Politerno > Статті > Україна і світ > Вихід Костянтиновського з Ради обернеться запеклими суперечками в Києві

Вихід Костянтиновського з Ради обернеться запеклими суперечками в Києві

  • 16 Липня, 2017
  • 1738 Переглядів
  • 0

Чому нардеп-бізнесмен вирішив достроково покинути Раду і кого можуть обрати замість нього

Народний депутат В’ячеслав Константиновський (позафракційний), обраний в Раду по мажоритарному округу №220 у Києві, складає свої повноваження. Якщо Верховна Рада схвалить його рішення, столицю чекають вибори наступника Костянтиновського.

Strana.ua” з’ясувала істинні причини його відмови від мандату і спрогнозувала можливих претендентів на округ.

Без важелів

За визнанням самого Костянтиновського, він більше не захотів займатися політикою. Три роки, які він провів у Раді, називає “найбільш похмурими” в його житті, зізнаючись, що і раніше замислювався про вихід з парламенту. “Справжнім політиком я так і не став.

У першу чергу тому, що залишатися самим собою для політика майже недоступна розкіш. Тому успіх у політиці майже завжди пропорційний вмінню обіцяти, обманювати і прикидатися. Хоча, напевно, бувають і винятки … Не хочу образити всіх”, – написав Константиновський на своїй сторінці в Фейсбуці.

Він говорить про труднощі, з якими йому довелося зіткнутися в депутатській роботі останнім часом. “Нікому не відмовляв в депутатському запиті і намагався допомогти тим, хто до мене звертався. На жаль, виходило не завжди. Мої закони не потрапляли до порядку денного… Без фракції майже немає важелів”, – зазначив він.

Він також поскаржився на погане ставлення до парламенту в суспільстві. “Сьогодні депутат – це те ж саме, що  “ворог народу”. Багато депутатів різних скликань заслужили це звання. Але далеко не всі. Поливати брудом парламент цілком зараз стало дуже модною і прибутковою справою… Я бажаю цьому парламенту терпіння і успіхів з реформами, але вже без мене”, – написав Константиновський.

“Реально задовбало!”

Депутати і знайомі Костянтинівського, з якими вдалося переговорити “Strana.ua”, висловлюють найрізноманітніші версії його вчинку.

За словами співрозмовника з числа депутатів, з боку влади йшли постійні спроби натиснути на Костянтиновського. “Він говорив, що за цей голос (депутата – прим.ред.) Так “нагинали”! То однією кримінальною справою погрожували, то іншим. Його це реально задовбало”, – стверджує співрозмовник.

Відзначимо: у лютому генеральний прокурор Юрій Луценко дійсно повідомляв, що його відомство, підозрюючи Костянтиновського в несплаті податків на суму 50 млн. грн, готує подання на зняття з нього депутатської недоторканності.

Але через деякий час Константиновський опублікував спільну фотографію з Луценком на своїй сторінці в Фейсбук з підписом, що він чистий перед фіскальною службою ( “розумні” податківці заплуталися в трьох соснах!”), і Луценко в цьому переконався.

Ще одна причина, на думку співрозмовників “Strana.ua” в депутатському корпусі, яка вплинула на Костянтинівського (відомого бізнесмена, авторитетного в різних колах) – це бажання сховатися від пильного погляду до себе як парламентарія.

“Слава не звик до цього. А тут за всім стежать, за все потрібно виправдовуватися. Світити свої гроші. Це дратує!” – каже депутат.

Тут можна згадати, як нервово відреагував Константиновський на обговорення в пресі і соцмережах своїй декларації за 2015 рік, де однією готівки у вигляді доларів було 14,7 млн ​​(це 382 млн.грн.), які були вказані як особисті накопичення, плюс позичені у екс-міністра вугільної промисловості Віктора Тополова п’ять млн.

“Я вже давно перестав звертати увагу на нападки людей, які, надивившись маячні в інтернеті, ніколи мене не бачивши і нічого не знаючи про мене і моє життя, готові звинувачувати і вішати ярлики. Так легше прийняти свої невдачі і чийсь успіх”, – написав тоді Константиновський на своїй сторінці в Фейсбуці.

“Константиновський просто втомився бути тим, кого на Заході називають РЕР – politically exposed person. Тобто людиною, яка, в силу займаної посади, зобов’язана максимально відкритися для суспільства”, – сказав колега Костянтинівського по парламенту.

У той же час один із знайомих нардепів пропонує інше пояснення його вчинку. “В’ячеслав – дуже раціональна людина з дуже хорошим чуттям часу, – говорить джерело. – Пам’ятаєте його знамениту історію “Продав Rolls Royce – пішов на фронт”, після якої він пішов у депутати і переміг?

Там все було чітко розраховано. Тому, думаю, що і зараз у наявності тверезий розрахунок. Самі подивіться. Костянтиновському постійно погрожували якимось справами і зняттям недоторканності, то загострювалася тема, то зникала.

Але, з урахуванням нинішнього апетиту силовиків на депутатів, він явно знаходиться в групі ризику на зняття недоторканності, і, якщо внесуть подання, то знімуть. Тому зараз для нього найкраща позиція для захисту – це скласти мандат, заробити на цьому очки і вибудувати, таким чином, більш сильну лінію оборони. Це один момент. І другий – не виключаю, що йому хтось шепнув про майбутні зміни, при яких краще було б залишити Раду. Це або вибори, або якісь великі потрясіння. Повторюся, у В’ячеслава дуже гарне чуття”.

Хто на новенького

Рада візьметься за питання Костянтиновського вже на новій – сьомий – сесії, яка розпочнеться 4 вересня. Хоча прогнози в цьому плані – справа невдячна. У цьому скликанні було достатньо прикладів, коли парламент не давав ходу проханню депутата про складання повноважень. Наприклад, нинішній мер Борис Філатов після обрання мером Дніпра написав заяву про відмову від мандата, але Рада не раніше ніж через місяць дала свою згоду.

Від того, коли відбудеться голосування парламенту, залежить і старт виборчої кампанії в окрузі Костянтиновського. Як тільки постанова Ради про припинення повноважень надійде до Центральної виборчої комісії, вона повинна в десятиденний термін призначити проміжні вибори депутата. Виборчий процес розпочнеться наступного після публікації відповідної постанови дня і триватиме два місяці.

Але головне питання навіть не в цьому, а хто буде балотуватися на цьому окрузі в столиці. На виборах 2014 року у співвласника KDD group Костянтиновського, який йшов від партії Арсенія Яценюка “Народний фронт” (НФ), головним суперником був потім вже обраний до Київради Дмитро Гордон, самовисуванець.

У дні передвиборної кампанії по Києву можна було побачити білборди Костянтиновського з девізом його кампанії “Продав Rolls Royce – пішов на фронт” і портретом самого кандидата. У підсумку, кандидат від НФ переміг з результатом 32.98% (25 740) голосів виборців, тоді як Гордон набрав 25.29% (19 737) голосів виборців. У червні 2015 року Костянтиновський покинув фракцію НФ, аргументувавши це бажання більшої політичної самостійності.

Знову брати участь Гордон не планує. “Це позорище, а не Рада, збіговисько негідників … Вона зжила себе”, – заявив Гордон в коментарі “Strana.ua”.

Глава столичної організації президентського іменного блоку, народний депутат Дмитро Білоцерківець (БПП), який входить до близького оточення мера Києва Віталія Кличка, допускає інтерес до округу №220, перш за все, тих депутатів від “Солідарності” в Київраді, чиї округи припадають на той жеж Подільський район. “Але якщо бажаючих від нас буде багато, я виступаю за проведення свого роду праймеріз, щоб відібрати найбільш підходящу кандидатуру”, – зазначає Білоцерківець.

Але округ цілком може залучити і більш відомих політиків і навіть політичних важковаговиків, при цьому співрозмовники “Strana.ua” сумніваються, що Костянтиновський під когось такого звільняв місце в сесійній залі.

“Я не виключаю спроби, наприклад, Арсенія Яценюка (екс-прем’єр, глава НФ – прим.ред.) Або Валентина Наливайченка (екс-керівник СБУ, нині лідер руху “Справедливість”- прим.ред.) Або екс-депутатів Єгора Фірсова і Миколи Томенка, яких верхівка БПП позбавила мандатів”, – міркує народний депутат Віктор Чумак (позафракційний), теж обраний в Раду по мажорітарнму округу в столиці. Втім, він говорить, що спробувати свої сили там можуть і представники руху “Хвиля”, керівником якого є депутат.

Можливість появи Яценюка на окрузі №220 в НФ заперечують. “Не займайтеся конспірологією”, – розсміявся лідер фракції НФ Максим Бурбак, почувши питання “Strana.ua”.

Однак навіть серйозним гравцям доведеться зважувати плюси і мінуси участі в довиборах, які мають свою специфіку.

“На довибори в окремому або кількох округах зазвичай йдуть всі-всі, тому кандидатів збирається набагато більше, ніж в звичайну виборчу кампанію, і, відповідно, конкуренція набагато вище. А ось явка набагато нижче, ніж на загальноукраїнських виборах, коли люди йдуть голосувати за партії і заодно за мажоритарників. З іншого боку, це київський округ, а в столиці досить висока політична активність навіть в міжвиборчий період”, – перераховує мажоритарник з Києва Андрій Іллєнко (позафракційний), який представляє партію “Свобода”.

Депутат Чумак каже ще про одне відміну київських виборів: “У столиці не так успішно працюють “сітки” (політтехнологія для підкупу виборців – прим.ред.) Тут можна поборотися. Мій результат, як і як Юрія Левченка (представника “Свободи” в Раді – прим.ред.), Борислава Берези (позафракційний – прим.ред.) про це говорить”, – доводить Чумак.

“З огляду на те скільки в Києві потенційних” ресурсних “учасників, цей округ очікує справжнісіньке “рубилово”, – дає емоційну оцінку Береза.

Щоб побачити, наскільки це буде справедливо для округу №220, Констатиновський повинен стати 40 депутатом, який вибув з Ради.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE