Politerno > Статті > Україна і світ > В умовах коронавірусу “влада” окупованих територій Донбасу перетворила народ на смертників

В умовах коронавірусу “влада” окупованих територій Донбасу перетворила народ на смертників

  • 9 Квітня, 2020
  • 943 Переглядів
  • 0

На тлі замовчування Кремлем і його маріонетками в Донецьку і Луганську проблем простих людей, що мешкають на окупованих територіях, яка там складається ситуацію з медициною і соціальною сферою в умовах пандемії.

“Донецьк корони не боїться!”. Такі гасла ще позаминулого тижня лунали з території самозваної “ДНР”. У містах працювали перукарні та косметичні салони, проводились масові заходи, поодинокі “носії масок ” сприймались як окремі панікери. До Луганська навіть привезли частину голови Іоана Хрестителя, про що анонсувалось з кожного репродуктора. “Ідіть, прикладайтесь, поки голову не відвезли далі!” І йдуть, прикладаються, ясна річ, без масок. І прибиральниці в храмі теж без масок і рукавичок – протирають зовсім не стерильною ганчіркою скло ікон і скриньку з частиною святої голови. Але… Чи є підстави для таких заяв? Чи дійсно вони відображають реальний стан готовності медицини “ЛНР” та “ДНР” зустріти світову загрозу? Чи так вже не страшний коронавірус “Данецку”?

“Міністерки охорони здоров’я ДНР і ЛНР” Ольга Довгошапко і Наталія Пащенко

Загальний стан медицини самозваних “республік” ще до появи коронавірусної загрози був, м’яко кажучи, незадовільний. У медзакладах “ДНР” дефіцит кваліфікованого персоналу усіх спеціальностей становить понад 14 тис. осіб (40% – лікарі, 70% – молодший медперсонал). Низький рівень заробітної плати та занепад медичної інфраструктури обумовлює стійку тенденцію прогресування кадрового відтоку кваліфікованого персоналу. Вказане призвело до того, що станом на кінець лютого поточного року у центральній міській лікарні м. Хрустальний звільнився останній лікар хірургічного відділення, а урологію центральної міської лікарні м. Ровеньки скорочено у зв’язку з тривалою відсутністю фахівців у штаті медичного підрозділу. У Донецьку, Макіївці, Єнакієвому та інших містах і районах є терапевтичні відділення на 30 ліжок, де працює лише один лікар. Він – і завідуючий відділенням, і лікар в одній особі.

На фоні періодичного поширення у контрольованих окупаційною владою ЗМІ “новин” про передачу “республіканським” лікарням нового високотехнологічного устаткування, зокрема комп’ютерних томографів, відмічено фактичний простій та невикористання отриманої від РФ техніки. Неможливість експлуатації обумовлена відсутністю у лікарень коштів на здійснення налаштувань високоточного обладнання (встановлення і адаптації ПЗ) та неможливістю замовлення вказаних послуг в офіційних представників компаній виробників. Також не виключено, що отримане від РФ медичне обладнання фактично є таким, що було у використанні та не завжди підлягає налаштуванню та використанню в медичних цілях.

Істотне зменшення постачань з РФ до “республіки” медикаментів та інших засобів першої необхідності призвело до закриття низки аптек і значного зростання цін на товари медичного призначення.

При цьому, означені процеси відбуваються на тлі подальшого загострення епідеміологічної ситуації на тимчасово окупованих територіях Донецької області, що у випадку невжиття відповідних заходів керівництвом самоутворення несе пряму загрозу здоров’ю та навіть життю населення “республік”.

Ще до спалаху коронавірусної інфекції у м. Донецьк загострилася епідеміологічна ситуація у зв’язку із різким спалахом захворюваності на грип з летальними наслідками. У Центральній міській клінічній лікарні № 1 (лікарня Вишневського) щоденно фіксується смертність (як у реанімації, так і в стаціонарі) серед пацієнтів, яким було діагностовано грип; згідно з неофіційною статистикою, з 5 пацієнтів, яких було госпіталізовано до реанімаційного відділення із вказаним діагнозом, виживають лише 1-2 людини; у лікарнях м. Донецьк скасовані усі, крім невідкладних, операції, оскільки не вистачає кисневого обладнання для хворих на грип, які перебувають у реанімаційних відділеннях.

Реальна загроза розповсюдження коронавірусу СОVID-19 призвела до різкої зміни настроїв серед мешканців ТОТ від “Донецьк корони не боїться!” до відверто панічних.

Стан лікарень в ОРДЛО

Загострює загальну ситуацію і той факт, що кількість людей віком від 65 років, які не змогли вчасно залишити окуповані території та є “групою особливого ризику” для коронавірусу СОVID-19, значно перевищує середньостатистичну для України.

Особливістю ситуації в ОРДЛО є також широке поширення тут дезінформації з російських ЗМІ, аж до тверджень, що коронавірусу взагалі не існує. Але станом на 5 квітня в ОРДЛО офіційно зафіксований вже четвертий випадок COVID-19. Про це заявили підконтрольні Росії адміністрації на окупованій частині Донбасу. До сих пір бойовики стверджували, що коронавірусу на окупованій території не фіксували. За інформацією СБУ, в окупованих містах Луганську та Кадіївці померло 13 осіб з ознаками коронавірусу. Але місцеве населення не володіє достовірною інформацією про ситуацію в регіоні і наражає себе на смертельну небезпеку.

На даний момент неможливо сказати, чи приховують підконтрольні Росії угруповання інформацію про хворих, або не можуть діагностувати SARS-CoV-2 через відсутність тест-систем.

На окупованій території Луганської та Донецької областей, за різними оцінками, проживає від 2,5 до 3 мільйонів українських громадян.

Безумовно, в усьому відразу винна Україна (Президент України, державні органи, СБУ, ЗСУ та інші) і представники Заходу. В ситуації з коронавірусом ЗМІ “республік” примудряються розпускати фейки серед місцевого населення про ніби то “секретну операцію СБУ”, в якій на територію так званих “ДНР/ ЛНР” спеціально направляються люди, хворі на коронавірус, щоб заразити і знищити громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях. У цьому фейку вони вказують на те, що головною метою української влади є зменшити число громадян України, які отримують пенсії та інші соціальні пільги.

Цілком зрозуміло, що місцеві ЗМІ не охоче публікують інформацію, що у “ДНР / ЛНР” навіть немає лабораторії, яка може визначити новий коронавірус, немає препаратів які будуть їх вимірювати, а також про те що російські медики відмовилися лікувати жителя Донецької області, який прибув у Москву з Китаю, і вирішили відправити його за місцем його реєстрації на непідконтрольну територію Донбасу, і не допоміг йому навіть новенький російський паспорт, який він отримав в РФ.

Не потрібно бути провидцем, щоб розуміти: в разі погіршення епідеміологічної ситуації російсько-окупаційні адміністрації не зможуть взяти ситуацію під контроль через гостру нестачу кваліфікованого медичного персоналу та спеціалізованого обладнання та медикаментів. Тому, на КПВВ слід розгорнути карантинні зони і помістити медичні бригади, а держава повинна бути готова прийняти і розмістити не тільки власних хворих в їхніх місцевих лікарнях, а й тих, у кого виявлять хворобу в пунктах пропуску на лінії зіткнення.

Влада самопроголошених “республік” повинна зрозуміти, що ситуація на ТОТ якщо й відрізняється від загальносвітової ситуації розповсюдження коронавірусу, то тільки у гіршу сторону. Від цього залежить життя мільйонів громадян. Здебільшого – громадян України!

Юрій Федоренко,  аналітик, експерт з питань суспільної комунікації

Читайте також: УПЦ-МП наражає на смертельну небезпеку українців задля “пожертв” чи за завданням РПЦ? – аналіз

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE