Politerno > Статті > Україна і світ > Тюрма за коментар або як в Україні готується масштабна “справа політологів”

Тюрма за коментар або як в Україні готується масштабна “справа політологів”

  • 21 Серпня, 2017
  • 1685 Переглядів
  • 0

На осінь плануються показові процеси щодо політекспертів, які опонують чинній владі. Їх хочуть звинуватити в державній зраді.

Після серії погроз, нападів і кримінальних переслідувань на адресу окремих журналістів і цілих видань, які критикують діючу владу, остання вирішила зайнятися українськими політологами.

Нібито співробітники Служби безпеки вже не перший місяць намагаються здійснити провокацію з кримінальними перспективами для представників цеху політичних коментаторів, які критично оцінюють те, що відбувається в країні. Останніх нібито мають намір викрити в роботі на Кремль, а потім інкримінувати державну зраду.

У мережі розгорнуте полювання на відьом вже охрестили “справою політологів”, за аналогією із відомою сталінською “справою лікарів-шкідників”.

“Страна” розбиралася, хто з політекспертів опинився під ковпаком і як СБУ намагається їх зловити “на гачок”.

СБУ відпрацьовує блогерів і ЛГД (лідерів громадської думки) по всій країні

В середовищі політконсультантів виданню розповіли, що чутки про підготовку провокацій ходять вже давно.

“Спочатку це було на рівні посміятися, свого роду жартування над колегами. Але незабаром почали надходити підтверджують цю інформацію сигнали від джерел в силових структурах. А на ряді сайтів стали виходити пасквілі, де опонуючих владі експертів стали називати” чорними політтехнологами”,”рукою Кремля” і тому подібними речами”, – говорить один з політологів, що попросив про анонімність.

Співрозмовники в правоохоронних органах підтверджують, що “розробка” не тільки політологів, а й цілого переліку так званих ЛГД дійсно здійснюється. Офіційно ця лінія діяльності, яку ведуть “чекісти”, в звітах проходить як “профілактика” і випередження.

“Там не тільки політологи, просто вони ходять по ефірах і їх знають в обличчя. Викликають для бесід і журналістів, і блогерів, які мають мізерну аудиторію. Підводять це все під кліше боротьби з сепаратистами, лякають статтями КК про держзраду. Справа Муравицького, про який ви писали, з цієї опери”, – зазначив один з високих чинів у силових структурах.

Подейкують, що для “відпрацювання” найбільш норовливих критиків влади, спецслужби залучають представників радикальних націоналістичних організацій.

Ветеран АТО, а нині – власник одного з каналів на YouTube Олександр Мединський розповів “Страні”, що таким чином представники влади намагалися, наприклад, припинити його діяльність.

“Я не професійний блогер, воював за Україну і вважаю себе патріотом. Але я критикую владу, і за інформацію про моє місцезнаходження представникам однієї з націонал-радикальних організацій оголосили винагороду в розмірі 100 тисяч гривень. Невідомі люди викрадали мого помічника і вивозили в ліс, імітували його розстріл”, – говорить Мединський.

Сьогодні він ховається, і стверджує – нападки на ЛГД, що дозволяють собі критику влади, ведуться не тільки в столиці.

Як приклад Мединський наводить історію свого товариша-підприємця, що проживає в одному з обласних центрів України. Чоловік дозволив собі ряд негативних оцінок чинного режиму в соціальних мережах і був тут же узятий “на олівець”.

“У нього було кілька викликів в СБУ, і там йому по-дружньому сказали, що на критику в бік влади” нерівно дивляться “. Після третьої такої зустрічі з наполегливими умовляннями, він пішов з соцмереж”, – говорить блогер.

Такі “полюбовні” історії з периферії в більшості своїй вважають за краще не виносити на суд громадськості ні силовики, ні самі фігуранти справ.

Відносно ж незговірливих, Служба безпеки приймає більш жорсткі заходи.

Висловлювання експертів і навіть, нерідко, звичайних людей в соцмережах трактують як загрозу суверенітету України і держзраду. Це особливо тяжка стаття 111 КК, за якою в якості запобіжного заходу не передбачено грошову заставу, а тільки взяття під варту. І опинившись перед вибором – провести як мінімум два місяці в СІЗО або “остудити запал”, багато блогерів знижують градус критики.

Хто стоїть за провокацією проти політологів

З політичними експертами, які в останні роки стали регулярними гостями телеефірів і заполонили собою інформаційний простір, ситуація вийшла дещо інша. Переваривши всередині цеху виниклі загрози, політологи зважилися винести сміття з хати і донести відомості про підготовку провокацій на їхню адресу. Деталями відповідної бесіди з цього приводу поділився на своїй сторінці в Facebook представник уповноваженого з прав людини Михайло Чаплига.

Згідно з озвученою ним версії, полювання на політологів ініціювали в керівництві “Народного фронту”. Тут порахували, що причиною фактичного обнулення рейтингу цієї політсили до рівня статистичної похибки стала критика, яку озвучували на адресу “фронтовиків” та їх представників у владі окремі політичні експерти. Мовляв, в помсту за це і був придуманий якийсь концепт кримінального провадження стосовно експертів, яких вирішено було звинуватити в роботі в інтересах Росії. І зловити за руку при отриманні грошей за дану діяльність. Що, в свою чергу, дозволило б не тільки “зачистити” інформпростір від незручних владі коментаторів, а й додати політичних балів самому “Народному фронту”.

“Згадайте, не підходили до вас останнім часом дивні персонажі типу “Катерина” (відомий спецагент НАБУ під прикриттям) з пропозиціями написати блог за гроші? А провокаційних пропозицій в личку з метою фіксації ваших відповідей?”, – зазначив Чаплига.

У коментарі Страні” він заявив, що бачить єдиним способом протистояння можливої ​​фальсифікації “справи політологів” публічність. Конкретних імен політичних експертів, які опинилися в “зоні ризику” Чаплига не назвав, уточнивши лише: “Під прицілом всі, хто не в пулі провладних ботів”.

Один з експертів на правах анонімності сказав, що як “наживку” політологів нібито провокують за гроші озвучити коментар на користь примирення з Росією і відродження з нею економічних зв’язків, а також публічно підтримати діяльність лідера “Українського вибору” Віктора Медведчука.

Кого СБУ хоче піймати на гачок? Три потенційні жертви

Журналісти “Страни” опитали цілий ряд політичних експертів, які регулярно виступають в ефірах телеканалів і не відносяться до так званим “порохоботів”. Один з них, Микола Спірідонов висловив переконання, що одиничним фігурантом справа не обмежиться.

“Реалізовувати її, за наявними даними, буде СБУ. Є вузьке коло людей, які знаходяться в групі ризику – близько двадцяти осіб. Серед них проводиться свого роду лотерея, де нещасливий квиток витягнуть двоє-троє. Вони і будуть мати реальні проблеми”, – підкреслив він.

Відразу кілька співрозмовників розповіли про те, що в підвищеній зоні ризику знаходиться політолог Руслан Бортник, відомий своїми жорсткими коментарями на адресу влади. Як кажуть колеги, провокація силовиків на його адресу виявилася невдалою, проте справу продовжують “шити” і можливі класичні підстави з підкиданням грошей і іншими провокаціями.

Сам Бортник відмовився коментувати “Страні” подробиці “справи політологів” та свою можливу причетність до нього.

У кулуарних розмовах озвучуються імена і ще двох потенційних жертв провокації. По-перше, мова йде про екс-податківця Олександра Семченко, який нині став політологом, різко опонуючи владі.

Широку популярність він отримав після недавнього скандалу в ефірі телеканалу NewsONE з Миколою Вереснем. Семченко розповів, що не здивований можливим спробам провокацій. Але ніяких грошей ні від кого за озвучування своїх думок він не отримував. По-друге, говорять про те, що до “справи політологів” можуть спробувати пристебнути і опозиційного журналіста Дмитра Джангірова.

Джангіров в розмові заявив, що за останній час йому двічі пропонували “підняти грошей”, але він відмовився. У першому випадку підхід здійснювався якоїсь блондинкою, яка представилася співробітницею українського піар-агентства, в другому – представником одного з російських сайтів, який багато пише про Україну (Джангіров не вказав його назву, і лише уточнив, що мова не йде про ресурс Україна.ру) .

“Напроти мене і так стоїть галочка, мене навіть на кордоні перевіряють по всій процедурі і супердбайливо. Я грошей за пости не беру”, – підкреслив журналіст.

Політичних експертів підводять “під статтю” питаннями статусу Криму і ставлення до АТО

Політконсультанти також говорять, що останнім часом почастішали випадки “підходів” до них малознайомих осіб, а також людей, що представляються журналістами. Ці “човники” озвучують різного роду пропозиції про співпрацю, які здалися опитаним політологам дивними.

“На мене виходили через одну із соцмереж, пропонували якусь “роботу” і просили про зустріч. За моїми даними, це могло бути елементом провокації. Гроші при цьому намагатимуться вручити в обмін на обіцянку і готовність озвучувати в ефірах і своїх оцінках меседжі сумнівного характеру, які потім можна буде вписати у справу про держзраду”, – стверджує Спірідонов.

“До мене було два підходи: спочатку пропонували 2 тисячі гривень за надзвичайно комплементарний пост про Медведчука. Вдруге давали $ 300. Я про всяк випадок з’ясував в “Українському виборі”- що це за історія. І там мені сказали, що до неї ніякого відношення не мають. Моя колега також розповідала, що їй за $ 1 тис помічник одного з нардепів від правлячої коаліції (на громадських засадах) пропонував пропагувати тему відмови України від Криму. Було потрібно дати коментар на телебаченні і зробити три публікації в особистому блозі”, – говорить ще один політичний експерт на правах анонімності.

Цікаво, що після серії невдалих “підходів” до політологів, ініціатори фабрикації кримінальної справи нібито навіть розширили перелік тем, на обговоренні яких пропонують заробити. Головне завдання при цьому залишається незмінним – на базі цієї роботи підвести експерта під статтю про держзраду, звинувативши у співпраці зі спецслужбами РФ.

Атмосфера страху

За словами Дмитра Джангірова, перша фаза організації “справи політологів” не увінчалася успіхом. Разом з цим він і його колеги впевнені, що після цього провокації не припиняться.

Комусь із потенційних жертв можуть просто підкинути якісь докази або гроші. Причому, саме по собі поширення цих чуток створює серед опозиційних політологів і коментаторів атмосферу страху. Що, можливо, і є однією з головних цілей влади.

“Я знаю, що колеги вживають заходів обережності. Вводиться свого роду самоцензура, окремі оцінки даються не в різкій формі, а обтічно. Ніхто не хоче стати жертвою провокації або підстави СБУ”, – говорить один з відомих українських політекспертів.

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE