Politerno > Статті > Україна і світ > Влада тимчасових. Навіщо Порошенку і Гройсману армія виконувачів обов’язків

Влада тимчасових. Навіщо Порошенку і Гройсману армія виконувачів обов’язків

  • 5 Жовтня, 2017
  • 2146 Переглядів
  • 0

Десятки “ласих” підприємств та органів влади в Україні роками не отримують повноцінних керівників

Відсутність повновладних керівників на важливих підприємствах – фірмовий почерк уряду Гройсмана. У підвішеному стані перебувають навіть три міністерства. МОЗом, як відомо, вже більше року в статусі в.о. керує Уляна Супрун, а керманичі Мінагро та Мінінформполітики, Тарас Кутовий і Юрій Стець, ще навесні подали у відставку. Нацбанк також в пошуках господаря: правда, тут затримка за президентом: його протеже Валерія Гонтарєва вже майже п’ять місяців перебуває у відпустці, а глава держави все ніяк не підбере їй наступника.

Проте це лише вершина айсберга. Чимало престижних вакансій на найвищому рівні не заповнюються довгі місяці, а то й роки. Не мають повноправних керівників Державна фіскальна служба, “Укрспирт”, Держслужба геології та надр, “Укравтодор”, “Укрзалізниця”, порти та інші важливі підприємства. В уряді знаходять універсальну відмовку: мовляв, кадрові призначення ускладнилися через новий закону “Про держслужбу”.

Він передбачає, що менеджери держпідприємств та топ-чиновники призначаються на посади у результати конкурсу. Це, з одного боку, дало можливість громадськості впливати на кадрову політику влади. А з іншого, як показує досвід, та ж влада затягує конкурси на роки, а в цей час держорганами та держпідприємствами керують “потрібні” люди у статусі “в.о.”.

Голова Національного агентства з питань держслужби Костянтин Ващенко в розмові з “Главкомом”  так прокоментував епідемію призначень виконувачів обов’язків: “там, де є вакансію, у центральних органах влади, там оголошуються конкурси. Наприклад, найближчим часом будуть проводитися конкурси на посади керівників Держрибагентства, Агентства ядерного регулювання і так далі”. Керівник Агентства запевнив, що вакансії поступово заповнюються, але йде і зворотній процес: “Хтось іде з посади, і знову оголошується конкурс”. До того ж, Ващенко наголошує, що після завершення конкурсу, відбувається спецперевірка переможця, що також забирає час.

Та така “відреформована” модель виявилась доволі зручною і для команди президента, і для прем’єра, які розставляють “своїх” на “ласі” місця.

“Функціонал керівника і виконуючого обов’язки нічим не відрізняється, але певна різниця є”, – зазначив в розмові з “Главкомом” голова комітету ВР з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, відомий правник Сергій Власенко. Депутат зазначає, що людина, яка працює з додатком “в.о.” не відчуває впевненості і залежить від осіб, які її призначили і тримають на цій посаді, і буде лояльною до них. “Коли країна перетворюється в зону виконуючих обов’язків, це означає що важелі впливу на управлінські рішення консолідуються в одних руках”, – додав Власенко.

По-друге, із виконувачем обов’язків, на думку парламентаря, понижується і ефективність роботи підприємства чи органу. “Людина не знає, скільки вона буде працювати, не може нормально планувати діяльність, бо сьогодні вона виконує обов’язки, а завтра на це місце призначать іншого виконувача. Це не дозволяє таким керівникам приймати стратегічні рішення. Бо навіщо, якщо їх завтра звільнять?” – пояснює Власенко. І наостанок зауважує, що будь-який виконувач обов’язків з морально-етичної та політичної точки зору не має такої ж відповідальності за результати роботи, як повноправний керівник. Бо він, так би мовити, лише підміняє справжнього начальника.

Територія виконувачів обов’язків

Центральні органи виконавчої влади

Національний банк

В червні 2014 року Нацбанк очолила Валерія Гонтарева. За час роботи на її адресу лунало чимало звинувачень: девальвація гривні, ліквідація сотні банків, тисячі клієнтів, які позбулися заощаджень. Не так давно щодо неї було поновлено розслідування Генпрокуратури про вплив на суддів, а НАБУ зайнялося перевіркою її декларацій.

З травня Гонтарева перебуває у відпустці за свій рахунок і повертатися на посаду начебто не збирається. Про відставку вона заявила ще у квітні, але парламент її досі так і не розглянув. Президент ніяк не визначиться із кандидатурою нового очільника НБУ. Поки ж обов’язки голови регулятора виконує Яків Смолій. Подейкують, що незабаром він таки матиме шанс позбавитися додатку “в.о.”.

Валерія Гонтарева навесні заявила про відставку, яку досі ніхто не прийняв

У НБУ Смолій працює з квітня 2014 року, з жовтня 2016-го – в якості першого заступника голови До його компетенції входить розробка політики НБУ в галузі інформаційної інфраструктури, регулювання діяльності платіжних систем і безготівкових розрахунків. У березні 2015-го Смолій увійшов до Міжвідомчої робочої групи з координації повернення в Україну коштів, отриманих злочинним шляхом колишніми чиновниками.

Яків Смолій – майже півроку виконує “обов’язки Гонтаревої”

До роботи у НБУ Смолій 23 роки пропрацював у фінансовій сфері. З 1991 року працював в управлінні НБУ в Тернопільській області. У 1994 працевлаштувався в банк “Аваль”, де згодом став акціонером і заступником голови правління. У 2005 році банк викупила австрійська Raiffeisen Group. Тоді ж Смолій став одним із засновників банку “Престиж”, який у липні 2006-го придбав австрійський Erste Bank. Після продажу своїх акцій у банку Смолій став директором з питань банківського бізнесу товариства “Престиж-груп”, яке охоплювало банківський, страховий, біржовий та молочний бізнес.

Державна фіскальна служба

Понад півроку фіскальна служба країни не має повноцінного керівника. На початку березня Роман Насіров був затриманий НАБУ та майже одразу відсторонений він посади. З того ж часу в.о. голови ДФС є Мирослав Продан.

Роман Насіров зі скандалом передав обов’язки своєму заступнику Мирославу Продану

Продан вважається людиною Гройсмана. До приходу в ДФС він займав керівні посади в податкових органах Вінницької області, Вінниці, Черкащини та Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників.

Фонд державного майна

Ще в середині квітня Верховна Рада схвалила звільнення Ігоря Білоуса з посади голови ФДМ за власним бажанням. Після того в.о. голови Фонду був призначений його перший заступник Дмитро Парфененко, який очолював фонд в такому статусі до того вже двічі: у 2008-2010 роках і з червня 2014 по травень 2015 року. Як в.о. керівника Парфененко відзначився продажем наприкінці серпня блокуючих пакетів п’яти обленерго структурам Ріната Ахметова – ПАТ ДТЕК “Донецькобленерго”, ПАТ “ДТЕК Західенерго”, ПАТ “Київенерго”, ПАТ “ДТЕК Дніпроенерго”, ПАТ “ДТЕК Дніпрообленерго”. У результаті чого безпосередні компанії Ахметова й афільовані з ними структури отримали у власність у загальному виразі понад 95% у кожному з обленерго.

“Кадр Януковича” Віталій Трубаров згодився і новій владі

У вересні в.о. голови змінили. Замість Парфененка уряд призначив Віталія Трубарова. В системі Фонду держмайна він почав працювати в 2002 році в Донецьку. У травні 2003 року обійняв посаду керівника регіонального відділення ФДМ. У Києві Трубаров опинився в 2010 році, після перемоги Януковича на президентських виборах. Був призначений заступником, а згодом – першим заступником начальника, начальником регіонального відділення Фонду держмайна у Києві.

Державна служба експортного контролю

Вже більше року – з 26 липня 2016-го – обов’язки голови Державної служби експортного контролю виконує Ігор Савула. До цього він працював на посаді старшого викладача кафедри Львівського університету бізнесу та права. Раніше працював начальником управління, заступником директора департаменту ДК “Укроборонпром”.

Другий рік Ігор Савула виконує обов’язки голови надважливого державного органу

Попередній керівник служби Юрій Терещенко в лютому минулого року був усунутий Кабміном від виконання обов’язків, а пізніше звільнений “за власним бажанням”. В грудні 2015-го СБУ затримала підлеглого Терещенка, який вимагав $250 тисяч хабара від представника комерційної структури за ліцензію на експорт продукції. Чиновника спіймали на гарячому під час отримання частини коштів. У той час у самого Терещенка під час обшуку співробітники СБУ знайшли майже $14 млн.

Та у проміжку між Терещенком і Савулом служба мала ще одного “очільника”: в статусі “в.о.” після відсторонення Терещенка експортним контролем опікувався Віктор Полянський.

Державна служба геології та надр України

Останнім головою Дежслужби геології та надр був Дмитро Кащук (з травня 2014-го по січень 2015-го). Він разом із головою державного підприємства “Бурштин Україна” уклав угоду з підконтрольними компаніями на геологічне вивчення родовищ бурштину на території Рівненської області, в ході яких під виглядом геологічних робіт здійснювався незаконний видобуток каміння. Потім обов’язки керівника виконував Микола Бояркін, щодо якого НАБУ почало кримінальне провадження за фактом незаконного збагачення. Зараз обов’язки покладені на Олега Кирилюка, колишнього регіонала та екс-начальника Житомирського управління ДАБІ.

Олег Кирилюк вважається креатурою прем’єра Гройсмана та ще одного “в.о.” з Вінниці Максима Мартинюка

Житомирські активісти “Автомайдану” надсилали листа Гройсману, де зазначали, що Кирилюк має бути люстрований, а не призначений на таку високу посаду. У цьому ж листі вказувалось, що він довів до банкрутства ВАТ “Червоненський цукровик”, наймав тітушок, яких нацьковував на борців із скандальним будівництвом “АТБ” у Житомирі. Кирилюк вважається креатурою прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та його соратника – нині в.о. міністра аграрної політики Максима Мартинюка.

У вересні парламентський комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи визнав незадовільною роботу тимчасового керівництва Держгеонадр. За підсумками засідання він рекомендував провести новий кадровий конкурс (Кирилюк та його заступник Микола Фощій були призначені зі скандалом в Держгеонадра у травні. У тому числі – попри рішення Київського апеляційного адмінсуду. Суд визнав незаконним конкурс на посади заступника та першого заступника голови Державної служби геології та надр та зобов’язав провести його повторно. – “Главком”). Протягом останніх місяців кілька компаній публічно заявили про перешкоджання їх діяльності з боку Держгеонадр через невидачу ліцензій на видобуток та розробку надр. Зокрема, це “Нафтогаз України”, “Укрнафта”, “Укргазвидобування”, “Східний ГЗК”, “Атомпрофспілка”. За даними ЗМІ, близько 90% заявок надрокористувачів, поданих в Держгеонадра на розгляд за останні три місяці, залишились без розгляду.

Державна екологічна інспекція

В лютому 2017 року Кабмін схвалив рішення про звільнення з посади голови Державної екологічної інспекції України Андрія Заїки. Та ще до того, коли Заїку було відсторонено від виконання повноважень на час здійснення дисциплінарного провадження, обов’язки керівника було покладено на першого заступника Інспекції Ігоря Яковлєва.

Обов’язки керівника Держекоінспекції виконує  Ігор Яковлєв виконує з початку цього року

Яковлєв працював директором комерційних структур, першим заступником голови Херсонської ОДА. З 2009 по 2011 займав посаду першого заступника начальника Держекоінспекції. В 2014-2015 був заступником начальника Управління життєдіяльності та охорони навколишнього середовища секретаріату Кабміну. В 2016-2017 був радником міністра екології. Обов’язки керівника Держекоінспекції виконує з січня.

Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру

Держгеокадастр, який керує земельним кадастром та державними землями, з липня минулого року у статусі в.о. очолює Олег Цвях. До того Службу очолював член команди Гройсмана – Максим Мартинюк. Та більше року тому він був призначений першим заступником міністра агрополітики, і зараз виконує обов’язки міністра.

Виходець з Вінниччини Олег Цвях – також близька до нинішнього прем’єра людина

Цвях працював у Головному управлінні земельних ресурсів КМДА, був начальником управління землеустрою Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА). З лютого до липня 2015 виконував обов’язки начальника головного управління Держземагентства у Києві. В липні 2015-го був призначений начальником управління.

Державне агентство автомобільних доріг

Обов’язки голови Держагентства автомобільних доріг з жовтня минулого року виконує екс-міністр транспорту та водного господарства Польщі Славомір Новак. З міністерської посади в Польщі пішов після гучного скандалу з годинником Maxi Marine Chronometer швейцарської фірми Ulysse Nardin за 5,5 тисячі доларів, який він не вказав у декларації.

Славомір Новак був депутатом Сейму, відповідав за транспорт та інвестиції при підготовці Польщі до Євро-2012

Тоді журналісти видання Wprost звинуватили Новака у махінаціях зі сплатою податків та тісних контактах із бізнесом. Він усе заперечував і запевнив, що годинник йому подарували родичі. Але його таки зобов’язали сплатити штраф у розмірі вартості годинника.

До Новака обов’язки керівника виконував тодішній перший заступник Євген Барах. До нього з жовтня 2015 року по червень 2016-го “Укравтодором” опікувався Андрій Батищев.

Державне рибне агентство

У серпні Кабмін звільнив Ярему Коваліва з посади голови Держрибагенства за власним бажанням (той заявив про намір повернутись у бізнес) та поклав виконання обов’язків голови на його заступника Андрія Кравченка. До призначення на посаду заступника Голови Держрибагентства останній працював заступником начальника Управління аквакультури, використання водних біоресурсів та міжнародного співробітництва – начальником відділу використання водних біоресурсів та ліцензування Держрибагентства.

За рибу в нашій країні також відповідає виконувач обов’язків – Андрій Кравченко

Також у вересні Кабмін оголосив конкурс на посаду голови Держагентства рибного господарства. Згідно з повідомленням, посадовий оклад голови відомства становитиме 13 тис. грн. Також передбачається надбавка до посадового окладу за ранг, інші надбавки, доплати та премії, додаткові стимулюючі виплати. Призначення на посаду відбувається строком на п’ять років.

Державна інспекція ядерного регулювання

У лютому цього року Кабмін призначив в.о. голови Державної інспекції ядерного регулювання Бориса Столярчука. До того часу він працював на посаді директора департаменту з питань безпеки ядерних установок Держатомрегулювання, також був заступником головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки.

Борис Столярчук. Попередній голова інспекції Сергій Божко помер на своєму робочому місці.

20 вересня своїм розпорядженням уряд оголосив конкурс на дану посаду.

Державна служба інтелектуальної власності

В лютому 2016 року з посади голови Держслужби інтелектуальної власності була звільнена Алла Жарінова. Обов’язки керівника були покладені на Антоніну Малиш.

Антоніна Малиш

Державна служба у справах ветеранів війни та учасників АТО

Керівництво Держслужби у справах ветеранів війни та учасників АТО сьогодні здійснює перший заступник голови Ігор Мальцев.

Ігор Мальцев

До приходу в цю Службу він працював у Державній службі з питань інвалідів та ветеранів та був заступником директора ДП “Центр” (апарат Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті міністрів).

Державні підприємства без господаря

Чи не кожне міністерство має у своєму підпорядкуванні підприємства, що не мають керівників. Загальна кількість таких “безголових” державних компаній вимірюється десятками. Серед є навіть гіганти…

“Укрспирт”

Фарс навколо вибору керівника “Укрспирту”, який знаходиться в управлінні Мінагро, триває вже не перший рік. Міністерство економічного розвитку та торгівлі днями знову оголосило конкурсний відбір. За планом: кінцевий термін подачі заявок на конкурс – 26 жовтня, початок конкурсу – 27 жовтня, оприлюднення результатів – до 27 листопада.

Наразі – з вересня – обов’язки директора ДП “Укрспирт” тимчасово виконує Юрій Лучечко. Посадовець працював на посаді радника директора цього підприємства. Раніше він також займав посаду заступника голови об’єднаної профспілкової організації ДП “Укрспирт”.

Юрій Лучечко – виходець зі спиртової галузі Львівщини, свого часу очолював Сторонибабське ДП “Укрспирт”

Екс-керівник Мінагро Олексій Павленко два роки тому оприлюднював красномовні результати діяльності ДП “Укрспирт” у 2012-2015 роках: понад 3 млрд грн фінансових порушень, серед яких 1,2 млрд – збитки. У цей проміжок часу посади керівника “Укрспирту” займали Віктор Панков, його колишній заступник Олександр Харт, а в 2014 році – Михайло Лабутін. Двоє останніх сьогодні перебувають у міжнародному розшуку і є фігурантами кримінальних справ щодо розкрадань в “Укрспирті”. При цьому Харт втік з країни майже одразу після Євромайдану, а Лабутін – наприкінці 2014-го після звинувачень на його адресу у нанесенні збитків підприємству майже на 200 млн гривень.

З кінця 2014 року по грудень 2015 “Укрспиртом” керував Роман Іванюк. Романюк прийшов з інвестиційного банкінгу (працював в компанії “Конкорд капітал”). В інтерв’ю “Главкому” він підтверджував, що його головним завданням є підготовка великого державного підприємства до приватизації. Про готовність підприємства до приватизації він врешті заявив, та приватизацію досі проведено не було.

У травні цього року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман знову заявив, що державне підприємство “Укрспирт” потрібно продати через відкритий конкурс.

ДПЗКУ

Не перший рік має проблеми із керівництвом має і Державна продовольчо-зернова корпорація. Останнього в.о. голови правління ДПЗКУ теж, як і “Укрспирт”, отримала нещодавно – у вересні. Ним став Дмитро Гавриш, який до цього був радником директора з фінансових питань ТОВ “Юридична компанія “Стратег”.

З даними ЗМІ, його призначення пролобійоване “вінницькою” командою Гройсмана. Дмитро Гавриш закінчив Чернівецький державний університет за спеціальністю “Фінанси і кредит”. В 2000-х був першим заступником президента “Вінницького універмагу”. Потім головою правління “Вінницямолоко”. З 2004-го по 2010 рік обіймав посаду заступника голови правління найбільшої в Україні компанії з будівництва мостових конструкцій і транспортних розв’язок ПАТ “Мостобуд”.

21 квітня виконувач обов’язків голови правління Державної продовольчо-зернової корпорації України (ДПЗКУ) Олександр Григорович заявив про відставку. Після чого керівництво компанією тимчасово перейшло до першого заступника голови правління ДПЗКУ Віталія Шулежка.

ДПЗКУ – вертикально інтегрована зернова компанія: від виробництва до експорту. До її складу входять 55 філій, їх загальна робоча місткість становить 3,75 млн тонн сільгоспкультур, в тому числі, сумарні потужності з перевалки на експорт Одеського і Миколаївського портів – близько 2,5 млн тонн зернових вантажів на рік.

ДПЗКУ показувала негативний фінансовий результат вже чотири роки поспіль. У 2012 році корпорація залучила кредит від Експортно-імпортного банку Китаю на суму $3 млрд, з яких використано лише $500 млн, $1 млрд знаходиться на депозитному рахунку в “Укрексімбанку”. Ще $1,5 млрд зберігається в китайському банку. За резервування цих коштів корпорація сплатила $200 тис. Однією з причин збитковості в компанії називають необхідність за договором з китайцями обслуговувати цей валютний кредит, використовувати кошти якого ДПЗКУ не має наміру.

Національна акціонерна компанія “Украгролізинг”

Вже кілька років – з липня 2015-го – у статусі “в.о.” компанією “Украгролізинг” керує Олександр Процюк. До цього Процюк обіймав посаду заступника генерального директора “Украгролізингу”.

Олександр Процюк

Раніше підприємством керували екс-нардеп від блоку Литвина Василь Шпак та його син Микола. В 2016 році Спеціалізована антикорупційна прокуратура спрямувала до суду звинувачувальний акт проти них. До цього в органах прокуратури слідство тривало впродовж трьох років і справа неодноразово закривалася. У серпні 2014-го Василя Шпака арештували за підозрою в махінаціях під час керівництва “Украгролізингом”. Його сина було оголошено в розшук. “Згідно з планом, розробленим Василем Шпаком, НАК “Украгролізинг”, де директором працював його син, повинно було укладати договори з підприємствами-виробниками сільськогосподарської продукції  на купівлю обладнання за державні кошти… Згідно з проведеною експертизою, розмір завданого державі збитку становить понад 114 млн грн. Василь Шпак у змові з сином та іншими особами вчинили розтрату та заволоділи майном компанії”, – розповідав керівник САП Назар Холодницький.

“Укрзалізниця”

Якщо зазирнути у історію, то останні роки більшість керівників “Укрзалізниці” мали додаток “в.о.”: Олександр Завгородній (липень 2015 – березень 2016), Євген Кравцов (березень 2016 – травень 2016), Віталій Жураковський (травень 2016 – червень 2016). В червні минулого року головою правління ПАТ “Укрзалізниця” за результатами конкурсу став “варяг” – екс-голова ради директорів Польської залізниці – Войцех Бальчук. Проте запам’ятався чиновник не стільки реформами залізниці, скільки суперечками із міністром інфраструктури Володимиром Омеляном.

Євген Кравцов переймається не тільки залізницею, а й своїм особистим піаром на новій посаді

В серпні 2017 року – після відставки Бальчуна – виконувати обов’язки керівника підприємства вже вдруге став Євген Кравцов. Його вважають людиною з табору оточення президента. Раніше Кравцов працював в юрфірмі “Астерс”, був там партнером. Займав посади радника гендиректора, начальника департаменту реформування та корпоративного розвитку, директора з реформування, майнової та правової політики “Укрзалізниці”. Був членом правління “УЗ” та першим заступником міністра інфраструктури (травень 2016 – серпень 2017). Минулого літа став головою наглядової ради “Укрзалізниці”.

“Укрпошта”

Конкурс на посаду гендиректора “Укрпошти” Ігор Смілянський виграв ще навесні минулого року. Проте він досі має приставку “в.о”.

До приходу в “Укрпошту” Смілянський більше 17 років пропрацював у сфері стратегічного, управлінського і фінансового консалтингу. На момент участі в конкурсі працював в Нью-Йорку (США) в американському офісі міжнародної аудиторської компанії KPMG, має досвід роботи в Україні та інших країнах світу.

Реформатор “Укрпошти” Ігор Смілянський запам’ятався тим, що відразу суттєво підняв зарплати окремим співробітникам, яких привів у компанію саме він

До того з грудня 2014 року “Укрпошту” очолював вінницький бізнесмен Ігор Ткачук, брат народного депутата від “Блока Петра Порошенка” Геннадія Ткачука.

НЕК “Укренерго”

З жовтня 2015 року “Укренерго” очолює Всеволод Ковальчук. І він, за “традицією”, керує стратегічним державним підприємством у статусі “в.о.” До призначення Ковальчук кілька років поспіль працював в компанії. До того у 2008 році займав посаду виконавчого директора з економічної політики та аналізу, виконував обов’язки віце-президента з фінансів НАЕК “Енергоатом”. Протягом 2001-2007 років працював у НАК “Нафтогаз України”.

Всеволод Ковальчук третій рік керує компанією як виконувач обов’язків

Одразу після призначення Ковальчука в. о. голови “Укренерго”, в офісі компанії був проведений обшук. У ГПУ пояснили, що досудове розслідування проводиться щодо зловживання службовим становищем особами “Укренерго” в період 2010-2014 роки. “Попередня кваліфікація звинувачень – ч. 5 ст. 191 “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”, та ч. 2 ст. 364 “Зловживання владою або службовим становищем”, – йшлося у повідомленні.

“Укренерго”, як відомо, здійснює експлуатацію магістральних і міждержавних ліній електропередачі, а також централізовану диспетчеризацію об’єднаної енергосистеми країни. НЕК перебуває в підпорядкуванні Міністерства енергетики.

“Центренерго”

В.о. головного директора “Центренерго” зараз є Олег Коземко. До того він працював в ПАТ “Центренерго” на різних посадах, очолював Державну інспекцію електричних станцій і мереж ДП НЕК “Укренерго”. З вересня 2015 року Коземка було обрано членом дирекції ПАТ “Центренерго” та покладено на нього виконання обов’язків гендиректора на період проведення конкурсу.

Олег Коземко

Підприємства “Центренерго” відчувають дефіцит антрацитового вугілля, яке доводиться імпортувати з інших країн. У зв’язку з цим, підприємство постійно опиняється в центрі скандалів, пов’язаних із закупівлею палива, в тому числі із Південної Африки.

“Центренерго” експлуатує Вуглегірську, Зміївську і Трипільську ТЕС, сумарною встановленою потужністю 7550 МВт. Державі в особі НАК “Енергетична компанія України” належить 78,3% акцій “Центренерго”.

Учасники енергетичного ринку на правах анонімності стверджують, що неабиякий вплив на “Центренерго” має народний депутат від БПП Ігор Кононенко, тому владі вигідно там тримати керівника у статусі “в.о”

Об’єднана гірничо-хімічна компанія

В.о. керівника ДП “Об’єднана гірничо-хімічна компанія” в лютому цього року був призначений Олександр Гладушко, перший заступник голови правління.

Олег Гладушко

Руслана Журила, який до того очолював цю компанію, а також керівника відділу продажів і маркетингу і екс-заступника директора детективи НАБУ звинуватили у спричиненні збитків держпідприємству на суму більше 300 млн гривень.

Одеський припортовий завод

30 грудня 2016 року ОПЗ залишив директор Валерій Горбатко, обов’язки керівника тимчасово були покладені на його заступника Сергія Назаренка.

Сергій Назаренко

ОПЗ – одне з найбільших підприємств хімічної галузі країни. Розташований на території міста Южне, спеціалізується на виробництві аміаку та карбаміду.

Ще 17 липня 2014 року Кабмін оприлюднив план приватизації Одеського припортового. Але віз і нині там. Продаж підприємства тепер обіцяють провести навесні 2018 року.

В 2015 році тодішні перші заступники голів правління “Нафтогазу України” та ОПЗ Сергій Перелома та Микола Щуріков були звинувачені в організації схеми продажу газу для потреб заводу за завищеними цінами і завданні державі збитків на понад 205 млн грн. В листопаді 2016 року НАБУ передало обвинувачення за справою до суду. ОПЗ щорічно втрачає сотні мільйонів на двох ключових схемах, які не могли б існувати без патронату з Києва: демпінговому продажу власної продукції і купівлі сировини за завищеними цінами.

Морпорти і не тільки

Ігор Ткачук, який певний час очолював “Укрпошту”, і про якого мова йшла вище, сьогодні вже є начальником адміністрації Одеського морського порту, а до цього – з вересня 2016 по травень 2017 – був в.о. директора Одеського морського торговельного порту. Зараз ці функції з традиційним “в.о.” перейшло до Віктора Слободянюка. Обидва – і Ткачук, і Слободянюк – з Вінниці і представляють команду Гройсмана. До Одеси Слободянюк також працював на керівній посаді в “Укрпошті” – був першим заступником.

 

Ігор Ткачук

Керівників із приставкою “в.о.” мають і інші морські торговельні порти та пов’язані з цим бізнесом підприємства: Чорноморський (Анатолій Єрьоменко), Южний (Віталій Жуковський), Херсонський (Андрій Соколов), Бердянський (Богдан Бабець), “Стивідорна компанія “Ольвія” (Руслан Олейник).

Без офіційних керівників “сидять” також Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків (в.о. начальника Павло Буланович) та державне підприємство водних шляхів “Укрводшлях” (в.о. начальника Микола Верещака).

ДП “Антонов”

Держпідприємство “Антонов”, що входить до складу “Укроборонпрому”,  очолює в.о. президента Олександр Кривоконь. На цю посаду він був призначений в серпні 2016 року.

Олександр Кривоконь

Раніше менеджер працював на посаді директора Харківського державного авіаційного виробничого підприємства (ХДАВП), що входить до складу ДК “Укроборонпром”. Кривоконь також обіймав керівні посади ДП ВО “Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова”, ДП “Завод ім. В.О. Малишева”, корпорації “Гірничі машини” (нині – “Corum group”) та ін. Попередній керівник “Антонова” Олександр Коцюба прийняв рішення лишити посаду, мотивуючи це поверненням у бізнес.

Катерина Пешко, Главком

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE