Politerno > Статті > Україна і світ > “Знову з’явиться маленький Ісусик”. Хто йде на вибори мера Львова і які шанси у Садового

“Знову з’явиться маленький Ісусик”. Хто йде на вибори мера Львова і які шанси у Садового

  • 9 Серпня, 2020
  • 1993 Переглядів
  • 0

Мер Львова Андрій Садовий після розгромної поразки на минулорічних парламентських виборах своєї партії “Самопоміч”, яка набрала усього 0,6%, вже в четвертий раз планує балотуватися на посаду міського голови, хоч і обіцяв цього не робити.

“Знову з’явиться маленький Ісусик”, тролять Садового львів’яни, згадуючи, як дружина мера свого часу коментувала його спробу піти в президенти, мовляв, їй привидився Ісус Христос і сказав “йти перемагати”.

З чуток, “львівський батька” домовляється про підтримку “Слуги народу”. Втім незрозуміло, чи буде це йому в плюс у Львові, де багато хто налаштований критично до президента Зеленського. Як відомо, на президентських виборах Львівщина стала єдиною областю, у якій Порошенко переміг у другому турі з рахунком 62% проти 34%.

Битися є за що: бюджет Львова у 6 млрд грн і ключі до західного кордону, який вважається золотим дном.

Вистачає у Львові і проблем – невирішене питання зі сміттям, яке перетворило львівського мера у майже анекдотичного персонажа, аварійні будинки-руїни, розбиті дороги, “вбитий” транспорт, нестача дитсадків, відсутність нормальних парковок.

Садовий не полишає керма вже 14 років, багато років за нього стабільно голосувала більшість львів’ян, не бачачи гідної альтернативи.

З’ясуймо, хто йде в мери Львова на цей раз і яка ситуація у місті перед виборами.

Читайте також: Садовий і незручні вибори

Проти Садового – свободівець і людина Порошенка

Сам чинний мер ухиляється від прямої відповіді на питання, чи піде він на четвертий термін, мовляв, зараз його думки тільки про боротьбу міста з коронавірусом, а думати про вибори часу немає.
До речі, Садовий фактично приєднався до бунту мерів проти карантину, і хоча місто увійшло не у червону, а в помаранчеву, другу за небезпекою зону, у Львові відмовилися вводити будь-які обмеження (не закриватимуть хостели і спортзали, як цього вимагає влада), пояснюючи, що це доб’є місцеву економіку і бюджет, який може втратити мільярд гривень.

Втім, у Львові вже фактично стартувала передвиборча кампанія Садового – з’явилися білборди “Самопомочі” з гаслом “Підтримуй своїх”, що викликало суперечки серед львів’ян, мовляв, вже ділять на чужих і своїх.

У Львові з’явилися білборди партії Садового “Самопоміч”, але він сам поки не підтвердив участь у виборах

Проте, соцопитування дають Садовому найбільші шанси на перемогу (у нього, за різними даними, 30-40% підтримки), а його головними опонентами стануть свободівець Руслан Кошулинський і екс-губернатор, висуванець від “Європейської солідарності” Олег Синютка. Їхні білборди вже розвішені по місту.

За даними соціологічної групи “Рейтинг”, Садового підтримують 38,1%, Кошулинського – 17,9%, Синютку – 13,8% львівян.

Опитування, проведене компанією Socis, дає Садовому у першому турі близько 35% голосів.

Кошулинський брав участь у минулих мерських виборах п’ять років тому, вийшов у другий тур, де набрав близько 40%, а Садовий – 60%.

У Садового напружені відносини зі “Свободою”, його головним опонентом в місті. У Львові популярність націоналістів вже не така висока, як за часів Майдану, а фігура колишнього віце-спікера Кошулинського не сильно розкручена.

“Попередника Садового, нафтовика Любомира Буняка, ніхто не знав, а він “вистрілив” яскравою передвиборчою кампанією (плакатами “Буняк-негр” від нібито конкурентів) і обіцянку дати львів’янам цілодобову воду. Так що іноді одна фішка допомагає виграти навіть несподіваному кандидату”, – каже експерт Сергій Максимець.

На минулих виборах Кошулинський забезпечив собі друге місце критикою центральної влади, яка, мовляв, зневажає воїнів АТО і патріотів.

“Голосування за Кошулинського було протестом проти влади в Києві”, – говорить львівський експерт Василь Расевич.

Опоненти пов’язували його, як і в цілому “Свободу”, з кримінальним авторитетом “Вовою Мордою”, якого вважають одним з реальних “господарів” Львова.

У “Свободі”, звичайно, відкидають зв’язки з кримінальним світом.

Зараз призабутий Кошулинський намагається нагадати про себе білбордами зі слоганами “Минуле чи Кошулинський?”. У соцмережах одні підтримують націоналіста, мовляв, наша людина, треба йому дати шанс, інші – іронізують над його походом в мери.

Свободівець Кошулинський закликає вибирати між собою і “минулим”, яке сам і уособлює

“Таке враження, ніби це не “Свобода” керувала в минулому у Львові”, – говорить львів’янин Володимир Новоставський.

“Бракує їм того, що Франківськ добили до дефолту і відкотили місто на роки назад, ще й тут щось собі фантазують. Пора в архів цих популістів”, – солідарний Юрій Козакевич.

У Синютки головний козир – підтримка “Європейської солідарності”, яка не втратила популярності на Галичині. Кажуть, агітувати за нього до Львова має приїхати Порошенко.

Проти Синютки, кажуть експерти, відсутність харизми і широкої впізнаваності.

До речі, Синютку до Львова привів саме Садовий, до того він був заступником мера Франківська. Потім десять років Синютка був заступником у Садового, а потім став губернатором і людиною Порошенка, з яким у львівського мера трапився конфлікт – екс-президент погрожував йому справою через сміттєву катастрофу.

“Синютка – господарник, робив основну роботу за Садового. Поки той відкривав фестивалі пампуха і кави”, – говорить колишній працівник мерії.

Втім, у Синютки, кажуть експерти, апріорі слабкіші стартові позиції.

“По-перше, він уособлює владу, якій не вдалося поліпшити життя мешканців Львівщини, а по-друге, Синютка не ​​львів’янин. Виграти вибори міського голови Львова уродженцю іншого міста нереально. І тому Синютка – швидше за все, лише інструмент в боротьбі з Садовим”, – каже політичний експерт Андрій Болкун.

За кампанію Синютки в медіа повинен відповідати нардеп від “ЄС”, співвласник телеканалу “Еспрессо” Микола Княжицький.

Нардеп від “ЄС” Синютка завішав Львів своїми білбордами. Фото: zaxid.net

Просівший “Голос”, космонавт і журналіст

Публічно ж про свій похід на вибори поки заявили лише троє – близький до лідера партії “За майбутнє” Ігоря Палиці нардеп Тарас Батенко, екс-нардеп Ігор Васюник і підприємець, нардеп від “Голосу” Ярослав Рущишин. Всі вони набирають менше десяти відсотків.

Хоча ще рік тому той же Рущишин міг скласти конкуренцію Садовому. Політолог Любомир Скочиляс пророкував перемогу у Львові людині Вакарчука, але після того, як він склав із себе повноваження голови партії, рейтинг “Голосу” на рідній Галичині звалився з 23% до 9%. Що, природно, може вдарити по перспективам Рущишина.

У двічі колишнього нардепа Васюника склався образ “вічного непрохідного” кандидата, який не раз балотувався в мери і програвав.

Висування Васюника на попередніх виборах запам’яталося анекдотичним випадком. У своїй передвиборчій рекламі, він порівняв свою появу на світ ні багато ні мало з першим візитом американських астронавтів на Місяць. Він був упевнений, що виграє вибори, адже в день голосування, на його думку, Венера зустрінеться з Юпітером. Після чого його прозвали “Васюник-космонавт”.

У список бажаючих замінити Садового входять також його колишній соратник, а згодом затятий критик у якості депутата міськради Володимир Гірняк, нині він заступник голови Львівської обласної ради і член політичної партії “Громадянська позиція”. Гірняк вже балотувався на пост мера, його підтримує Анатолій Гриценко, з яким Садовий так і не об’єднався на президентських виборах.

З нових облич називають депутата міськради від “Укропу” Ігоря Зінкевича – засновника групи “Варта-1” в “Фейсбуці” з оперативними постами про події у Львові. За словами експертів, популярність Зінкевича в соцмережі може залучити голоси активних користувачів “Фейсбуку”, але таких в процентному співвідношенні небагато. У другому турі він, кажуть, повинен підтримати Синютку.

Зінкевич періодично жартує над Садовим в своїй групі і критикує міську владу.

У мери мітить і не приховує цього колишній львівський журналіст, екс-нардеп, Дмитро Добродомов.

До парламенту минулого скликання Добродомов пройшов як самовисуванець, згодом вступив до Блоку Петра Порошенка, а потім створив власну партію “Народний контроль”.

На минулих місцевих виборах він вже балотувався у мери і набрав близько 10%.

Екс-журналіст позиціонує себе як борця з корупцією (на львівському ТБ він вів передачу, в якій показував будинки місцевої еліти), а також критикує мера Львова.

“Бачу досить серйозні недоліки в управлінні, адже ця, так звана, вітрина, яка була створена Андрієм Івановичем Садовим, починає розсипатися”, – говорив лідер “Народного контролю” в одному з інтерв’ю.

В цілому у львівському експертному середовищі конкурентів Садового вважають або технічними кандидатами, або слабкими фігурами, щоб перемогти чинного мера.

Кого висунуть “слуги”

Головна інтрига – на кого поставить на виборах у Львові “Слуга народу”.

Місцеві експерти вважають, що негласно у Зеленського вирішили підтримувати Садового.

“Серед кандидатів від “слуг” називали посла України в Польщі Андрія Дещицю, губернатора Максима Козицького (він сам вже відхрестився). Дещиця, кажуть, теж відмовився. У підсумку поки зупинилися на Садовому, до якого львів’яни “звикли”. Крім того, Садовий фактично був на стороні Зеленського на президентських виборах”, – каже близьке до Садового джерело.

Нардепи від “Слуги народу” вже критикують можливу підтримку Садового.

“Ми зараз фактично висуваємо (поки це ще неофіційна інформація, звичайно) в мери Львова людину, яка сповідувала ту ідеологію, яку ми намагалися побороти і перемогли за допомогою наших виборців. Тоді вже й Порошенка можемо кудись відправити теж від партії “Слуга народу”. Висування цих людей означає, що таким чином ми будемо легалізовувати усі їхні дії за останні 5 років, а ми із зовсім іншими гаслами йшли на вибори в 2019 році. Відповідальність за те, що вони зробили, повинна лежати на них. Я б не хотів з ними змішуватися”, – заявив у своєму відеоблозі Олександр Дубінський.

Головна інтрига, хто вийде з Садовим до другого туру – Кошулинський чи Синютка.

“Якщо мер гарантовано перемагає свободівця, то з другим доведеться повоювати. Все-таки підтримка Порошенка може додати йому балів. Але багато хто буде вибирати “старого доброго мера” за принципом “аби не гірше”, – вважає джерело у львівській міськраді.

Читайте також: Три слона влади Сергія Надала. Чи витягнуть вони його на третій мерський термін

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE