Politerno > Статті > Україна і світ > Статус “олігарха” дадуть не тим, кому треба. Чому Захід не в захваті від “антиолігархічного” закону

Статус “олігарха” дадуть не тим, кому треба. Чому Захід не в захваті від “антиолігархічного” закону

  • 23 Червня, 2021
  • 819 Переглядів
  • 0

На тлі введених в минулу п’ятницю санкцій РНБО проти Дмитра Фірташа та Павла Фукса тема законопроєкту про олігархів якось відійшла на другий план, поступившись місцем роздумам на тему “а за що РНБО ввело санкції?”.

Тим часом події п’ятниці можуть бути безпосередньо пов’язані з “олігархічним” законопроєктом. А точніше – з проблемами із його проходженням, які як раз особливо яскраво проявилися на цьому тижні.

Незважаючи на оптимізм керівництва монобільшості “Слуги народу” (СН), негласно її депутати кажуть, що фракція може дати дуже мало голосів для прийняття, а надій на інші фракції – мало (і опитування депутатів це в принципі підтверджує). 

Але тут ще несподівано критика законопроєкту пішла і з прозахідного табору, який раніше традиційно закликав боротися з впливом олігархату.

Комітет знайшов ваду

Багато хто звернув увагу на рішення щодо законопроєкту парламентського комітету з питань інтеграції України до Європейського союзу, прийняте на засіданні 16 червня. Згідно з висновками комітету, проєкт потребує доопрацювання по ряду моментів.

Як розповіла заступниця голови комітету Марія Мезенцева (СН), дискусію на засіданні спровокувала тема правового визначення олігарха, якими в законі запропоновано вважати політично активних бізнесменів-монополістів зі статками понад 80 млн дол, що мають значний вплив на ЗМІ.

“У жодній країні-члені ЄС не конкретизовано в правовому плані поняття “олігарх”. Даний законопроєкт вносить визначення”, – говорить Мезенцева, допускаючи, що навколо нього може виникнути дискусія з пропозиціями змінити формулювання.

Комітет запропонував в ході подальшої роботи над проєктом привести його у відповідність з міжнародними документами, включаючи Європейську конвенцію з прав людини і Гельсінський заключний акт, а також отримати висновок про документ уповноваженого Ради з прав людини.

“Євроінтеграційний” комітет не є основним для законопроєкту. Рекомендації Раді, як голосувати, винесе комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки (“надмірний вплив” олігархів як загроза нацбезпеці потрапив навіть в назву документу). 

Більшість в комітеті з євроінтеграції, як і в інших – за “Слугою народу”, хоча очолює його представник “Європейської солідарності” Іванна Климпуш-Цинцадзе, колишній “євроінтеграційний” віце-прем’єр.  

На засіданні 16 червня “слуги народу” також переважали. З дев’яти членів брали участь шестеро, чотири з яких – депутати від СН. Був відсутній, до речі, Петро Порошенко, який підпадає під критерії олігарха, прописані в сьогоднішній редакції проєкту.

Втім, за відгуками колег, він взагалі рідко бере участь в засіданнях.

Незважаючи на квоту СН і важливість законопроєкту для президента, документ не отримав схвалення комітету. І таке рішення саме по собі дуже показове.

Мезенцева, правда, наполягає, що зауваження комітету до проєкту були технічними. 

“У нас немає заперечень проти його винесення на перше читання. Розмови про це – повна нісенітниця. Можливо, ми подамо від комітету поправки (на підставі свого рішення – ред.), а можливо вони співпадуть і з рекомендаціями колег з основного комітету”, – коментує нардепка.

Однак в парламентських кулуарах припускають, що в “євроінтеграційному” комітеті постаралися знайти вади в законопроєкті, щоб мінімум ускладнити йому шлях до прийняття. Проти документу налаштована глава комітету Климпуш-Цинцадзе (ЄС), яка солідарна з позицією самої партії. А там вважають Порошенка чи не головною ціллю законопроєкту.

При цьому колишнього віце-прем’єра в кулуарах вважають лояльною до Віктора Пінчука, який входить в першу сотню найбагатших бізнесменів за українською версією “Форбс”. Климпуш-Цинцадзе була у свій час директором благодійної організації “Ялтинська європейська стратегія” (англ. аббревіатура YES), яку фінансує Пінчук і яка – співорганізатор його популярного форуму YES.

Бізнесмен відомий своїм прозахідними поглядами і зв’язками з американським і західноєвропейським істеблішментом. І у нього є всі шанси опинитися в реєстрі олігархів за версією Зеленського – у всякому разі передумови для цього бачать співрозмовники в “Слузі народу”. Вони вважають, що з цієї причини лобі Пінчука в парламенті (взагалі велика частина так званих “соросят”) буде чинити опір прийняттю законопроєкту.

У свою чергу політолог Вадим Карасьов каже, що на проєкт “широким фронтом” наступають найрізноманітніші великі бізнесмени.

“Вони мають вплив на депутатів. І подібні випадки (як з “євроінтеграційним” комітетом – ред.) показують, що президент не є одноосібним господарем своєї фракції. Хоча проти виступають й інші фракції, що теж показник”, – коментує експерт.

Захід не дає добро

Примітно, що критикують деолігархізацію Зеленського з “європейських позицій” зараз найрізноманітніші люди. Один з головних представників “соросят” – екс-секретар РНБО Олександр Данилюк заявив в інтерв’ю, що Україні спеціальний закон про олігархів не потрібен. 

Політолог Анатолій Октисюк допускає, що Данилюк виражає не стільки свою думку, стільки позицію тих західних кіл, що стежать за тим, що відбувається в Україні.

“Він спілкується з різними людьми на Заході і, зрозуміло, що транслює загальні меседжі”, – вважає експерт.

Посилаючись на власні джерела серед західних дипломатів, Октисюк стверджує, що законопрохєкт про олігархів Зеленського не вітається Заходом.

“Основна претензія, що Зе-команда не прибирає вплив олігархів на держмонополії, за рахунок яких багато хто з них “годуються”. Демонополізацію законопроєкт теж не запускає. На Заході побоюються, що Зеленський хоче таким чином посилитися і змусити великий бізнес працювати на себе. А це перетворить його на такого собі маленького Ердогана, який мало куди може повернути країну”, – коментує експерт.

Наш співбесідник, близький до західного лобі, вважає, що в широкому сенсі наявність олігархату може бути поки навіть вигідною Заходу.

“З ними можна домовитися. Більшість з них ніколи не були антизахідними. Олігархами можна врівноважити президента, який починає посилюватися і грати у “свою гру”, іноді незрозумілу для партнерів. Тому я не виключаю участь в грі навколо законопроєкту третього – нарівні з Офісом президента і олігархатом – гравця Заходу”, – коментує експерт.

“Боротьба з олігархами в тому вигляді, в якому її проводить Володимир Зеленський, не влаштовує “семипосольщину”. Також, мабуть, їх не влаштовує, що разом з Ігорем Коломойським “значок олігарха” отримає і Віктор Пінчук. А можливо навіть і молодоолігарх Томаш Фіала, який зараз фактично контролює керівництво партії і фракції “Голос” і поступово створює свою медіа-імперію, придбавши “Українську правду” і маючи в інформаційній обіймі видання “Новое время”, – каже інший співорозмовник з опозиційної фракції у Раді.

“” Захід хотів би, щоб боротьбу з олігархами (а також привласнення цього статусу) контролював він або близькі до нього структури, а не Банкова (через РНБО), яка має намір використовувати цей інструмент для посилення залежності великого бізнесу від президента.

Санкції як попередження

Вбачаючи розмах опору і вкрай проблематичні шанси законопроєкту, Банкова нанесла удар. Підконтрольний президентові РНБО ввів санкції, зокрема, проти представників великого бізнесу – впливового в сфері газу Дмитра Фірташа, який з 2014 року перебуває у Відні, де йдуть суди щодо його екстрадиції в США, і Павла Фукса, чиї інтереси також знаходяться в газовій галузі.

Відзначимо, що Фірташ – це системний бізнесмен першого ешелону, який, хоч і живе в Австрії, але зберігає великий вплив в країні. При цьому публічним політиком не є.  

До цих пір ніхто з великих системних бізнесменів-не політиків під санкції не потрапляв.  

Раніше ми писали про підгрунтя санкцій проти Фірташа. Це і переділ газового ринку, і спроби відібрати у нього титановий бізнес.

Але в політичних колах побутує ще одна версія – санкції проти Фірташа ввели в якості попередження іншим олігархам, щоб не чинили опору в Раді закону Зеленського, показуючи, що він, в порівнянні з санкціями, менше зло. 

“Така версія активно обговорюється серед депутатів. Але ця логіка може не спрацювати. Олігархи взагалі можуть сидіти тихіше трави аж до самого дня голосування, а потім все вирішити протягом півгодини. А поки головними спікерами проти законопроєкту будуть партія Порошенка і “соросята”. Останні вже намагаються переконати Захід, що цей закон не про боротьбу з олігархами, а про зміцнення особистої влади Зеленського”, – говорить джерело серед депутатів.

“” Читайте по темі: “Уже пропонують продати бізнес з дисконтом в 70%”. Що означають санкції РНБО проти Фірташа і Фукса

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE