Протистояння по лінії НАБУ – Банкова, котре активізувалось після провалу “справи Пімахової”, підходить до своєї кульмінаційної точки.
Після справи проти сина Авакова і підприємств Порошенка, глава НАБУ Артем Ситник став для української влади “кровником” і його було вирішено “знести”.
Лояльні до Адміністрації президента силовики і парламентська коаліція єдиною колоною йдуть у фронтальному наступі проти Бюро. Їм синхронно намагаються відповідати симпатики відомства Артема Ситника, вже вибравши в якості однієї з мішеней для своєї критики генпрокурора Юрія Луценка. В гості до останнього обіцяють навідатись активісти в найближчу суботу.
Другою “великою рибою”, на яку нібито оголосили полювання вже самі детективи з вулиці Сурикова, називається персона президента Петра Порошенка.
Однак, в кінцевому підсумку, рішення по тому, бити чи не бити українську владу повинні прийняти у Вашингтоні, де зараз знаходиться все керівництво антикорупційних органів, а також представники ГПУ. Тож чим закінчиться ця битва?
Чотири статті КК для Бюро
Постфактум історії з розгромом “секретного відділу” НАБУ, розкриттям особистостей і деталей послужних списків і активів агентів Бюро, влада не стала спочивати на лаврах. Використавши “справу Пімахової” як трамплін, з місця в кар’єр вони перейшли до тотальної атаки на відомство Ситника.
3 грудня його підлеглих оголосив фактичними злочинцями все той же Луценко.
Свої претензії до керівництва Бюро керівник Генпрокуратури артикулював в чотири позиції. Кожна з яких має кримінальну перспективу.
По-перше, він заявив – апарат агентів НАБУ де-юре знаходиться поза законом, оскільки в процесі своєї діяльності мав доступ до держтаємниці без відповідного дозволу і правових підстав для роботи. На цей рахунок вже викликані для дачі пояснень розкриті “тихушники” Катерина Сікорська та Сергій Тітенков (Боярський).
“Ми маємо нелегальних агентів, які використовують незаконні методи провокацій. Ніхто з них не допущений до державної таємниці, але в той же час їм надаються матеріали “прослушки” СБУ, що є кримінальним злочином. Вони самі використовують незареєстровану в Україні прослуховувальну техніку, яка завезена контрабандним шляхом”, – підкреслив Луценко.
Зауважимо, що така кваліфікація дій “агентів” Бюро фактично ставить хрест на справах, яких вони стосувалися. Причому не тільки запланованих операцій, а й уже реалізованих. Наприклад, тої ж “бурштинової справи”, підозрюваними в якій є нардепи від коаліції Борислав Розенблат і Максим Поляков. Що, до речі, опосередковано потвердили на Сурикова.
У Бюро зізналися – після накриття їх конспіративних квартир виявилися зірваними сім спецоперацій відомства.
По-друге, всім причетним до роботи секретного відділу НАБУ на Різницькій “вішають” провокацію хабарів. Тобто, підводять абсолютно всіх викритих детективів, агентів і курируючих їх справи прокурорів САП під відповідну статтю КК, яка забороняє практику “торпед”. І передбачає за це покарання аж до позбавлення волі на строк до 7 років.
“Проблема не тільки в провокації (першого заступника голови ДМСУ Діни Пімахової на хабар – прим. ред.) … коли ми почали спостерігати за молодою людиною (Сергієм Тітенковаим/Боярським – прим. ред.), то він пішов спочатку в Фонд гарантування вкладів пропонувати $ 50 тисяч, потім в Національний банк пропонувати $ 50 тисяч, а потім в інші відомства”, – розкрив “міліцейську суть” роботи Антикорурпціонного бюро по провокації хабарів Луценко.
По-третє, зі слів генпрокурора слідує – спецвідділ НАБУ може стати фігурантом ще одного кримінального провадження. Підставою для якого може стати факт використання відомством Ситника контрабандної техніки для здійснення прослуховування.
По-четверте, Луценко підняв планку дискусії про роль Бюро в системі правоохоронних відомств України на рівень міжнародного скандалу. Коментуючи інформацію Ситника про те, що НАБУ включало для своїх операцій представників ФБР у справі корупції в Державній Міграційній службі, він поставив зустрічне запитання: “А хто дозволив операцію іноземній спецслужбі на території України?”. Мені відомо, що на територію України були один раз запрошені співробітники ФБР після вбивства Павла Шеремета”. Спільна операція, як він формулює, є незаконною без відповідних процедур.
Пас від Луценка взяли в коаліції
Естафету від генпрокурора оперативно прийняли представники провладних партій.
Спікери “Блоку Петра Порошенка” і “Народного фронту” заявили – у ситуації, що склалася вони однозначно стоять на позиціях наглядового відомства і СБУ. Фактично, вони говорили тими ж тезами, що глава ГПУ. Це давало чітку картину про спланований сценарій, а не раптовості заяв провладних політиків.
“Ми повністю підтримуємо слова генпрокурора Юрія Луценка про те, що антикорупційні органи не мають права отримувати дані нечесним шляхом, треба з’ясувати, яким чином використовується контрабандне обладнання. Зараз керівництвом бюро грубо порушується закон про НАБУ”, – сказав глава президентської фракції в парламенті Артур Герасимов.
“Фронтовик” Андрій Тетерук пішов далі. Він завуальовано назвав конкретну дату, коли НАБУ повинні притиснути до нігтя. Виходячи з його слів, в планованому владою сценарії “вольниця для Ситника” триватиме не більше місяця.
“Хотілося б, щоб з нового року в Україні перестали показувати “серіал про антикорупційну Санта-Барбару”. Цей “серіал” стає все більш руйнівним для авторитету нашої держави. Сплав неспроможності і шуму завдає колосальних втрат”, – сказав він.
Ближче до вечора стало відомо, що на 5 грудня в закритому режимі парламентарії запланували заслухати представників чотирьох силових структур з розбором польотів за мотивами останніх скандалів в “антикорупційному царстві”. Очікується, що цей “хурал” з очікуваним осудом дій Бюро стане останнім знаковим заходом в Україні.
У Києві була приказка. Казка буде в Вашингтоні
Після чого авансцена вистави, що розігрується остаточно буде перенесена за океан. Саме в “вашингтонському обкомі” не пізніше 6 грудня має вирішитися подальше майбутнє Ситника.
Як заявив напередодні посол України в США Валерій Чалий, Артем Сергійович вже відбув в США, куди також очікується візит глави САП Назара Холодницького.
Як випливає з висловлювань посла, сторону Банкової на запланованих переговорах представлятиме заступник глави ГПУ Євген Єнін, який курирує міжнародний напрямок в наглядовому відомстві.
Заява Чалого про те, що НАБУ і Генпрокуратура “знайдуть взаєморозуміння під час візиту до Вашингтона”, а мирити їх планують у стінах посольства України, вже викликало сплеск негативних коментар з боку правоохоронців зі стажем.
Юристи вважають, що такі висловлювання фактично свідчать про зовнішнє управління ситуацією в Україні з боку заокеанських кураторів. Екс-прокурор Сумської області Руслан Білоконь в своєму Facebook поставив риторичне запитання: “Це і є та незалежність, за яку Україна боролася 26 років?”.
У подібній риториці висловився і колишній заступник прокурора Миколаївської області Денис Андрєєв.
“Поїхали до папки на прочуханку. Будуть там закони вивчати, основи оперативно-розшукової діяльності”, – іронізує надзорник.
У свою чергу, визнають найважливішу роль “вашингтонського обкому” у вирішенні конфлікту і перші особи силових структур.
“Я розумію бажання Ситника прикрити свої величезні проблеми, але не прикривати їх іноземними партнерами”, – заявив журналістам Луценко.
Сам директор НАБУ у своїй бесіді 28 листопада з Українськими Новинами також недвозначно дав зрозуміти – його “захисна броня” знаходиться не на Печерських пагорбах.
“Ми спостерігаємо активні спроби маніпулювати громадською думкою з метою дискредитації діяльності НАБУ з боку наших опонентів. У даний момент їх зусилля сфокусовані на наших міжнародних партнерах. Але, на щастя, публікації в ЗМІ – далеко не єдине джерело, на підставі якого міжнародні партнери роблять свої висновки. З іншого боку, не можна не визнати, що зростання загроз на нашу адресу побічно свідчить про оцінку нашої роботи: якби ми нічого не робили, про нас ніхто б нічого поганого не писав”, – говорив Артем Ситник.
На Банковій готові йти в лобову атаку
Джерела “Страни” у Генпрокуратурі не беруться стверджувати, чию сторону підтримають в США в наявному конфлікті. Але відзначають, що скандал з “справою Пімахової” влада має намір використовувати по повній програмі. І дійсно мають намір дати “останній і рішучий бій” норовливому Ситнику і Ко. Мовляв, на цей раз все дійсно серйозно, і час “профілактичних уколів” вийшов.
За словами нашого співрозмовника, близького до Різницької, в рамках протистояння на Банковій навіть готові зробити розмін. Його суть проста – “втопити” і без того невисокий авторитет наглядового відомства (включаючи перших осіб ГПУ), але одночасно з цим – пустити на дно човна Антикорупційного бюро.
“У нас є п’ять відносно незалежних і безконтрольних силових органів (ГПУ, НАБУ, САП, МВС, СБУ) з трьома центрами впливу – Держдеп, АП і Аваков. Сьогодні в своїх взаєминах і протиріччях вони дійшли до точки апогею. Мета: боротьба всіх проти всіх в гонитві за “кращий” імідж в очах громадськості, що активно ретранслюється ЗМІ. В кінцевому результаті всі органи отримають діаметрально протилежний результат, але як це не сумно, виграє від цього влада. А громадяни України від цього тільки програють”, – говорить інший інсайдер з прокурорського цеху.
У той же час, джерело близьке до НАБУ говорить про те, що атака на Бюро відгукнеться українській владі дуже сильно.
“На Банковій, мабуть, думають, що вони найрозумніші і найхитріші на планеті. Але це далеко не так. Все їх ходи прораховані на Заході. І звідти вже давно йде чіткий меседж – не хочете боротися з корупцією – йдіть з політичного поля. Зараз Порошенко і “Народний фронт” мобілізували свої зусилля проти Ситника. Але це все швидко закінчиться. Єніну просто скажуть, що ще трошки і терпіння Вашингтона лусне. Думаю, що ні Порошенкові, ні Авакову не хотілося б, щоб їх закордонні рахунки і всі активи були заарештовані”, – говорить джерело, близьке до НАБУ.
Чи є Ситнику що відповісти на удари влади?
Від того, яким чином на Сурикова будуть реагувати на потенційні і явні загрози, які готують їм на Банковій і в “Народному фронті”, стане зрозуміло – чи впевнені в своїх силах в НАБУ.
Публічно Ситник заявив, що його “мета – довести до логічного завершення розпочате”. Фактично це слід читати як обіцянку забезпечити вироки як мінімум по тим гучних справ щодо vip-функціонерів влади, які вже веде Бюро (справи Насірова, Онищенка, Мартиненка і т.д.).
При цьому, в конфлікті, який розгорівся через “мігаціону історію”, на Сурикова намагаються тільки реагувати на випади влади. Але не обмінюватись ударами в відкриту. І лише анонсувати їх.
Наприклад, той же обвинувальний спіч генпрокурора Луценка був лише трактовано прес-службою НАБУ як спроба “свідомо ввести суспільство в оману, повідомляючи неправдиві факти і пропонуючи “довільне” трактування законодавства”.
У той же час зрозуміло, що заявлений в якості своєрідної “відповіді” НАБУ візит до маєтку глави ГПУ активістів Автомайдану навряд чи станеться просто сам по собі. Тим часом, політики з групи підтримки Бюро натякають на швидку мегасенсацію. Зокрема, той же нардеп Сергій Лещенко у своєму недавньому інтерв’ю допустив ймовірність того, що наступним об’єктом уваги НАБУ може стати сам президент України. З урахуванням того, що за підслідністю глава держави не є “клієнтом” Бюро можна припустити, що мова може йти про близьких до президента компанії. Або схем по типу тих, що відстежувалися відомством Ситника в оборонній сфері.
Якщо подібного роду провадження в найближчі дні буде заявлено громадськості, стане ясно – сторони в Вашингтоні не змогли розділити пиріг навколовладних повноважень. В такому випадку подальші події в Україні можуть придбати фазу відкритої війни всіх проти всіх.
Читайте також: Розенблат і “Мазераті”. Що відомо про секретного агента НАБУ Катерину Сікорську