Politerno > Статті > Україна і світ > Як у Росії приховують масштаби поширення коронавірусу — The New York Times

Як у Росії приховують масштаби поширення коронавірусу — The New York Times

  • 25 Квітня, 2020
  • 1094 Переглядів
  • 0

Віддалений регіон Комі на півночі Росії за площею майже такий, як Каліфорнія, але там лише кілька лікарень, та й ті старі, оскільки дісталися республіці з радянських часів. Сьогодні він став розсадником тих жахів, які чекають найбільшу в світі країну.

Про це йдеться в журналістському матеріалі видання The New York Times.

З’являється все більше свідчень того, що коронавірус вже прорвав слабку оборону Комі, і на цьому тлі місцева влада минулого тижня почала енергійно стримувати кризу. Для цього поліція викликала критиків регіонального уряду і стала допитувати їх про те, як вони дізналися про спалах захворювання в лікарні, якщо чиновники Комі стверджували, що ніхто не заразився.

Серед викликаних на допит був директор незалежного онлайнового журналу 7 × 7 Павло Андрєєв. Це інтернет-видання в минулому місяці розповіло про те, як хворий Covid-19 хірург з державної лікарні Комі заразив своїх пацієнтів.

За словами Андрєєва, під час його допиту співробітник поліції, в основному, хотів з’ясувати про його коментар в онлайні, в якому він повідомляв: «Неможливо довіряти державі, навіть в лікарнях». Андрєєва ні в чому не звинуватили і навіть не зняли з посади. За його словами, зустріч в поліції його нітрохи не налякала, але дуже спантеличила. «Кіт вже вибрався з мішка, так навіщо ж витрачати на це час і сили?» – запитує він.

Поліція втрутилася за вказівкою міністра охорони здоров’я Комі, який був звільнений минулого тижня за неправильні дії в умовах пандемії. Це втручання висунуло на перший план одне з головних перешкод Росії в боротьбі з поширенням вірусу в її величезній і часто застарілій глибинці. Ця перешкода – громіздка і незграбна бюрократична машина, що має на меті захистити перш за все не населення і його здоров’я, а чиновників, причому навіть після того, як вони втрачають свою роботу.

На відміну від Китаю, який часто заарештовує критиків уряду або просто робить так, що вони зникають, а також видаляє в інтернеті ті коментарі про коронавіруси, які не до вподоби владі, Росія не є такою ж безжальною і ефективною поліцейською державою. Більшою мірою це хаотична конфедерація бюрократів.

Російський президент Володимир Путін, прекрасно розуміє недоліки своєї країни, на минулому тижні виступав із закликами до чиновників у віддалених регіонах, вимагаючи від них взяти ситуацію під контроль.

Але зіткнувшись з пандемією, яка не реагує на звичні для Кремля кошти пропаганди та репресій, Путін передав більшу частину повноважень і відповідальності по боротьбі з коронавірусом тим же самим регіональним керівникам. Поступово таким чином, Кремль пробудив гірші інстинкти, глибоко вкорінені в багатьох регіональних урядах, і тепер вони намагаються всіляко приховувати погані новини.

Звертаючись в неділю до нації з нагоди православного Великодня, Путін запевнив росіян, що ситуація в країні під повним контролем.

Але незабаром, після його виступу, який пролунав з заміської резиденції, органи охорони здоров’я повідомили про понад 6 000 нових випадків зараження по всій Росії. Це був найбільший приріст за день, і зараз загальна кількість хворих в країні наблизилося до 43 000. Найбільшу тривогу викликає те, що дві третини нових випадків сталися за межами Москви, хоча раніше основне число інфікованих приходилося на столицю.

Офіційне число померлих від коронавірусу, яке вельми туманне в силу недоброякісної звітності, але за останній тиждень все одно зросло в два рази, за тиждень склало всього 361 чоловік. Це ніщо в порівнянні з США, де померлих 36 000.

Влада Комі, де населення становить менше мільйона чоловік, три дні стверджувала, що нових випадків коронавірусу у них немає, а у вівторок раптом повідомили про 97 нових заражених. Республіка тут же вийшла на третє місце в країні за кількістю інфікованих після Москви і Санкт-Петербурга. Але це великі міста, де набагато більше жителів і набагато більше якісних лікарень. Потім Комі обігнала Нижегородська область, але в республіці все одно найвищий рівень захворюваності на душу населення після Москви.

Керівництво Комі зізналося в новому стрибку інфекцій після того, як Путін у понеділок зробив різке попередження керівникам регіонів. Минулого місяця президент відправив у відставку губернатора республіки, зробивши це після того, як там зафіксували різкий стрибок заражень коронавірусом.

Стефанівська площа в місті Сиктивкар, столиці Комі. Лікарня за межами міста стала гарячою точкою зараження

Путін розкритикував «злочинну недбалість» в регіонах, і багато хто побачив в цьому завуальоване посилання на Комі. «Я знаю, про що йде мова, і це просто результат нехлюйства», – сказав він.

Але ситуація в Комі – це також результат хронічного крутійства влади, і Путін заохочує це явище всі ті 20 років, що знаходиться при владі. Він наполегливо затикає роти незалежним критикам, а телебачення і багато інших засобів масової інформації при ньому перетворилися в луна-камери відданих йому бюрократів.

Завдяки роботі незалежних ЗМІ, таких як 7 × 7, і постам в соціальних мережах, в Комі давно вже відомо, що лікарня в промисловому Ежвінському районі, що знаходиться на околиці Сиктивкара, стала осередком зараження в березні, тому що тамтешній хірург Андрій Керн продовжував працювати, незважаючи на появу у нього симптомів коронавірусу.

Цей лікар, який є близьким родичем одного високопоставленого начальника з правоохоронних органів, а також його дружина могли заразитися вірусом від своєї доньки, котра повернулася в Комі в березні з поїздки в Європу. Оскільки проводити тестування в лікарні не було можливості, співробітників попросили самостійно стежити за ознаками хвороби і зробили їм рентген. Це недорогий, але ефективний спосіб виявити Covid-19 у легенях.

Минулого тижня клініку в Москві закрили після того, як головний лікар заразив кількох пацієнтів

Сиктивкарський економіст Карина Татаренко розповіла, що її 83-річну бабусю, яка страждає від діабету, в грудні поклали в ежвінську лікарню, щоб ампутувати ногу.

Інфікований хірург успішно провів операцію, жінка пішла на поправку і хотіла повернутися додому, розповіла Татаренко. Але її палату раптово закрили без пояснення причин, і жінці довелося залишитися в лікарні.

Татаренко, якій заходити до лікарні було заборонено, більше тижня безуспішно намагалася додзвонитися до бабусі і до хірурга, щоб дізнатися, що відбувається. На початку квітня подзвонили з лікарні і повідомили, що бабуся померла.

У свідоцтві про смерть причиною зазначили «атеросклероз кінцівок». Мова йде про утворення склеротичних бляшок на стінках артерій, що часто пов’язано з діабетом. Інша наведена у свідоцтві причина – «системне запалення неінфекційного походження». Проте, коли онука відправилася в моргзабрати тело, їй повідомляла, що справжня причина смерті – легенева недостатність, викликана коронавірусом.

Неможливо дізнатись, скільки підробили свідоцтв про смерть, щоб приховати справжнє число померлих від Covid-19. Зараз вже неодноразово підтверджується, що смертельні випадки від коронавірусу усвідомлено неправильно класифікують.

Відповідаючи по телефону з Комі, заплакана Татаренко сказала, що хотіла подати скаргу на оперувавшого бабусю хірурга, звинувативши його в злочинній халатності, так як очевидно, що це він заразив пацієнта. За її словами, державна лікарня кілька днів відмовлялася повідомити будь-яку інформацію, а потім збрехала про причину смерті.

Карина Татаренко на могилі бабусі, яка померла після операції. Пані Титаренко вважає, що чиновники лікарні намагалися приховати, що COVID-19 вбив її

Російські лікарі, що працюють у величезній напрузі, стали одними з основних розповсюджквачів коронавірусу. Спалахи в південному місті Ставрополі, в Іванові, в уральському місті Уфа пов’язані з інфікованими лікарями. На минулому тижні закрили клінікуу в московському районі Мітино, після того, як її головний лікар заразив декількох пацієнтів.

Керівник організації «Роспотребнадзор» заявив, що на долю медичних закладів приходиться більше половини з 74 джерел інфекції, виявлених на сьогоднішній день у Росії.

Керівництво охорони здоров’я Комі із затримкою визнало спалах в Ежві. Але замість того, щоб ізолювати лікарню, воно почало переводити пацієнтів, у котрих не було симптомів Covid-19, у більшу та найсучаснішу лікарню міста Сиктивкар, а згодом і в інші лікувальні заклади, де вони почали розповсюджувати вірус. Вже через кілька днів у Комі були сотні заражених коронавірусом, майже стільки же, як і в Санкт-Петербурзі.

Будучи не в стані приховати ці показники, влада Комі нарешті визнала, що припустилася сер’єзних помилок, і Кремль миттєво їх наказав. Путін змінив регіонального губернатора. Посаду втратив і міністр охорони здоров’я республіки. Ці перестановки підтвердили правоту місцевих журналістів та активістів, які забили тривогу, але зіткнулися з приховування інформації владою.

Новий губернатор, який за спеціальністю епідеміолог, діє більш відкрито, але не чиновники продовжують запутувати ситуацію.

Підконтрольні регіональною владою телеканали взяли інтерв’ю у двох сиктивкарських лікарів, які виглядали замученими та наляканими, але все рівно запевнили, що у них є все необхідне для стримування вірусу, і що вони «продовжують любиму роботу».

Оскільки російський міністр охорони здоров’я в п’ятницю публічно заявив про те, що цей регіон в числі інших допустив серйозні помилки, новопризначений губернатор Комі Володимир Уйба запевнив Путіна під час відеоконференції, що поширення інфекції на його території сповільнилося, оскільки там стали ширше застосовувати тестування.

Разом з тим, він визнав, що на сьогодні в республіці перевірено всього один відсоток жителів, хоча зараз там тестуванням займаються три лабораторії, тобто, проби вже не потрібно посилати на аналіз до Новосибірська. Губернатор звернувся до президента з переконливим проханням допомогти в створенні сучасного центру інфекційних захворювань.

Підготовлені двома російськими інститутами математичні моделі вказують на те, що пік спалаху в Комі припаде на початок травня. Всього там можуть заразитися 50 000 чоловік, і це буде сторазове збільшення в порівнянні з числом підтверджених випадків на сьогодні.

Лікар найбільшої в Сиктивкарі лікарні, який попросив не називати його ім’я, оскільки він боїться втратити роботу, відповів на кілька запитань по телефону і назвав ситуацію в Комі «шоу жаху», тому що без масштабного і надійного тестування ніхто не знає, скільки людей інфіковано, і де вони знаходяться.

За його словами, деяких пацієнтів, які контактували з інфікованим лікарем в Ежві, просто виписали з лікарні і дозволили повернутися додому. Вони роз’їхалися по всій республіці. Решту, хто потребує лікування від різних хвороб, які пов’язані з коронавірусом, в основному, перевели в Сиктивкар, не перевіривши на вірус.

Читайте також: У Росії незабаром почнеться катастрофа – експерт

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE