочевського на переговори, але перш ніж я опишу їх суть, зазначу – вони про все домовилися, і фінальне рукостискання Ігор Кононенко, права рука президента, і біглий Злочевський закріпили у Відні. Трохи пізніше фотографія з цієї зустрічі потрапила в ЗМІ, викликала фурор, ось тільки так ніхто і не дізнався, що залишилося за кадром цієї зустрічі.

Незабаром проти Злочевського закрили всі кримінальні справи, що стало повною несподіванкою для українського суспільства. Ядро цих домовленостей криється в одному з аудіозаписів, які мені вдалося зробити в кабінеті президента. Текст з однією з цих плівок я вперше публікую в цій книзі. Розмова з Петром Олексійовичем фактично підтверджує наявність “договорняків” зі Злочевським – яскравим представником попередньої влади, з якою президент так активно і відчайдушно бореться в публічній площині. Багато що з неможливого стає прийнятним для Петра Порошенка, коли мова йде про великі гроші, і ось як раз з цього діалогу це стає ясно.

Коротко – по суті. На зустрічі в кабінеті на Банковій я доповідаю президенту про свою поїздку до Злочевського. Передаю йому, що той переживає через свої кримінальні справи. Злочевський нарікає, що в рамках попередніх домовленостей він поставляє на скляний завод Кононенка безкоштовно газ і що партнер президента вже заборгував йому 10 мільйонів доларів, проте питання Злочевського так і не вирішено. З розмови також стає ясно, що президент в курсі справ, він передає привіт втікачеві бізнесменові, називає його “хорошим хлопцем” і обіцяє у всьому йому допомагати. Я доповідаю варіанти додаткового “договорняка”. Злочевський (його група компаній Burisma) купив у найбагатшого польського бізнесмена Яна Кульчика газовидобувну компанію “КУБ-Газ”, якій належить п’ять ліцензій на видобуток і одна ліцензія на розвідку на сході України. Злочевський готовий увійти в бізнес як інвестор і поділитися з Порошенком часткою.

Тут маленьке уточнення для розуміння ситуації: коли голландська Shell збиралася видобувати в Україні сланцевий газ, була створена українська компанія, в якій 10% мав Саша Янукович, син нині біглого екс-президента. Коли ж Януковичі втекли з країни, ця 10%-на частка перейшла компаніям Кононенка. Цікаво, що для цих компаній передбачена практично нульова рента – на рівні 2%, так були підготовлені договори для голландських інвесторів. Тепер же замість них пропонують завести інші компанії, зареєстровані в Нідерландах, пов’язані з Кононенком і Злочевським. Тобто планують добувати газ і мінімізувати податки. Про це ми говоримо з президентом. Йому все подобається.

Отже, стенограма зустрічі.

Січень, 2016 рік.

Адміністрація Президента. Кабінет Петра Порошенка.

Петро Порошенко (ПП): Привіт, радий бачити.

Олександр Онищенко (АО): Добрий вечір.

ПП: Ти засмаглий, відпочивав десь?

АО: Так, був в Дубаї, час відпусток, і я тренуюся. В цьому році Олімпіада, і я готуюся.

ПП: Ти що, сам будеш виступати?

АО: Ну звичайно, я ж вам вже розповідав. Я вже виступав на Олімпіаді і в Китаї, і в Лондоні.

ПП: Як там Юля (Юлія Тимошенко. – прим. авт.)?

АО: Я не знаю, я її не бачив, десь відпочиває після Нового року, думаю, що не в Києві. Щось потрібно дізнатися у неї?

ПП: Та ні, вона продовжує мутити проти мене. Мені тут інформацію приносять.

АО: Я не думаю, що вона це робить. Вона приїде, давайте я організую вам зустріч.

ПП: Як вона повернеться, дай мені знати.

АО: Вона відразу після свят приїде, я відразу передам через Юру (перший помічник президента Юрій Онищенко, – прим. авт.). Я ще ось з якого питання хотів переговорити. У Дубаї зустрів Злочевського, він уже рік з Ігорем (мова йде про партнера Петра Порошенка Ігоря Кононенко. – прим. авт.) вирішує питання. Не знаю, доходить до вас чи ні все про їх домовленості. Злочевський попросив мене з вами поговорити і зробити деякі пропозиції. Коли він зустрічається з Ігорем, то того цікавлять тільки поставки газу на його підприємства. А Коля хоче вирішити питання глобально.

ПП: Ну давай, розповідай, що він там пропонує (далі чути шум, пересування, шурхіт паперів, – прим. авт.)

АО: Перше, ви знаєте, що Кульчик помер (мова йде про польського бізнесмена, власника Kulczyk Holding Яна Кульчика, – прим. авт.) і Коля викупив у нього компанію?

ПП: Ну.

АО: Компанія дуже перспективна, тобто видобуває близько 20 мільйонів кубів (ПП встав і почав ходити по кабінету, – прим. авт.). Друге, Коля викупив компанію по гідророзривам. Компанія цікава, тому що питання гідророзриву при видобутку газу дуже актуальне. Він готовий укладати всі контракти з “Нафтогазом”, з іншими держкомпаніями і готовий віддати 50% компанії і ділити прибуток 50/50. Ви в курсі, що у нас є компанії, у яких укладено договори про спільну діяльність з “Шеллом” і “ЕксонМобіл”, ці компанії виходять як інвестори, але цінність цих компаній – що під них зроблений спеціальний законопроект, який звільняє ці компанії від рентних платежів, як інвесторів. Тобто рентні платежі, але вони дуже маленькі – до 2%. Коля готовий зайти інвестором в цю компанію, поставити свою західну компанію, яка увійде інвестором в спільну діяльність. Можна всі газові активи оформляти на цю компанію, тим самим буде і економія рентних платежів, і всю економіку будемо ділити 50/50. Ви в курсі, що Коля вже поставив на ваші компанії більше 10 мільйонів доларів?

ПП: Так, я в курсі.

АО: Коля готовий згорнути цей борг, включити його теж в розрахунок. Цю пропозицію він просить передати для вас.

ПП: Так, Коля хороший хлопець. Я подумаю, що можна зробити. Просто по ньому останнім часом збудилися американці.

АО: По ідеї, вони не повинні були проти нього нічого робити, тому що син Байдена у нього в борді компанії. І Кваснєвський теж. Тому на Західну сторону, коли я говорив з Колею, звідти не повинно бути ніяких намірів.

ПП: Добре, я подумаю, що можна зробити. Колі передавай привіт.

АО: А коли можна дізнатися чи отримати якесь рішення?

ПП: Давай через тиждень, нехай Юля приїде, ми зустрінемося, і потім я тобі скажу.

АО: Добре, я тоді полечу, а через тиждень повернуся. Як Юля повернеться, я через Юру повідомлю. Тоді я буду на зв’язку.

ПП: Все, давай, на зв’язку.

Це стенограма одного із записів з голосом президента, яку мені вдалося записати в його кабінеті, коли розумів, що відносин між нами немає і бути не може. Аудіофайл, який підтверджує справжність цих слів, незабаром буде опублікований в ЗМІ. Аудіофайл пройшов експертизу, і справжність його підтверджена. Як по цій плівці, так і по інших. Документи я готовий надати всім зацікавленим слідчим органам, частина з них вже взята в роботу, найцікавіші діалоги. Більш ніж упевнений, всі ці розмови спричинять за собою серйозні наслідки для кар’єри багатьох високопоставлених українських політиків.

Отже, ще раз. Факти.

Злочевський платить Порошенкові відкупні, поставляючи безкоштовний газ на скляний завод його головного партнера. Уже розщедрився на 10 мільйонів доларів, і президент в курсі.

Злочевський обіцяє частку в бізнесі, і президенту це подобається.

І головне, основне, важливе – президент в “договірняку” з представником колишньої влади, з заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони України до 26.02.2014 року, проти якого порушено кримінальні справи. Незабаром кримінальні справи закривають, а Коля, за словами президента, – “хороший хлопець”.

Читайте також: Порошенко – корумпований бізнесмен, навколо якого багато небезпечних людей, – Співзасновник OCCRP

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE