Politerno > Статті > Україна і світ > “Варіант імпічменту Порошенко вже запропонували Трампу”

“Варіант імпічменту Порошенко вже запропонували Трампу”

  • 27 Липня, 2017
  • 1655 Переглядів
  • 0

Чому українські політики раптом заговорили про дострокову відставку президента

У політичних колах України знову заговорили про необхідність провести через Верховну Раду законопроект про відсторонення з посади президента України Петра Порошенка.

Strana.ua” розбиралася, наскільки ці наміри реальні і серйозні.

Президент в опалі

Рівно місяць тому Київська облрада першою в Україні ініціювала звернення до Верховної Ради з вимогою розпочати процедуру імпічменту Петра Порошенка. На заклик фракції “Батьківщина” відгукнулися 57 з 84 депутатів, які погодилися з тим, що імпічмент – це “єдиний спосіб залучення президента до конституційної відповідальності, коли його дії в сфері економіки і у військовій сфері містять ознаки злочинів проти суверенітету країни, проти власного народу, цивільних прав, національної безпеки, правосуддя, проти світу і, нарешті, ознаки військових злочинів”.

Ініціатива про імпічмент Порошенко вже знайшла відгук у Верховній Раді.

Лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко в парламенті, відповідаючи на питання журналістів, чи обгрунтована ініціатива про імпічмент президента України Петра Порошенка, відповіла, що він давно її заслуговує.

“Я впевнена, що давно заслужив (імпічмент. – ред.), з того моменту, коли він почав заробляти на крові, почав заробляти на війні разом зі своїм корумпованим оточенням”.

В оточенні лідера БЮТ погоджуються з Юлією Володимирівною. Наприклад, юрист Сергій Власенко вважає, що “те, що наробив Петро Олексійович, перевищуючи свої повноваження, це вже державна зрада. У нього вже на п’ять імпічментів зароблено”.

Пізніше ініціативу “Батьківщини” підтримав голова Радикальної партії Олег Ляшко, який буквально напередодні свого від’їзду на відпочинок до Хорватії, зажадав якнайшвидшого оголошення імпічменту президенту країни Петру Порошенку.

“Порошенко хоче переобратися на другий термін. Він вважає, що може переобратися на другий термін, як Янукович, коли підпорядкує собі всіх: засоби масової інформації, правоохоронні органи, суди, парламент. Я не дам йому цього зробити. Я не дам встановити диктатуру і зловживати владою”, – заявив Ляшко.

Правда в щирість опозиційних заяв багато хто не вірить. Серед депутатів поширена теорія про те, що Ляшко вдає з себе ярого супротивника влади за погодженням з самим Порошенко, який хоче бачити його своїм противником у другому турі президентських виборів. Як показують соціологічні опитування, Ляшко – єдиний з відомих політиків, у якого діючий глава держави може з гарантією виграти президентські вибори.

Але, тим не менше, заяви Ляшко про імпічмент симптоматичні самі по собі – як ознака того, що ідея стає популярною в політичних колах. По крайній мірі, на рівні піару.

Теоретично підтримати процес імпічменту могли б і інші політсили. Один з депутатів від “Самопомочі” повідомив: “Напевно, це було б логічно. Питання, наскільки це реально”.

В “Опозиційному блоці” також говорять про імпічмент.

“Імпічмент – це і є волевиявлення народу. У нас згідно з Конституцією – парламентсько-президентська республіка, а ми фактично маємо сьогодні президентську. Таким чином, президент сам на себе весь цей негатив і натягнув. Це його проблеми. І нехай він за це відповідає” , – вважає нардеп від “Опозиційного блоку” Олексій Білий.

Інше питання наскільки ці заяви серйозні і чи не є піар-потрясінням повітря.

Процедура складна, але нерви потріпали

В даний час в українському законодавстві процедура імпічменту глави держави остаточно не врегульована і дуже складна для реалізації. Зокрема, для усунення чинного президента з поста в порядку імпічменту необхідно прийняти новий законопроект про тимчасові слідчі комісії і зміни в Регламент Ради.

За Конституцією України, імпічмент може бути оголошений президенту, якщо він вчинив державну зраду або інший злочин. Для цього необхідне створення в парламенті тимчасової слідчої комісії з цього питання. За висновком цієї комісії Рада повинна спершу 226 голосами прийняти рішення про висунення звинувачень президента, а потім 300 голосами проголосувати рішення про імпічмент.

Голосуванню мають передувати два висновки від судової гілки влади – висновок Конституційного суду про те, що проведена процедура імпічменту законна, а також висновок Верховного суду про те, що президент дійсно скоїв злочин.

Навіть якщо допустити, що в парламенті наберуться голоси за позитивне рішення, то на шляху винесення вотуму недовіри виявляться два моменти.

По-перше, після реформи судової влади, Конституційний і Верховний суди будуть повністю підпорядковані волі самого президента через процедуру призначення в них суддів.

А по-друге, без закону про ТСК навіть почати процедуру буде нереально.

Те ж саме днями підтвердила колишній міністр юстиції України Олена Лукаш, яка заявила в інтерв’ю ЗМІ, що пройти цю процедуру практично неможливо.

“Конституція України передбачає імпічмент за державну зраду або інший злочин. Це складна і нереалізована процедура. Судіть самі: щоб усунути президента, парламент ініціює імпічмент, створює слідчу комісію, включає в неї спеціального прокурора і слідчих.

За результатами роботи комісії парламент повинен визначитися і двома третинами від конституційного складу прийняти рішення про звинувачення. Далі рішення депутатів зобов’язаний перевірити Конституційний суд. У свою чергу, Верховний суд може підтвердити висновок про наявність ознак злочину. І тільки після цього остаточне рішення приймається трьома чвертями голосів від конституційного складу Верховної Ради”, – вважає екс-міністр.

“Без закону про ТСК – ймовірність імпічменту ніяка. Але говорити про це потрібно весь час. Це один з елементів балансів влади. Він потрібен при будь-якому президенті”, – говорить  позафракційний депутат Віктор Чумак.

Один з депутатів провладного табору заявив “Strana.ua”, що ідея з імпічментом – це не більше, ніж інформаційне вкидання.

“За цим нічого не стоїть і нічого не буде, – каже нардеп. – Це просто інформаційна кампанія, причому малобюджетна. За одними екс-глава СБУ Наливайченко. За іншими Кремль”.

“Варіант імпічменту Порошенко вже запропонували Трампу”

Але не дивлячись на прогалину в законодавстві, розмови про імпічмент Порошенко можуть мати певні практичні наслідки, вважають опитані налітики.

“Упевнений, що питання імпічменту Порошенко виникне в 2018 році, як частина, перш за все інформаційної стратегії опозиційних сил. Президент непопулярний – у нього не більше 7-15% рейтингу, а вимагати його імпічменту популярне рішення – це робота на 85% електорату. В той же час, реальний імпічмент малоймовірний – це питання може бути вирішене тільки в разі наявності відповідної волі у західних партнерів (чого поки не спостерігається). у опозиції таких можливостей немає”, – каже політичний експерт Руслан Бортник.

А ось політичний аналітик Дмитро Корнійчук вважає, що варіант з імпічментом з’явився саме з розрахунком на західних партнерів.

“Тимошенко уважно стежить за взаємовідносинами Трампа і Порошенко. І пропонує по різних каналах Вашингтону кілька варіантів зміни влади в Україні.

Перший – це дострокові президентські вибори шляхом імпічменту Порошенко. Другий варіант – це дострокові парламентські вибори. Обидва ці варіанти можуть бути реалізовані, якщо буде команда з Білого Дому”, – говорить аналітик.

З іншого боку, Дмитро Корнійчук підкреслює, що візит Волкера і його месидж депутатам про необхідність забути вузькопартійні інтереси заради Донбасу, говорять про те, що Вашингтон не хоче різких рухів в Україні.

“Вашингтон не підтримує поки ідеї Тимошенко. Віддаючи перевагу варіанту змусити Порошенка провести “мінські” закони через Раду. У Трампа просто немає часу чекати проведення будь-яких виборів в Україні. Йому необхідний перший результат перезапуску “Мінська” якомога швидше”, – вважає аналітик.

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE