Politerno > Статті > Україна і світ > Яку зброю Україна отримала від західних партнерів

Яку зброю Україна отримала від західних партнерів

  • 28 Квітня, 2022
  • 1302 Переглядів
  • 0

Протягом двох місяців повномасштабної війни з росією Україна отримала від країн НАТО, а також партнерів з усього цивілізованого світу, озброєння, боєприпасів, амуніції та розвідувальних систем на більш як $6 млрд.

Але на цьому поставки не зупинятимуться. 26 квітня на американській авіабазі у Рамштайні (Німеччина) зібралися керівники оборонних відомств більше 40 країн світу, в тому числі міністр оборони України Олексій Резніков, де вони обговорили російську агресію та розширення військової допомоги Україні.

Фактично цією зустріччю було покладено початок офіційного формування міжнародної антипутінської коаліції.

Наступного дня (27 квітня) Міноборони Сполучених Штатів повідомило про створення у Німеччині центру координації постачання військової допомоги Україні. Отже наміри партнерів з демілітаризації росії, яка поставила під загрозу світову безпеку, несуть серйозний характер.

БізнесЦензор провів проміжні підсумки постачання Україні важкого озброєння.

Для підготовки тексту використовувалася інформація з відкритих джерел, тобто дані про поставки цього озброєння розсекречені на державному рівні, а сама зброя, скоріше за все, вже в Україні.

Акцент зроблено на поставках важкої бронетехніки, артилерії та системам ППО. Менше уваги приділалося поставкам стрілецької зброї, боєприпасам до них та переносним протитанковим комплексам.

 

США

США перша країна, яка масово почала постачати Україні НАТівські зразки озброєння. Наразі загальна сума допомоги Сполучених Штатів для збройних сил України досягла майже $4 млрд.

За даними Пентагону, список поставок озброєння для України виглядає так:

-Протитанкові керовані ракетні комплекси Javelin – понад 5500. В Україні вони продемонстрували надзвичайну результативність – 98% влучань від усіх пострілів.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 02

-Переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger – більше 1400 штук. Ці ПЗРК також успішно застосовуються в Україні, українські бійці збили за допомогою Stinger десятки літаків, гелікоптерів, а також крилаті ракети;

  • Гранатомети – 14 000;

  • Сотні броньованих HMMWV;

  • Стрілецька зброя – понад 7000 одиниць;

  • Набої – 50 мільйонів;

  • Комплекти бронежилетів і шоломів – 75 000;

  • Радари різних типів – 20;

  • Протипіхотні боєприпаси M18A1 Claymore;

  • Прилади нічного бачення, тепловізійні системи, оптика та лазерні далекоміри.

Окремо слід виділити поставку 90 одиниць гаубиць М777 – 155-мм, 184 000 155-мм артснарядів до них, 72 машини для буксирування цих гаубиць, а також 700 дронів-камікадзе Switchblade.

Перші партії з кількох десятків гаубиць уже в Україні, а команди українських артилеристів уже пройшли підготовку. Невдовзі в Україну буде поставлено ще 70 стволів.

Дрони-камікадзе Switchblade також вже доставлені в Україні, а екіпажі пройшли підготовку. Switchblade – це розумна одноразова зброя з вбудованою системою наведення та дистанційним керуванням. Такі дрони можуть кружляти над ціллю від 15 до 40 хвилин, в очікуванні зручного моменту для ураження, і знищувати її на швидкості до 185 км/год.

Після запуску ними можна керувати за допомогою вбудованих камер та наземної станції управління. Дрон використовує кольорову відеокамеру та GPS для ідентифікації, відстеження та ураження цілей, але його можна й запрограмувати на атаку об’єкта за координатами.

Україна отримує дрони у двох модифікаціях: – Switchblade 300 передбачений для знищення російської піхоти. Час польоту 15 хвилин, максимальна швидкість 160 км/годину; – Switchblade 600 для знищення російської бронетехніки, артилерії, польових складів, станцій радіоелектронної боротьби, ППО. Важить 22,5 кг, має максимальну швидкість 185 км/год, а час польоту – 40 хвилин. Залітає в тил ворога на 40 км, що перевищує можливості ствольної артилерії. Бойова частина дозволяє атакувати цілі зверху – так само, як у Javelin.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 03

Окрім того, на фронті ЗСУ уже можуть застосовувати американські реактивні системи. Це можуть бути M270 та M142 HIMARS. Це універсальні пускові установки, які ведуть вогонь некерованими реактивними снарядами, а також можуть здійснювати запуски тактичних балістичних ракет ATACMS. Некерованими реактивними снарядами американські системи ведуть вогонь на 45 км, високоточними ракетами M30 та M31 – 70 км, а – балістичними тактичними ракетами на відстань до 300 км.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 04

HIMARS

Штати також поставляють Україні 11 гелікоптерів Мі-17, які були закуплені для збройних сил Афганістану, але не поставлені.

На черзі постачання 200 одиниць американських масових бронетранспортерів М113, ракетних системи з лазерним наведенням, БПЛА Puma та спеціально розроблених для України дронів-камікадзе Phoenix Ghost. Це нові ударні дрони із засекреченими характеристиками.

Окремо 14 країн НАТО передали Україні американське озброєння, зокрема: 12 000 протитанкових систем, 1550 зенітних ракет, радари, прилади нічного бачення, стрілецька зброя та боєприпаси.

Невдовзі Україна ще може отримати від США важкі ударні безпілотники від американської компанії General Atomics. Ймовірно це можуть бути MQ-9 Reaper, які стоять на озброєнні армії США.

Уряд США дав зелене світло на продаж Україні цих безпілотників і на початку квітня українські офіційні особи зустрілися у Вашингтоні з представниками General Atomics.

General Atomics запевняє, що може в швидкі строки поставити Україні ударні БПЛА.

За не підтвердженою інформацією, українські екіпажі уже проходять навчання з управління БПЛА виробництва General Atomics.

Дальність польоту MQ-9 Reaper – 1900 км, висота 15 км, автономність – до 28 годин, крейсерська швидкість 313 км/год, а максимальна – 482 км/год.

БПЛА має шість точок підвіски для високоточної зброї – керованих бомб та ракет AGM-114 Hellfire.

Дрон управляється через супутниковий канал зв’язку, а тому російські станції радіоелектронної боротьби не зможуть його заглушити.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 05

MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper значно перевищує в характеристиках турецькі TB-2 Bayraktar, але і коштують кілька десятків мільйонів доларів проти 2 млн доларів за турецький БПЛА.

Великобританія

Велика Британія, на пару із США та Польщею, входять в трійку країн, які найбільше допомагають Україні зброєю.

Зокрема Сполучене Королівство надало Україні тисячі протитанкових ракетних комплексів для ближнього бою NLAW, а також партію переносних зенітно-ракетних комплексів Starstreak, які уже успішно вражають ворожі повітряні цілі.

Starstreak був прийнятий на озброєння Великої Британії в 1997 році. Заявлена висота враження цілей – до 5000 м, дальність – 6000+ м. Ракета може розвивати швидкість у 3,5 Мах (близько 4 тис км на годину).

На озброєння ЗСУ також поступили новітні британські переносні ракетно-зенітні комплекси LMM Martlet. Як повідомляє Мілітарний, Martlet є універсальною малогабаритною багатоцільовою керованою ракетою Lightweight Multirole Missile (LMM) створеною британським відділенням групи Thales.

Ракета LMM Martlet виконана аеродинамічно й має стартову масу 13 кг, довжину 1,3 м та діаметр корпусу 76 мм. Кумулятивно-уламкова бойова частина має масу 3 кг, при стрільбі по повітряній цілі підривається неконтактним лазерним підривником.

Двоступеневий твердопаливний двигун забезпечує ракеті відносно невелику швидкість М=1,5 (замість М>3 у Starstreak), але велику дальність стрільби (до 8 км).

Особливістю LMM Martlet є використання двоканальної системи наведення – лазерної променевої та інфрачервоної на кінцевій ділянці наведення.

На черзі поставки в Україну британських мобільно зенітно-ракетних комплексів Stormer HVM. Це пускова установка ракет Starstreak або Martlet LMM з 8 контейнерами, що встановлена на броньовану гусеничну платформу Stormer. ЗРК призначений для знищення на малих висотах гелікоптерів та літаків. На озброєнні армії Великої Британії з 1997 року. Максимальна швидкість 80 км/год, запас ходу – до 600 км.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 06

Stormer

В процесі отримання 120 бронеавтомобілів Mastiff, високоточні баражуючи боєприпаси (ймовірно – Exactor, більш відомий як Spike NLOS).

Також найближчим часом Британія передасть Україні ракети Brimstone, які можна використовувати як протикорабельний захист.

За даними Мілітарного, Brimstone – ракета класу “земля-земля”, або “повітря-земля”. В ракеті встановлена нова радіолокаційна головка самонаведення, яка здатна захоплювати об’єкти. У новій версії дальність ураження ракети з літака – 60 км. При пуску ракети з землі дальність зменшується до 10-12 км. В Україні ці ракети будуть встановлені на автомобільні платформи. 

Також Британський уряд розглядає питання про відправку в Україну армійських 105-мм буксованих легких гармат.

Польща

Наразі ця країна лідирує в ЄС серед постачальників важкої бронетехніки. Польща надала Україні військової допомоги на суму $1,6 млрд. Сюди входять партії стрілецької зброї, боєприпаси та ПЗРК Piorun та Grom.

Однак найбільш вагома допомога від Польщі – це передача Україні сотні танків Т-72М/M1 (варіант радянських танків, що вироблялися в Польщі). Взамін Велика Британія планує розмістити у Польщі свої танки Challenger 2.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 07

Т-72М/M1

Британські танки будуть знаходитися у Польщі тимчасово допоки країна не отримає від США танки Abrams M1A2SEPv3. Польща підписала угоду із США на поставку 250 танків Abrams. Перші партії почнуть надходити в 2022 році.

Крім того, Польща поставила Україні радянські самохідні артилерійські установки “Гвоздика” калібра 122-мм та РСЗВ БМ-21 Град.

Канада

Міністр оборони Канади Аніта Ананд, виступаючи у вівторок перед журналістами на авіабазі Рамштайн у Німеччині, заявила, що країна направить в Україну певні кількість 155-міліметрових гаубиць M777 (попередньо йдеться про чотири), а аткож – тисячі гвинтівок, ручні гранати та ракетні установки.

До гаубиць M777 Канада також поставить високоточні артилерійські боєприпаси M982 Excalibur. Це 155-мм керований активно-реактивний снаряд збільшеної дальності.

Excalibur наводяться на ціль по GPS і має максимальну дальність польоту – до 60 км. Для ураження ворожої цілі достатньо знати лише її координати, які ЗСУ уже навчилися швидко отримувати за допомогою дронів.

Перевага M982 Excalibur в тому, що постріл ними здійснюється з будь-якої артилерійської системи за стандартом НАТО. Такі снаряди США та Канада застосовували в Іраку, тоді вони показали високу точність – 92% влучань були з похибкою менше 4 метрів.

Також уряд Канади виділив $500 млн для закупки для України військового устаткування та броньованих машин Senator.

Нідерланди

Збройні сили України отримують від Нідерландів самохідні артилерійські установки PzH 2000 калібру 155 мм. Навчання на цих САУ українські артилеристи проходять в Німеччині.

Самохідна 155-мм гармата-гаубиця “PzH-2000” – гармата закритого типу на гусеничному шасі, побудованому на базі вузлів та агрегатів танка “Leopard-2”.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 08

PzH 2000

У розпорядженні Нідерландів у запасі знаходиться 38 одиниць САУ на складах, на бойовому чергуванні ще 18.

Дальність стрільби цих САУ – до 47 км снарядами з покращеною балістикою та до 67 км активно-реактивним. Швидкострільність – до 12 пострілів за хвилину.

Словаччина

На початку квітня Словаччина передала Україні системи протиповітряної оборони С-300. Кількість комплексів ППО не уточноюється, але вони уже розгорнуті по території України і успішно збивають російські повітряні ворожі сили.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 09

Взамін Словаччина отримала американські системи ППО Patriot.

Окрім того, Братислава та Київ вели переговори про продаж 155-мм самохідних гаубиць Zuzana. Йшлося про покупку 15 САУ. Чи вдалося досягти домовленості – інформація відсутня.

Дальність стрільби САУ Zuzana – до 40, боєкомплект 40 пострілів, скорострільність 6 пострілів на хвилину. САУ встановлена на колісне шасі 8х8, з двигуном 361 к.с., швидкість 80 км/год і запасом ходу 750 км.

Чехія

Чехія поставила Україні самохідні артилерійські установки DANA та DANA M2 калібрів 152-мм.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 10

Також Прага організувала поставки Києву щонайменше 20 одиниць реактивних систем залпового вогню RM-70, які є модернізацією радянської РСЗВ БМ-21 Град.

Ще раніше (на початку квітня) Чехія поставила десяток танків Т-72 та БМП-1.

Німеччина

Найсильніша економіка Європейського союзу, через бюрократію та тісні зв’язки з кремлем, останньою включається в кампанію з поставок важкої броньованої техніки Україні.

Під тиском колег по ЄС, США, свого суспільства та українських дипломатів німецький уряд заявив, що розглядає можливість постачання українським військовим зенітних самохідних установок FlakPz Gepard.

Як повідомляє Мілітарний, Gepard – це зенітна самохідна установка малого радіусу дії для прикриття піхоти, артилерії та бронетехніки. Встановлена на шасі танків Leopard. На башті дві 35 мм гармати та два радари.

Швидкість пострілу однієї гармати 550 пострілів на хвилину, ефективна дальність ураження – 5,5 км. Боєкомплект містить 640 снарядів для ураження повітряних цілей та 40 бронебійних снарядів для стрільби по наземним цілям.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 11

FlakPz Gepard

Раніше німецькі ЗМІ повідомили, що міністерство оборони Німеччини виключило все важке озброєння зі списку військової допомоги (був скорочений з 48 до 24 сторінок), направленого Україною.

Зроблено це було за наполяганням канцлера Німеччини Олафа Шольца, який обґрунтував своє рішення тим, що нібито у його країни недостатньо резервів для поставок Україні.

Україна просила у Німеччини танки Leopard 2, БМР Puma та Marder, БТР Boxer і Fuch.

Водночас німецька промисловість неодноразово заявляла, що вона готова поставляти Україні велику кількість броньованої техніки у короткостроковій та середньостроковій перспективі.

Зокрема німецький оборонний концерн Rheinmetall звернувся до федерального уряду Німеччини за дозволом на постачання Україні 88 танків Leopard 1A5. Це німецький основний бойовий танк.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 12

Ще раніше Rheinmetall заявляв про готовність поставити в Україну 100 бойових машин піхоти (БМП) Marder після дозволу уряду, який ще не отримано. Водночас Швейцарія не дозволила Німеччині відправляти в Україну боєприпаси для Marder.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 13

Швейцарія отримала від Німеччини два запити про передачу Україні боєприпасів, які раніше були виготовлені у Швейцарії. На обидва запити отримана негативна відповідь з посиланням на нейтралітет Швейцарії.

Словенія

Замість прямих поставок зброї Україні, Німеччина вирішила оплачувати передачу радянської техніки для ЗСУ.

Як повідомляє defence-ua, уряди Словенії та Німеччини досягли такої угоди – словенці передають Україні танки часів Варшавського договору, натомість отримують від німців замовлені танки Leopard 2, бойові машини піхоти Marder та колісні бронемашини Fuchs. Словенія планує передавати югославського виробництва М-84 (ліцензійна копія радянського Т-72М1).

Словенія має в строю таких 14 танків М-84, ще 32 – на зберіганні.

Франція

Франція також долучається до пулу країн, які передають Україні далекобійну артилерію. Париж поставить Києву 155-мм колісні самохідні артилерійські установки CEASAR. Може бути поставлено більше 10 одиниць САУ. Українські артилеристи уже почали навчання.

CEASAR – 155 мм самохідна гармата. В армію Франції поставлено 72 одиниці.

Скорострільність – 6 пострілів за хвилину. CEASAR здатний використовувати всю номенклатуру натівських 155-мм артснарядів.

Раніше Франція почала постачати Україні ПТРК Мілан.

Норвегія

Норвегія передає Україні сотню зенітно ракетних комплексів Mistral. Це ЗРК надмалої дії, вироблене у Франції у 90-х роках. Mistral не переносний комплекс, а установка, яка встановлюється на легку бронетехніку, катери та кораблі.

Технічні характеристики: вага – 19,7 кг, ефективна дальність – 6 км, вага бойової частини – 2,95 кг, швидкість – 800 м/с

Норвегія передає Україні ЗРК Mistral, які зняті з озброєння на її ВМС.

Однією з головних задач Mistral у ВМС Норвегії – знищення протикорабельних ракет. А тому в Україні вони будуть корисними як один з елементів ППО для знищення крилатих ракет, які мають схожі з протикарабельними ракетами параметри польоту.

Mistral також призначений для ураження вертольотів і літаків на малих висотах.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 14

Mistral

Норвегія уже поставила Україні 4000 гранатометів M72 LAW (Light Anti-Tank Weapon). Це легка американська протитанкова граната. Максимальна дальність враження – 1000 м, прицільна дальність – 200 м.

Також у Норвегії обговорювали передачу Україні протикорабельних систем NASAMS та ударних ракет NSM, але інформація про остаточне рішення відсутня.

Швеція

Швеція поставила Україні 5 тисяч одиниць протитанкової зброї, в тому числі NLAW та гранатомети АТ4. Крім того Україна отримала від уряду Швеції обладнання для розмінування.

Також у ЗМІ поширюється інформація про поставку Україні шведських САУ FH77 BW Archer. Однак інформація по ним не підтверджується.

Естонія

Країна однією з перших розпочала поставки в Україну протитанкових ракетних комплексів Javelin зі запасів США на свої території.

Також Естонія передала протитанкові міни, безвідкатні протитанкові гармати, піхотну зброю, одноразові гранатомети та ручні гранатомети.

Бельгія

Уряд Бельгія прийняв рішення про поставку Україні кількох десятків самохідних артилерійських установок M109A4BE 155-мм калібру.

Також Бельгія вирішила поставити в Україну 5000 автоматів виробництва FN Herstal та 200 одиниць протитанкової зброї Milan.

Австралія

Країна передала Україні 20 бронеавтомобілів MRAP Bushmaster загальною вартістю $38 млн. Перша партія машин вже прибула в Україну.

На озброєнні збройних сил Австралії перебуває 1000 одиниць Bushmaster PMV.

Цей автомобіль виробляється компанією Thales Australia. Масове виробництво розпочалося в 2005 році. Bushmaster здатний перевозити 9 бійців, має захист від стрілецької зброї та вибухів мін в еквіваленті до 6 кг тротилу.

Яку зброю Україна отримала від країн НАТО 15

Bushmaster

Також Австралія направила в Україну шість 155-мм гаубиць M-777 та боєприпаси до них.


“” Читайте також: Зеленський, Порошенко та “український Де Голь”. Як змінюється політична карта України


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE