Politerno > Статті > Україна і світ > Вірастюк, Фірташ і другий термін. Як у Зеленського готують нову атаку на Разумкова і Авакова

Вірастюк, Фірташ і другий термін. Як у Зеленського готують нову атаку на Разумкова і Авакова

  • 26 Червня, 2021
  • 940 Переглядів
  • 0

Банкова зосередилася на зменшенні впливу, а в ідеалі і повній нейтралізації двох важливих фігур у вертикалі влади, які зберегли відносно самостійну політичну лінію. 

Як відомо, голова парламенту Дмитро Разумков і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, зберігаючи формальну лояльність до Офісу президента (ОП), в ряді питань демонструють непоступливість, дратівливу для ОП, який домагається беззаперечного підпорядкування собі всіх членів владної команди.

Так, спікер і глава МВС все частіше голосують синхронно проти санкцій Ради національної безпеки і оборони (РНБО), хоча це – найулюбленіший зараз засіб президента від усіх, як йому здається, “хвороб”.

За нашими даними, це було продемонстровано і на засіданні РНБО в п’ятницю, 18 червня, коли приймалося рішення щодо санкцій проти Фірташа і Фукса.  

Разумкова і Авакова явно хотіли б зняти з посад: про це говорять співрозмовники і в монобільшості “Слуги народу” (СН), і в ОП. Грунт постійно прощупується, але реальних спроб звільнити обох досі не було. Зате раз у раз намагаються ущемити інтереси спікера і міністра, ніби примушуючи якщо не до підпорядкування, то до приборкання амбіцій. 

Але в цілому, з урахуванням планів Зеленського йти на другий термін, команда президента системно працює над усуненням усіх автономних груп у владі, які, теоретично, можуть перешкодити реалізації цієї мети.

Що відбувається навколо спікера та міністра і як може поводитися з ними Офіс президента, у матеріалі.

 

РНБО розбрату

Минулого тижня Разумков і Аваков знову показали, що не готові підписуватися під будь-яким рішенням Банкової.

За даними поінформованих джерел, глава парламенту і міністр не підтримали санкції у відношенні бізнесменів Дмитра Фірташа і Павла Фукса, прийняті на останньому засіданні РНБО. 

Як говорить джерело, близьке до Радбезу, спікер знову аргументував свою незгоду тим, що заходи спрямовані проти українських громадян. “Разумков навіть жартував над учасниками засідання, ставлячи питання на кшталт “Я правильно розумію, що ми зараз приймаємо рішення проти громадян України”, – стверджує співрозмовник одного з видань. 

Якоїсь офіційної реакції на позицію Разумкова і Авакова не було. Однак на Банковій, судячи зі всього, залишилися нею не задоволені, якщо судити по атаці через лояльних блогерів і анонімні телеграм-канали, які виставили спікера і міністра “політиканами, готовими здати інтереси держави”. Різниця в тому, що Разумков нібито керувався лише політичною кон’юнктурою, а у Авакова – замішаний бізнес (Фукс – партнер Ігоря Котвицького, близького до голови МВС).

Це не перший опір Разумкова і Авакова щодо введення санкцій. До того обидва (а також генпрокурор Венедіктова і віце-премєр Резніков) не голосували, наприклад, за санкції проти компаній, які володіють ліцензіями на видобуток корисних копалин.

Цікаво, що ще перед засіданням Радбезу в парламентських кулуарах пішли розмови, що в ОП знову обговорюють сценарії відставки Авакова вже восени. 

Джерело, близьке до ОП, стверджує, що одним з ключових приводів для невдоволення главою МВС стало його небажання грати на довиборах в Раду за кандидата від Банкової Василя Вірастюка проти кандидата Олександра Шевченка, висунутого партією “За майбутнє”. Політсила користується негласною підтримкою співвласника групи “Приват” Ігоря Коломойського, а той – союзник Авакова. Нейтралітет МВС не сподобався Банковій.

Вірастюк в результаті отримав депутатський значок, а в ОП задумалися над тим, як поведе себе Аваков під час президентських виборів. Особливо з урахуванням того, як глава МВС під час виборів 2019 року фактично відкрито грав проти тодішнього президента Петра Порошенка.

Власне це, як вважають джерела в “Слузі народу”, і активізувало обговорення питання відставки Авакова на Банковій. 

Крім того, в політтусовці заговорили про зближення Авакова з Разумковим, що деякі порахували передвісником союзу на перспективу – з оглядкою на можливе політичне зростання спікера, якому приписують президентські амбіції.

“Якщо дивитися під цим кутом, позиція обох на засіданні РНБО вже виглядає не випадковістю, а узгодженою фрондою, з якою треба щось робити. Можна дискутувати, чи так це насправді. Але враження складається і таке”, – коментує джерело у фракції СН.

“” Читайте також: “Уже пропонують продати бізнес з дисконтом в 70%”. Що означають санкції РНБО проти Фірташа і Фукса

“Авакова пропонували замінити на Антона Геращенка”

Міністру-“довгожителю” Авакову в минулому році погрожували відставкою так звані “соросята” – прозахідно налаштовані депутати з різних фракцій, в тому числі “Слуги народу”. Вони зареєстрували проєкт постанови ще в червні минулого року, проте з тих пір він жодного разу не потрапив навіть до порядку денного. Однак офіційно СН не підтримала ідею такого голосування. При цьому, настрої в парламенті Банкова періодично зондує.

Ініціатором називають главу ОП Андрія Єрмака, у якого складні відносини з Аваковим.   

До слова, після недавніх обшуків, які проводило ДБР в Мін’юсті, пішли чутки і про відставку Дениса Малюськи. 

“Вудку” щодо відставки Авакова закидають з різною “наживкою”. Наприклад, нібито пропонувалася міністру його заміна на Антона Геращенка (заступник міністра внутрішніх справ, соратник Авакова – ред.), мовляв, Аваков як суперечлива фігура піде, а Геращенко буде гарантією збереження його впливу на міністерство”, – говорить “слуга народу”, член “правоохоронного” комітету Ради. 

“Серед нас більшість відмахуються від ідеї перезавантаження МВС. Головним чином через те, що не пропонується реальна альтернатива. Кого на його місце? Кандидатури не озвучуються. Про що можна говорити?”, – вважає інший член фракції СН з того ж комітету.

У відході Авакова можуть бути не зацікавлені і найбільші олігархічних групи, які сприймають його як одну з останніх перешкод до абсолютної влади Зеленського. Що також ускладнює пошук голосів за його відставку, коли таке бажання у Банкової з’явиться. 

Разумков під ударом

Багато у чому схожа ситуація і зі спікером Ради Дмитром Разумковим.

Про погрози зняти Разумкова, що доносяться з Банкової, останім часом повідомляють різні джерела з владних коридорів. Спікер, який отримав крісло за квотою СН, почав проявляти самостійність з перших місяців роботи, на що ОП спочатку дивився косо, а тепер і зовсім не сприймає (хоча і не демонструє невдоволення публічно).

Як кажуть джерела, близькі до президентського Офісу, у свій час обговорювали варіант обнулити рейтинг Разумкова, щоб він не зміг конкурувати з Зеленським на наступних президентських виборах. Спікер поки не “підставився” ні під жодний сценарій. В усякому разі, серйозних атак на нього немає.

Фракцію до відставки Разумкова не готують.

“Боюся, якщо про це почнуть говорити серйозно, підуть неприємні запитання. Мовляв, що ж сталося, що спікер перестав бути членом нашої команди. А чи готовий той же Стефанчук, якого теж приміряють замість Разумкова, керувати роботою Ради, чи достатньо у нього авторитету? А хто буде замість нього першим віце-спікером? Не так-то просто дати на них відповіді, які б влаштували більшість”, – говорить один з депутатів “Слуги народу”.

На його думку, Банкова вважатиме за краще не йти на конфронтацію з Разумковим і Аваковим, а буде й далі використовувати “техніку дрібних порізів”, послаблюючи обох.

У той же час джерело, близьке до Офісу президента, вважає, що робота з підготовки відставки Разумкова триватиме.

“З точки зору стратегії другого терміну Разумков навіть більш небезпечний, ніж Аваков. Аваков може хіба що з-за лаштунків управляти процесами – у нього немає ні рейтингу, ні потенціалу цей рейтинг наростити, щоб стати конкурентом Зеленському. А ось у Разумкова такий потенціал є. І саме це визначатиме ставлення до нього з боку Офісу президента. Хоча там ще йде дискусія – в якій якості Разумков більш небезпечний: як спікер, чи ж як відкритий опозиціонер. Але схиляються до думки, що на посту спікера можливостей зміцнити свою політичну вагу і рейтинг у нього буде більше”, – говорить джерело.

За його словами, єдиним “запобіжником” від відставки Разумкова, так само, як і у випадку з Аваковим, є труднощі зі збором голосів в Раді під це рішення.

“Але як тільки Банкова побачить перспективу результативного голосування, то зволікати не будуть”, – вважає джерело.

“Центр повинен залишитися один”

Політолог Руслан Бортник вважає, що стосовно спікера ОП домоглася “певних успіхів”.

“Їм вдалося добре “попрацювати” з групою Разумкова у фракції СН. У якийсь момент її чисельність сягала 30-40 депутатів, однак, завдяки введеної Банковою системи бонусів і штрафів, група значно зменшилася. А значить, опора Разумкова всередині фракції стала слабшою. Паралельно вдарили по бізнесу, пов’язаним зі спікером. Проти нього ведеться інформаційна кампанія. За моїми даними, пошук заміни Разумкова також не припиняється. Але його відставка явно не головний сценарій”, – коментує експерт.

Що стосується Авакова, на думку політолога, то його можуть прибрати в рамках перезавантаження уряду. 

“Схоже, першого віце-прем’єра – міністра економіки Любченка готують на підвищення. Його ввели в РНБО, додають повноваження по лінії уряду. Імовірність “перезавантаження” Кабміну підвищиться після візиту Зеленського в США. Потрібно ж буде на когось списувати підвищення комунальних тарифів. Заодно вирішать і ряд інших завдань, в тому числі – прибрати Авакова. Конкуренти за вплив – навіть епізодичні, як глава МВС або спікер, – ОП не потрібні. Центр прийняття ключових рішень в країні повинен бути один”, – коментує Бортник.

У свою чергу, політолог Вадим Карасьов прогнозує, що ОП не починатиме “активні бойові дії” проти решти конкурентів у владі.

“Банковій не до внутрішніх розборок. Треба готуватися до липневого візиту до Вашингтона. З 1 липня ж запрацює ринок землі. А ще намічається зустріч з Путіним. Це не рахуючи решти звичного “навантаження”. З таким напором зсередини і ззовні новий фронт явно не потрібен”, – упевнений політолог.

“” Читайте також: Статус “олігарха” дадуть не тим, кому треба. Чому Захід не в захваті від “антиолігархічного” закону

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE