Politerno > Статті > Україна і світ > “Уже пропонують продати бізнес з дисконтом в 70%”. Що означають санкції РНБО проти Фірташа і Фукса

“Уже пропонують продати бізнес з дисконтом в 70%”. Що означають санкції РНБО проти Фірташа і Фукса

  • 21 Червня, 2021
  • 1076 Переглядів
  • 0

У п’ятницю, 18 червня, РНБО видав на-гора черговий набір санкцій – по суті, форму позасудової розправи над українськими громадянами. Найважливіші з них – проти двох українських бізнесменів Павла Фукса і Дмитра Фірташа

Поки невідомо, чи стосуються санкції активів цих людей, чи все ж вони носять персональний характер – указ президента ще не опублікований.

І це, до речі, принциповий момент. Тому що якщо санкції введені і проти підприємств (як це було у випадку з Тарасом Козаком), то це може створити великі проблеми для бізнесу (частина з якого може просто зупинитися). Якщо ж тільки персональні санкції, то удар буде куди менш відчутним. 

Але зрозуміло, що справа йде до нового переділу власності в сфері енергетики. Особливо актуально це в історії з Фірташем. 

Випадок з ним важливий ще й тому, що це, мабуть, перший великий український бізнесмен, який потрапив під санкції Радбезу. Що напевно буде заявлятися як початок “деолігархізації”. А можливо й стане попередженням для тих олігархів, які зараз включили важелі впливу, щоб провалити закон в Раді. Банкова ніби дає їм зрозуміти, що закон про олігархів для них це куди менше зло, ніж санкції (тобто позасудова розправа), які можуть торкнутися кожного бізнесу. У тому числі і дуже великого. 

Втім, очевидно, що “деолігархізують” поки лише тих бізнесменів, хто чимось не догодив Заходу. І приклад Фірташа, проти якого в США вже сім років ведеться слідство, а він сам перебуває в Австрії, тут вкрай показовий.

Хто і чому потрапив під санкції РНБО, у матеріалі.

 

Помста Фуксу

Обгрунтування санкцій проти харківського бізнесмена Павла Фукса звучить так. 

Шостого грудня 2018 року один чоловік, його звуть Віталій Євгенович, зумів в один день зареєструвати 19 компаній. У невеликому місті Олександрія людина, яка живе в панельній дев’ятиповерхівці, отримала 19 ліцензій на вуглеводні, які були анульовані на минулих засіданнях РНБО. Ми думаємо, за цими діями стоять представники РФ. Як висновок – сьогодні проти Фукса введена повний пакет санкцій, які ми можемо ввести згідно з нашим законодавством. Скоро після указу президента ви це побачите“, – сказав секретар Радбезу на брифінгу. 

Історія із 19 компаніями з ліцензіями на надра тягнеться з березня – коли Радбез ввів проти них санкції. Уже тоді заявлялося, що це фірми підконтрольні Фуксу, але сам бізнесмен це спростовував.

Я не мав і не маю ніякого відношення до компанії “Голден Деррік”. Ніколи. Це легко перевірити, користуючись відкритими джерелами інформації, і точно легко перевірити, використовуючи можливості РНБО“, – написав він у своєму Telegram-каналі за підсумками засідання РНБО.

Бізнесмен вважає, що санкції, які тепер вже б’ють по його іншим активам, – помста з боку Данілова, чия дружина є партнером ворога Фукса, бізнесмена Михайла Бродського, співвласника сайту “Обозреватель”

Легко перевірити, що дружина секретаря РНБО Данілова, Людмила Володимирівна Данілова, має частку в компаніях, якими також володіє Юрій Михайлович Бродський (син Михайла Бродського).

Наприклад, в розділі 7 декларації Олексія Данілова зазначено, що його дружина володіє часткою в ПрАТ “Київський деревообробний комбінат”. У цьому ж підприємстві часткою володіє Бродський Юрій Михайлович.

За даними державного Агентства розвитку інфраструктури фондового ринку з ПрАТ “Київський ДОК” пов’язано ТОВ “Новобуд Інвест”, частками в якому також володіють Людмила Данілова і Юрій Бродський (крім того, він вказаний керівником ТОВ).

Багато років тому Олексій Данілов був членом партії “Яблуко”, в яку його привів Бродський. На мій погляд, це цікава тема для вивчення“, – розповів Фукс. 

Також він нагадав, що в 2018 році потрапив під санкції Російської Федерації. 

 

Санкції проти Фірташа

На санкції проти Дмитра Фірташа ще в травні натякав президент Володимир Зеленський.

На своїй прес-конференції, відповідаючи на питання, чи чекати санкцій проти Коломойського і Фірташа, він відповів: “Ви побачите ще багато всього … Дивіться нас щоп’ятниці”

Іось ця п’ятниця настала. Але чим завинив Дмитро Фірташ в очах українського Радбезу і ширше – Банкової?

Що стосується Фірташа – це його участь в титановому бізнесі, також за поставки сировини. Це відстежили наші розвідники. Сировина йде на військові підприємства РФ. Ми не можемо допустити, щоб це тривало. Поставки сировини для військових підприємств РФ, які перебувають під нашими санкціями, йшли довго. До речі, ми сьогодні крім Фірташа наклали санкції на підприємства, афілійовані в ВПК РФ, які використовують цей титан у військовій сфері“, – сказав на брифінгу в РНБО Олексій Данілов.

Мова про те, що Фірташ володіє кримським заводом “Титан”, який знаходиться зараз на непідконтрольній Україні території – в місті Армянську.

Після анексії Криму бізнесмен, як заявляють його недоброзичливці, залишився де-факто власником заводу, який його компанії контролюють через зареєстроване в Москві ТОВ “Титанові інвестиції”. Ще в 2016 році Петро Порошенко наклав на цю фірму санкції. Тобто і завод, по суті, давно під обмеженнями Києва. 

Нові ж заходи проти Фірташа куди більш серйозні – “максимальний пакет санкцій”, як заявив секретар Радбезу. Хоча і привід до них – досить сумнівний. Єдиний “доказ”, що є в розпорядженні Данілова, – це “дані розвідки”, які не є юридично встановленим фактом. 

Але подібні “підстави” стали вже візитною карткою РНБО.

Юристи відзначають абсолютну незаконність таких санкцій.

“Санкції проти українських громадян – абсолютно протиправні, недалекоглядні і засновані на узурпації влади. Вони обов’язково приведуть до недобросовісної конкуренції, переділу ринків, відтоку інвесторів та інвестиційної нестабільності, а також будуть оскаржені в міжнародних судах з стовідсотковою перспективою відміни”, – заявляють правознавці. 

Які наслідки матимуть санкції?

Зараз Forbes оцінює активи Дмитра Фірташа в 420 мільйонів доларів і ставить його на 25-е місце серед найбагатших українців. У нього досить цікавий набір активів, які, в теорії, можуть бути заблоковані “на користь держави”. 

Він володіє, по-перше, великим газовим бізнесом – газзбутами.

Правда, на Фірташа оформлена лише фірма “Твій газзбут”. А от регіональні збутові компанії, а головне їхні мережі – в Івано-Франківську, Дніпрі, Чернівцях, Хмельницькому, Рівному та Львові – належать офшорним компаніям. 

Так що забрати їх буде не так просто.

У той же час хімічні активи оформлені на Фірташа і його корпорацію Ostchem. У неї в активі три заводи з виробництва азотних добрив: “Рівнеазот”, Черкаський “Азот” і Сєвєродонецький “Азот”.

Ну і, нарешті, він є співвласником телеканалу “Інтер” – за даними на 2016 рік, у нього 36% акцій каналу. 

Звичайно, потрібно дочекатися публікації рішення РНБО з перерахуванням конкретних заходів. А головне, повторимося, чи будуть введені санкції проти підприємств Фірташа, через які він володіє своїми основними активами. Від цього, власне, і будуть залежати основні наслідки.

Але вже зараз цікавий міжнародно-політичний контекст.

Фірташ з 2014 року перебуває у Відні, де йдуть суди щодо його екстрадиції в США. Сам бізнесмен називає цю справу політично мотивованою і повністю сфабрикованою американськими спецслужбами.

У Зеленського, мабуть, таким чином розраховують, що Штати залишаться задоволені погромом бізнесу чергового неугодного їм олігарха. 

А в тому, що санкції будуть намагатися використовувати для переділу власності, експерти не сумніваються. 

Економіст Олексій Кущ вважає, що мета всіх цих рухів тіла – перерозподіл власності. 

Як і попередні санкції РНБО проти власників значних активів, санкції проти Фірташа і Фукса можна вважати черговим епізодом перерозподілу власності.

Але є кілька примітних моментів, зокрема, по Фірташу.

Це, так би мовити, пробна куля. Заодно можна буде перевірити реакцію інших олігархів – чи не “здружаться” вони і чи не вирішать об’єднати зусилля проти влади“.

Експерт енергоринку Олег Попенко вважає, що введення санкцій проти Фірташа може дати старт переділу газового ринку або навіть його монополізації.

“Газові мережі, які знаходяться в управлінні газзбутів Фірташа, держава може передати” Нафтогазу “, і ми отримаємо вертикально інтегрованого монополіста НАК “Нафтогаз”, зі своїхм видобуванням, роздрібною торгівлею з контролем під 80% (у “Нафтогазу” ще є “Кіровоградоблгаз”), контролем над постачанням газу для ТКЕ (близько 7 млрд куб. м), в загальному – мрія Коболєва у виконанні Вітренка. У цій ситуації ми можемо відразу замовляти заупокійну ринку газу, т. я. в таких умовах він самоліквідується”, – вважає експерт.

До слова, буквально днями Вітренко дуже різко відгукувався про облгази, які належать Фірташу, і пообіцяв підняти для них ціну на газ. 

Крім “газового” аспекту в експертних колах циркулюють ще дві версії про підоснову санкцій проти Фірташа.

По-перше, переділ титанового ринку в світі.

По-друге, конфлікт навколо рішення Стокгольмського арбітражу про стягнення на користь Фірташа боргу в $ 251,2 мільйона доларів з державного Одеського припортового заводу. Це рішення не подобається українській владі, яка вже давно і безуспішно намагається продати ОПЗ.

Аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук вважає, що нові санкції – це спроба показати “боротьбу з олігархами”.

Фірташ в Австрії, і який сенс проти нього вводити санкції? Якщо вони лише персональні, бізнес і далі буде працювати. Тому тут важлива конкретика – санції введені лише проти Фірташа чи й проти його активів”, – каже Корольчук.

За його словами, ці санкції можуть завдати удару по усій українській енергетиці. 

“Уявляю жах “зелених” інвесторів, там багато кого можна притиснути при бажанні. Зараз вже по ринку бігають люди і пропонують власникам невеликих ВПЕ (підприємства відновлюваної енергетики. –  ред.) продати їх з дисконтом до 70%. Мовляв, держава вам і так не платить, та й з активами незрозуміло, що буде. А ми хоч якісь гроші пропонуємо. Тобто енергоринок санкції проти Фірташа точно налякають“, – вважає експерт.

Читайте також: Влада над кнопкою. Як новий закон про Нацраду з питань телебачення передає її під контроль Зеленського

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE