Politerno > Статті > Україна і світ > Удар по Єрмаку, захист для Ситника. Хто і навіщо хотів дати главі НАБУ рекордного хабара

Удар по Єрмаку, захист для Ситника. Хто і навіщо хотів дати главі НАБУ рекордного хабара

  • 15 Червня, 2020
  • 1745 Переглядів
  • 0

В Україні – скандал навколо грандіозного хабара у 6 мільйонів доларів, який хотіли нібито вручити керівникам НАБУ і САП за закриття справи проти Миколи Злочевського – газового олігарха і міністра екології часів Януковича. 

Злочевський – одна з ключових фігур в справі колишнього віце-президента США Джо Байдена, навколо якого в Штатах розгорається корупційний скандал.

Син Байдена працював у фірмі Злочевського “Бурісма”, де отримував астрономічну зарплату. І це в той час, коли його батько курирував Україну від США.

Правда, нинішній скандал з екс-віце-президентом формально не пов’язаний. Але все одно справа стала гучною і резонансною. А сам розмір хабара вже називають рекордним в українській історії. Але по ньому досить багато питань.

Що відомо про хабар

Про те, що глав НАБУ і САП хотіли підкупити, стало відомо ще вчора. Антикорупційне бюро заявило, що якийсь біглий екс-чиновник через свого посередника в Києві намагався передати Ситнику і Холодницькому 6 мільйонів доларів.

Посередником став високопоставлений чиновник столичної податкової. НАБУ опублікувало фото цих грошей.

В той же день, екс-нардеп Сергій Лещенко повідомив, що таємничий хабародавець – це екс-міністр екології Микола Злочевський. А його спільник – співробітник “Бурісми” Андрій Кіча.

А депутат Гео Лерос опублікував кілька фото з затримання.

Згодом, на прес-конференції Артем Ситник підтвердив цю інформацію. Він заявив, що затримано трьох осіб. Перший – заступник начальника київської податкової. Прізвище глава НАБУ не назвав, але мова йде про Миколу Ілляшенка – вельми впливову людину в системі податкових органів.

Другий затриманий – довірена особа Злочевського і, можливо, працівник його компанії “Бурісма” Кіча.

А також ще одна затримана – Олена Мазурова.

Спочатку Антикорупціонерам пропонували мільйон доларів за те, щоб справу було передано в інші органи. Отримавши відмову, запропонували вже п’ять мільйонів – за закриття провадження до 14 червня, до дня народження Злочевського. Ці гроші і були вилучені – а до них ще мільйон в багажнику першого заступника голови податкової.

Тобто усього шість мільйонів доларів. “Це рекордна сума (хабара – ред.) в історії України”, – заявив Ситник.

При передачі грошей хабародавцям вручили підроблену постанову про закриття кримінальної справи за підписом Холодницького. Причому глава НАБУ заявив, що у злочинців були спільники в генпрокуратурі, які перевіряли, чи внесено закриття справи в реєстр (це видно в онлайн-режимі завдяки спеціальним ідентифікаторам).

Холодницький додав, що моніторинг ЄРДР у цій справі проводив співробітник Офісу генпрокурора. І тепер антикорупціонери чекають, що Ірина Венедіктова проведе службове розслідування з цього приводу.

При цьому, за словами спецпрокурора, до реєстру були навмисно внесені фейковий відомості “в рамках імітаційних заходів”.

Яку справу хотіли закрити?

Як повідомив Ситник, мова йде про справу “Реал Банку”, яким володів олігарх Сергій Курченко. Нібито Злочевський допомагав виділити цьому банку стабілізаційний кредит, який потім був розкрадений. Тобто, мова йде про справи часів Віктора Януковича.

Глава НАБУ також заявив, що ця справа ніяк не пов’язане з Хантером Байденом, сином колишнього віце-президента США Джо Байдена, який працювали в “Бурісмі”.

“Реал Банк” був одним з перших збанкрутілих фінустанов після втечі з України Віктора Януковича. Найбільшим клієнтом банку була група компаній ВЕТЕК, що належала Курченку.

Слід власника “Бурісми” може бути у тому, що його підприємство Херсонська нафтоперевалка фігурувала як застава при кредитуванні “Реал-банку” грошима держави.

Мабуть, це і розслідує НАБУ.

Фабула справи про хабар

Джерела в НАБУ розповіли фабулу справи.

У ньому є троє підозрюваних – Ілляшенко, Кіча, а також Олена Мазурова (ймовірно – вона малася на увазі, коли в НАБУ говорили про колишнього працівника податкової, близького до Злочевського). Також в справі є Євген Шевченко – людина, через яку ця трійця намагалася передати хабар. Шевченко, давній знайомий Ілляшенка, власне, і був агентом НАБУ, який потім здав усіх на гарячому.

Ілляшенко призначив Шевченку 1 червня зустріч у своєму кабінеті. Однак той прибути не зміг, і говорили вони по телефону. Потім чиновник податкової скинув агенту номер кримінального провадження, яке потрібно було закрити.

Після цього по телефону продовжили домовлятися вже про суму. Спочатку пропонували мільйон доларів за зміну підслідності і передачу справи в Нацполіцію. Потім – два за закриття справи в НАБУ. Їх пропонувалося передати главі детективів Калужинському.

Шевченко на наступний день передзвонив Ільяшенку та заявив, що той відмовляється. Тоді Ільяшенко підняв пропозицію до п’яти мільйонів доларів.

3 червня агент НАБУ передав інформацію про пропозицію до правоохоронного органу. Там відкрили справу. Після чого він продовжив спілкуватися з Ілляшенком в месенджерах – зокрема, у Телеграм.

5 червня вони нарешті зустрілися особисто в службовому кабінеті податківця, де обговорювали деталі закриття справи проти Злочевського, щоб він міг повернутися в Україну до 14 червня. Також Ільяшенко заявив агенту, що емісарами Злочевського є два інших, пізніше затриманих, фігуранта справи (Кіча і Мазурова). Саме вони узгоджували підсумкову суму хабара. У тому числі по телефону під час зустрічі з агентом НАБУ.

50 тисяч доларів Ільяшенко вирішив взяти собі за посередництво.

10 червня агент повідомив податківцю, що хабар буде отримувати особисто Назар Холодницький. Паралельно представники Злочевського направили в НАБУ, за попередньою домовленістю з Ілляшенком, клопотання про закриття кримінальної справи.

Податківець, за версією слідства, при цьому самовільно збільшив суму хабара для представників Злочевського з 5 до 6 мільйонів доларів і зголосився особисто передати її. Зустріч відбулася на території податкової по вулиці Шолуденка в Києві. Там були присутні всі троє замовників плюс агент НАБУ, який передав постанову про закриття справи.

Потім замовники почали вимагати, щоб в реєстрі поміняли статтю, яка обґрунтовувала закриття справи. Але в підсумку погодилися залишити стару. Після цього Ілляшенко провів агента в кімнату для отримання грошей, передавши п’ять мільйонів, а один залишивши собі.

Після чого його і взяли на гарячому.

Дивні посередники

Один з найбільш дивних моментів цієї історії – це сам спосіб передачі грошей.

Посередником у цій справі був обраний Євген Шевченко – давно розкритий агент Бюро, який брав участь у багатьох провокаціях цього відомства. Ще в 2018 році він дав кілька інтерв’ю, в яких зізнався у своїй роботі на НАБУ і докладно розповів, як здавав людей, які через нього намагалися давати хабарі.

Журналісти поставили запитання Шевченку, який прийшов на прес-конференцію – чому Ільяшенко і в “Бурісмі” вирішили вибрати його в якості посередника, якщо, напевно, знали, що той агент НАБУ і вже не раз виступав у ролі “підсадної качки”.

Шевченко відповів, що Ільяшенко його друг протягом чотирьох років. За словами Шевченка, Ільяшенко на нього вийшов з проханням посприяти у вирішенні питання. На інші питання не відповів, пославшись на таємницю слідства.

Він також негативно відповів на питання чи був у нього попередній успішний досвід передачі хабарів від Ільяшенка (якщо такий досвід був, то це б хоч якось пояснювало такий вибір посередника).

Тобто, на даний момент – це головне питання до “найбільшого хабара в історії України”. І відсутність відповіді на нього дає привід припустити, що хабар міг бути провокацією. Тобто, сам Шевченко, виконуючи завдання НАБУ, вийшов на свого старого знайомого Ільяшенка з пропозицією “вирішити питання” і той повівся.

Так вважає, наприклад, екс-нардеп Олександр Онищенко, який у 2016 році потрапив в схожу ситуацію.

“Це звична тема для НАБУ – провокація хабара. Хоча провокація хабара це кримінальний злочин, і українським законодавством це заборонено. У мене теж був схожий епізод з іншим фіналом. НАБУ пропонувало мені заплатити їм гроші за закриття “газової” справи. Ще до моменту, коли я поїхав до Європи. Вони вийшли на мене через детектива НАБУ. Якийсь Сергій, представився родичем Холодницького (глави САП –  ред.)”, – розповів Онищенко.

Спершу, стверджує Онищенко, йому назвали суму в півмільйона доларів, проте в ході переговорів вона виросла в чотири рази.

“Він назвав суму у 500 тисяч доларів, потім в переговорах дійшли до двох мільйонів. Вони хотіли мене розвести. Але розвів їх я. Написав заяву в Генеральну прокуратуру про те, що мене провокують на хабар. Генпрокуратура взяла у виробництво. Потім я емігрував. У підсумку, коли вони просили гроші, і готувалася передача, переговірника-фунта грюкнули. Генпрокуратура добре спрацювала, гроші були помічені”, – розповів він.

Однак, все ж важко повірити, що Ілляшенко, навіть якщо б йому запропонував Шевченко “вирішити питання” погодився б на це, знаючи його специфічну роботу на НАБУ. Якщо, повторимося, у нього вже не було до того успішного досвіду вирішення корупційних питань в НАБУ через Шевченка.

Захист антикорупціонерів

Але в будь-якому випадку очевидно, що керівництво антикорупційних органів могло намагатися вирішити таким чином і політичні завдання.

Тут варто сказати, хто такий Микола Ільяшенко. Це дуже відома в податковому світі людина у зв’язку з рішенням різного роду питань. За часів Порошенка його активно пов’язували з найближчим оточенням екс-президента. Зокрема, з Кононенком.

А зараз він нібито налагодив контакт з главою Офісу президента Єрмаком. Принаймні, цю тему вже почали активно “качати” вороги Єрмака.

Про це, наприклад, вже заявив нардеп Гео Лерос, який веде з главою ОП відкриту війну.

Тобто, перша політична задача – удар по Єрмаку.

А друга – зміцнення позицій Ситника і Холодницького. Над обома зараз висить загроза звільнення. І розкриття супер-хабара може ускладнити для Офісу президента організацію цього процесу. Тим більше, якщо до справи почнуть приплітати Єрмака.

Крім того, самі Ситник і Холодницький вже звинуватили у сприянні злочинцям ще одну “конкуруючу фірму” – Офіс генпрокурора, глава якого Ірина Венедіктова не так давно виступила з різкою критикою роботи САП.

Втім, якщо ця справа розсиплеться через традиційні нестиковки і слабкості доказової бази, то ефект для Ситника і Холодницького може виявитися зворотнім.


Читайте також: Чому усі хабарі набушникам проходять через “агента” Шевченка. Що не так із заявою Ситника про $ 6 млн

 


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE