Politerno > Статті > Україна і світ > Зниклі мільйони. Кошти на Меморіал Небесної сотні пішли фірмі, яка одержувала “жирні” підряди за Порошенка

Зниклі мільйони. Кошти на Меморіал Небесної сотні пішли фірмі, яка одержувала “жирні” підряди за Порошенка

  • 22 Листопада, 2020
  • 2601 Переглядів
  • 0

Скандал із зниклими 111 мільйонами гривень, призначеними для будівництва Меморіалу “Небесної сотні” в центрі Києва, спалахнув 19 листопада, коли СБУ і Нацполіція провели обшуки у справі про розкрадання коштів на будівництво.

Меморіал планували побудувати на вулиці Інститутській на місці розстрілу майданівців 18 лютого 2014 року.

Фактом проведення обшуків сильно обурилися в патріотичних колах. Злякавшись реакції прихильників Майдану, обшуки засудив і Офіс президентаУ Зеленського повідомили, що слідчі дії пройшли “чітко напередодні річниці початку Майдану”, і засумнівалися, що ці обшуки потрібно проводити саме зараз.

У той самий час, ніхто з офіційних осіб не висловив занепокоєння через зникнення на будівництві меморіалу понад 100 мільйонів гривень. А сам Меморіал, через два роки після укладення договору, ще навіть не починав будуватися.

Хто виявився причетним до розкрадань на будівництві меморіалу, і за якими схемами фігуранти здійснювали виведення бюджетних коштів – у матеріалі.

111 мільйонів “під ялинку”

“Кримінально-патріотична” історія з будівництвом меморіалу почалося в листопаді 2015 року. Тоді Кабмін під керівництвом Арсенія Яценюка видав розпорядження про створення установи з довгою назвою “Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності”. Для стислості ми будемо його далі називати просто “Музей”.

Це державна установа була підпорядкована Українському інституту національної пам’яті, яким на той час керував Володимир В’ятрович, нинішній нардеп від партії Петра Порошенка “Європейська солідарність”.

У березні 2018 року Київська міськрада виділила Музею три земельні ділянки в самому центрі Києва загальною площею 2,6 гектара, на підйомі по вулиці Інститутській з Майдану Незалежності, на місці розстрілу майданівців 18 лютого 2014 року.

Отримавши “золоту” землю і право розпоряджатися бюджетними грошима, Музей почав їх витрачати.

Спочатку 4,2 мільйона гривень без тендеру (за переговорною процедурою закупівлі) музей заплатив за проектно-кошторисну документацію на будівництво. Гроші отримала переможниця міжнародного конкурсу на проект меморіалу 28-річна архітектор Ірина Волинець з міста Золочів Львівської області.

Потім Музей провів тендер на будівництво меморіального комплексу. Початкова ціна проекту склала 154,2 млн гривень. Тендер виграло київське ТОВ “Майстерня “Україна-Реставрація”. Фірма запропонувала за будівельні роботи ціну 148,8 мільйонів гривень.

Договір був підписаний 22 грудня 2018 року. У той же день Музей і ТОВ підписали додаткову угоду, якою передбачили сплату авансу в розмірі 80% всієї суми.

І вже через кілька днів, 28 грудня 2018 року, Музей “Революції гідності” перерахував 111,5 мільйонів гривень авансу відразу одним платежем:

Гроші кудись пропали

Через три дні після отримання 111 мільйонів гроші з рахунків ТОВ “Майстерня “Україна-Реставрація” кудись зникли.

Станом на 1 січня 2019 року на банківських рахунках фірми було всього 5,4 млн грн. Цю суму фірма сама вказала в своєму балансі за 2019 рік, який був поданий на один з тендерів в липні 2020 року:

Це може означати, що фірма виступила транзитером в схемі виведення 111 мільйонів гривень з державного бюджету.

Коли гроші були зараховані на рахунок компанії 28 грудня 2018 року, їх одразу ж перекинули далі. І на 1 січня 2019 року на рахунках ТОВ “Майстерня “Україна-Реставрація” цих коштів вже не було, що підтверджується даними бухгалтерського балансу, який фірма сама склала і оприлюднила.

Важливий нюанс: заплатити всю суму підряднику, як це іноді буває, фірма не могла. Згідно з поданими на тендер документам, залучати до роботи субпідрядників “Майстерня “Україна-Реставрація” не планувала взагалі:

Що накопали силовики

За фактом зникнення 111 мільйонів, призначених для будівництва меморіалу “Небесної сотні” 1 липня 2020 року було порушено кримінальне провадження №42020100000000260.

Справу порушили за частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу “Зловживання владою або службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки”.

За відомостями правоохоронців, ТОВ “Майстерня “Україна-реставрація” в період дії договору на будівництво меморіалу проводило операції із суб’єктами з ознаками фіктивності. Так, в період 2018-2020 років ТОВ закупило у фірми “М. І.К. Лайтінг” товарів на суму майже 75 млн. грн.

Крім того, фірмі “Комфортбудінвест”, яка часто виступає “спаринг-партнером” на тендерах разом з ТОВ “Майстерня “Україна-реставрація”, були перераховані 11,7 млн ​​грн. В якості попередньої оплати будівельних робіт.

Правоохоронці вважають, що до скоєння кримінального злочину можуть бути причетні директор Музею революції гідності Ігор Пошивайло і його заступник з будівельної частини Ольга Моргун.

Формальним приводом для затягування будівництва послужила постанова Київського апеляційного суду від 20 червня 2019 року, якою було накладено арешт на 3 земельні ділянки, де було заплановано будівництво. Суд заборонив вчиняти будь-які дії, які можуть привести до знищення доказів розстрілу майданівців 18-20 лютого 2014 року.

Кому пішли 111 мільйонів

ТОВ “Майстерня “Україна-Реставрація”, якому перевели 111 млн на меморіал “Небесної сотні”, при Порошенкові отримувало багатомільйонні підряди на будівництва і ремонти.

Наприклад, ця фірма в 2016 році будувала “Мистецький арсенал”, а в 2017 році реставрувала “Південну вежу” на території Києво-Печерської лаври. Також фірма в 2016-2018 роках отримувала багатомільйонні підряди від управління з обслуговування іноземних представництв.

Всі ці структури при Порошенкові перебували під контролем президентської вертикалі. Будівництвом “Мистецького арсеналу” займалося держпідприємство “Технобуд”, підпорядковане сумновідомій “ДУСі” – Державному управлінню справами, до складу якого входила президентська адміністрація Порошенк. ДУСі підпорядковувалося і Управління по обслуговуванню іноземних представництв.

А Національний заповідник “Софія Київська” і Києво-Печерський історико-культурний заповідник, які теж платили десятки мільйонів “Майстерні “Україна-Реставрація”, підкоряються міністерству культури, яким при Порошенкові теж керували його люди.

На рахунку компанії і зараз є ряд багатомільйонних проектів. Останній, в якому бере участь компанія, – реставрація костьолу святого Миколая по вул, Васильківській, 75 в Києві на суму 120 млн грн. В останні роки вона зайнялася реставраційними роботами і у Львові.

Компанія тісно пов’язана з колишнім державним, а нині приватним АТ “Укрреставрація”. Ця структура багато років виконувала будівельні роботи на замовлення вищих органів державної влади.

Василь Гайдей в 2011 році став директором ТОВ “Майстерня “Україна-Реставрація” після переведення з АТ “Укрреставрація”. Це зазначено в його трудовій книжці. Також після переведення з АТ “Укрреставрація” в ТОВ опинилися ключові фахівці. Тобто, процес створення ТОВ і переведення туди кадрів з АТ “Укрреставрація” був цілком керованим:

 

Більш того: Василь Гайдей зараз за сумісництвом також керує АТ “Укрреставрація”. Обидві організації знаходяться за однією адресою – Київ, провулок Ярославський, 7/9. Так що це, по суті, одна організація, представлена ​​кількома юридичними особами.

Засновником ТОВ “Майстерня “Україна-Реставрація” раніше була фірма зі схожою назвою “Компанія “Україна-Реставрація” Миколи Орленка.

Він до лютого 2012 року був менеджером корпорації “Укрреставрація”, якою управляли представники Андрія Кравця – екс-керівника Державного управління справами часів президента Януковича.

Цей факт вже породив публікації в ЗМІ, що гроші на будівництво Меморіалу нібито пішли фірмі “з орбіти Януковича і Кравця”. Але, як бачимо, до Кравця і Януковича “Майстерня “Україна-Реставрація” має дуже опосередковане відношення. Куди більш прямі зав’язки у неї з командою Порошенка, під час правління якого вона виграла багато великих тендерів.

Що не так з версією В’ятровича

Після проведення обшуків в Музеї екс-глава Інституту нацпам’яті і нардеп від “Європейської солідарності” Володимир В’ятрович звинуватив у зриві будівництва меморіалу “Небесної сотні” колишнього керівника розслідувань у справах Майдану в Гепрокуратурі Сергія Горбатюка. 

Нагадаємо, що саме В’ятрович керував Українським інститутом національної памяті, якому безпосередньо підпорядковується Музей, який витратив 111 мільйонів. 

За словами В’ятровича, в 2019 році були виділені кошти, які можна було почати використовувати, запустивши будівництво. У травні почалися роботи, щоб меморіал відкрився до Дня Незалежності.

Однак “пан Горбатюк ініціював арешт ділянки рішенням суду. Його позицію підтримала група активістів, оголосили будівництво пам’ятника спробою зірвати слідство і приховати вбивць майданівців”, – написав В’ятрович.

Але насправді, як ми показали вище, кошти на меморіал “Небесної сотні” були виділені не в 2019, а в кінці 2018 року. Крім того, ділянки були заарештовані Печерським судом не в 2019, а в листопаді 2018 року.

Про це сам музей повідомив на своєму сайті:

Виходить, що 111 мільйонів були перераховані після арешту земельних ділянок і заборони проводити роботи на них.

Тобто, Музей витратив гроші, свідомо знаючи, що будівельні роботи проводити не можна.

14 лютого 2019 року начальник управління спецрозслідування Генпрокуратури Сергій Горбатюк (зараз він вже звільнений) направив музею лист, в якому повідомив, що слідчі дії будуть продовжуватися до 20 березня, якщо нічого не завадить. Музей опублікував цей лист на своєму сайті.

13 травня 2019 року співробітники музею повідомили про свої плани щодо початку будівництва. І одразу ж, через кілька годин, музей отримав лист з прокуратури, що слідчим потрібен додатковий час для проведення слідчих дій:

Така синхронність дій може говорити про їх координацію. Навряд чи в забюрократизованій Генпрокуратурі могли за пару годин відразу після брифінгу підготувати офіційний лист, підписати і направити його музею.

Після цього 10 червня 2019 року той самий Сергій Горбатюк направив музею новий лист, в якому повідомив, що для проведення слідчих дій спецуправлінню потрібен час мінімум до кінця 2020 року.

Так що цілком можливо, що рішення судів з’явилися не просто так, а сторони підіграли одна одній. І Горбатюк, який п’ять років керував управлінням Генпрокуратури і безуспішно розслідував (або імітував розслідування) бійню на Майдані, регулярно видавав листи, потрібні для затягування термінів будівництва.

Спочатку в договорі на будівництво меморіалу передбачили термін виконання робіт до серпня 2019 року. Але потім термін кілька разів переносили, посилаючись на рішення Київського апеляційного суду, який, з подачі Генпрокуратури, заарештував земельні ділянки.

На сьогоднішній день офіційний термін закінчення будівництва меморіалу Небесної сотні – серпень 2021 року. Він зазначений в додатковій угоді до договору, яка була підписана 19 жовтня цього року.

Але оскільки грошей на будівництво на рахунках підрядника вже давно немає, меморіал Небесної сотні навряд чи буде побудований.

Хіба що президент Зеленський розпорядиться знову виділити кошти з бюджету, замість “кудись зниклих” при Порошенкові і В’ятровичу 111 мільйонів гривень.

Читайте також: Початок кінця. Як колективний Медведчук буде скидати Зеленського з трону

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE