У вівторок, 13 липня, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков написав заяву про відставку. Йому вже пригледіли заміну: президент Володимир Зеленський запропонував на його місце призначити нардепа з президентської фракції “Слуга народу”, главу парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Дениса Монастирського.
Арсен Аваков – “довгожитель” Кабміну – займав пост глави МВС рекордні 7 років – з 2014 року. Тепер відставку Арсена Авакова повинна підтримати Верховна Рада. Голосування має відбутися вже в цей четвер.
Про свою відставку всесильний Аваков повідомив після того, як розмістив у своєму Твіттері фото з новим главою посольства США в Україні Джорджем Кентом. І зробив це першим серед всіх українських чиновників.
Джерела в Раді і в Офісі президента прямо пов’язують відставку Авакова із його зустріччю з Кентом. Однак трактування цього взаємозв’язку різні.
“” Читайте також: Вірастюк, Фірташ і другий термін. Як у Зеленського готують нову атаку на Разумкова і Авакова
Версія 1: “Зеленський показує, що в країні головний він, а не Кент”
За однією з версій, яку розповіли джерела в політичних колах, зустріч Авакова з Кентом сильно розлютила Володимира Зеленського, який відчув у ній загрозу сепаратної гри з американцями впливового міністра, який вже давно веде свою, окрему від президента, лінію з принципових питань: по санкціям РНБО спільно з Разумковим; у зовнішніх відносинах підпорядкованого йому міністерства на кшталт контракту з Францією щодо вертольотів; поїздок до США і зустрічей з конгресменами.
Крім того, за чутками, Зеленський вкрай тривожно сприйняв приїзд Кента і навіть заборонив чиновникам і депутатам фракції “Слуги народу” з ним зустрічатися без дозволу Банкової. З огляду на показові реверанси керівників “Слуги народу” у бік Китаю, які нагадують швидше шантаж США ніж демонстрацію суб’єктності, у забороні президента на контакт з представником Держдепу немає нічого дивного.
Джордж Кент, який займав посаду заступника помічника державного секретаря США в Бюро у справах Європи і Євразії, прибув, щоб виконувати обов’язки тимчасового повіреного в справах в посольстві США в Києві до кінця цього місяця. Тимчасова повірена у справах США Крістіна Квін повернеться в Україну після двотижневої відпустки. Тобто, виходить, що високопоставленого дипломата, одного з топ-менеджерів Держдепу, посилають до Києва тимчасово замінити на пару тижнів відпустки Квін.
Таке рішення в якійсь мірі безпрецедентне. Невже немає нікого в посольстві, хто міг би замінити Квін?
Примітно, що до отримання офіційного коментаря “Дзеркало тижня” заявило з посиланням на свої джерела, що Квін виїде з України для участі в підготовці візиту Зеленського до США (передбачувана дата – 26 липня і навіть пізніше).
Кент, за даними тих самих джерел, пробуде на чолі диппредставництва не до кінця липня, а до офіційного призначення нового Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні, яке може статися в жовтні-листопаді цього року.
І це показує, що ситуація може бути куди більш цікавою, ніж просто банальна заміна одного дипломата на іншого на час відпустки.
За даними наших співрозмовників, Кент приїхав проконтролювати ключові для США процеси – прийняття закону про СБУ, судову реформу, конкурс по САП, санкції проти Коломойського і реалізації політичної частини Мінських угод. Скажімо у питанні Коломойського американське посольство заявило, що українській владі не потрібно чекати від США ніякої інформації щодо санкцій проти цього олігарха. Мовляв вся інформаці є в Києві і нічого не заважає проводити розслідування його діяльності.
Тому, за цією версією, після зустрічі Авакова з Кентом Зеленський і поставив перед міністром питання ребром, а той написав заяву.
“Тобто Зе показує, що в країні головний він, а не Кент”, – говорить джерело.
Версія 2: Попросив на вихід Кент
Згідно із другою версією, яку нам розповів діючий нардеп, Авакова попросив піти у відставку сам Кент, так як американці і близькі до них українські “антикорупційні активісти” вважають главу МВС “гальмом реформ” і одним з головних лобістів збереження впливу олігархів в Україні .
“Тому, пообіцявши спокійну старість, Кент дав пораду Авакову написати “за власним”, – каже джерело.
Цікаво, що відставка Авакова вже викликала позитивні емоції в колах грантових активістів, близьких до західних посольств. Ось, наприклад, як відреагував на цю новину Центр протидії корупції Віталія Шабуніна:
Якщо вірна друга версія – про те, що до відставки Авакова спонукав Кент, то проблем з голосуванням за неї у Верховній Раді не буде. Як не буде і проблем з подальшою поведінкою міністра: він просто спокійно стоятиме осторонь. До тих пір поки ситуація не зміниться таким чином, що він знову зможе увійти у велику гру.
Втім, ця версія виглядає вкрай сумнівною з огляду на той факт, що Держдеп не зацікавлений у підсилені Офісу президента ще й Міністерством внутрішніх справ. Все ж Аваков, як певний баланс сил у Києві, був більш вигідний США.
Якщо ж вірна перша версія, то варіанти можуть бути дуже різні. Аж до подій на вулицях Києва.
Ну а поки джерела в політичних колах повідомляють, що Аваков планує балотуватися на посаду мера Харкова. Такі його плани є логічним продовженням для обидвох вищезгаданих версій.
Аваков не Баканов
Заява Авакова про відставку з’явилася відразу після візиту Зеленського в Німеччину, де йому розповіли про безальтернативність “Мінська” і “формули Штайнмайера”. З огляду на приїзд Кента і, як ми писали, його контроль за процесами у Раді, зокрема, “мінським” кейсом – відставка Авакова виглядає ще більш прогнозованою.
Небажання Авакова встати повністю в кільватері президента Зеленського (його позиція по санкціям РНБО це підтверджує) і покірно зачищати силовим методом усі провали його влади – цілком зрозуміле. Провали не тільки по корупції і підвищенню цін й тарифів, а й зовнішньополітичні провали – теперішні і майбутні.
Мова йде про жорстке силове придушення майбутніх протестів у відповідь на спробу імплементувати «Мінськ» у вигляді «формули Штайнмайера» в українське законодавство.
Якщо на голову СБУ Івана Баканова офіс президента може покластися, то Аваков в питанні захисту від нового “шатуна” геть ненадійний союзник. А тому, все виглядає так, що зірки над міністром склалися у сузірря і він не те, щоб був змушений писати заяву про відставку – він чекав на слушний момент, щоб це зробити. І приїзд Кента лише запустив процес. Аваков, по суті, підставляє Банкову, даючи зрозуміти спецпредставнику Держдепу, що Зеленський на нього тисне через його зв’язок з дипломатом.
“” Якщо пригадати, що за силові органи в Офісі відповідає скандальний Олег Татаров, якого до того ж пов’язують з Андрієм Портновим, закрадається сумнів, чи ті, хто боролись з “чортом”, не розбудили диявола…
Від “Сватів” до “Слуг”. Хто такий Денис Монастирський
Вже в п’ятницю, на засіданні комітету з питань правоохоронної діяльності повинні розглянути кандидатуру Дениса Монастирського на посаду глави МВС. Не виключено, що в п’ятницю ж за нього проголосує і Рада.
Сам він прокоментував своє майбутнє призначення так: “Пропозиція зайняти посаду міністра внутрішніх справ надійшла сьогодні вранці від президента. Це найскладніший вибір в моєму житті. Я йду на велику жертву”.
Денису Монастирському 41 рік. Він народився в Хмельницькому. Здобув юридичну освіту. Викладав в Хмельницькому інституті управління і права ім. Л.Юзьківа.
У 2002-2006 роках працював помічником-консультантом у народного депутата Віталія Олуйко.
У 2007 році надавав юридичні послуги в компанії Hillmont Partners. Вона представляла інтереси компанії “Кіноквартал”, що входить в групу компаній “Квартал 95”. Зокрема, адвокати Hillmont Partners домагалися визнання протиправним скасування держреєстрації телесеріалу “Свати” в Україні.
У 2009 році Денис Монастирський працював в Global Ties KC – некомерційна організація в США.
У 2014-2019 році працював помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата Антона Геращенка, який сьогодні є заступником глави МВС.
З 2015 по 2017 рік працював юристом в ТОВ “Лігал Консалтинг”.
Під час передвиборної кампанії в команді Володимира Зеленського Денис Монастирський був представлений як експерт з питань реформ в правоохоронних органах. У такому ж амплуа він був позначений і на сайті “Українського інституту майбутнього”, створеного за участю Антона Геращенка.
На дострокових парламентських виборах 2019 року балотувався під номером 19 у партійному списку “Слуги народу”.
У Верховній Раді очолює Комітет з питань правоохоронної діяльності. Член груп з міжпарламентських зв’язків з Ізраїлем, Латвією, Італією, Естонією, Грузією і Литвою.
Відзначився різноманітними ініціативами. Наприклад, про створення бази ДНК українців, яка буде доступна правоохоронним органам. Також він пропонував змусити провайдерів розкривати поліції і СБУ дані про те, що роблять користувачі в Мережі.
Чому Монастирського відправляють на МВС
Поява Дениса Монастирського в рядах “слуг народу” в 2019 році спочатку пов’язували з протекцією Арсена Авакова.
Говорили це на тій підставі, що Монастирський працював експертом створеного Антоном Геращенком “Інституту майбутнього”, а також працював його помічником. Сам Геращенко вважається одним з найближчих соратників Авакова і зараз продовжує працювати його заступником.
Але за фактом Денис Монастирський став досить швидко рупором Офісу президента. У тому числі і по ряду питань, пов’язаних з Аваковим. Так, на початку 2020 року він говорив, що якщо міністр не впорається зі справою Шеремета, то його може чекати звільнення.
“Якщо конкретно справа Шеремета розвалиться на очах, це, можливо, буде одним із приводів для того, щоб Арсен Борисович пішов з посади. Принаймні, масштаб цієї справи, суспільного резонансу і підозрюваних іншого варіанту не залишають. Ця справа однозначно стане Рубіконом” , – говорив Монастирський.
Станом на сьогодні, впевнені співрозмовники в депутатському корпусі, Монастирський стовідсоткова людина Банкової.
“Взагалі-то спочатку Монастирський і не був людиною Авакова. Він був людиною Антона Геращенка, який і надавав йому всіляку протекцію. У тому числі і з просування в команду Зеленського. До слова, ходять чутки, що Антон Геращенко залишиться працювати в міністерстві і після звільнення Авакова. Тобто – з Монастирським. Але в будь-якому випадку вже давно Монастирський не людина Геращенка і Авакова. Він переорієнтувався на роботу з Банковою. Тому його і просувають на міністра. При ньому МВС в реальності керуватимуть з Офісу президента”, – каже джерело в “Слузі народу”.
Депутат з президентської фракції висловив свою думку про кандидата в міністри.
“Він типу розумний, дипломатичний, але не жорсткий. Депутати трохи переживають, що потрібно вулицю тримати, може всяке початися після відходу Авакова. А Монастирський при всій повазі – це не Аваков номер два. Він тямущий, як глава комітету, він зараз чисто людина офісу президента. Але м’якотілий. Незрозуміло як він поведе себе в жорсткій ситуації.
Є, наприклад, справа Шеремета. Як Монастирський її вирішить? Адже з тих, хто був на тій прес-конференції, де оголошували про версії вбивства Шеремета, при посаді тепер тільки президент. Рябошапка і Аваков – все.
Президенту не варто було йти на ту прес-конференцію. На Банковій переживають, що крайнім тепер буде Зеленський, якщо справа розвалиться. Тому він почав навіть спілкуватися з підозрюваними, з Дугарь наприклад.
А якщо знову почнуться якісь акції біля Офісу президента? Незрозуміло, чим це закінчиться. Чи зможе Монастирський контролювати вулицю? Навряд чи”, – сказав нардеп.
Жінка з ДБР
Денис Монастирський одружений. У нього два сини. Дружина Жанна працює головним спеціалістом юридичного відділу Управління правового забезпечення ДБР.
В останній щорічній декларації Дениса Монастирського за 2020 рік на його дружину записані дві земельні ділянки в Хмельницькій області – 1500 і 600 кв м.
Нерухомості, оформленої на членів сім’ї, в декларації немає. Зазначено, що квартира в Києві площею 100,8 кв м знаходиться в оренді.
На Дениса Монастирського записані два автомобіля – Suzuki SX-4 і KIA SPORTAGE.
За минулий рік за роботу у Верховній Раді йому була нарахована зарплата 537, 225 грн. У декларації також вказано подарунок в грошовій формі майже на 300 тис грн від Монастирської Алли.
Готівкою Денис Монастирський і його дружина вказали 2,7 млн грн і ще півмільйона гривень на банківських рахунках сім’ї.
Сьогодні стало відомо, що Денис Монастирський написав свого часу позитивний відгук на дисертацію нардепа від партії ОПЗЖ Іллі Киви. Не найкращий початок шляху до “принесення себе в жертву” на посаді міністра.
“” Читайте також: Забрати “Мотор Січ” і “Антонов” під США. Про що засновник ПВК Blackwater домовлявся з людьми Зеленського у Києві