Politerno > Статті > Україна і світ > Все для МВФ, все для траншу. Навіщо Зеленський хоче призначити Маркарову новим послом в США

Все для МВФ, все для траншу. Навіщо Зеленський хоче призначити Маркарову новим послом в США

  • 24 Листопада, 2020
  • 825 Переглядів
  • 0

Екс-міністра фінансів Оксану Маркарову призначать послом України в США. Рішення про це прийнято в Офісі президента (ОП). Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба стверджує, що претензій до нинішнього посла – Володимира Єльченка – немає. У команді президента мають намір вибудовувати партнерські відносини з новообраним главою Білого дому Джо Байденом. І призначення Маркарової має посприяти цьому.

Чи зможе дипломатична ротація вплинути на відносини України і США, у матеріалі.

Кар’єрні сходинки

Близько двох років Оксана Маркарова займалася фінансами України. Вона встигла попрацювати з двома президентами – Петром Порошенком і Володимиром Зеленським. Претензії до її роботи були у багатьох представників економічних і політичних кіл. Зберігати ж свою посаду екс-міністру вдавалося за рахунок підтримки з боку міжнародних партнерів, особливо Міжнародного валютного фонду (МВФ), з яким чиновниця була в постійному контакті.

Але навесні цього року Маркарова позбавили міністерського крісла. За офіційною інформацією, Зеленський не був задоволений роботою глави Мінфіну. Хоча проти цього рішення виступили багато опонентів чинної влади.

Також перед звільненням екс-міністр потрапила в корупційний скандал. Журналісти проекту «Схеми: корупція в деталях» виявили, що чиновниця та її чоловік вивели елітний будинок в центрі столиці з активів збанкрутілого банку на свою фірму. Сама ж Маркарова все заперечує.

Незважаючи на неоднозначні сторінки в біографії, в ОП розривати відносини з екс-главою відомства не стали. Як виявилося, не дарма.

Відносини з МВФ на межі

З початком всесвітнього карантину у України почалися не лише фінансові та економічні проблеми, а й ускладнилися відносини з МВФ. З метою економії коштів, там вирішили видавати транші тільки тим державам, які чітко виконують поставлені вимоги. Тому Зеленський зажадав від депутатів негайно ухвалити два важливих закони: так званий у ЗМІ – “антиколомойський”, і запуск ринку землі. Умови були виконані, перша частина траншу надійшла на рахунок на початку літа, але відносини між Україною і МВФ залишилися напруженими.

На Заході стали частіше звинувачувати Зеленського і його оточення у підіграванні українським олігархам і в згортанні реформ. Останні побоювання у партнерів підтвердилися після рішення Конституційного суду про згортання антикорупційної реформи – заморожування частини функцій Національного агентства з питань запобігання корупції та визнання неконституційним призначення директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника.

На Банковій поспішили запевнити, що реформам – бути. Але за кілька тижнів так і не запропонували дієві способи виходу з кризи.

У МВФ це сприйняли негативно, про що повідомила директор-розпорядник Крісталіна Георгієва президенту під час їх розмови 18 листопада. Незважаючи на це, їх останній діалог вона назвала конструктивним. Хоча рішення по наступному траншу і роботі місії МВФ в Україні так і не були прийняті.

Щоб побудувати ефективну комунікацію з партнерами, на Банковій вирішили повернути в переговорний процес Маркарову, що підтверджують співрозмовники в ОП. Її призначення обговорили з МВФ, і там “це сприйняли позитивно”.

Офіційно ця інформація спростовується. Міністр Кулеба стверджує, що екс-міністра не відправляють в США, щоб вона “вибивала гроші з МВФ”. Але при цьому її призначення буде значущим, тому що Маркарову добре знають і в Держдепі, і в МВФ.

Не варто чекати дива

Опитані експерти не можуть відповісти, як заміна посла дасть поштовх будь-яким взаєминам між Україною і західними партнерами. Економіст Сергій Фурса вважає, що на Банковій існує якась ілюзія, що успіх переговорів залежить від їх якості. “Фонд дає або не дає гроші тільки в залежності від того, виконує Україна програму чи ні”, – міркує експерт.

Якби Маркарова отримала портфель міністра фінансів і можливість впливати на прийняття рішення, це змогло б щось змінити. На даний момент, не має значення, хто буде послом в США, поки в ОП не визначаться зі своїм планом дій, впевнений Фурса.

У будь-якому випадку в команді президента усвідомлюють значущість заміни посла, так як зміна влади в США вимагає готовність вибудовувати нові відносини з командою Байдена. У цьому контексті Україні бажано мати надійну людину, яка повинна користуватися довірою, ким і є Маркарова, каже політолог Петро Олещук. Звичайно, цього недостатньо. Потрібні зміни в самій Україні. Тому що подальша співпраця і з Вашингтоном, і з МВФ буде залежати лиш від розв’язання конституційної кризи і впровадження антикорупційного законодавства. “Від нас чекають радикальних і швидких кроків”, – упевнений Олещук.

Своє призначення послом Маркарова поки не коментувала. Але в ОП і в МЗС запевняють, що вона погодилася, і вже готуються документи. Невідомо і коли відбудеться її призначення. Поки імовірно, що в наступному році. Можливо, одночасно з прибуттям в Україну нового американського посла Кіта Дейтона.

Читайте також: Зниклі мільйони. Кошти на Меморіал Небесної сотні пішли фірмі, яка одержувала “жирні” підряди за Порошенка

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE