Politerno > Статті > Україна і світ > У Росії незабаром почнеться катастрофа – експерт

У Росії незабаром почнеться катастрофа – експерт

  • 22 Квітня, 2020
  • 1367 Переглядів
  • 0

У Росії, без жартів, починає складатися справжнісінька революційна ситуація. Як би голосно це не звучало, стан справ в економіці дозволяє говорити саме про такий характер розвитку подій.

Про це зазначає російський політик і колишній президент Інституту енергетичної політики, московського незалежного аналітичного центру Володимир Мілов.

Тут справа навіть не в глибині поточної економічної кризи, хоча масштаби її неймовірні. Згідно з опитуванням, проведеним Вищою школою економіки на початку квітня серед більш, ніж 3000 респондентів, близько 70% росіян вже встигли зіткнутися або з падінням, або з повною втратою доходів уже в перші дні оголошених Путіним «неробочих тижнів» (в тому числі 24% – з втратою доходу).

За даними Олексія Захарова, засновника сайту Superjob.ru, якщо карантин затягнеться до літа – швидше за все, так і буде, – роботу можуть втратити 20-25 млн чоловік. І це занижена цифра. Для нас може бути показовий досвід США, де влада, на відміну від європейських країн, не так активно підтримує виплати зарплати роботодавцями (в Європі багато урядів компенсують роботодавцям значну частину зарплат, щоб ті не звільняли людей) – і число звернень американців за допомогою з безробіття зараз багато разів перевищило всі історичні максимуми.

У Росії, де влада вибрала шлях взагалі нікому толком не допомагати, ситуація очевидно буде в цьому плані гіршою, ніж в США. Буквально,  нещодавно міністр фінансів Антон Силуанов заявив про намір зберегти гроші Фонду національного добробуту (ФНБ) до 2024 року і витратити в 2020 році всього 2 трлн рублів з ФНБ, це при тому, що в реальності необхідна державна допомога економіці складає близько 10 трлн рублів або більше – тобто влада зробила свідомий вибір залишити громадян і економіку в умовах кризи самим собі.

Про конкретні економічні наслідки в цифрах можна зараз тільки гадати – наприклад, глава ЦБ Ельвіра Набіулліна відмовилася називати конкретний прогноз спаду ВВП в цьому році, хоча і визнала, що він буде, а МВФ на початку квітня дав прогноз в 5,5% падіння для Росії. Але очевидно, що ситуація буде гірше, і Росія, швидше за все, йде до падіння ВВП в 10-20%. Що це таке? Ну, наприклад, в найгірший рік економічного спаду початку 90-х – 1992-й – ВВП скоротився на 14,5%, у «дефолтному» 1998 році, яким у Росії прийнято лякати дітей, спад склав мінус 5,3% (тобто цей рік буде вже гіршим 98-го навіть по приблизному прогнозом від МВФ). Чисельність безробітних, за даними Росстату, на піку кінця 90-х в Росії становила близько 9 млн чоловік, що не йде ні в яке порівняння з нинішніми прогнозами.

Але це все лише «квіточки». Основні проблеми у російської економіки почнуться, коли світ стане відновлюватися після кризи, – карантин і його наслідки можуть затягнутися на більш довгий час, ніж спочатку передбачалося, але відновлення в цьому році ми так чи інакше в світі побачимо. У світі, але не в Росії. Погані новини в тому, що відновлюватися після пандемії російській економіці просто немає на чому.

Влада вже дала зрозуміти, що ділитися накопиченими фінансовими резервами з економікою не хоче. Прямі інвестиції в Росію зупинилися ще до пандемії, та й звідки їм узятися в нинішній ситуації міжнародної ізоляції і свавілля силовиків в економіці? Росія, як і раніше знаходиться під міжнародними фінансовими санкціями за вторгнення в Донбас в 2014 році і відрізана від світових ринків капіталу – зараз це виявилося дуже невчасно (всі уряди, які виділяють зараз масовану грошову допомогу своїм економікам, беруть кошти на борговому ринку – але Росії туди шлях замовлений).

Єдина зараз очевидна надія влади – залізти в кишені до населення і скористатися грошима громадян для проходження кризи. ЗМІ повідомили, що Мінфін обговорює екстрений довипуск ОФЗ на 1-1,5 трлн рублів, найголосніше про претензії на гроші населення заявив глава Рахункової палати Олексій Кудрін, що викликало чималі хвилювання. Це традиційний спосіб підтримки неефективної економічної системи на плаву – активно вдавалася до внутрішніх запозичень у населення і влади СРСР, хоча ситуацію це не врятувало.

І тут гроші громадян, швидше за все, не допоможуть: більшість вкладів короткі по термінах, і люди вже побігли забирати гроші з банків після всіх останніх подій, активно виходячи в готівку. Після всіх останніх проблем – від загальної недовіри державі і проведеної нею політики до путінського податку на відсотки за вкладами і масової антиклієнтскої поведінки банків (активно потурають державним намірам по постійних блокуваннях рахунків та безакцептного списання коштів) – варто очікувати подальшого відтоку вкладів. Так що гроші населення точно не зможуть стати джерелом росту економіки.

Так ось, владі після проходження піку пандемії і карантину потрібно буде дуже швидко забезпечити економіці відновлення – інакше їх чекають великі політичні проблеми. Але зробити це немає на що. Резерви вирішено не витрачати і зберігати до 2024 року, зовнішніх позик не дають, внутрішні не врятують, інвестори в Росію не збираються. На чому відновлюватися?

Зараз – як у владі, так і в суспільстві – поширені такі настрої, що, яким би важким не був карантин, все це ненадовго, і що все скоро швидко відновиться – ось, наприклад, ознаки відновлення активно шукає глава ЦБ Набіулліна. Але це марні надії: все це надовго, відмова уряду допомагати економіці та громадянам швидко з’їсть усі їх особисті фінансові резерви – і ось далі росіян чекає затяжний період без всяких перспектив зростання.

Ось ця тривала ситуація буде сприяти політичним змінам набагато сильніше, ніж сам шок від падіння. На початку 2000-х економіка швидко оговталася від дефолту-1998, оскільки вже завершилися найбільш болючі реформи, влада взяла курс на вихід з економіки, зниження податків і залучення інвесторів, різко подорожчала нафта. Зараз все навпаки – і це нагадує пізньорадянський період, коли стара економічна модель себе вичерпала, ресурси для зростання було взяти ніде, але влада вперто відмовлялися йти на реформи.

Через кілька років людям все це набридло, і вони знесли стару владу – хоча ще за короткий час до цього владі КПРС, здавалося, нічого не загрожувало. Зараз ми підходимо саме до такого періоду – і політичне «відкриття» Росії після карантину загрожує дуже бурхливими подіями. Репресії і Росгвардія мало що зможуть тут зробити – проти справді масового народного невдоволення, яке багаторазово посилиться через неприховане небажання влади допомагати своїм громадянам, це все безсиле.

Володимир Мілов

Читайте також: Влада Путіна: початок кінця

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE